Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PGS: Berlin - North America Closed Qualifier

[e][h]PGS: Berlin - North America Closed Qualifier
League Information
Series:
PUBG Global Series Global Series
Organizer:
Type:
Online
Location:
North America North America
Teams:
39
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Start Date:
2020-02-19
End Date:
2020-02-23
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Global Series: Berlin is the first event of the 2020 PUBG Global Series organized by PUBG Corporation. The 2020 Global Series will culminated at the PUBG Global Championship 2020.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

TBA

Format[edit]

  • North America Closed Qualifier
    • Round of 32
      • Top 28 from Round of 64
      • 10th place from NPL Phase 3
      • 3 teams from NPL Phase 3 Relegation
      • 12 Matches (6 per day) - Top 4 of each group + Best 5th place overall advances to Final
    • Final
      • Top 8 from Round of 32
      • 7 Teams from NPL Phase 3
      • 12 Matches (6 per day)

Prize Pool[edit]

Top 8 teams qualified for Americas Finals

Participants[edit]

Preferential Seeding[edit]

Direclty invited NPL/NPLC teams must field a minimum of two players from the official roster that concluded Phase 3 (including Relegation).
If there is a 2-2 split between players, the NPL Phase 3 team owner may designate the two players that will receive the preferential seeding.

Invited for Final[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Invited for Ro32[edit]

                    
                    
                    
                    

Qualifier[edit]

303 Esports
1United States D__Rich 
2United States Roth 
3Germany fALECX 
4Germany Myca 
                    
Artic Esports
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Black Mambas
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Broken W keys
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Carnage Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Classic_
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Dodge
1Canada f1nna 
2United States VoHiYo 
3United States Kropp 
4United States 4EARTH 
                    
                    
Elevate
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Elus1ve
1United States Fizzle 
2United States Delta 
3Canada TsoK 
4United States inn8 
                    
                    
Fabled
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Generales
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Goodfellas
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Hot Droppers United
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
                    
Impulse
1United States Refray 
2United States gatsh4nker 
3United States AdamGza 
4United States Jhagss 
                    
Kill You WIth Kindness
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Liberate
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Make a Drama
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Mixed Results
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Nightly Esports
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Radiance
1United States Baddylul 
2Philippines Aghila 
3United States Miccoy 
4United States Nerf 
                    
San Diego Rarity
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Team Clueless
1Sweden p4tr1c 
2Canada Nitrogen 
3Sweden NHS 
4Canada PistolaTime 
                    
Team Knockout
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
The Happy Campers
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    
Tier8
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
                    

Results[edit]

Group A
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
First Place
Radiance
Second Place
Black Mambas
Third Place
No team template exists for name "arctic".
Round 2
Round 2
First Place
The God Squad
Second Place
Dodge
Third Place
Carnage
Round 3
Round 3
First Place
Inquisition
Second Place
Dropshotters
Third Place
Carnage
Round 4
Round 4
First Place
No team template exists for name "generalis".
Second Place
303 Esports
Third Place
Fabled
Round 5
Round 5
First Place
Inquisition
Second Place
Elevate
Third Place
Carnage
Round 6
Round 6
First Place
Inquisition
Second Place
No team template exists for name "the god quad".
Third Place
Arctic
Round 7
Round 7
First Place
The God Squad
Second Place
Arctic
Third Place
Radiance
Round 8
Round 8
First Place
The God Squad
Second Place
Dodge
Third Place
303 Esports
Round 9
Round 9
First Place
Mixed Results
Second Place
Radiance
Third Place
Inquisition
Round 10
Round 10
First Place
Radiance
Second Place
Dodge
Third Place
303 Esports
Round 11
Round 11
First Place
Fabled
Second Place
Carnage
Third Place
The God Squad
Round 12
Round 12
First Place
Carnage
Second Place
Radiance
Third Place
Elevate
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. TGS11413011110101013022120335377269911014141107762444422354411011
2. Carnage112150223599356671111135881403371449066110771200026141411099
3. Radiance9811077110001001116000110115333359914022261010110111114033261111
4. INQ951107781331109911033110661107711022813335331003353778111
5. eLv8553777110109099903326556255150001304412033536662333588
6. DS761405515000266653444488448844886211533390661101112000
7. 30375120004488445526779044120225300352215011351111100556211
8. Fabled6910044120661202235551603315000100001105571777133110889099
9. Mixed6744551600062444455625581119022160111108814022120114466
10. Arctic633577531111033140118144358826441202244118122814410000
11. Generales516233100221603311055711190771202244001008815022710016000
12. Dodge501600026441502281001401171228111268890112644902213044
13. Nightly379000622214000100551001110033140441008881441101144117100
14. BM3726121213022711113033130441101113011150001601162111600014022
15. GF3338111140448122620012033160006277710014000130221503315044
16. Exile337100900053221500015000130111600053881300016011130665355
Group B
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
First Place
Team Clueless
Second Place
Liberate
Third Place
Broken W Key
Round 2
Round 2
First Place
Classic_
Second Place
The Happy Campers
Third Place
Broken W Key
Round 3
Round 3
First Place
MAD
Second Place
KYWK
Third Place
Classic_
Round 4
Round 4
First Place
Houston Hardshifts
Second Place
Comets
Third Place
MAD
Round 5
Round 5
First Place
MAD
Second Place
YAHO
Third Place
KYWK
Round 6
Round 6
First Place
Classic_
Second Place
Elus1ve
Third Place
Comets
Round 7
Round 7
First Place
Tier8
Second Place
Broken W Key
Third Place
San Diego Rarity
Round 8
Round 8
First Place
Houston Hardshifts
Second Place
Classic_
Third Place
Team Clueless
Round 9
Round 9
First Place
YAHO
Second Place
Houston Hardshifts
Third Place
Team Clueless
Round 10
Round 10
First Place
Houston Hardshifts
Second Place
Classic_
Third Place
YAHO
Round 11
Round 11
First Place
Houston Hardshifts
Second Place
MAD
Third Place
Comets
Round 12
Round 12
First Place
MAD
Second Place
Elus1ve
Third Place
YAHO
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Houston15414044110227188110141462774455446611010102655110101011015156299
2. MAD1111201153441109935991101010812271331200062996244265511055
3. YAHO10971774455903311011261111904462446233110883511118113133533
4. Classic_10681111101515266613000710011016161300026999044264444224411
5. TC8811016168144120337133531112011909935003555445553445322
6. EL1745399140116244625514000261112044100337155815514000261616
7. Comets57150001000053442688120333577150119044120115311356610000
8. T855100116244443381331301113011110771104453447133902215011
9. KYWK52621116000359910044357716000533314022815515000110118133
10. THC521601126991500015000440053558122447711000110111206614033
11. SDR514466900081551401181221002235101053551400012022710013033
12. Liberate44264412044140001600011044110441003371771004490551000012022
13. BKW41354435331600012011900062442644150001303316000130119033
14. Impulse36901171331102253661004471111402281004422140331600016022
15. KO31130001303313011446616011150111103313011150111301162117155
16. HDU2211044150221001190001504414011160001601116011100331504411011
Final
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 22, 2020 - 23:00 CET
First Place
Houston Hardshifts
Second Place
Classic_
Third Place
Genesis
Round 2
Round 2
First Place
Classic_
Second Place
Exodus
Third Place
Inquisition
Round 3
Round 3
First Place
Genesis
Second Place
MAD
Third Place
Radiance
Round 4
Round 4
First Place
Team Clueless
Second Place
Radiance
Third Place
Exodus
Round 5
Round 5
First Place
YAHO
Second Place
Shoot To Kill
Third Place
Exodus
Round 6
Round 6
First Place
Genesis
Second Place
Houston Hardshifts
Third Place
Shoot To Kill
Round 7
Round 7
First Place
Genesis
Second Place
MAD
Third Place
YAHO
Round 8
Round 8
First Place
MAD
Second Place
Susquehanna Soniqs
Third Place
Team Clueless
Round 9
Round 9
First Place
Exodus
Second Place
Classic_
Third Place
Inquisition
Round 10
Round 10
First Place
Riot Squad Esports
Second Place
The Rumblers
Third Place
The God Squad
Round 11
Round 11
First Place
Genesis
Second Place
Inquisition
Third Place
Team Clueless
Round 12
Round 12
First Place
Exodus
Second Place
MAD
Third Place
Inquisition
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Genesis12935666233110885377446611014141101111100441502215011110111116022
2. Exodus1154411112677140223599355511055624415011110131313055130001101111
3. YAHO86130004499120004466110775344352290337111537710033441010
4. Houston7811012121503353881300011033261111120224455535581221600014000
5. INQ771206635446266816614000160111005571223566902226883566
6. Classic_712622110668144620053441501114033625526444411533312011
7. TC6771221205516000110777155120005355354490441600035889022
8. Radiance6690227166359926101015033140009066532262441001181225300
9. MAD64150001600026771500012000100332666110121244007100120112622
10. STK63140119011442212033267735771500012044120881203344778100
11. Riot50100001100010000100221006644331301114033140111101212623313033
12. TGS486200813313055905562339011160111301111066355571007166
13. Carnage441601113022904471331302271118155110331602214033150556288
14. Soniqs441104414022150001600081551300044442655811111022903311066
15. WC418155531171551400090116244710081551300062551102210022
16. RUM36537710033110111102216000810011022160001001126661403315011

Streams[edit]

References[edit]