Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Mobile Star Challenge 2019

[e][h]PUBG Mobile Star Challenge 2019
League Information
Series:
PUBG Mobile Star Challenge PUBG Mobile Star Challenge
Organizer:
VSPN
PUBG Corporation
Tencent Games
Type:
Offline
Location:
Taiwan Taipei
Teams:
16
Game Mode:
Squads TPP
Platform:
Prize Pool:
$250,000 USD
Start Date:
2019-09-07
End Date:
2019-09-08
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG MOBILE STAR CHALLENGE (PMSC) is the second iteration of the Star Challenge Series, produced by VSPN. 16 best gaming creators will teamed up with top PUBG Mobile Pro players for a fight of stardom during this summer.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Thai Commentators:
  • VietNam Commentators:
  • Indian Commentators:
    • India kRaT (Mannu Karki)
    • India Thug (Animesh Agarwal)
  • Indonesia Commentator:

Format[edit]

  • Star Challenge 2019 September 7th - 8th, 2019
    • 16 Teams
      • 16 Top voted creators
      • 16 Pro teams : 48 Professional players
    • 8 Matches

Star Voting procedure[edit]

  • 32 Selected PUBG Mobile content creators will be eligible for the online voting stage, split into 7 groups


  • Phase 1 Voting: July 1st - July 8th
    • First batch: Seven winners from each group advances to phase 2
    • Second batch: After group winners are selected, Seven most voted (excluding group winners) advances to phase 2
      • For the second batch: from a single Group, a maximum of four creators can advance
    • Group S batch: As the host location of the grand finals, Group S will receive two extra advancing slots
    • Top 16 voted will secured a team spot at the Grand Final in Taipei


  • Phase 2 Voting: July 11th - the last match of Star Challenge 2019: September 8th
    • The creator with the most votes globally is crowned Most Popular at the Grand Final in Taipei

Prize Pool[edit]

$250,000 USD are spread among the teams as seen below:


Participants[edit]

  • Creators will choose each team to represent themselves, including a new Logo Branding and Team Name
    • For the Grand Finals, each of the original team roster must benched 1 player for the chosen creator and can be swapped for day 2
      • Teams cannot benched their creator
      • List of Benched Players Click here.
Ultra Team
1
Taiwan Xiaozhi 
2
Turkey AY 
3
Taiwan Bandit 
4
Taiwan JN 
5
Russia NIKITANGA 
XinXuan
1
Taiwan BiXia 
2
Taiwan AA 
3
Taiwan K4i 
4
Taiwan GuanMa 
5
Taiwan XinXuan 
KNS
1
South Korea AWAKEN 
2
South Korea JustHis 
3
South Korea DongJin 
4
South Korea YeonJun 
5
South Korea KisiL 
BulShark & The EVOS Gank
1
Indonesia Jeixy 
2
Indonesia Foxe 
3
Indonesia JugHead 
4
Thailand BulShark 
GodLike
1
China Broncho 
2
China MingMing 
3
China General 
4
China Beizhai 
5
India Kronten 
K7
1
Brazil Baraka 
2
Brazil Paralyze 
3
Chile Mitek 
4
Brazil Senab 
5
Taiwan K7KaiChi 
O-Team
1
Indonesia Zuxxy 
2
Indonesia Luxxy 
3
Indonesia Ryzen 
4
Indonesia Dita Afifah N 
KENBOO
1
Thailand Earnny 
2
Thailand D2E 
3
Thailand G9 
4
Thailand Senior 
5
Indonesia Kenboo 
TEAM Mitchel
1
Japan Planet 
2
Japan SaRa 
3
Japan Lapis 
4
Japan CxndyZ 
5
Japan Mitchel 
A-Team
1
Malaysia BiuBiu 
2
Malaysia Alex 
3
Malaysia Stewart9k 
4
Malaysia SinB Neo 
5
Indonesia Alice MG 
Team ARXY
1
Russia NaGGi 
2
Belarus YASHA 
3
Ukraine OldBoy 
4
Russia KITSUNE 
5
Russia ARXY 
C
Russia MSTRBTR 
GG
1
India Sc0utOP 
2
India Kratos 
3
India Trance 
4
India Daljitsk 
5
India Gareebooo 
Rolex Gaming
1
USA Sixless 
2
USA Karnage 
3
USA Angry 
4
USA Juicy 
5
USA Rolex 
Snipe His Heart
1
Japan Naoto 
2
Japan Rino01 
3
Japan George 
4
Japan Shimon 
5
Taiwan Tsulin02 
HYDRA
1
Saudi Arabia Moha 
2
United Arab Emirates BuFlaH 
3
Saudi Arabia Dabi 
5
India Dynamo 
SPARK
1
India Mortal 
2
India Viper 
3
India Ronak 
4
India Owais 
5
India TheRawKnee 

Results[edit]

Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
September 7, 2019 - 16:45 CST
First Place
TEAM Mitchel
Second Place
K7
Third Place
GODLIKE
Round 2
Round 2
September 7, 2019 - 18:00 CST
First Place
KENBOO
Second Place
K7
Third Place
Team ARXY
Round 3
Round 3
September 7, 2019 - 19:30 CST
First Place
O-Team
Second Place
HYDRA
Third Place
BulShark & The EVOS Gank
Round 4
Round 4
September 7, 2019 - 20:30 CST
First Place
GODLIKE
Second Place
Snipe His Heart
Third Place
Rolex Gaming
Round 5
Round 5
September 8, 2019 - 16:45 CST
First Place
GODLIKE
Second Place
Ultra Team
Third Place
O-Team
Round 6
Round 6
September 8, 2019 - 18:00 CST
First Place
KENBOO
Second Place
GODLIKE
Third Place
O-Team
Round 7
Round 7
September 8, 2019 - 19:30 CST
First Place
Team ARXY
Second Place
KENBOO
Third Place
BulShark & The EVOS Gank
Round 8
Round 8
September 8, 2019 - 20:30 CST
First Place
O-Team
Second Place
KNS
Third Place
KENBOO
PKPKPKPKPKPKPKPK
1. KENBOO (RRQ)216514991301010514886125597331301313222111131999
2. O-Team (BTR)174151001245513023231423331977319111197331301010
3. GodL16431966151117101113013131301212222771333311511
4. BTEG (EVOS)1629755612443197715100612774161313319161641688
5. ARXY (Uniq)140115553197713311416775147771022130449733
6. K7 (BRK)1282224422222612221600041644612006122251444
7. KNS (GCB)118889951444106221061116000514995141122288
8. Ultra (NOVA)106612224161114211710772226610611881171011
9. Mitchel (ARG)9113066160111241151422124008811106338833
10. SHH (SZ Black)7314233115661511122212121510097001157715100
11. Rolex (SSG)6812400884497223196671022151001511114211
12. HYDRA (SNT)687101110633222331152211500115001242216000
13. SPARK (SouL)6313300710444162297118822133001600010611
14. A-Team (TS)611064414200160001331110644142004161161244
15. XinXuan (NVM)56416221332211511881114222160007100012400
16. GG (TeamIND)4416000972288001242213300124001421113388

Additional Content[edit]

Streams[edit]

The Star Challenge 2019 will be available exclusively on Youtube, Details TBA

References[edit]