PUBG Master League 2020 Invitational

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG Master League 2020 Invitational
League Information
Organizer:
4Gamers
Type:
Online
Location:
Taiwan Taiwan
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$ 1,280,000 TWD
(≃ $42,384 USD)
Start Date:
2020-02-07
End Date:
2020-02-23
Liquipedia Tier:
Links

About[edit]

PUBG Master League is a PUBG professional league in Taiwan. The league represents TW/HK/MO's portion of 2020 Official competitive season held by PUBG Corporation. The 2020 competitive season will culminated at the PUBG Global Championship 2020.

Broadcast Talent[edit]

  • Chinese Commentators:
    • Taiwan AsSen (Huang Mao-Sen)
    • Taiwan Nia (Fu Kuan Chun)
    • Taiwan Paul (Wang Bo)
    • Taiwan Krapy (Liao Hsien-Ting)
    • Taiwan KMoMo (Hsu Mao-Chun)
    • Taiwan KH (Yang Gong Xuan (楊恭烜))

Format[edit]

  • PML Invitational: February 7th - February 23rd, 2020

Due to the schedule of Phase 1, The full 4-week league structure will be replaced by a shorter invitational format for Phase 1.

Prize Pool[edit]

NT$ 80,000 TWD ( ~$2,649 USD ) are given to all participants:
Top 2 teams qualified directly to Global Series Berlin

Participants[edit]

ahq e-Sports Club
1Taiwan Cc 
2Taiwan CY 
3Taiwan YanLi 
4Taiwan Shiou 
5Taiwan ZhenNan 
6 TBD 
CTaiwan Jay 
                    
                    
                    
Team SADES
1Taiwan Zack 
2Taiwan ARB1TER 
3Taiwan UKL 
4Taiwan KJAY 
5Taiwan Yuri 
6 TBD 
CTaiwan Nitor 
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
Applecat
1Taiwan White 
2Taiwan MaoMao 
3Taiwan Tuboshu 
4Taiwan Luda 
5Taiwan YH 
6 TBD 
                    
                    
TongTex
1Taiwan kN 
2Taiwan BiJie 
3Taiwan WhywhyB 
4Taiwan TOM920322 
5 TBD 
6 TBD 
CTaiwan dkka 
                    
                    

Results[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. Global Esports Xsset W1 116W2 88W3 73277
2. Team Curson W1 85W2 85W3 101271
3. Global Esports Xsset ACE W1 86W2 91W3 83260
4. Team SADES W1 117W2 60W3 66243
5. Nursing Home W1 75W2 75W3 86236
6. ahq e-Sports Club W1 55W2 69W3 94218
7. MP5 W1 76W2 55W3 84215
8. HK9 W1 73W2 103W3 38214
9. Applecat W1 59W2 67W3 72198
10. Team XXX W1 62W2 69W3 65196
11. TongTex W1 64W2 58W3 71193
12. U Level Up Overthetop W1 63W2 69W3 46178
13. Game Dimension Boys W1 36W2 55W3 78169
14. Youth W1 37W2 70W3 47154
15. Do or Die W1 39W2 22W3 50111
16. Sennheiser Victory Fox W1 35W2 45W3 30110
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 7, 2020 - 19:00 CST
First Place
Global Esports Xsset ACE
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
MP5
Round 2
Round 2
February 7, 2020 - 20:00 CST
First Place
U Level Up Overthetop
Second Place
Nursing Home
Third Place
Team SADES
Round 3
Round 3
February 7, 2020 - 21:00 CST
First Place
Global Esports Xsset ACE
Second Place
Do or Die
Third Place
HK9
Round 4
Round 4
February 7, 2020 - 22:00 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Team SADES
Third Place
U Level Up Overthetop
Round 5
Round 5
February 8, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team SADES
Second Place
MP5
Third Place
TongTex
Round 6
Round 6
February 8, 2020 - 20:00 CST
First Place
HK9
Second Place
Do or Die
Third Place
Global Esports Xsset
Round 7
Round 7
February 8, 2020 - 21:00 CST
First Place
MP5
Second Place
Game Dimension Boys
Third Place
Team XXX
Round 8
Round 8
February 8, 2020 - 22:00 CST
First Place
Nursing Home
Second Place
ahq e-Sports Club
Third Place
MP5
Round 9
Round 9
February 9, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team Curson
Second Place
TongTex
Third Place
HK9
Round 10
Round 10
February 9, 2020 - 20:00 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
MP5
Third Place
Applecat
Round 11
Round 11
February 9, 2020 - 21:00 CST
First Place
Team SADES
Second Place
Team XXX
Third Place
Nursing Home
Round 12
Round 12
February 9, 2020 - 22:00 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Do or Die
Third Place
Global Esports Xsset ACE
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. SDS11762333533625526991101111100221502244994455446611012126211
2. GEX1162677626615011110997111356612099716671111101111130221101111
3. GEX Ace86110991400011013135310105300901171336233110441402253113533
4. CRS8581101012044717744221301181101044111304411012125333150447122
5. MP576359981001101110033265516000110773555150112633715512033
6. NH751201126554466713314066110441105511099904412000355516011
7. HK9735333443335121290111101111088130229011354481441200014066
8. TTX64902253229022120443555443314011100552610109033140224433
9. ULV_OVT634411110771004435221007771119033160225333710090669033
10. XXX6213011718881221303390226255356611066130116211269911011
11. ACT59100661007716011150116277130445333812214033352244668111
12. ahq551401111066120001600044995322623326441601110088813310022
13. DOD391501116000261114022815526551600012011810016000100002655
14. YT371600013022533381221501112022100551401110088150551100013044
15. GDB36110001501113011110441600015011267753221202213033622215022
16. SVF35717790001400062111200014022812215000620011066160225366
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 14, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team Curson
Second Place
Nursing Home
Third Place
TongTex
Round 2
Round 2
February 14, 2020 - 20:00 CST
First Place
Nursing Home
Second Place
HK9
Third Place
Game Dimension Boys
Round 3
Round 3
February 14, 2020 - 21:00 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Global Esports Xsset ACE
Third Place
Team XXX
Round 4
Round 4
February 14, 2020 - 22:00 CST
First Place
Global Esports Xsset ACE
Second Place
Youth
Third Place
Global Esports Xsset
Round 5
Round 5
February 15, 2020 - 19:00 CST
First Place
HK9
Second Place
TongTex
Third Place
MP5
Round 6
Round 6
February 15, 2020 - 20:00 CST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Game Dimension Boys
Third Place
Team Curson
Round 7
Round 7
February 15, 2020 - 21:00 CST
First Place
Applecat
Second Place
Youth
Third Place
HK9
Round 8
Round 8
February 15, 2020 - 22:00 CST
First Place
Sennheiser Victory Fox
Second Place
HK9
Third Place
U Level Up Overthetop
Round 9
Round 9
February 16, 2020 - 19:00 CST
First Place
U Level Up Overthetop
Second Place
HK9
Third Place
Applecat
Round 10
Round 10
February 16, 2020 - 20:00 CST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
U Level Up Overthetop
Third Place
Team XXX
Round 11
Round 11
February 16, 2020 - 21:00 CST
First Place
Team Curson
Second Place
Nursing Home
Third Place
HK9
Round 12
Round 12
February 16, 2020 - 22:00 CST
First Place
HK9
Second Place
Global Esports Xsset ACE
Third Place
Team SADES
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. HK910362552644160001400011088100663533269926114422354411077
2. GEX Ace91160114455262211017171502244777100100114410108133130112666
3. GEX88140001401111016163511118144110121215000110331002214022622210077
4. CRS851101414100116255532271553544817790221200010055110447133
5. NH752611110131313000100339033140334433130007133533326885322
6. YT701303312022447726881103316011261111443313022150221107713011
7. XXX6915022627735999066100441101153888155140113533815514011
8. ahq69813381225310106244624490001306616011621111099150006266
9. ULV_OVT699022900081007111160006233110113512121101313268890119033
10. ACT67715511000120441600053667111110995355354416011160114444
11. SDS6010011150111401144554466537712000150221503313066120333599
12. TTX58351414530011044150112644130226233622290006211715516011
13. GDB56110223511111501111000120112633100331201181111102244101011044
14. MP555441113044710012000357781339011140335366905553448133
15. SVF4553007144100118122130111203314033110441108871221401112000
16. DOD221201116022900013000140221504416000714416000120221005515011
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
February 21, 2020 - 19:00 CST
First Place
Applecat
Second Place
Team Curson
Third Place
MP5
Round 2
Round 2
February 21, 2020 - 20:00 CST
First Place
TongTex
Second Place
MP5
Third Place
Game Dimension Boys
Round 3
Round 3
February 21, 2020 - 21:00 CST
First Place
Applecat
Second Place
Team Curson
Third Place
Global Esports Xsset ACE
Round 4
Round 4
February 21, 2020 - 22:00 CST
First Place
Nursing Home
Second Place
ahq e-Sports Club
Third Place
Global Esports Xsset
Round 5
Round 5
February 22, 2020 - 19:00 CST
First Place
TongTex
Second Place
MP5
Third Place
Do or Die
Round 6
Round 6
February 22, 2020 - 20:00 CST
First Place
Team Curson
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Team XXX
Round 7
Round 7
February 22, 2020 - 21:00 CST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
Global Esports Xsset ACE
Third Place
Game Dimension Boys
Round 8
Round 8
February 22, 2020 - 22:00 CST
First Place
Team SADES
Second Place
Sennheiser Victory Fox
Third Place
Global Esports Xsset ACE
Round 9
Round 9
February 23, 2020 - 19:00 CST
First Place
Team XXX
Second Place
Global Esports Xsset ACE
Third Place
Team Curson
Round 10
Round 10
February 23, 2020 - 20:00 CST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
Team SADES
Third Place
Youth
Round 11
Round 11
February 23, 2020 - 21:00 CST
First Place
Game Dimension Boys
Second Place
Team Curson
Third Place
Global Esports Xsset ACE
Round 12
Round 12
February 23, 2020 - 22:00 CST
First Place
Game Dimension Boys
Second Place
MP5
Third Place
Team SADES
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. CRS1012633713326998155445511077110441103335771501126998155
2. ahq945310101501111022263371558166110881204462771108853004400
3. NH86443312033623311013135366150005377537714011160116210106233
4. MP584355526777133902226664444447715011536614000140002688
5. GEX Ace83621181333599535513011160002633353326885377355511022
6. GDB78813335441301112077902210011353313000903344661104411099
7. GEX7390666288902235111110011267713011442211044100881202210044
8. ACT721101313440011012121002214033130449022160221202271221003316022
9. TTX7112011110661200044551101313903312022902271116255714412011
10. SDS661404413066150006200620071778122110141415000261190113544
11. XXX65150001404453337122110113533718810077110778133110227133
12. DOD501105511033140111502235441101162336233815511033819913000
13. YT4713011905510011160111200062551601181334444351113000531010
14. ULV_OVT4671331004444551301115011533314022140331601113000447714022
15. HK93810011160118177110118199120221004471441303390111600015022
16. SVF30160005311160221400016011140331500026221000012088150229022

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageTaiwan
Streams

References[edit]