Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Super Week


[e][h]PUBG Super Week - LATAM Finals
League Information
Series:
PUBG Super Week PUBG Super Week
Organizer:
GLL
Type:
Online
Location:
South America South America
Teams:
37
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$10,000 USD
Start Date:
2020-05-15
End Date:
2020-05-17
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Super Week is the first event of the 2020 Official LATAM Calendar organized by PUBG Corporation. The 2020 LATAM Calendar represents a separate set of Official LATAM Circuits for the region. The 2020 will culminated at Global Championship 2020

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Portuguese Commentators:
    • Brazil Felpy (Filipe Cardoso)
    • Brazil Neves (Thaue Neves)
    • Brazil Bida (Bernardo Moura)

Format[edit]

  • Round 1 - 1 May
    • Fully open qualifier with a 128 team cap
      • Top 64 teams advance to Round 2.
    • 5 Matches
    • Map pool: EESMM


  • Round 2 - 2 May - 3 May
    • Top 32 teams advance to Round 3.
      • 10 Matches, 5 Per day
      • Day 1 Map pool: EESMM
      • Day 2 Map pool: MMSEE


  • Round 3 - 9 May - 19 May
    • Top 9 plus the best 10th advance to Finals.
      • 10 Matches, 5 Per day
      • Day 1 Map pool: EESMM
      • Day 2 Map pool: MMSEE


  • Finals - 15 May - 17 May

Prize Pool[edit]

$10,000 USD are spread among the teams as seen below.

Participants[edit]

Direct Invite to Final Stage[edit]

                    
                    
                    
                    
                    

The Open Qualifiers[edit]

100 Teto
1Brazil Niknay 
2Brazil POP100 
3Brazil 7Toy 
4Brazil Hieguin 
                    
AKM Gaming
1Argentina Noran 
2Argentina Damoxzmoob 
3Argentina R4STY- 
4Argentina AleeRv 
                    
                    
                    
                    
Army5
1 SH4OLIN 
2 JULYFPS 
3 yaZamikE 
4 PEDRINH00 
                    
                    
                    
B4DCALL
1Brazil B-DE-BIEL 
2Brazil PAIB0LA 
3Brazil MugOwO 
4Brazil PHxD1 
                    
Bad Boys 3
1Chile Nehibol 
2Argentina Capitanbooblo 
3Uruguay Pand4e 
4Argentina Loquix 
                    
                    
                    
Fake Clan
1 EST4ROSSA 
2Chile Branuwu 
3Chile peritaaa 
4Argentina Precep 
                    
Formula
1Argentina R0nnerk98 
2Peru Daliues 
3Chile NubbyWubby 
4Argentina StabiX 
                    
FURIA Esports
1Brazil kyshenn 
2Brazil Rogi 
3Brazil vhz 
4Brazil Hiagguin 
                    
                    
Just2Easy
1Chile KODAk1d 
2Argentina RiboxD 
3Argentina Quick 
4Chile Harald 
                    
Just W
1Brazil BISNAG4 
2Brazil YKuz 
3Brazil nikezerA 
4Brazil Nathalia 
                    
KARMA
1Brazil Xilitin8 
2Brazil tplentz 
3Brazil FIRLEY 
4Brazil dANFPS- 
                    
Krone Gaming
1Brazil PENZ0 
2Brazil D4RKB 
3Brazil MORCEGOD 
4Brazil GELBARI 
                    
                    
Mutant Gaming
1Argentina S4N7I- 
2Brazil Falcon 
3Argentina GirlPower 
4Argentina Drakmec 
                    
                    
Novos Tempos
1Brazil GROPPORJ 
2Brazil LorenSid 
3Brazil NOAAH 
4Brazil zxlopes 
                    
                    
Old Times
1Brazil Letti1 
2Brazil Execs 
3Brazil Daarkk9 
4Brazil p4Mpz 
                    
Redemption POA
1Brazil NaLuck 
2Brazil C0vaD 
3Brazil Gbl 
4Brazil 7bee 
                    
Savage Esports
1Chile Randy25 
2Chile diztr0- 
3Chile GodFellahz 
4Chile FLKS 
                    
                    
Space Monkeys
1Brazil Yunkosh 
2Brazil RELANCE 
3Brazil Trancoso 
4Brazil dtz0r 
                    
tecue
1Argentina f1sherr 
2Argentina Anubis4k 
3Argentina 1brAtu - 
4 BRANDROGER 
                    
                    
1 Team Rune acquire 9z Team's slot.
2 Team Rune acquired by Team Singularity.

Results[edit]

Round of 32[edit]

Group A
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 9, 2020 - 14:00 BRT
First Place
100 Teto
Second Place
Redemption POA
Third Place
Novos Tempos
Round 2
Round 2
May 9, 2020 - 14:45 BRT
First Place
100 Teto
Second Place
Mutant Gaming
Third Place
Aqui Casual
Round 3
Round 3
May 9, 2020 - 15:30 BRT
First Place
No Tenemos Nada
Second Place
FURIA Esports
Third Place
Bala Na Face
Round 4
Round 4
May 9, 2020 - 16:15 BRT
First Place
Sistematicos Esports
Second Place
Aqui Casual
Third Place
Mutant Gaming
Round 5
Round 5
May 9, 2020 - 17:00 BRT
First Place
Space Monkeys
Second Place
Fake Clan
Third Place
FURIA Esports
Round 6
Round 6
May 10, 2020 - 14:00 BRT
First Place
No Tenemos Nada
Second Place
FURIA Esports
Third Place
Redemption POA
Round 7
Round 7
May 10, 2020 - 14:45 BRT
First Place
FURIA Esports
Second Place
Army5
Third Place
Space Monkeys
Round 8
Round 8
May 10, 2020 - 15:30 BRT
First Place
Redemption POA
Second Place
Novos Tempos
Third Place
Bala Na Face
Round 9
Round 9
May 10, 2020 - 16:15 BRT
First Place
Redemption POA
Second Place
VOLTA 7
Third Place
Mutant Gaming
Round 10
Round 10
May 10, 2020 - 17:00 BRT
First Place
As Tartarugas Ninja
Second Place
FURIA Esports
Third Place
VOLTA 7
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. FUR10944991002226774444353326991101414811162772699
2. RDP882655110444477140441401135771401111077110171714000
3. ATN7362448166531212130008133715544777133140001101010
4. NTN6510000902211077816613000110101071005355443311033
5. SPM6490117133715515011110171714000358810022714410055
6. NT6135331601110000718815055625511066261717901113011
7. 100T60110661108814000532262881200010011622253006211
8. SIS57713344558122110101053441300053114422130008133
9. BNF5181331401135771104412011444413011359981009055
10. Army550533315000150556288160009055262214022100445377
11. AC491500035111111000263390448188620011022120114422
12. MTG4312022266612022351171111102290551200035667100
13. volta73813044130111601116011442216000150331600026773544
14. Fake32160226233901112000262253111203390331103312033
15. Karma24110441202262229022100441000016011150221503315022
16. KG21140445300130221003311011150118144130001602216000
Group B
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 9, 2020 - 14:00 BRT
First Place
Bad Boys 3
Second Place
Amazing Monkeys
Third Place
Savage Esports
Round 2
Round 2
May 9, 2020 - 14:45 BRT
First Place
Just2Easy
Second Place
Formula
Third Place
Jamais Perderei De Zero
Round 3
Round 3
May 9, 2020 - 15:30 BRT
First Place
Bad Boys 3
Second Place
Just W
Third Place
Savage Esports
Round 4
Round 4
May 9, 2020 - 16:15 BRT
First Place
Cream Real Betis
Second Place
B4DCALL
Third Place
Old Times
Round 5
Round 5
May 9, 2020 - 17:00 BRT
First Place
Formula
Second Place
B4DCALL
Third Place
Nomad Team
Round 6
Round 6
May 10, 2020 - 14:00 BRT
First Place
Cream Real Betis
Second Place
Formula
Third Place
AKM Gaming
Round 7
Round 7
May 10, 2020 - 14:45 BRT
First Place
Old Times
Second Place
Bad Boys 3
Third Place
Jamais Perderei De Zero
Round 8
Round 8
May 10, 2020 - 15:30 BRT
First Place
Old Times
Second Place
Alpaca Gaming
Third Place
American Falcons e-sports
Round 9
Round 9
May 10, 2020 - 16:15 BRT
First Place
Cream Real Betis
Second Place
Old Times
Third Place
Just2Easy
Round 10
Round 10
May 10, 2020 - 17:00 BRT
First Place
Bad Boys 3
Second Place
Lumberjack's E-sports
Third Place
Cream Real Betis
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. CRB115120661503335001101515627711012124433444411012124444
2. BB310611011116255110881400071442622269910044110331101515
3. OT80903381111003335771100090771101212261212358810000
4. Formula72712226991205516022110131362991302216022100335333
5. B4DCALL6253227155442226882655100008122623344338144
6. LJ611106611022110444422814453551002253559033261111
7. SVG558166130225377150331203344119033908853559066
8. Just2Easy481401111066626613011100227144533313011626613000
9. AMonkey442633533314022100333555120331403371331203314011
10. Alpaca4162441002271119011900011011120111103326223522
11. Nomad3910011160221304453885377160001601112022150116255
12. A. Falcons363511120221603371001501181551103335441402215033
13. tecue364433903381551204444331402271001500081447100
14. JW3315011445526551100014000130116266110331600016000
15. JPDZ291600035559000810016000150003588140221300012033
16. AKM231300014022150006200130223555150228133710011000

Final Stage[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. Bad Boys 3 AB 61AC 0BC 46107
2. Meta Gaming AB 0AC 57BC 48105
3. As Tartarugas Ninja AB 49AC 0BC 4392
4. Team Singularity AB 0AC 50BC 3484
5. FURIA Esports AB 0AC 25BC 5378
6. B4DCALL AB 0AC 32BC 4476
7. Space Monkeys AB 40AC 35BC 075
8. Redemption POA AB 37AC 37BC 074
9. Savage Esports AB 47AC 27BC 074
10. Cream Real Betis AB 24AC 48BC 072
11. RED Canids AB 38AC 34BC 072
12. Sistematicos Esports AB 0AC 21BC 5071
13. Old Times AB 0AC 40BC 3171
14. Formula AB 34AC 36BC 070
15. 100medo AB 29AC 0BC 4069
16. 100 Teto AB 33AC 32BC 065
17. Just2Easy AB 22AC 0BC 3961
18. Lumberjack's E-sports AB 39AC 0BC 1655
19. Army5 AB 17AC 33BC 050
20. INTZ AB 25AC 0BC 2045
21. Novos Tempos AB 0AC 13BC 2639
22. No Tenemos Nada AB 18AC 0BC 1331
23. Amazing Monkeys AB 0AC 17BC 1229
24. Bala Na Face AB 11AC 0BC 718
A vs B
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 15, 2020 - 19:00 BRT
First Place
Lumberjack's E-sports
Second Place
As Tartarugas Ninja
Third Place
Space Monkeys
Round 2
Round 2
May 15, 2020 - 19:45 BRT
First Place
Bad Boys 3
Second Place
Lumberjack's E-sports
Third Place
INTZ
Round 3
Round 3
May 16, 2020 - 17:00 BRT
First Place
As Tartarugas Ninja
Second Place
Savage Esports
Third Place
100 Teto
Round 4
Round 4
May 16, 2020 - 17:45 BRT
First Place
Formula
Second Place
100M
Third Place
Savage Esports
Round 5
Round 5
May 17, 2020 - 15:30 BRT
First Place
Redemption POA
Second Place
RED Canids
Third Place
Bad Boys 3
Round 6
Round 6
May 17, 2020 - 16:15 BRT
First Place
RED Canids
Second Place
Bad Boys 3
Third Place
Savage Esports
PKPKPKPKPKPK
1. BB3611501111088629990663544261010
2. ATN492655815511066536690118155
3. SVG4714033628826773566120223533
4. SPM40351212711181114444536611022
5. LJ391108826661001110011625515000
6. RED388111150111600011044266611099
7. RDP37902244229088150221108813011
8. Formula3453331601144001104471449044
9. 100T33120001302235141412011110225366
10. 100M29160001200053332666140114466
11. INTZ257177355512011130221003314011
12. CRB246222534411011714481006244
13. Just2Easy221004490111501114033447710022
14. NTN181101110066710081661303312000
15. Army517444414000140336222150117100
16. BNF111301111055130441601116000160-0
A vs C
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 15, 2020 - 22:00 BRT
First Place
100 Teto
Second Place
Team Singularity
Third Place
Army5
Round 2
Round 2
May 15, 2020 - 22:45 BRT
First Place
Meta Gaming
Second Place
Cream Real Betis
Third Place
Space Monkeys
Round 3
Round 3
May 16, 2020 - 15:30 BRT
First Place
Meta Gaming
Second Place
Space Monkeys
Third Place
Old Times
Round 4
Round 4
May 16, 2020 - 16:15 BRT
First Place
FURIA Esports
Second Place
Team Singularity
Third Place
Old Times
Round 5
Round 5
May 17, 2020 - 14:00 BRT
First Place
Redemption
Second Place
B4DCALL
Third Place
RED Canids
Round 6
Round 6
May 17, 2020 - 14:45 BRT
First Place
Cream Real Betis
Second Place
Savage Esports
Third Place
Formula
PKPKPKPKPKPK
1. META57100331109911010108155150227166
2. SNG502655623313044261111441110088
3. CRB4862662633710013033160111101616
4. OT40903344883544357771228100
5. RDP3711000100008133714411010106266
6. Formula365366715562551200090553544
7. SPM354422354426331500062779022
8. RED347122160115366441135224455
9. Army5333577120334455110331003315033
10. 100T3211010101504414000140111104416033
11. B4DCALL32130441104411033533326445322
12. SVG2715000140119033621153992622
13. FUR2514022905516011110771300011000
14. SIS21120331303310077100661402213000
15. AMonkey178133536612022160111201114000
16. NT13160118100150229044814412000
B vs C
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 15, 2020 - 20:30 BRT
First Place
Novos Tempos
Second Place
Meta Gaming
Third Place
B4DCALL
Round 2
Round 2
May 15, 2020 - 21:15 BRT
First Place
Sistematicos Esports
Second Place
As Tartarugas Ninja
Third Place
Amazing Monkeys
Round 3
Round 3
May 16, 2020 - 14:00 BRT
First Place
FURIA Esports
Second Place
No team template exists for name "as tartaugas ninja".
Third Place
Meta Gaming
Round 4
Round 4
May 16, 2020 - 14:45 BRT
First Place
Bad Boys 3
Second Place
B4DCALL
Third Place
Team Singularity
Round 5
Round 5
May 17, 2020 - 17:00 BRT
First Place
100M
Second Place
Old Times
Third Place
Meta Gaming
Round 6
Round 6
May 17, 2020 - 17:45 BRT
First Place
Sistematicos Esports
Second Place
Team Singularity
Third Place
Just2Easy
PKPKPKPKPKPK
1. FUR5314011445511013131002281555399
2. SIS501001111055150111404444221101313
3. META482644624435771601135101011044
4. BB3466266536681441109990337111
5. B4DCALL4435991203316022268871224444
6. ATN439022261616267715011100448100
7. 100M40535513022140446222110101010022
8. Just2Easy394433100335344534462003588
9. SNG34150001401113000355553992655
10. OT31130001104462444466263313022
11. NT2611099811112033120111101115000
12. INTZ20120441603390118166130339022
13. LJ16714490111003390551401112011
14. NTN131104415011442213000120006200
15. AMonkey1216011355511000110111500014000
16. BNF781117100712271001600016000

Country Representation[edit]

Streams[edit]

LanguageSpainPortugal
Streams

References[edit]