PUBG WEEKLY SERIES: EAST ASIA Pre-Season

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG WEEKLY SERIES: EAST ASIA Pre-Season
League Information
Series:
PUBG_WEEKLY_SERIES PUBG WEEKLY SERIES
Organizer:
Type:
Online
Location:
East Asia East Asia
Teams:
24
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
₩60,000,000 KRW
(≃ $54,257 USD)
Start Date:
2021-01-06
End Date:
2021-01-24
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

About[edit]

PUBG WEEKLY SERIES : EAST ASIA is a PUBG professional league in Korea, Japan, Taiwan. The league represents East asian portion of the 2021 official competitive season held by PUBG Corporation. The 2021 competitive season will culminate at the PUBG Global Championship 2021.

Broadcast Talent[edit]

  • Taiwanese Commentators:

Format[edit]

  • PWS EAST ASIA Pre-Season: January 6th - 24th, 2021
    • 12 annual seeded professional Korean teams, 4 Korean amateur, 4 Japanese and 4 TW&HK&MO team are Direct Invited.
  • Weekly Stage - Every Wednesday and Thursday during the tournament.
    • 1st week: 16 team that not seeded to Weekly Final
    • 2nd week: Bottom 8 of last Weekly Stage and Weekly Final
      • Top 8 advances to Weekly Final
  • Weekly Final - Every Saturday and Sunday during the tournament.
    • 1st week: 8 seeded team and Top 8 of Weekly Stage
    • 2nd week: Top 8 of last Weekly Final and Weekly Stage
      • Weekly Final overall Top 16 advances to Grand Final
  • Grand Final - January 23rd - 24th
    • Points from Weekly Final will be carried over to the Grand Final

Prize Pool[edit]

₩60,000,000 KRW ($55,000~ USD) are spread among the teams and players as seen below:
Top 2 Chinese Taipei teams qualified for the PWS EAST ASIA Phase 1
If the Korean amateur teams (NK, AZG, KP, GNGB) are in the Top 4 in the Grand Finals, they have a PWS EAST ASIA Phase 1 seed.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 24, 2021: 1 KRW ≃ 0.0009 USD.)

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 24, 2021: 1 KRW ≃ 0.0009 USD.)

Base Prize & Awards[edit]

Weekly Final Prize
Week 1 Week 2 Grand Final
Place KRW Place KRW Place KRW
A11st ₩ 10,000,000 A11st ₩ 10,000,000 A11st ₩ 20,000,000
A22nd ₩ 5,000,000 A22nd ₩ 5,000,000 A22nd -
A33rd ₩ 2,500,000 A33rd ₩ 2,500,000 A33rd -

Participants[edit]

South Korea[edit]

ATA LAVEGA
1South Korea Sparrow
2South Korea Rain1ng
3South Korea ZeniTh
4South Korea Hwan2da
5South Korea maczora
6 TBD 
 GIO South Korea NIGO 
                    
Afreeca Freecs
1South Korea Akad
2South Korea EJ
3South Korea Hansia
4South Korea Hikari
5South Korea R0wha
6 TBD 
 PeachCan South Korea Jayden 
                    
DWG KIA
1South Korea Under
2South Korea kAyle
3South Korea Seongjang
4South Korea Indigo
5 TBD 
6 TBD 
South Korea SC South Korea YONG 
                    
                    
emTek StormX e-sports
1South Korea KiraV
2South Korea YunJong
3South Korea Gyuyeon
4South Korea Piky
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea cOup
                    
FarmPC E-sports
1South Korea Jungsae
2South Korea Dino
3South Korea Winni
4South Korea RakeL
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea AKM
                    
Gen.G
1South Korea Esther
2South Korea Pio
3South Korea Inonix
4South Korea Loki
5South Korea Alphaca
6 TBD 
South Korea WatchinU South Korea Chelator 
                    
Griffin
1South Korea 2heart
2South Korea Minsung
3South Korea Asura
4South Korea Menteul
5 TBD 
6 TBD 
South Korea Sick South Korea duck 
                    
OP.GG SPORTS
1South Korea Hwarang
2South Korea Dumbo
3South Korea Ayoh
4South Korea Silky
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea Temeria
                    
                    
T1
1South Korea Starlord
2South Korea Aqua5
3South Korea Adder
4South Korea daengchae
5 TBD 
6 TBD 
South Korea Toad South Korea Seok 
                    
VRLU Ghibli
1South Korea Lambu
2South Korea DAEVA
3South Korea Spear
4South Korea Renba
5 TBD 
6 TBD 
 Ebiss South Korea PLIKHE 
                    
NK
1South Korea NpK
2South Korea Untop
3South Korea EEND
4South Korea Heaven
5South Korea Nana
6 TBD 
C Sanosim
                    
Afreeca Zar Gaming
1South Korea Draft
2South Korea Lash
3South Korea Foxy
4South Korea WICK2D
5South Korea Rozar
6 TBD 
CSouth Korea Rozar
                    
                    
GNGB
1South Korea MotoK
2South Korea Jude
3South Korea Damin
4South Korea Gramatic
5South Korea Ohjungje
6 TBD 
CSouth Korea Ohjungje
                    

Japan[edit]

DetonatioN Gaming White
1Japan Machao
2Japan SSeeS
3Japan Gokuri
4Japan Melofo
5 TBD 
6 TBD 
C MimoriN
                    
ENTER FORCE.36
1Japan amonot
2Japan Pureboy
3Japan Sylphia
4Japan satou
5 TBD 
6 TBD 
                    
Rascal Jester
1Japan Wesker
2Japan gabha
3Japan CiNVe
4Japan oka
5 TBD 
6 TBD 
                    
                    

Chinese Taipei[edit]

K7 Esports
1Taiwan BuYoHoo
2Taiwan ZhenNan
3Hong Kong Lokslokkk
4Taiwan Savior
5 TBD 
6 TBD 
                    
Global Esports Xsset
1Taiwan YanLi
2Taiwan Cc
3Taiwan Leo
4Taiwan MaoYe56
5 TBD 
6 TBD 
C Rapid
                    
                    
Team Curson
1Hong Kong MartianChun
2Hong Kong Simba
3Hong Kong dA
4Hong Kong kane
5 TBD 
6 TBD 
                    

Results[edit]

Weekly Stage & Final[edit]

Overall Standings
Team Round 1 Round 2 Total
LP LP
W1 98W2 83
W1 73W2 51
W1 93W2 40
W1 91W2 32
W1 54W2 80
W1 20W2 00
W1 50W2 96
W1 00W2 69
W1 44W2 00
W1 00W2 00
W1 35W2 39
W1 94W2 64
W1 00W2 52
W1 00W2 72
W1 70W2 65
W1 41W2 00
W1 53W2 63
W1 46W2 28
W1 00W2 00
W1 00W2 00
W1 30W2 62
W1 19W2 24
W1 00W2 00
W1 00W2 00
1. Afreeca Freecs W1 98W2 83181
2. GPS GHIBLI W1 94W2 64158
3. Gen.G Esports W1 50W2 96146
4. Kim-Pirates W1 70W2 65135
5. emTek StormX e-sports W1 54W2 80134
6. DAMWON Gaming W1 93W2 40133
7. ATA LAVEGA W1 73W2 51124
8. Danawa e-sports W1 91W2 32123
9. K7 Esports W1 53W2 63116
10. DetonatioN Gaming White W1 30W2 6292
11. T1 W1 35W2 3974
12. Global Esports Xsset W1 46W2 2874
13. Afreeca Zar Gaming W1 00W2 7272
14. Griffin W1 00W2 6969
15. NK W1 00W2 5252
16. OP.GG SPORTS W1 44W2 0044
17. ENTER FORCE.36 W1 19W2 2443
18. GNGB W1 41W2 0041
19. FarmPC E-sports W1 20W2 0020
20. SeolHaeOne Prince W1 00W2 000
21. Team SADES W1 00W2 000
22. Rascal Jester W1 00W2 000
23. Team Curson W1 00W2 000
24. AXIZ Ace1 W1 00W2 000

Legend
Qualified for Grand Final
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
January 6, 2021 - 19:00 KST
First Place
Danawa e-sports
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
GPS GHIBLI
Round 2
Round 2
January 6, 2021 - 19:45 KST
First Place
ATA LAVEGA
Second Place
GNGB
Third Place
Danawa e-sports
Round 3
Round 3
January 6, 2021 - 20:30 KST
First Place
emTek StormX e-sports
Second Place
Team Curson
Third Place
Kim-Pirates
Round 4
Round 4
January 6, 2021 - 21:15 KST
First Place
GPS GHIBLI
Second Place
Afreeca Zar Gaming
Third Place
Danawa e-sports
Round 5
Round 5
January 6, 2021 - 22:00 KST
First Place
FarmPC E-sports
Second Place
Kim-Pirates
Third Place
NK
Round 6
Round 6
January 7, 2021 - 19:00 KST
First Place
emTek StormX e-sports
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
ATA LAVEGA
Round 7
Round 7
January 7, 2021 – 19:45 KST
First Place
ATA LAVEGA
Second Place
Danawa e-sports
Third Place
Kim-Pirates
Round 8
Round 8
January 7, 2021 - 20:30 KST
First Place
FarmPC E-sports
Second Place
Kim-Pirates
Third Place
ATA LAVEGA
Round 9
Round 9
January 7, 2021 - 21:15 KST
First Place
Team SADES
Second Place
Danawa e-sports
Third Place
FarmPC E-sports
Round 10
Round 10
January 7, 2021 - 22:00 KST
First Place
Rascal Jester
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
GNGB
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. ATA123624411099713344121253883511111101919351111623316011
2. DNW971101111351212625535101015000160002633817726101011044
3. GPS783511111401110055110101013022812253101044661604410044
4. emT745333446611033530062221101212120339044901112088
5. KP6714055624435886233266613022353326551302215033
6. OPGG662644710053771001171552699110001500044442699
7. GNGB5544662677443313044160331203390337133150003533
8. FPC521602211022160001201111066900081111106635444400
9. GRF49100445344110331502210011535544111206653667133
10. NK427111130118177812235121262111304411011110339000
11. SDS3913000811115000710090331101115033532211010106222
12. AZG388122160009044267714011714471336233120118111
13. RJ389000150001401190554433100221600016000140001101313
14. SP351101110099130661402281221502210022130111007714022
15. CRS291200090332655160001204414000623314000713313022
16. AXIZ.A12715011120001200011000110224477140001003381335333

Legend
Qualified for Week 1 Weekly Final
Qualified for Week 2 Weekly Stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
January 9, 2021 - 19:00 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
DetonatioN Gaming White
Round 2
Round 2
January 9, 2021 - 19:45 KST
First Place
Kim-Pirates
Second Place
K7 Esports
Third Place
Global Esports Xsset
Round 3
Round 3
January 9, 2021 - 20:30 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
ATA LAVEGA
Third Place
DAMWON Gaming
Round 4
Round 4
January 9, 2021 - 21:15 KST
First Place
DAMWON Gaming
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
Gen.G Esports
Round 5
Round 5
January 9, 2021 - 22:00 KST
First Place
Danawa e-sports
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
ATA LAVEGA
Round 6
Round 6
January 10, 2021 - 19:00 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
OP.GG SPORTS
Round 7
Round 7
January 10, 2021 – 19:45 KST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
ATA LAVEGA
Third Place
OP.GG SPORTS
Round 8
Round 8
January 10, 2021 - 20:30 KST
First Place
Danawa e-sports
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
GNGB
Round 9
Round 9
January 10, 2021 - 21:15 KST
First Place
DAMWON Gaming
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
emTek StormX e-sports
Round 10
Round 10
January 10, 2021 - 22:00 KST
First Place
Danawa e-sports
Second Place
Kim-Pirates
Third Place
T1
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. AF981106690661101414718853331101212445571111102213022
2. GPS9426101011022629926337199444410044266653994466
3. DK9310011444435551101111901153338111114466110121216022
4. DNW91627715000905516011110121214044533311099717711077
5. ATA73717714000267744663555711212269990331500014011
6. KP7013033110161614000130111303311088712281559011261313
7. emT541400010044110111104426552655110111404435667166
8. K753160112644534481114466812262115366441111033
9. GEN505366713310044356614022120221404415022130335366
10. GEX468144354413000150226211130001101212110111204410000
11. OPGG44150221600044331200081663544352210011265512000
12. GNGB41110445344160116211110339044120333544100449033
13. T1359011120001501153551203316022130331202262443544
14. DGW3035446277120009011160006211160001603381118122
15. FPC201200081118122140111002210000150006255160006233
16. E361944221300071221008815000150009011130001400015011
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
January 13, 2021 - 19:00 KST
First Place
Afreeca Zar Gaming
Second Place
DetonatioN Gaming White
Third Place
Team SADES
Round 2
Round 2
January 13, 2021 - 19:45 KST
First Place
ENTER FORCE.36
Second Place
NK
Third Place
Afreeca Zar Gaming
Round 3
Round 3
January 13, 2021 - 20:30 KST
First Place
T1
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
GNGB
Round 4
Round 4
January 13, 2021 - 21:15 KST
First Place
DetonatioN Gaming White
Second Place
ENTER FORCE.36
Third Place
Gen.G Esports
Round 5
Round 5
January 13, 2021 - 22:00 KST
First Place
Afreeca Zar Gaming
Second Place
T1
Third Place
Global Esports Xsset
Round 6
Round 6
January 14, 2021 - 19:00 KST
First Place
OP.GG SPORTS
Second Place
Griffin
Third Place
Afreeca Zar Gaming
Round 7
Round 7
January 14, 2021 – 19:45 KST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
Rascal Jester
Round 8
Round 8
January 14, 2021 - 20:30 KST
First Place
Griffin
Second Place
NK
Third Place
Gen.G Esports
Round 9
Round 9
January 14, 2021 - 21:15 KST
First Place
T1
Second Place
GNGB
Third Place
FarmPC E-sports
Round 10
Round 10
January 14, 2021 - 22:00 KST
First Place
T1
Second Place
Griffin
Third Place
ENTER FORCE.36
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. T11146266100331109910022261111538810055904411011111101414
2. AZG100110131335771402290661101414356662441203371556255
3. GRF8753005312121301181441306626338110101104462772688
4. NK8411011267790111162888144811153662614141107711066
5. E36679000110887144267771221103314011539990223555
6. DGW6326884422100221101010620015044446615000120449011
7. GEN621003313033815535771502290112611113588100448100
8. GEX5971441203326221401135447144110668144160005344
9. OPGG568122713344004411533311013131103313011443313000
10. GNGB424422110333533120221400012022120557133264416022
11. FPC39160006244120221600090446288150001003335667122
12. SP3713066150226266130331601114011901162221504410077
13. RJ3115011900015011150004444444435114422810014000
14. SDS2735221601111066713312011160111300016000532212022
15. CRS261203381005344534410055100007100140111400015011
16. AXIZ.A1171404414011160111101111000130001601111000130114444

Legend
Qualified for Week 2 Weekly Final
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
January 16, 2021 - 19:00 KST
First Place
Kim-Pirates
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
NK
Round 2
Round 2
January 16, 2021 - 19:45 KST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
Afreeca Freecs
Round 3
Round 3
January 16, 2021 - 20:30 KST
First Place
DetonatioN Gaming White
Second Place
Afreeca Zar Gaming
Third Place
T1
Round 4
Round 4
January 16, 2021 - 21:15 KST
First Place
DetonatioN Gaming White
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
Afreeca Freecs
Round 5
Round 5
January 16, 2021 - 22:00 KST
First Place
DAMWON Gaming
Second Place
NK
Third Place
GPS GHIBLI
Round 6
Round 6
January 17, 2021 - 19:00 KST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
ATA LAVEGA
Round 7
Round 7
January 17, 2021 – 19:45 KST
First Place
Griffin
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
K7 Esports
Round 8
Round 8
January 17, 2021 - 20:30 KST
First Place
K7 Esports
Second Place
T1
Third Place
GPS GHIBLI
Round 9
Round 9
January 17, 2021 - 21:15 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
Griffin
Third Place
Afreeca Zar Gaming
Round 10
Round 10
January 17, 2021 - 22:00 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
Afreeca Zar Gaming
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. GEN966213131101010140002699710011013137144712253777133
2. AF83813335881102235778133120226288100331106611077
3. emT802688448816033150001601126662613131300062442677
4. AZG721600014011261010444453228133901144553566351212
5. GRF691002262444433812262996266110888133264414000
6. KP65110111116011531010110449011117111160006266150008144
7. GPS64120002644908810088356613022130223511111304412033
8. K76311011130221301190004433536635881101616100339011
9. DGW62531153441106611077140114400150111400071114466
10. NK5235111190331502271992655160118111160111202211044
11. ATA517111100441003353551202235994433903381336222
12. DK4015000110996200140001101212150111400011011905515000
13. T139130008100355562441002211022533326111601110044
14. DNW3244661200071551600015000904410044150221401113055
15. GEX2890221500012022120221301114011120005366445516022
16. E362414000715581111301111000100331103312022110445300

Grand Finals[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
January 23, 2021 - 19:00 KST
First Place
ATA LAVEGA
Second Place
emTek StormX e-sports
Third Place
Gen.G Esports
Round 2
Round 2
January 23, 2021 - 19:45 KST
First Place
Afreeca Zar Gaming
Second Place
Afreeca Freecs
Third Place
emTek StormX e-sports
Round 3
Round 3
January 23, 2021 - 20:30 KST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
DAMWON Gaming
Third Place
Danawa e-sports
Round 4
Round 4
January 23, 2021 - 21:15 KST
First Place
K7 Esports
Second Place
ATA LAVEGA
Third Place
DAMWON Gaming
Round 5
Round 5
January 23, 2021 - 22:00 KST
First Place
Afreeca Zar Gaming
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
NK
Round 6
Round 6
January 24, 2021 - 19:00 KST
First Place
Griffin
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
GPS GHIBLI
Round 7
Round 7
January 24, 2021 – 19:45 KST
First Place
OP.GG SPORTS
Second Place
Danawa e-sports
Third Place
Gen.G Esports
Round 8
Round 8
January 24, 2021 - 20:30 KST
First Place
Kim-Pirates
Second Place
Afreeca Freecs
Third Place
T1
Round 9
Round 9
January 24, 2021 - 21:15 KST
First Place
DAMWON Gaming
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
Griffin
Round 10
Round 10
January 24, 2021 - 22:00 KST
First Place
Kim-Pirates
Second Place
GPS GHIBLI
Third Place
OP.GG SPORTS
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. AF242715526221302215055160221103313022261313537710044
2. GPS24011033150337177716626151535337144160002633261212
3. GEN22935886211110991003315011267735886255625511044
4. ATA21711077714462662677812253665355445544884455
5. DK21744444466266635331201144334466902211011115322
6. DNW1906266815535111144339066140112677130111005513044
7. KP18853441302215033160001402262551601111033903311077
8. emT18726883544100551302213011902262667133140006266
9. K71578111120004400110996233120221202211000160007166
10. AZG13312022110131316011110221106615000110335310101201115000
11. GRF129130111102211011814453441101414100331005535669011
12. DGW1221500090555311120661103381669011150111101116022
13. T11111601153331200053224400714481223533714414000
14. GEX951406614066140009011100441301114011120001502212000
15. NK89100441000090556244357716000150331401181448100
16. OPGG89900016022813314011712210033110558144130003577

Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

Streams[edit]

Main Broadcast[edit]

LanguageSouth KoreaTaiwanJapanUnited States
Streams



Team Streams[edit]

Map Broadcast[edit]

Team
Map Stream
Twitch