Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Mobile Club Open - Spring Split 2020: CIS


[e][h]PUBG Mobile Club Open - Spring Split 2020: CIS
League Information
Series:
PUBG Mobile Club Open PUBG Mobile Club Open
Organizer:
Tencent Games
PUBG Corporation
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Teams:
32
Game Mode:
Squads TPP
Platform:
Prize Pool:
$29,200 USD
Start Date:
2020-03-03
End Date:
2020-03-15
Liquipedia Tier:
Links
Chronology


PUBG Mobile Club Open is the 2020 Global Competitive season for PUBG Mobile. Showcases the best Pro/Semi-Pro players from around the world. Crews from 15 regions across the globe will battle their way through the Spring & Fall Splits.

The CIS region represents all of the teams from Armenia, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, and Uzbekistan.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Club Open CIS - 2020 Spring
    • Group Stage: March 3rd - 8th
      • 32 Teams
      • Top 24 teams advances to Semi Finals
      • Bottom 8 teams eliminated
    • Semi Finals: March 10th - 13th
      • 24 Teams
      • Top 16 teams advances to Grand Finals
      • Bottom 8 teams eliminated

Allocations[edit]

Prize Pool[edit]

$10,000 USD are spread among the teams as seen below:
Prize include additional $600 USD given to all participants.

Participants[edit]

Team Unique
1Russia ADERR 
2Belarus YASHA 
3Russia Matic 
4Russia ROGE 
5 TBD 
                    
Mkers
1Kazakhstan Nikola 
2Kazakhstan Satsura 
3Kazakhstan Qose 
4Kazakhstan Aldik 
5Russia KEKCUK 
                    
                    
                    
Rush Team
1Russia MIND 
2Russia HENNESSY 
3Russia PURPLE 
4Russia PUNISHER 
5 TBD 
                    
                    
                    
S2 Gaming CIS
1 Cristal 
2 Yarkigod 
3 Hater 
4 Reflect 
5 TBD 
                    
                    
                    
                    
                    
Big Mad Guns
1 SImon 
2 Kartofun 
3 Rain 
4 Aldyn 
5 TBD 
                    
BRO Mobile Gaming
1 NAMIK 
2 BEEZY 
3 PROJECT 
4 DELOVER 
5 TBD 
                    
Team Fate
1Russia NEDZ 
2Russia HARMIN 
3Ukraine LIMON4IK 
4Russia AMBASADOR 
5 TBD 
                    
Team B13
1 Hm 
2 KOZYR 
3 GRAM 
4 FEDERAL 
5 TBD 
                    
                    
BIT eSports
1 ODINN 
2 THEBEAR69 
3 JAYSEE 
4 BUBBLE 
5 TBD 
                    
Marauders
1 ALLNY 
2Kazakhstan Adele 
3Kazakhstan PauPau 
4 7LEON 
5 TBD 
                    
                    
Team Pain
1Russia Zakonvvore 
2Romania Bandita77 
3Ukraine TULIKA 
4Turkey TTCUX 
5 TBD 
                    
                    
                    
Evil eSports
1 PALACH 
2 GORGOTH 
3 MyLLIKeT 
4 REFLEX 
5 TBD 
                    
                    
                    
                    
KoninaPower
1Kazakhstan DGR 
2Kazakhstan Gonzo 
3Russia Tixzy 
4Kazakhstan AXZCER 
5Mongolia RobdiNNi 
CKazakhstan DGR 
                    
                    
                    
                    
EXTRA eSports
1 VIDRA 
2 Graff 
3 AntiNOOD 
4 MaRtinka 
5 TBD 
                    
1 Northern Lights transfered to The Alliance.

Results[edit]

Group Stage Standings (Top 24 Qualified)
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6 Total
LP LPLPLPLPLP
1. DreamEaters AB 0CD 73AD 79CB 0CA 0DB 89241
2. KoninaPower AB 0CD 40AD 0CB 55CA 103DB 0198
3. gQ team AB 94CD 0AD 60CB 0CA 43DB 0197
4. Team Unique AB 42CD 0AD 66CB 0CA 81DB 0189
5. Northern Lights AB 0CD 92AD 33CB 0CA 0DB 52177
6. BRO Mobile Gaming AB 78CD 0AD 0CB 46CA 0DB 30154
7. GODSENT AB 41CD 0AD 0CB 29CA 0DB 60130
8. Pain Team AB 0CD 34AD 47CB 0CA 0DB 49130
9. F13 TEAM AB 7CD 0AD 61CB 0CA 51DB 0119
10. PRIES GAMING AB 36CD 0AD 55CB 0CA 27DB 0118
11. teamCH AB 0CD 46AD 0CB 48CA 24DB 0118
12. Marauders AB 0CD 56AD 31CB 0CA 0DB 23110
13. Royale Squad AB 24CD 0AD 0CB 31CA 0DB 51106
14. Mkers AB 22CD 0AD 27CB 0CA 56DB 0105
15. Rush Team AB 49CD 0AD 31CB 0CA 20DB 0100
16. AVerMediaTeam AB 28CD 0AD 0CB 47CA 0DB 2499
17. Team Fate AB 27CD 0AD 0CB 38CA 0DB 3297
18. Big Mad Guns AB 23CD 0AD 0CB 59CA 0DB 1597
19. Relax Team AB 0CD 17AD 0CB 37CA 38DB 092
20. Evil eSports AB 0CD 48AD 15CB 0CA 0DB 2588
21. Team EQ AB 0CD 19AD 0CB 40CA 27DB 086
22. NaixGaming AB 0CD 30AD 12CB 0CA 0DB 4082
23. SNG Club AB 47CD 0AD 11CB 0CA 16DB 074
24. Team B13 AB 15CD 0AD 0CB 38CA 0DB 1568
25. Unicorns of Love CIS AB 0CD 23AD 0CB 19CA 26DB 068
26. Team Emerald AB 0CD 41AD 0CB 11CA 13DB 065
27. TheNotorious AB 19CD 0AD 0CB 28CA 0DB 1562
28. EXTRA eSports AB 0CD 7AD 0CB 32CA 20DB 059
29. Deformia Meditari 99 AB 0CD 10AD 15CB 0CA 0DB 2954
30. BIT eSports AB 0CD 12AD 14CB 0CA 0DB 1238
31. Steel snakes AB 0CD 14AD 0CB 15CA 8DB 037
32. S2 Gaming CIS AB 7CD 0AD 7CB 0CA 18DB 032
Semi Finals Standings (Top 16 Qualified)
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6 Total
LP LPLPLPLPLP
1. gQ team AB 0AC 25BC 11AB2 0AC2 69BC2 57162
2. Pain Team AB 2AC 0BC 6AB2 71AC2 0BC2 77156
3. Northern Lights AB 35AC 0BC 1AB2 54AC2 0BC2 40130
4. KoninaPower AB 25AC 0BC 2AB2 70AC2 0BC2 31128
5. DreamEaters AB 2AC 16BC 0AB2 29AC2 61BC2 0108
6. Team Unique AB 0AC 3BC 14AB2 0AC2 49BC2 41107
7. Mkers AB 5AC 0BC 9AB2 36AC2 0BC2 56106
8. Evil eSports AB 7AC 0BC 2AB2 39AC2 0BC2 52100
9. Relax Team AB 15AC 14BC 0AB2 31AC2 31BC2 091
10. PRIES GAMING AB 0AC 1BC 31AB2 0AC2 41BC2 1689
11. teamCH AB 6AC 0BC 21AB2 25AC2 0BC2 3486
12. NaixGaming AB 0AC 26BC 5AB2 0AC2 26BC2 2481
13. BRO Mobile Gaming AB 17AC 14BC 0AB2 29AC2 18BC2 078
14. Team Fate AB 1AC 0BC 6AB2 51AC2 0BC2 1876
15. Royale Squad AB 1AC 7BC 0AB2 36AC2 32BC2 076
16. F13 TEAM AB 0AC 8BC 9AB2 0AC2 34BC2 2172
17. Marauders AB 9AC 7BC 0AB2 31AC2 24BC2 071
18. Rush Team AB 0AC 3BC 5AB2 0AC2 32BC2 2464
19. Team EQ AB 0AC 3BC 1AB2 0AC2 22BC2 3561
20. GODSENT AB 5AC 1BC 0AB2 18AC2 35BC2 059
21. AVerMediaTeam AB 0AC 6BC 1AB2 0AC2 32BC2 1655
22. SNG Club AB 4AC 0BC 10AB2 17AC2 0BC2 2152
23. Big Mad Guns AB 6AC 1BC 0AB2 15AC2 27BC2 049
24. Team B13 AB 1AC 1BC 0AB2 8AC2 29BC2 039
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
March 14, 2020 - 18:00 MSK
Round 2
Round 2
March 14, 2020 - 18:50 MSK
Round 3
Round 3
March 14, 2020 - 19:40 MSK
Round 4
Round 4
March 14, 2020 - 20:30 MSK
Round 5
Round 5
March 15, 2020 - 18:00 MSK
Round 6
Round 6
March 15, 2020 - 18:50 MSK
Round 7
Round 7
March 15, 2020 - 19:40 MSK
Round 8
Round 8
March 15, 2020 - 20:30 MSK
PKPKPKPKPKPKPKPK
1. gQ156120882149912016164844754412133120131331011
2. DE1196622310881612212099120151513100214337533
3. Pain1134812121209993771021157221201010754411122
4. KP972147766111210021499141006611119311114855
5. Mkers82310221210021422141444833111661211112088
6. Unique7810200756631077310441025521488111008400
7. F13735700111114844936666334800310445755
8. Relax6116144102335733161003101212843366229300
9. Naix58121664844111006644214009300102006633
10. ALL55931157441511184221611131055841110288
11. PRIES5484339333753357331211110211488814111
12. Evil41754416122843375009322141221413313144
13. Fate3915100842210255111221314457111511112166
14. BRO3211144151001411112100111117522575516111
15. TCH321310013100131001510015122151221610021477
16. RS2414122141006633131118411161001311115100

Additional Content[edit]

Streams[edit]

References[edit]