PUBG Master League 2020 Autumn

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG Master League 2020 Autumn
League Information
Organizer:
4Gamers
Type:
Online
Location:
Taiwan Taiwan
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$ 1,320,000 TWD
(≃ $ USD)
Start Date:
2020-10-02
End Date:
2020-10-18
Liquipedia Tier:
Links

About[edit]

PUBG Master League is a PUBG professional league in Taiwan. The league represents TW/HK/MO's portion of 2020 Official competitive season held by PUBG Corporation. The 2020 competitive season will culminated at the PUBG Global Championship 2020.

Broadcast Talent[edit]

  • Chinese Commentators:
    • Taiwan AsSen (Huang Mao-Sen)
    • Taiwan Nia (Fu Kuan Chun)
    • Taiwan Paul (Wang Bo)
    • Taiwan Krapy (Liao Hsien-Ting)
    • Taiwan KMoMo (Hsu Mao-Chun)
    • Taiwan KH (Yang Gong Xuan (楊恭烜))

Format[edit]

  • PML Autumn: October 2nd - 18th, 2020
    • Top 12 of PML Summer
    • Top 4 of Qualifier
      • 45 Matches


    • Top 12 secured spots for next Season
    • Bottom 4 enters Open Qualifier Final.

Prize Pool[edit]

NT$ 1,320,000 TWD ( ~$45,000 USD ) are spread among the teams as seen below:
Top 2 teams qualified for to Continental: Series 3 Asia

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
AMD
1Taiwan kN 
2Taiwan BiJie 
3Taiwan WhywhyB 
4Taiwan Winky 
5 TBD 
                    
                    
                    
                    
Team ToFu
1Taiwan Sasa 
2Taiwan UpChen 
3Taiwan NOTREAL 
4Taiwan Tobiwei 
5 TBD 
                    
Butterfly Effect
1Hong Kong Homei3 
2Hong Kong Madison 
3Malaysia Kmf1 
4Hong Kong Kimura 
5Hong Kong KYu17 
                    
Team Mixer
1Taiwan YJay 
2Taiwan STARLOT 
3Taiwan Bobby 
4Taiwan Nick 
5Taiwan Harry 
                    
Predator ShuTeRong
1Taiwan M1ngZhe 
2Taiwan BAOGIN 
3Taiwan 1shot 
4Taiwan CrazyEZ 
5Taiwan OFFwork 
CTaiwan W1nner 
                    
LUK3 Gaming
1Hong Kong Luk3 
2Hong Kong Kalice 
3Hong Kong Galen 
4Hong Kong GrapeYoyo 
5Hong Kong Heii6C21 
                    
NoSay
1Taiwan Soap 
2Taiwan 0921 
3Taiwan Yian 
4Taiwan BaiBai 
5 TBD 
                    

For "News and Roster Changes" Click here.

1 Global Esports Xsset signed Taiwan Cc from ahq eSports Club.
2 Team Curson signed Hong Kong Simba from AppleCat.
3 Team SADES dropped Taiwan ARB1TER, Taiwan JaeCarry came back to comp as substitute.
4 XXX signed Taiwan Bohan from BigDealMen
5 AppleCat signed Taiwan tom from TongTex and A1 (former Taiwan AR1a) from Dream BH Gaming
6 TongTex got sponserd by AMD so roster continue as AMD.
7 Taiwan FlashFong shifted to coach, North's Wolf signed Taiwan R7 ,Hong Kong JY from Notorious Haker and Malaysia Jervis from Shure Are Beasts
8 Shure We Are Beasts signed Taiwan Shiou from North's Wolf.
9 Team ToFu signed Taiwan UpChen (fromer Taiwan Seooan) and Taiwan Tobiwei from Notorious Haker and Taiwan NOTREAL.
10 Butterfly Effect signed Hong Kong Madison and Malaysia Kmf1 (former Malaysia dashushu) from North's Wolf.
11 Shu Te Rong got sponserd by Acer so team will continue as Predator ShuTeRong.
12 LUK3 Gaming signed Hong Kong Kalice from Team Curson.
13 NoSay signed Taiwan Yian from BigDealMen.
14 Global Esports Xsset Ace's roster is signed by K7 Esports.

Results[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
W1 108W2 60W3 42
W1 77W2 80W3 74
W1 54W2 56W3 92
W1 102W2 94W3 52
W1 151W2 83W3 179
W1 151W2 182W3 133
W1 34W2 49W3 49
W1 107W2 92W3 116
W1 94W2 65W3 55
W1 93W2 80W3 123
W1 85W2 63W3 69
W1 48W2 81W3 56
W1 78W2 115W3 101
W1 40W2 47W3 64
W1 59W2 120W3 98
W1 92W2 103W3 64
1. K7 Esports W1 151W2 182W3 133466
2. Global Esports Xsset W1 151W2 83W3 179413
3. Norths Wolf W1 107W2 92W3 116315
4. Team SADES W1 93W2 80W3 123296
5. Shure We Are Beasts W1 78W2 115W3 101294
6. Team ToFu W1 59W2 120W3 98277
7. Team XXX W1 92W2 103W3 64259
8. Team Curson W1 102W2 94W3 52248
9. Applecat W1 77W2 80W3 74231
10. Sennheiser Replay Kills W1 85W2 63W3 69217
11. NoSay W1 94W2 65W3 55214
12. AMD W1 108W2 60W3 42210
13. Butterfly Effect W1 54W2 56W3 92202
14. Shu Te Rong W1 48W2 81W3 56185
15. Team Mixer W1 40W2 47W3 64151
16. LUK3 Gaming W1 34W2 49W3 49132
Week 1
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 2, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team Curson
Second Place
NoSay
Third Place
Norths Wolf
Round 2
Round 2
October 2, 2020 - 19:45 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Team ToFu
Round 3
Round 3
October 2, 2020 - 20:40 CST
First Place
Applecat
Second Place
Team ToFu
Third Place
Norths Wolf
Round 4
Round 4
October 2, 2020 - 21:40 CST
First Place
AMD
Second Place
K7 Esports
Third Place
Team SADES
Round 5
Round 5
October 2, 2020 - 22:30 CST
First Place
Applecat
Second Place
NoSay
Third Place
Sennheiser Replay Kills
Round 6
Round 6
October 3, 2020 - 19:00 CST
First Place
AMD
Second Place
Team SADES
Third Place
K7 Esports
Round 7
Round 7
October 3, 2020 - 19:45 CST
First Place
Team XXX
Second Place
K7 Esports
Third Place
Team Mixer
Round 8
Round 8
October 3, 2020 - 20:40 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Norths Wolf
Third Place
Sennheiser Replay Kills
Round 9
Round 9
October 3, 2020 - 21:40 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Shu Te Rong
Third Place
Team XXX
Round 10
Round 10
October 3, 2020 - 22:30 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Team XXX
Round 11
Round 11
October 4, 2020 - 19:00 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
NoSay
Third Place
Shu Te Rong
Round 12
Round 12
October 4, 2020 - 19:45 CST
First Place
Sennheiser Replay Kills
Second Place
Team XXX
Third Place
Shure We Are Beasts
Round 13
Round 13
October 4, 2020 - 20:40 CST
First Place
Norths Wolf
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
AMD
Round 14
Round 14
October 4, 2020 - 21:40 CST
First Place
AMD
Second Place
Team SADES
Third Place
Team Curson
Round 15
Round 15
October 4, 2020 - 22:30 CST
First Place
NoSay
Second Place
Team XXX
Third Place
Shure We Are Beasts
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. GEX15153881305581885366538844884466110995322110111112044711126101044444455
2. K7151628811016161402226441301135662655906611013135300110101062885311160335388
3. AMD108711010620011066110441009911099621171006255100001004411000353311011118122
4. NW107353315000351010140008166140119088261212445590447133817711099622215022
5. CRS102110881404412000811162116255533344001202244885333533344121235886211
6. NS942688100335388120332633130331500081221501114011266644551500081441101010
7. SDS93441153551302235141490332688714415033130441105511022140229000267711088
8. XXX92100227122621111011150001501111088120333533353344442699812271442688
9. SRK859033444490224411358871338155351010110226222160001101010130001503312000
10. SWB781302226771000090331600081331204410011140662699901111357710022110003500
11. ACT771203390331106613033110101016011110335311100221604462221302214044534416011
12. ToFu59140003566266671664455100111403311022160007133130111201112011903310044
13. BE548122813371116288110229044130441604481441202215011904462441302213011
14. STR48160111102244661501171001202210000622226331503335551502216033100009000
15. TM4011000160001600010044120335333354413022713313011813316011110441200014022
16. L3G3415011120111501116000140111103316011140229033815514022100007133140117177
Week 2
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 9, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team ToFu
Second Place
K7 Esports
Third Place
Global Esports Xsset
Round 2
Round 2
October 9, 2020 - 19:45 CST
First Place
AMD
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Team Curson
Round 3
Round 3
October 9, 2020 - 20:40 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Norths Wolf
Round 4
Round 4
October 9, 2020 - 21:40 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Applecat
Third Place
LUK3 Gaming
Round 5
Round 5
October 9, 2020 - 22:30 CST
First Place
Applecat
Second Place
K7 Esports
Third Place
Shu Te Rong
Round 6
Round 6
October 10, 2020 - 19:00 CST
First Place
Shure We Are Beasts
Second Place
Team SADES
Third Place
Global Esports Xsset
Round 7
Round 7
October 10, 2020 - 19:45 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Butterfly Effect
Third Place
Team Mixer
Round 8
Round 8
October 10, 2020 - 20:40 CST
First Place
LUK3 Gaming
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Team Curson
Round 9
Round 9
October 10, 2020 - 21:40 CST
First Place
Team Curson
Second Place
Norths Wolf
Third Place
NoSay
Round 10
Round 10
October 10, 2020 - 22:30 CST
First Place
Team Curson
Second Place
K7 Esports
Third Place
Applecat
Round 11
Round 11
October 11, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team XXX
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Global Esports Xsset
Round 12
Round 12
October 11, 2020 - 19:45 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Shure We Are Beasts
Third Place
Applecat
Round 13
Round 13
October 11, 2020 - 20:40 CST
First Place
Team ToFu
Second Place
Team XXX
Third Place
K7 Esports
Round 14
Round 14
October 11, 2020 - 21:40 CST
First Place
NoSay
Second Place
Team XXX
Third Place
AMD
Round 15
Round 15
October 11, 2020 - 22:30 CST
First Place
Team XXX
Second Place
K7 Esports
Third Place
Shure We Are Beasts
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. K718226991106611013131109926559033110111153667111262121715511077353381002688
2. ToFu12011014141500053551407744446210101107781441600071335355444411015151501110033
3. SWB115120226233266613055713311077814426881301110011268826881101113000351515
4. XXX1039000100441403381339044160004433716612066110001108853772655266611077
5. CRS94100663555130001101116000100225344354411014141106612022160001301144777144
6. NW921501144553577906681775377120221002226131313011441181221006662449022
7. GEX8335992610101101162116277356616000901114011120223599140111506690228111
8. STR8116011906690441601135337122150224411111001153779033120775399533312022
9. SDS807100813344664488100442610109033160005355906662669011140001104416033
10. ACT8011022536662222633110661501114033130551500035001302235447155120004455
11. NS654488160007122150221302214033130331400035448155140221002212000110111114000
12. SRK63140001304410011712212066130226266120226299445581331303316000719911000
13. AMD6013000110551500053661401181117133110441100014000110006244812235996200
14. BE5653337122120771005515022110222644622290001500016000714444661002215000
15. L3G4962111200016000351153111202210000110444400620015022150006211160115355
16. TM47813314011811112000110224433357715022815516022100441103390111400013011
Week 3
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 16, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team SADES
Second Place
Team ToFu
Third Place
Butterfly Effect
Round 2
Round 2
October 16, 2020 - 19:45 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Team XXX
Third Place
Team Curson
Round 3
Round 3
October 16, 2020 - 20:40 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Applecat
Third Place
AMD
Round 4
Round 4
October 16, 2020 - 21:40 CST
First Place
NoSay
Second Place
Sennheiser Replay Kills
Third Place
Team ToFu
Round 5
Round 5
October 16, 2020 - 22:30 CST
First Place
Shure We Are Beasts
Second Place
Team SADES
Third Place
K7 Esports
Round 6
Round 6
October 17, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team ToFu
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Sennheiser Replay Kills
Round 7
Round 7
October 17, 2020 - 19:45 CST
First Place
Butterfly Effect
Second Place
Shu Te Rong
Third Place
Shure We Are Beasts
Round 8
Round 8
October 17, 2020 - 20:40 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Team XXX
Third Place
Sennheiser Replay Kills
Round 9
Round 9
October 17, 2020 - 21:40 CST
First Place
Team Mixer
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Norths Wolf
Round 10
Round 10
October 17, 2020 - 22:30 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
K7 Esports
Third Place
Norths Wolf
Round 11
Round 11
October 18, 2020 - 19:00 CST
First Place
Butterfly Effect
Second Place
Applecat
Third Place
Team SADES
Round 12
Round 12
October 18, 2020 - 19:45 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Team ToFu
Round 13
Round 13
October 18, 2020 - 20:40 CST
First Place
K7 Esports
Second Place
Team SADES
Third Place
Shure We Are Beasts
Round 14
Round 14
October 18, 2020 - 21:40 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
NoSay
Third Place
K7 Esports
Round 15
Round 15
October 18, 2020 - 22:30 CST
First Place
Team SADES
Second Place
Applecat
Third Place
Team Curson
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. GEX1791100011013131107711000110552613134433110151526331107753552633712211016165388
2. K7133446612033535544101035665344903311044160112688714411013131106635448144
3. SDS1231101212625511033533326449044531212902214044815535661203326551300011099
4. NW116140331103313055150004477814462775312123514143510106233718844991401116033
5. SWB10110077100887177100441101111160223522100111303312000140228166359915033621212
6. ToFu9826668133444435668122110111112066711111022110448111353314011160444466
7. BE92352216022816614033140221400011099140221001144771107753225355715512022
8. ACT749022130222644902271221303315011449962669000268816000816662112600
9. SRK69120559011902226111190663577100003500814415000120336244120441201115022
10. XXX64160112677150116222100441101111033265515011532210055150331106681449011
11. TM64713371001601171665355441114044150001101313130001502210033130221001111033
12. STR56150225344140221304462117100260012000532262449066110336222906613011
13. NS556200444462001105515022150118122160111202214033130221303310011264414000
14. CRS5281223533120111603316011623371446211901116000110009011903353553555
15. L3G4913044140001007781221300010044160118155711171331601144331601144117133
16. AMD4253111501135441201112000120331300013033441110055442214000150111103310011

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageTaiwan
Streams

References[edit]