PUBG Global Championship 2019 - Group Stage


Format[edit]

  • 2 Groups of 16 teams:
    • 6 matched per Group
  • Top 8 teams of each group advances to Semifinals
  • Bottom 8 teams of each group progress onto Elimination Stage

Results[edit]

Standings
Placements and GridPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 8, 2019 - 17:00 PST
First Place
OGN Entus Ace
Second Place
Vendetta
Third Place
Rascal Jester
Round 2
Round 2
November 8, 2019 - 17:40 PST
First Place
FaZe Clan
Second Place
Rascal Jester
Third Place
Vendetta
Round 3
Round 3
November 8, 2019 - 18:32 PST
First Place
T1
Second Place
Ghost Gaming
Third Place
OGN Entus Ace
Round 4
Round 4
November 8, 2019 - 19:25 PST
First Place
Natus Vincere
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
FaZe Clan
Round 5
Round 5
November 8, 2019 - 20:20 PST
First Place
Tempo Storm
Second Place
Infantry
Third Place
Natus Vincere
Round 6
Round 6
November 8, 2019 - 21:00 PST
First Place
Gen.G esports
Second Place
Natus Vincere
Third Place
Rascal Jester
PGPGPGPGPGPG
1. ENA5711088814435774444535510066
2. FaZe545366110991007735661302215066
3. TS45160111402244881602211013136233
4. VEN452677358853335333100448122
5. Ghost4481664499267715044150449033
6. Na`Vi41440010022150001106635222666
7. Gen.G40150221307771228122110331101212
8. T1381403362221107713044160004466
9. VC30719912022110559011443311055
10. iFTY27110221601190111005526445355
11. RJ263522262262001400090223522
12. Envy251004415011140441107781667111
13. RED211301153111301112044627713022
14. GEX21120339077810026331201116000
15. AG159011110111202262661401114022
16. G21462337111160337111710012011
Standings
Placements and GridPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 9, 2019 - 17:00 PST
First Place
Team SoloMid
Second Place
Afreeca Freecs Fatal
Third Place
Lazarus
Round 2
Round 2
November 9, 2019 - 17:55 PST
First Place
Sting Divine Esports
Second Place
Four Angry Men
Third Place
SunSister
Round 3
Round 3
November 9, 2019 - 18:30 PST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
Athletico Esports
Third Place
Afreeca Freecs Fatal
Round 4
Round 4
November 9, 2019 - 19:20 PST
First Place
Team SoloMid
Second Place
CrowCrowd
Third Place
Lazarus
Round 5
Round 5
November 9, 2019 - 19:50 PST
First Place
Sting Divine Esports
Second Place
The Rumblers
Third Place
OGN Entus Force
Round 6
Round 6
November 9, 2019 - 20:35 PST
First Place
Genesis
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
Lazarus
PGPGPGPGPGPG
1. TSM6311066717762551101515150448122
2. 4AM574466261111110666288444414066
3. Genesis485355150008155443390221101515
4. ENF476266538890441500035442699
5. AFF45261212812235661300081554433
6. SDV43902211066441114000110101016000
7. LZR423522625516011353362553577
8. ahq34110224455110778111160229022
9. RUM27120559000718810000266610011
10. SunSister2616000358814022120771102213022
11. CCrowd23100331402212000264453337111
12. WClick21813312000130339011100446277
13. Athletico2015000100442644110331402211011
14. DTN181302213011539916000711115011
15. QM17712211022100007199130006200
16. Liquid1314011160001500053441203312022