PUBG Mobile Club Open - Fall Split: South Asia Play-ins

[e][h]PUBG Mobile Club Open - Fall Split: South Asia Play-ins
League Information
Series:
PUBG Mobile Club Open PUBG Mobile Club Open
Organizer:
Tencent Games
PUBG Corporation
NODWIN Gaming
Sponsor:
Type:
Offline
Location:
India New Delhi
Venue:
KD Jadhav Indoor Hall
Teams:
24
Game Mode:
Squads TPP
Platform:
Start Date:
2019-11-06
End Date:
2019-11-07
Liquipedia Tier:
Links

PUBG Mobile Club Open is the 2019 Global Competitive season for PUBG Mobile. Showcases the best Pro/Semi-Pro players from around the world. Crews from 10 regions across the globe will battle their way through the Spring & Fall Splits.

For the Fall Split, Indian Region have been moved away from a 1-Country region. India is now merged into the new combined South Asia region.

2019 Fall season will culminated at the PMCO Fall Split Finals.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Hindi Analyst:
  • Hindi Commentators:

Format[edit]

  • SA Play-ins November 6th-7th, 2019
    • 24 Teams Semi-Finals
      • Top 16 proceed to SAs Finals
      • All group matchups will be played in each day, 2 matches per matchups per day
        • In total, all teams played 8 matches

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group A[edit]

                    
                    
                    
ORB
1India Maddog 
2India Sinister 
3India iMazik 
4India MaxKasH 
5India iYash 
                    
                    
                    
                    
Trust D Process
1Nepal UTSARGA 
2Nepal Dokudoku 
3Nepal Shagar 
4India Saxleo 
5 TBD 
                    

Group B[edit]

MegaX
1India snax 
2India paradox 
3India swag 
4India encore 
5 TBD 
                    
8Bit
1India Aviii 
2India ItPrince 
3India AsH 
4India TED 
5India AKSHU 
                    
TEAM iNSANE1
1India KAY0 
2India IGNITE 
3India OMEGA 
4India TheDUDE 
5 TBD 
                    
Team SouL
1India Mortal 
2India Viper 
3India ReGaLToS 
4India ClutchGod 
5 TBD 
                    
                    
                    
SynerGE
1India seervi 
2India shryder 
3India majoralpha 
4India austinX 
5 TBD 
                    
GODLIKE
1India KrontenOP 
2India KikiOP 
3India Anto 
4India DaksH 
5India MaFia 
                    
1 Maximus X rebranded to TEAM iNSANE

Group C[edit]

Fnatic1
1India Sc0utOP 
2India Owais 
3India Ronak 
4India ParitOsh 
5India Dream 
                    
SOLTISQUAD
1Nepal SADHA 
2Nepal AJ 
3Nepal NIMA 
4Nepal VCASH 
5 TBD 
                    
Team Insidious
1India Bhishma 
2India JoKeR 
3India Smxkie 
4India Drigger 
5 TBD 
                    
BLIND
1India Psycho 
2India Evos 
3India Nick 
4India Xpain 
5India Soldier 
                    
TeamIND
1India KRATOS 
2India TRANCE 
3India Daljitsk 
4India SlayeR 
5 TBD 
                    
                    
Mayhem
1India ItsKK 
2India Cloak 
3India VampireOP 
4India Redz 
5 TBD 
                    
Nepali Ho Ni
1Nepal AlexYT 
2Nepal LakheyOP 
3Nepal Ir2 
4Nepal Disconnect 
5 TBD 
                    
1 Xspark Transferred to Fnatic

Results[edit]

Semi Finals Standings (Top 16 Qualified)
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. ETG.Brawlers AB 103BC 0AC 46149
2. TeamIND AB 0BC 61AC 60121
3. GODLIKE AB 47BC 46AC 093
4. Fnatic AB 0BC 54AC 3084
5. Nepali Ho Ni AB 0BC 35AC 4176
6. Zero Degree Esports AB 54BC 21AC 075
7. Mayhem AB 0BC 44AC 2973
8. Team Insidious AB 0BC 13AC 6073
9. Entity Gaming AB 27BC 0AC 4572
10. MEGA Stars AB 37BC 0AC 3471
11. Trust D Process AB 26BC 0AC 4571
12. SynerGE AB 33BC 37AC 070
13. ORB AB 43BC 0AC 2568
14. Elementrix AB 42BC 0AC 2567
15. Team SouL AB 22BC 43AC 065
16. RIP Official AB 30BC 33AC 063
17. Orange Rock AB 22BC 0AC 4163
18. 8Bit AB 27BC 35AC 062
19. MegaX AB 20BC 39AC 059
20. TEAM iNSANE AB 19BC 38AC 057
21. BLIND AB 0BC 23AC 2851
22. Reckoning Esports AB 0BC 31AC 1546
23. SynerGE Retribution AB 20BC 0AC 2545
24. Solti Squad AB 0BC 12AC 1527
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 6, 2019 - 14:30 IST
First Place
ETG.Brawlers
Second Place
SynerGE
Third Place
Zero Degree Esports
Round 2
Round 2
November 6, 2019 - 15:30 IST
First Place
ETG.Brawlers
Second Place
Trust D Process
Third Place
RIP Official
Round 3
Round 3
November 7, 2019 - 14:30 IST
First Place
ETG.Brawlers
Second Place
Elementrix
Third Place
8Bit
Round 4
Round 4
November 7, 2019 - 15:30 IST
First Place
GODLIKE
Second Place
ORB
Third Place
MEGA Stars
PKPKPKPK
1. ETG.B10312013131201010120161616133
2. ZED54310101057131384116633
3. GodL47663348441610012055
4. ORB43932211122488821455
5. EX4210211930021410101211111
6. MEGA374899151111312231055
7. SGE332147714111932213144
8. RIP3013111310441115510266
9. ENT27121116655151445722
10. 8Bit27750084553102211100
11. TDP2616100214551023315100
12. OR22141001311175004866
13. SouL2215100751157339322
14. SYN20844416100141117544
15. MX20111661210066008422
16. iNSANE195733102331211114111
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 6, 2019 - 19:00 IST
First Place
Fnatic
Second Place
Team SouL
Third Place
TEAM iNSANE
Round 2
Round 2
November 6, 2019 - 20:00 IST
First Place
MegaX
Second Place
Mayhem
Third Place
GODLIKE
Round 3
Round 3
November 7, 2019 - 19:00 IST
First Place
8Bit
Second Place
TeamIND
Third Place
Fnatic
Round 4
Round 4
November 7, 2019 - 19:45 IST
First Place
8Bit
Second Place
TeamIND
Third Place
Fnatic
PKPKPKPK
1. IND61576675332141111751010
2. Fnatic541201010102553103310222
3. GodL4648121231044111115733
4. MYM44102442141111754416133
5. SouL432148866881513312122
6. MX391510012077573314100
7. iNSANE383108848551311111144
8. SGE376611573348779322
9. NHN35141008444842221466
10. 8Bit358433121001206613100
11. RIP3375001510066664877
12. Reck3112122141001610012066
13. BLIND23131009311102556655
14. ZED2111111161441210031033
15. INS13161001310093338411
16. Solti129333111221410015111
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 6, 2019 - 16:45 IST
First Place
ETG.Brawlers
Second Place
Fnatic
Third Place
Entity Gaming
Round 2
Round 2
November 6, 2019 - 17:45 IST
First Place
Trust D Process
Second Place
Entity Gaming
Third Place
Orange Rock
Round 3
Round 3
November 7, 2019 - 16:25 IST
First Place
Team Insidious
Second Place
Nepali Ho Ni
Third Place
Orange Rock
Round 4
Round 4
November 7, 2019 - 17:15 IST
First Place
TeamIND
Second Place
ORB
Third Place
SynerGE Retribution
PKPKPKPK
1. IND60121111311148881202020
2. INS605722936612010105755
3. ETG.B46120141475001024416100
4. ENT4531088214771510014144
5. TDP45754412013131310015111
6. OR411310031077310668433
7. NHN41151118444214884811
8. MEGA349322574475227566
9. Fnatic302145566111612213100
10. MYM2984551610084556644
11. BLIND284866102441213310222
12. EX2566224833932211100
13. ORB2510222111111111121433
14. SYN251111114111662231033
15. Reck1514100121221411112188
16. Solti15161111510057229300

Additional Content[edit]

References[edit]