PUBG Mobile Campus Championship Malaysia 2021

From Liquipedia PUBG Wiki
[e][h]PUBG Mobile Campus Championship Malaysia 2021
League Information
Series:
PUBG Mobile Campus ChampionshipPUBG Mobile Campus Championship PMCC
Type:
Online
Location:
Malaysia Malaysia
Teams:
20
Game Mode:
Squads TPP
Platform:
Prize Pool:
$15,767 USD
Start Date:
2021-11-13
End Date:
2021-11-21
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

PUBG Mobile Campus Championship - Malaysia is a campus tournament series in Malaysia.
The championship features the best teams from campuses around Malaysia. The top 16 teams in the Grand Finals will compete for the $15,000 USD (≃ RM60,000 MYR) prizepool and slots to the 2022 Malaysia National Championship and SEA Campus Championship.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Main Casters:
    • Malaysia Emi (Mohamad Hilmi Bin Mohamad)
    • Malaysia Soultannn (Fawwaz Sehaimi)
    • Malaysia Kyrul (Khairul Afiq Kamarulzaman)
    • Malaysia TopCast (Muhammad Amirul Hazim Alias)

Two (2) of each of the main casters lineup will take turns to cast in all of the tournament stages.

One (1) of each of the new casters lineup listed will be featured in each of the five (5) Regional Finals.

  • Group Stage & Grand Finals Casters:

These two (2) casters are the successful casters from the talent search programme and will cast alongside the main casters.

Format[edit]

  • PUBG Mobile Campus Championship - Malaysia 2021: October 26th - November 21st, 2021
    • The championship will be split into 5 regions and each region will include the states as shown below;
      • Central : Selangor, Putrajaya & Kuala Lumpur
      • North : Penang, Kedah, Perlis & Perak
      • South : Johor, Melaka & Negeri Sembilan
      • East : Pahang, Kelantan & Terengganu
      • Borneo : Sabah, Sarawak & Labuan
    • Registrations Window: October 12th - 24th, 2021 (through the official website)

Tournament Timeline[edit]

Match Days
Region Regional Qualifiers Regional Qualifier Finals Group Stage Grand Finals
Borneo October 26th, 2021 October 30th, 2021 November 13th - 14th, 2021 November 20th - 21st, 2021
East October 26th, 2021 October 31st, 2021
North October 27th, 2021 November 5th, 2021
South October 27th, 2021 November 6th, 2021
Central October 27th, 2021 November 7th, 2021

The number of teams, matches and allocations between the tournament stages is explained as follows;

  • Regional Qualifiers:
    • Squad TPP: 640 teams total - divided into 5 regions of 128 teams per region.
      • The 128 teams per region will further be divided into 8 groups (Each group has 16 teams).
    • Total 3 matches for each region.
    • Map Order:
      • Erangel >> Miramar >> Sanhok
    • Top 2 Teams from each group region qualify for their respective Regional Qualifier Finals.
  • Regional Qualifier Finals:
    • Squad TPP: 16 teams for each region.
    • Total 5 matches
    • Map Order:
      • Erangel >> Miramar >> Erangel >> Miramar >> Erangel
    • Top 5 Teams from Central qualify for Group Stage.
    • Top 4 Teams from North qualify for Group Stage.
    • Top 4 Teams from South qualify for Group Stage.
    • Top 4 Teams from Borneo qualify for Group Stage.
    • Top 3 Teams from East qualify for Group Stage.
  • Group Stage:
    • Squad TPP: 20 total teams from Regional Qualifier Finals.
    • Total 10 matches, 5 matches each day.
      • Round-robin format; 20 teams are split into 5 groups (4 teams per group), each group/team plays 4 matches per day.
    • Map Order:
      • Day 1 - Erangel (ABCD) >> Miramar (ACDE) >> Erangel (ABCE) >> Miramar (BCDE) >> Erangel (ABDE)
      • Day 2 - Miramar (ABCD) >> Erangel (ACDE) >> Miramar (ABCE) >> Erangel (BCDE) >> Miramar (ABDE)
    • Top 16 Teams qualify for Grand Finals.
  • Grand Finals:
    • Squad TPP: Top 16 teams from Group Stage.
    • Total 10 matches, 5 matches each day.
    • Map Order (for both days):
      • Erangel >> Miramar >> Sanhok >> Erangel >> Miramar

Allocations[edit]

Points Distribution[edit]

For details about the scoring system, Click here.

Points Distribution
Kill Points 1 per kill
Place Points
A11st 15
A22nd 12
A33rd 10
A44th 8
A55th 6
A66th 4
A77th 2
A88 - 12th 1
B313 - 16th 0

Prize Pool[edit]

$15,767 USD (≃ RM60,000 MYR) are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

KVT ESPORT
1Malaysia TBD 
2Malaysia TBD 
3Malaysia TBD 
4Malaysia TBD 
PKS.KEEPSILENT
1Malaysia TBD 
2Malaysia TBD 
3Malaysia TBD 
4Malaysia TBD 
SEA DELTA ACMY
1Malaysia Trust
2South Korea Foxy
3Malaysia Naruto
4Malaysia Cord
SEA AEROSEA RVNB
1Malaysia Fend
2Malaysia Juniorz
3Malaysia Yuno
4Malaysia Venom
UNISZA.MadX
1Malaysia Mad
2Malaysia Katak
3Malaysia Forysjin
4Malaysia WhyQT
5Malaysia iBOX
PTSB X
1Malaysia AyieOP
2Malaysia ZIQBoy
3Malaysia IceKing
4Malaysia HazBae
UiTM.PLAN B
1Malaysia Lower
2Malaysia POTATO
3Malaysia Venus
4Malaysia AoEFake
USAS
1Malaysia Anees
2Malaysia HanzOP
3Malaysia RMCRyz
4Malaysia JaaOP
UTHM.SOVERS
1Malaysia BOBBY
2Malaysia Jaa
3Malaysia Deez
4Malaysia Fizz
UTM REBORN
1Malaysia Acee
2Malaysia imaG
3Malaysia Yonnie
4Malaysia KotaXSdH
UTHM.FIVE LAWLESS MAN
1Malaysia TBD 
2Malaysia TBD 
3Malaysia TBD 
4Malaysia TBD 
TFES NOVA
1Malaysia Zul
2Malaysia Mida
3Malaysia Fiqo
4Malaysia Midori
KPTM 4GET
1Malaysia Aizen
2Malaysia Aphard
3Malaysia Paii
4Malaysia Kun
UBMI ESPORT
1Malaysia Lychee
2Malaysia LyyyOP
3Malaysia Revox
4Malaysia HGSAW
UPM CHECKMATE
1Malaysia TBD 
2Malaysia TBD 
3Malaysia TBD 
4Malaysia TBD 
UIA BUNGA ESPORT
1Malaysia Ajam
2Malaysia Pandan
3Malaysia Malnas
4Malaysia Xidy

Group Draw[edit]

  • The following is the group draw for the 20 teams of the Group Stage of the tournament.
Group A Group B Group C Group D Group E
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET PKS.KEEPSILENTPKS.KEEPSILENT PKS.KEEPSILENT UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT UIA BUNGA ESPORT UiTM.BABY THE MURDERUiTM.BABY THE MURDER UiTM.BABY THE MURDER UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UiTM.KIJANG RUSUH REBORN KVT ESPORTKVT ESPORT KVT ESPORT UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B UiTM.PLAN B UTHM.FIVE LAWLESS MANUTHM.FIVE LAWLESS MAN UTHM.FIVE LAWLESS MAN PTSB XPTSB X PTSB X
SEA AEROSEA RVNBSEA AEROSEA RVNB SEA AEROSEA RVNB UTHM.SOVERSUTHM.SOVERS UTHM.SOVERS SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.Machangster Warriors
UPM CHECKMATEUPM CHECKMATE UPM CHECKMATE UNISZA.MadXUNISZA.MadX UNISZA.MadX TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA USASUSAS USAS UTM REBORNUTM REBORN UTM REBORN

Results[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 20, 2021 - 18:30 MYT
First Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Second Place
USASUSAS USAS
Third Place
UTM REBORNUTM REBORN UTM REBORN
Round 2
Round 2
November 20, 2021 - 19:45 MYT
First Place
UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UiTM.KIJANG RUSUH REBORN
Second Place
SEA AEROSEA RVNBSEA AEROSEA RVNB SEA AEROSEA RVNB
Third Place
UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT UIA BUNGA ESPORT
Round 3
Round 3
November 20, 2021 - 21:00 MYT
First Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Second Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Third Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Round 4
Round 4
November 20, 2021 - 22:00 MYT
First Place
UNISZA.MadXUNISZA.MadX UNISZA.MadX
Second Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Third Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Round 5
Round 5
November 20, 2021 - 23:25 MYT
First Place
UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B UiTM.PLAN B
Second Place
UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.Machangster Warriors
Third Place
UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
Round 6
Round 6
November 21, 2021 - 18:30 MYT
First Place
UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
Second Place
UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.Machangster Warriors
Third Place
UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B UiTM.PLAN B
Round 7
Round 7
November 21, 2021 - 19:30 MYT
First Place
PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom
Second Place
UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.Machangster Warriors
Third Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Round 8
Round 8
November 21, 2021 - 20:45 MYT
First Place
USASUSAS USAS
Second Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Third Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Round 9
Round 9
November 21, 2021 - 21:45 MYT
First Place
PTSB XPTSB X PTSB X
Second Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Third Place
UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B UiTM.PLAN B
Round 10
Round 10
November 21, 2021 - 22:45 MYT
First Place
PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom
Second Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Third Place
UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.PMS.PhantomPMS.Phantom PMS11115033121224810101216611111726611512121112256771151212
2.TFES NOVATFES NOVA TFES.NV105723348442120021222723348887233212111213321277
3.UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI102911110111644456443109911517171501110199915531022
4.KPTM 4GETKPTM 4GET 4GET941151515911131044310991502212122310448100150669122
5.UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UITM.KRR936433115171756666488913381661216612133111228144
6.SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA.DA84810081551151313140004811140111111131055212557233
7.UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B PLN.B831602264111501191551151515310331600064553106615011
8.USASUSAS USAS77212551403372111011112133150446411115101081225655
9.UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.MW74140111502213022817721288212332121010140001300012133
10.PTSB XPTSB X PTSB.X73101337255121224833160009111566616000115884833
11.UNISZA.MadXUNISZA.MadX MadX61488813000140001158864336444810072001402210111
12.UiTM.BABY THE MURDERUiTM.BABY THE MURDER UITM.BTM5713044111111111172335688111221010091101016011641010
13.UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT BNGA545611310441600011111130001601148335622483316000
14.UTM REBORNUTM REBORN UTM.RBRN473104456228111160228122130001406615022643313033
15.SEA AEROSEA RVNBSEA AEROSEA RVNB RVNB38121002123391331500010122564413000130111011111111
16.UTHM.SOVERSUTHM.SOVERS SVRS2711144160001011113011140001010091334800723314011

Legend
Qualified for PMCC SEA 2021 & PMNC MY 2022
Qualified for PMCC SEA 2021
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 13, 2021 - 18:30 MYT
First Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Second Place
PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom
Third Place
UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT UIA BUNGA ESPORT
Round 2
Round 2
November 13, 2021 - 19:30 MYT
First Place
UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UiTM.KIJANG RUSUH REBORN
Second Place
UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT UIA BUNGA ESPORT
Third Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Round 3
Round 3
November 13, 2021 - 20:45 MYT
First Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Second Place
UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B UiTM.PLAN B
Third Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Round 4
Round 4
November 13, 2021 - 21:45 MYT
First Place
USASUSAS USAS
Second Place
PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom
Third Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Round 5
Round 5
November 13, 2021 - 22:45 MYT
First Place
SEA AEROSEA RVNBSEA AEROSEA RVNB SEA AEROSEA RVNB
Second Place
UiTM.BABY THE MURDERUiTM.BABY THE MURDER UiTM.BABY THE MURDER
Third Place
UTM REBORNUTM REBORN UTM REBORN
Round 6
Round 6
November 14, 2021 - 18:30 MYT
First Place
UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UiTM.KIJANG RUSUH REBORN
Second Place
TFES NOVATFES NOVA TFES NOVA
Third Place
UNISZA.MadXUNISZA.MadX UNISZA.MadX
Round 7
Round 7
November 14, 2021 - 19:30 MYT
First Place
UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
Second Place
PTSB XPTSB X PTSB X
Third Place
UiTM.BABY THE MURDERUiTM.BABY THE MURDER UiTM.BABY THE MURDER
Round 8
Round 8
November 14, 2021 - 20:45 MYT
First Place
KPTM 4GETKPTM 4GET KPTM 4GET
Second Place
UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.Machangster Warriors
Third Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Round 9
Round 9
November 14, 2021 - 21:45 MYT
First Place
UNISZA.MadXUNISZA.MadX UNISZA.MadX
Second Place
PKS.KEEPSILENTPKS.KEEPSILENT PKS.KEEPSILENT
Third Place
SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA DELTA ACMY
Round 10
Round 10
November 14, 2021 - 22:45 MYT
First Place
UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI ESPORT
Second Place
PMS.PhantomPMS.Phantom PMS.Phantom
Third Place
UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UiTM.KIJANG RUSUH REBORN
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.UiTM.KIJANG RUSUH REBORNUiTM.KIJANG RUSUH REBORN UITM.KRR102644411513138188-0-0101551151111485513000-0-031022
2.TFES NOVATFES NOVA TFES.NV9711512121300011513138122-0-02121414914481229144-0-0
3.PMS.PhantomPMS.Phantom PMS90212111112100-0-021299916672778100-0-0562221288
4.USASUSAS USAS81566615011-0-0115151511111140005644-0-048886466
5.UiTM.BABY THE MURDERUiTM.BABY THE MURDER UITM.BTM7911133481010-0-0130112121414912231088-0-01600010188
6.SEA AEROSEA RVNBSEA AEROSEA RVNB RVNB73811164444844-0-0115444844130334877-0-014022
7.UNISZA.MadXUNISZA.MadX MadX727200-0-05633101221300031033-0-0643311512125655
8.UBMI ESPORTUBMI ESPORT UBMI71-0-081559100917714011-0-0115131316022811111588
9.KPTM 4GETKPTM 4GET 4GET684866310227266-0-072111300072111151313-0-016000
10.SEA DELTA ACMYSEA DELTA ACMY SEA.DA6610100160113102231055-0-010100150223107731077-0-0
11.UIA BUNGA ESPORTUIA BUNGA ESPORT BNGA663106621299121444833-0-0812264001401113055-0-0
12.PTSB XPTSB X PTSB.X55-0-05655160006411481010-0-0212229111150008144
13.UiTM.Machangster WarriorsUiTM.Machangster Warriors UiTM.MW50-0-0721111111150448111-0-0101332121515642213022
14.UiTM.PLAN BUiTM.PLAN B PLN.B46911111122212111116000-0-06488111001113312100-0-0
15.UTM REBORNUTM REBORN UTM.RBRN42-0-01013313022562231077-0-01401115044111117222
16.UTHM.SOVERSUTHM.SOVERS SVRS4114000-0-064227222562216000-0-05622101114855
17.UTHM.FIVE LAWLESS MANUTHM.FIVE LAWLESS MAN UTHM.FLM31121339100-0-01400015000564412122-0-0724411166
18.PKS.KEEPSILENTPKS.KEEPSILENT PKS.KS1916011-0-014000121111600015000-0-0121112122215000
19.KVT ESPORTKVT ESPORT KVT1915022-0-015022111001213312144-0-0101001403312100
20.UPM CHECKMATEUPM CHECKMATE UPM.CM818130001401110111-0-0642211122160337200-0-09100

Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Place Teams Total Points
A11st KVT.Esport 2 62
A22nd PKS.Silent 0 61
A33rd JSLT.Delta 0 54
A44th JSLT.AeroSEA 0 41
A55th SCC Pipol 0 41
A66th KML.Doa Esport 0 39
A77th UiTM.Intelligence 1 39
A88th UiTM.Jellybean 0 39
A99th PKS.Fearless 0 37
B010th UiTM.Gegar 0 35
A1111th JSLT.Sabah Expert 0 35
B212th JSLT.Xertz 1 32
B313th UMS.Invictus 1 29
B414th PKS.HeadHunter 0 23
B515th JSLT.Black Bull 0 21
B616th JSLT.SunX 0 10

Legend
Qualified for Group Stage
Place Teams Total Points
A11st PMS.Phantom 2 83
A22nd UNISZA.MadX 2 77
A33rd UiTM.Machangster Warriors 0 66
A44th KPTM.Ayla 0 52
A55th UiTM.Westar 0 49
A66th UCTATI.GMX 1 49
A77th UiTM.Family 0 32
A88th UiTMP.RMC 0 31
A99th UiTM.Pulut 0 31
B010th UiTM.Ashiap 0 26
A1111th UMP.Cobra 0 25
B212th UMP.Axis 0 19
B313th UMP.Aurum 0 17
B414th UiTMP.Meissa 0 16
B515th UiTM.Raub Gank 0 13
B616th PKB.Rexnista 0 13

Legend
Qualified for Group Stage
Place Teams Total Points
A11st PTSB X 2 91
A22nd UiTM.Baby 0 71
A33rd UiTM.PlanB 2 65
A44th USAS 1 59
A55th UiTM.Invictus 0 58
A66th PUO.Novacaine 0 50
A77th UPSI.Maestro 0 41
A88th UUM.TheCrew 0 39
A99th KPTM.Ipoh 0 27
B010th IPGI.Xeldta 0 26
A1111th UiTMP.Meissa 0 19
B212th ILP.Jitra 0 18
B313th PSP.Vacuous 0 16
B414th UNIKL.Wafam 0 15
B515th PUO.Dewa 0 4
B616th PTSB.Aero 0 4

Legend
Qualified for Group Stage
Place Teams Total Points
A11st UTHM.Sovers 2 101
A22nd UiTM.Kijang 0 75
A33rd UTM.Reborn 1 48
A44th UTHM.FLM 0 44
A55th UTMM.Radiant 0 44
A66th KPMBM.Foxes 1 43
A77th ALAM.Cekodok 1 36
A88th USIM.V2 0 34
A99th UTEM.VOG 0 29
B010th RMC.Flanker 0 26
A1111th UiTM.Combination 0 24
B212th IKTB.Riantz 0 23
B313th KYPJ.Made 0 21
B414th UTMM.Red 0 18
B515th USIM.Grims 0 16
B616th KVTP.Rhinos 0 3

Legend
Qualified for Group Stage
Place Teams Total Points
A11st UniKL.NOVA 1 99
A22nd KPTM.4GET 1 72
A33rd UBMI.Esport 1 60
A44th UPM.Checkmate 1 55
A55th UIA.Bunga 0 51
A66th KPTM.Vulcan 1 47
A77th GMI.Rouge 0 42
A88th MSU.KUDA 0 41
A99th UNITEN.AssasinX 0 31
B010th UPM.EstrogenK 0 28
A1111th MMU.FTW 0 18
B212th ILPKL.Marzialle 0 16
B313th UniKL.Reverance 0 12
B414th UM.Malaya 0 10
B515th UniKL.Last 0 8
B616th KPTM.Raptors 0 5

Legend
Qualified for Group Stage

Additional Content[edit]

Showmatch Awards[edit]

Streams[edit]

LanguageMalaysia
Streams

VOD[edit]

Grand Finals[edit]

VOD Day 1 Day 2
Stream

Group Stage[edit]

VOD Day 1 Day 2
Stream