Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PGS: Berlin - Europe West Closed Qualifier

[e][h]PGS: Berlin - Europe West Closed Qualifier
League Information
Series:
PUBG Global Series Global Series
Organizer:
Type:
Offline
Location:
Europe Europe
Teams:
32
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Start Date:
2020-02-10
End Date:
2020-02-16
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Global Series: Berlin is the first event of the 2020 PUBG Global Series organized by PUBG Corporation. The 2020 Global Series will culminated at the PUBG Global Championship 2020.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

TBA

Format[edit]

  • Europe West Closed Qualifier
    • 18 Teams from Open Qualifier
    • 14 Teams from PEL Contenders will be invited to this stage
  • 32 Teams will be divided into two groups of 16
    • Top 8 of each group enters final stage.
    • Both final stage and group stage will be played with 12 matches each (6 per day)

Prize Pool[edit]

Top 4 teams qualified for Europe Finals

Participants[edit]

PELC Teams[edit]

                    
                    
                    
                    
Last Crew
1Finland Mukke 
2Finland miikaz 
3Sweden rhyp 
4Finland Jap1 
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Qualifier[edit]

GameFraym
1Norway Sphoof 
2Norway Rubzi 
3Norway Aaab 
4Norway Sunnny 
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
eSuba
1Italy Washout 
2Czech Republic spajKK 
3Czech Republic oKKo 
4Lithuania vakk 
                    
                    
                    
                    
                    
Diamond
1Bosnia and Herzegovina Scofa 
2Bosnia and Herzegovina x3ronTV 
3Bosnia and Herzegovina benq5 
4Croatia MaM1c 
                    
                    
                    

For "News and Roster Changes" Click here.

1 Team Moops were acquired by Entropiq. [1]

Results[edit]

Group A
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 10, 2020 - 19:00 CET
First Place
GameFraym
Second Place
Smiley Face
Third Place
No Tag Team
Round 2
Round 2
February 10, 2020 - 19:45 CET
First Place
ADR Farmers
Second Place
Entropiq
Third Place
Bring The Action
Round 3
Round 3
February 10, 2020 - 20:30 CET
First Place
Inside Games
Second Place
No Tag Team
Third Place
Pyrsos Esports
Round 4
Round 4
February 10, 2020 - 21:05 CET
First Place
Inside Games
Second Place
Dimokritos esports
Third Place
Tempus
Round 5
Round 5
February 10, 2020 - 21:40 CET
First Place
ADR Farmers
Second Place
Gifted Gaming
Third Place
Prone Hub
Round 6
Round 6
February 10, 2020 - 22:20 CET
First Place
Trihard Team
Second Place
Prone Hub
Third Place
Dimokritos esports
Round 7
Round 7
February 11, 2020 - 19:00 CET
First Place
No Tag Team
Second Place
Inside Games
Third Place
Diamond
Round 8
Round 8
February 11, 2020 - 19:45 CET
First Place
Tempus
Second Place
Bring The Action
Third Place
GameFraym
Round 9
Round 9
February 11, 2020 - 20:30 CET
First Place
Tempus
Second Place
Dimokritos esports
Third Place
Bring The Action
Round 10
Round 10
February 11, 2020 - 21:05 CET
First Place
Tempus
Second Place
ADR Farmers
Third Place
Skype Team
Round 11
Round 11
February 11, 2020 - 21:45 CET
First Place
Entropiq
Second Place
ADR Farmers
Third Place
Trihard Team
Round 12
Round 12
February 11, 2020 - 22:20 CET
First Place
Smiley Face
Second Place
Inside Games
Third Place
Trihard Team
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. ADR1161002211012121003344551101717715571121211022140442666268812022
2. Tempus10871661101190443510101501113011100221107711013131107744994433
3. Inside946277815511088110778100810026661601171776244110332666
4. NTT8535101010044269971449022448811077130551501116011816614011
5. EIQ8215033268862885344534410055620012033620044771104410044
6. GF73110101015011712281664444160224410103522903312022622211022
7. Trihard70531112011535562001004411099110001000044661302235773533
8. Smiley682611712213055100887100903390004499130008155130001101212
9. Prone Hub639011130114411140113511112614141205562441002211022120008133
10. BTA5913011354416000120666266620015011266635667100100337144
11. Diamond56444444441202211011120221201135669055120111005571336266
12. NeverEco4812066902215033901111055530081007144110661402253111115000
13. Gifted45814416011140111301126221103353888155160009011140115344
14. Pyrsos4214022533335441600016011140441303315022813353331603313022
15. Skype371100062331101115000130001502216000534453443577901116022
16. Dimokritos351600014011812226331400035111401114011263315011150009044
Group B
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 12, 2020 - 19:00 CET
First Place
Last Crew
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Loolish
Round 2
Round 2
February 12, 2020 - 19:45 CET
First Place
No team template exists for name "22".
Second Place
Austrian Force
Third Place
4 Angry Kids
Round 3
Round 3
February 12, 2020 - 20:30 CET
First Place
Splň sa mi Senil
Second Place
Elgiganten Gaming
Third Place
Loolish
Round 4
Round 4
February 12, 2020 - 21:05 CET
First Place
Elgiganten Gaming
Second Place
4 Angry Kids
Third Place
eSuba
Round 5
Round 5
February 12, 2020 - 21:45 CET
First Place
Loolish
Second Place
Elgiganten Gaming
Third Place
YMCA Esports
Round 6
Round 6
February 12, 2020 - 22:20 CET
First Place
Loolish
Second Place
Last Crew
Third Place
4 Angry Kids
Round 7
Round 7
February 13, 2020 - 19:00 CET
First Place
22 Esports
Second Place
Last Crew
Third Place
Division Latvia
Round 8
Round 8
February 13, 2020 - 19:45 CET
First Place
PREACHERS
Second Place
GAMEWAVE ESPORT CLUB
Third Place
Last Crew
Round 9
Round 9
February 13, 2020 - 20:30 CET
First Place
4 Angry Kids
Second Place
rewoP_atlyM
Third Place
YMCA Esports
Round 10
Round 10
February 13, 2020 - 21:05 CET
First Place
GAMEWAVE ESPORT CLUB
Second Place
22 Esports
Third Place
Elgiganten Gaming
Round 11
Round 11
February 13, 2020 - 21:45 CET
First Place
Splň sa mi Senil
Second Place
rewoP_atlyM
Third Place
YMCA Esports
Round 12
Round 12
February 13, 2020 - 22:20 CET
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Elg.G961104462002612121101616269911033120004466150113511100116288
2. Loolish953566535535441500011011111101111140775311904471331300011066
3. 4AK8614011352210055268813033356613011715511012121403362113555
4. LC851109971334433100001000026141426101035556200130331202216022
5. Senil83442213011110778155120441303311033817716011905511012128166
6. eSuba8253771105562443533902216000100339066100224477447711088
7. 227613066110121271446233140221202211077130117111264481117111
8. YMCA742677120331500011011358814011904462773533816635101014000
9. PREACHERS6690449044130007133627753227144110111111055100551404412000
10. B565160004412121601114011535515022449912011449915000110225355
11. GAMEWAVE591002281338155446615000813362332622120001107790119022
12. DivLatvia571501110000903390667122716635111002213066539971444422
13. AF518133269912022534444339011160001600081116233531113044
14. RWP49713315022110551303311011620081441402226331200026101010000
15. Loot Goblins3862111401153551201181001003315033150111400011033150112677
16. Satire3312011160001400016000160114433531111000531111160001602215044
Final
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 15, 2020 - 19:00 CET
First Place
Elgiganten Gaming
Second Place
Inside Games
Third Place
Tempus
Round 2
Round 2
February 15, 2020 - 19:40 CET
First Place
Tempus
Second Place
Splň sa mi Senil
Third Place
Trihard Team
Round 3
Round 3
February 15, 2020 - 20:20 CET
First Place
GameFraym
Second Place
ADR Farmers
Third Place
Inside Games
Round 4
Round 4
February 15, 2020 - 21:00 CET
First Place
Smiley Face
Second Place
4 Angry Kids
Third Place
No Tag Team
Round 5
Round 5
February 15, 2020 - 21:40 CET
First Place
Elgiganten Gaming
Second Place
YMCA Esports
Third Place
4 Angry Kids
Round 6
Round 6
February 15, 2020 - 22:20 CET
First Place
Smiley Face
Second Place
ADR Farmers
Third Place
Trihard Team
Round 7
Round 7
February 16, 2020 - 19:00 CET
First Place
Inside Games
Second Place
Splň sa mi Senil
Third Place
22 Esports
Round 8
Round 8
February 16, 2020 - 19:40 CET
First Place
Entropiq
Second Place
Splň sa mi Senil
Third Place
No Tag Team
Round 9
Round 9
February 16, 2020 - 20:20 CET
First Place
ADR Farmers
Second Place
No Tag Team
Third Place
GameFraym
Round 10
Round 10
February 16, 2020 - 21:00 CET
First Place
YMCA Esports
Second Place
ADR Farmers
Third Place
eSuba
Round 11
Round 11
February 16, 2020 - 21:40 CET
First Place
Inside Games
Second Place
Loolish
Third Place
No Tag Team
Round 12
Round 12
February 16, 2020 - 22:20 CET
First Place
No Tag Team
Second Place
Last Crew
Third Place
YMCA Esports
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Elg.G90110111162116211625511088110441005553339055813362444444
2. YMCA891200044559011442226778122624444778122110121281553544
3. Inside8826225355354411066717710000110661303362225300110101016033
4. ADR8381337133267710055130112610101202214011110992611444415033
5. NTT82140441500011044355514033714411044353326121210033352211066
6. Tempus71354411015155366120221202253559044160331203371221003314000
7. EIQ68130009044441111901181221500015000110141453006266160008199
8. Senil676233263314000537711033447726552622714412011711110022
9. Smiley669055110557100110669055110121216000100331501115011130339044
10. GF664477160001107771664422901153881103335001301190116211
11. 4AK6010011100008155261111352212022810012044160224411111504412011
12. Loolish58536681111302216000150221402214044713310033908826667199
13. Trihard571600035991500013022100223522445515000130221603353775355
14. LC4715000140551003314055538816000714490111402211000110222677
15. eSuba46714413011160008100622213022130116266446635441204411011
16. 223911022120111204415000160006266351111813311022140001402213000

Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Czech Republic Czech Republic17 / 128 (13%)Battlestrong, Double, FreeKill, Hawki-, HumliK, Kejdoran, Libuska, LukeeV, M1st1ck, Odstrelovac, PiXeL1K, ST4mZ, SpajKK, TheCobra, Trakt0r, Zampeek, oKKo
2Greece Greece13 / 128 (10%)F1Nee, Freezy, G703, GIVEIT, Gkitzo, GuessWho, MageBane, MrCorakas, POULMAN, TheTinGoesKarrr, TsekeBeast, YungJRD, Zagg3r
3Denmark Denmark10 / 128 (8%)Beami, Flamyy, Hanni, Nixtys, Premi, Stab, Wookiebookie, bjorN, clib, hamster
4Poland Poland9 / 128 (7%)Amm1k, Exvolution, KnorkiS, MJRniko, MOORPHEUS, MajsterZ, Marcelek, RyoZIN, ghostar
5Finland Finland8 / 128 (6%)Anonymous, Jap1, Kojootti, Mukke, Sampula, Sikora, TurboBanaani, miikaz
6France France8 / 128 (6%)50 Saint, Blucher, KaNa, Namwer, Pressy, Toundo, X4rgin, kS_pHILOU
7Sweden Sweden7 / 128 (5%)Draedon, Fuffenz, MOLNMAN, Marv, Mrtn, Rhyp, StaXx
8Germany Germany5 / 128 (4%)Itzz_ChrizZ, Justus, MaJor, Northrest, Zoccer
9Hungary Hungary5 / 128 (4%)FlexyHD, FoDaObs, Rbbence, Sicario, Vanti
10Portugal Portugal5 / 128 (4%)DarkChoice, HazeteN, NIM, TioReex, Xefz
11Estonia Estonia4 / 128 (3%)El Bosso, Raixx, Rayzi, Supermaus
12Latvia Latvia4 / 128 (3%)Ciganmopsis, Elkju, Lorenchh, SuffiC
13Norway Norway4 / 128 (3%)Aaab, Rubzi, Sphoof, Sunnny
14Romania Romania4 / 128 (3%)ANON1M, Ayyydrian, Crissu, Rareszki
15United Kingdom United Kingdom4 / 128 (3%)Ciggzy, Fastrail, Realzx, Reeceyyb
16Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina3 / 128 (2%)Scofa, benq5, x3ronTV
17Slovakia Slovakia3 / 128 (2%)ArSHO, RedgieBeardo, Romcekk
18Austria Austria2 / 128 (2%)KILYAKAi, Schmidi
19Croatia Croatia2 / 128 (2%)MaM1c, ivas10
20Italy Italy2 / 128 (2%)OConnell, Washout
21Spain Spain2 / 128 (2%)FlavynN, QuickisAlive
22Australia Australia1 / 128 (1%)Hulkmodus
23Belarus Belarus1 / 128 (1%)Btmz
24Belgium Belgium1 / 128 (1%)Corsac
25Israel Israel1 / 128 (1%)Legendary117
26Lithuania Lithuania1 / 128 (1%)Vakk
27Netherlands Netherlands1 / 128 (1%)Triquo
28Serbia Serbia1 / 128 (1%)Qbettinhos

Streams[edit]

References[edit]

  1. Entropiq (2020-02-07). "Introducing: PUBG Team Entropiq". entropiq.gg. Retrieved 2020-02-10.