Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Master League 2019 - Phase 3: Finals

[e][h]PUBG Master League 2019 - Phase 3: Finals
League Information
Organizer:
4Gamers
Type:
Offline
Location:
Taiwan Taipei City
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$ 2,100,000 TWD
(≃ $68,470.50 USD)
Start Date:
2019-10-25
End Date:
2019-10-27
Liquipedia Tier:
Links

About[edit]

PUBG Master League is a PUBG professional league in Taiwan. The league represents TW/HK/MO's portion of 2019 Official competitive season held by PUBG Corporation. The 2019 competitive season will culminated at the PUBG Global Championship 2019.

The PUBG Master League regular season will be played online.

Broadcast Talent[edit]

  • Chinese Commentators:
    • Taiwan AsSen (Huang Mao Sen (黄茂森))
    • Taiwan Nia (Fu Kuan Chun (傅冠竣))
    • Taiwan Paul (Wang Bo (王博))
    • Taiwan Krapy (Liao Hsien-Ting (廖顯霆))
    • Taiwan KMoMo (Hsu Mao Chun (許貿竣))
    • Taiwan KH (Yang Gong Xuan (楊恭烜))

Format[edit]

  • PML Phase 3 Finals: October 25th - October 27th, 2019 in NTU Sports Arena, Taiwan Daan District, Taiwan
    • Squad FPP
    • 15 Rounds: 3 Days - 5 Rounds per day
      • Top 8 of Regular Season will recieves headstart points
      • SUPER : For "2019 Phase 3 Bluezone Timing" Click here
Phase Delay Wait Move DPS Shrink Spread Land Ratio
1 90 180 270 0.6 0.4 0.5 0
2 0 90 120 0.8 0.55 0.56 0
3 0 60 120 1 0.6 0.56 0
4 0 60 150 3 0.6 0.56 1
5 0 50 120 5 0.65 0.56 0
6 0 50 120 8 0.65 0.56 0
7 0 50 90 10 0.65 0.56 0
8 0 50 60 14 0.7 0.56 1
9 0 10 160 18 0.001 10 0
Phase Delay Wait Move DPS Shrink Spread Land Ratio
1 90 120 240 0.6 0.4 0.5 0
2 0 90 120 0.8 0.7 0.56 0
3 0 60 120 1 0.6 0.56 1
4 0 60 100 3 0.6 0.56 0
5 0 50 80 5 0.65 0.56 0
6 0 50 60 8 0.65 0.56 1
7 0 20 40 10 0.65 0.56 0
8 0 10 40 14 0.6 0.56 0
9 0 10 100 18 0.001 10 0

Headstart Points[edit]

Headstart Points
Place Headstart
A11st 20
A22nd 12
A33rd 10
A44th 8
A55th 6
A66th 4
A77th 2
A88th 2
A99 - 16th 0

Allocations[edit]

Prize Pool[edit]

Due to ZADAK's roster containing underaged player, Their PGC Spot will be given to Global Esports Xsset. [1]

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Results[edit]

Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 25, 2019 - 17:00 TST
First Place
TongTex
Second Place
BigDealMen
Third Place
Team SADES
Round 2
Round 2
October 25, 2019 - 17:50 TST
First Place
Zadak
Second Place
Team XXX
Third Place
Applecat
Round 3
Round 3
October 25, 2019 - 18:40 TST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Youth
Third Place
BigDealMen
Round 4
Round 4
October 25, 2019 - 19:30 TST
First Place
Team Curson
Second Place
TongTex
Third Place
MP5
Round 5
Round 5
October 25, 2019 - 20:30 TST
First Place
Zadak
Second Place
Team SADES
Third Place
Global Esports Xsset
Round 6
Round 6
October 26, 2019 - 17:00 TST
First Place
BigDealMen
Second Place
Team XXX
Third Place
Game Dimension Boys
Round 7
Round 7
October 26, 2019 - 17:50 TST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
BigDealMen
Third Place
TongTex
Round 8
Round 8
October 26, 2019 - 18:40 TST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
Sennheiser Victory Fox
Third Place
MP5
Round 9
Round 9
October 26, 2019 - 19:30 TST
First Place
MP5
Second Place
BigDealMen
Third Place
Global Esports Xsset
Round 10
Round 10
October 26, 2019 - 20:30 TST
First Place
Zadak
Second Place
ahq e-Sports Club
Third Place
Team Curson
Round 11
Round 11
October 27, 2019 - 17:00 TST
First Place
Team Curson
Second Place
MP5
Third Place
1NE Esports
Round 12
Round 12
October 27, 2019 - 17:50 TST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Zadak
Third Place
Team XXX
Round 13
Round 13
October 27, 2019 - 18:40 TST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Team Curson
Third Place
Nursing Home
Round 14
Round 14
October 27, 2019 - 19:30 TST
First Place
Team XXX
Second Place
TongTex
Third Place
Applecat
Round 15
Round 15
October 27, 2019 - 20:30 TST
First Place
Applecat
Second Place
Youth
Third Place
Team XXX
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. ZK1459033110111181665355110191916000130336233900011017178110102622100661107712022
2. ahq134538810088539981116233120111108811011111302226101044779022627771559000
3. GEX13344661400011066120003544110221101010814435551002211022110141411099811113000
4. XXX104100442677110226212127144263315000110111002213000160003511111103311013133577
5. BDM10426441302235889044100001101111269971112611111402214000100335300100777122
6. MP5100714453881303335228111902214022351616110661601126881602216000448814022
7. TTX1001101313905516000268815033100333555150114422444410066110441500026446255
8. CRS95140116233140441108816011814481221204471443522110771300026661601116000
9. ACT9012011355571551503344661301162884433622281111200071551402235331101010
10. SVF7413022443390117122130224477531126221203353555333150224422120228144
11. NH69623371004433100221201153554466100221502212000150556200355515000441010
12. YT6981221600026551300014000628810000535553886244903353331200090332622
13. 1NE6415011120221502214033539971557111140221101111066353381228144533311033
14. SDS543566110221200016011264414011902213022160119055625512000130331301115022
15. HQX50160001500062224477902215011160009011140001501171114488906662225333
16. GDB361101181551003311011110003555120331600081557100130001401171001401110022

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageTaiwan
Streams

References[edit]