Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

XTZ Genesis Series: Kill Zone

[e][h]XTZ Genesis Series: Kill Zone
League Information
Series:
XTZ Genesis Series XTZ Genesis Series
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
India India
Teams:
32
Game Mode:
Squads TPP
Platform:
Prize Pool:
₹ 1,50,000 INR
(≃ $2,004 USD)
Start Date:
2020-07-20
End Date:
2020-07-25
Liquipedia Tier:
Links

The first phase of XTZ Genesis Series, Kill Zone has a prize pool of ₹ 1,50,000 INR. The tournament is hosted by XTREME ZONE ESPORTS and culminates to XTZ Genesis Series: Final War.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • India Mazy (Zishan Alam)
    • India Sparki (Debojyoti Choudhury)

Format[edit]

  • XTZ Genesis Series: Kill Zone: 20th July - 25th July, 2020
    • 32 Invited Teams
    • Maps: TPP Erangel, Miramar, Sanhok and Vikendi
    • 4 Groups: 8 teams in each
    • Round-robin format: Each group plays 12 matches

Group Order[edit]

  • Day-1: CD>>BC>>AB>>AB>>AB>>AB
  • Day-2: CD>>CD>>CD
  • Day-3: BC>>BC>>BC
  • Day-4: BD>>AD>>AD>>AD>>AD>>AC
  • Day-5: AC>>AC>>AC
  • Day-6: BD>>BD>>BD

Allocations[edit]

Points Distribution[edit]

Points Distribution
Kill Points 1 per kill
Place Points
A11st 20
A22nd 14
A33rd 10
A44th 8
A55th 7
A66th 6
A77th 5
A88th 4
A99th 3
B010th 2
A911 - 16th 1

Prize Pool[edit]

₹ 1,50,000 INR (≃ $2,000 USD) are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jul 25, 2020: 1 INR ≃ 0.01336 USD.)

Participants[edit]

GXR Celtz
1India MJ 
2India RoXX 
3India Ultron 
4India Attanki 
5India AshGamer 
6 TBD 
                    
MegaStars
1India Encore 
2India Paradox 
3India Swag 
4India Vexe 
5 TBD 
6 TBD 
CIndia HaD3S 
                    
TeamIND
1India Kratos 
2India Trance 
3India Slayer 
4India Snax 
5India 420op 
6India Aladin 
CIndia Krantiveer 
                    
Orange Rock
1India Mavi 
2India Sc0utOP 
3India GiLL 
4India VIRU 
5India Anto 
6India Sangwan 
                    
TSM Entity
1India ZGOD 
2India Neyoo 
3India JONATHAN 
4India ClutchGod 
5India GHATAK 
6India AMAN 
                    
Nova GodLike
1India Hastar 
2India Smxkie 
3India Vampire 
4India Kronten 
5India Rayed 
6 TBD 
                    
SynerGE
1India Seervi 
2India Shryder 
3India AustinX 
4India Ted 
5India Zigsaw 
6 TBD 
                    
The Crawlers
1India Avii 
2India CG 
3India Xz1st 
4India BELIEVE 
5India SHADOW 
6 TBD 
                    
UMumba eSports
1India SoniC 
2India Akshay 
3India FINALBOSS 
4India Evoke 
5 TBD 
6 TBD 
CIndia pxixifun 
                    
Initiative Esports
1India Crucifer 
2India MuizOP 
3India NeoNyke 
4India Cyrax 
5India Rit 
6 TBD 
                    
Rising Falcon Esports
1India Aayushh 
2India Atlas 
3India MemphisTo 
4India BaitEm 
5India Gabru 
6 TBD 
                    
Force One
1India Don 
2India MadMan 
3India Surge 
4India Blaze 
5 TBD 
6 TBD 
                    
Fnatic
1India Owais 
2India Franky 
3India Ronak 
4India Maxkash 
5India Paritosh 
6India AkshaT 
CIndia Aurum 
                    
FutureStation Esports
1India Taurus 
2India Pukar 
3India WinterStorm 
4India SaumRaj 
5India Dangi 
6 TBD 
                    
DarkTangent Esports
1India DevansH 
2India AaruYT 
3India Raptor 
4India Topdawg 
5India Presence 
6 TBD 
                    
Element Esports
1India Iconic 
2India Paansingh 
3India Dark 
4India Deltapg 
5India Novaking 
6 TBD 
                    
Mayhem
1India Trilok 
2India Jigglee 
3India IMMORTAL 
4India God Ninja 
5India Akkkiii 
6 TBD 
                    
LiveCraft eSport
1India ShinChan 
2India SEENU 
3India MAYANK 
4India Ez2WIPE 
5India NinjaOP 
6 TBD 
                    
Team Tamilas
1India Striker 
2India MrSpray 
3India Maxy 
4India CarryOP 
5 TBD 
6 TBD 
CIndia Vaadhiyaar 
                    
UES INS
1India Roach 
2India HB 
3India Noob 
4India Abhiberg 
5India Scott 
6 TBD 
                    
Hydra
1India RapZ0D 
2India Blasty 
3India FragOP 
4India Sarang 
5India Hrishav 
6 TBD 
                    
Legstump
1India Bhishma 
2India JoKeR 
3India ARTEMIS 
4India iGNITE 
5India BopeDope 
6 TBD 
                    
Team SouL
1India Mortal 
2India Viper 
3India ReGaLToS 
4India Blaezi 
5 TBD 
6 TBD 
                    
Reckoning Esports
1India DriftOP 
2India ZERO 
3India NoobYtB 
4India ClownY 
5India ProYT 
6 TBD 
                    
8Bit
1India AkshaT 
2India GyroGod 
3India AKSHU 
4India OMEGA 
5India Spower 
6 TBD 
CIndia iFlicks 
                    
RiP OFFICIAL
1India Tempest 
2India Legend 
3India Naruto 
4India Skrillex 
5 TBD 
6 TBD 
                    
Marcos Gaming
1India Surya 
2India Ronak 
3India MantyOP 
4India WizzGOD 
5 TBD 
6 TBD 
                    
TEAM iNSANE
1India GHASTLY 
2India ShockWave 
3India PUWALI 
4India RANADiP 
5India ITPrince 
6 TBD 
                    
Particle 7
1India Aditya 
2India Darius 
3India Zeref 
4India Slade 
5India Torpedo 
6 TBD 
                    
HAIL Esports
1India Manu 
2India Rahul 
3India Vicious 
4India Daksh 
5India Sinister 
6 TBD 
                    
4King
1India Guru 
2India Pablo 
3India ZOD 
4India Atlas 
5 TBD 
6 TBD 
                    
Tenet Esports
1India MANAV 
2India Cyrus 
3India KING 
4India SENSEI 
5India AkkU 
6 TBD 
                    

Group Draw[edit]

Group A Group B Group C Group D
Nova GodLike Orange Rock Fnatic Team SouL
TeamIND RiP OFFICIAL Legstump UMumba eSports
SynerGE Element Esports The Crawlers MegaStars
Team Tamilas GXR Celtz Marcos Gaming Hydra
TEAM iNSANE UES INS 4King Initiative Esports
8Bit Mayhem TSM Entity Rising Falcon Esports
HAIL Esports Particle7 LiveCraft Esports FutureStation Esports
Tenet Esports DarkTangent Esports Force One Reckoning Esports

Results[edit]

Overall Standings
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6 Total
LP LPLPLPLPLP
1. Hydra AB CD 73BC BD 83AD 39AC 195
2. Marcos Gaming AB CD 18BC 83BD AD AC 63164
3. Initiative Esports AB CD 74BC BD 45AD 39AC 158
4. UES INS AB 57CD BC 62BD 34AD AC 153
5. Rising Falcon Esports AB CD 46BC BD 26AD 74AC 146
6. TEAM iNSANE AB 47CD BC BD AD 29AC 64140
7. Tenet Esports AB 33CD BC BD AD 60AC 47140
8. RiP OFFICIAL AB 31CD BC 26BD 72AD AC 129
9. Reckoning Esports AB CD 52BC BD 37AD 36AC 125
10. TeamIND AB 59CD BC BD AD 45AC 14118
11. SynerGE AB 49CD BC BD AD 17AC 48114
12. Nova GodLike AB 49CD BC BD AD 26AC 35110
13. FutureStation Esports AB CD 38BC BD 53AD 17AC 108
14. DarkTangent Esports AB 31CD BC 33BD 42AD AC 106
15. TSM Entity AB CD 42BC 12BD AD 42AC 9105
16. UMumba eSports AB CD 53BC BD 18AD 33AC 104
17. Orange Rock AB 51CD BC 37BD 14AD AC 102
18. HAIL Esports AB 36CD BC BD AD 44AC 21101
19. LiveCraft Esports AB CD 17BC 47BD AD AC 3397
20. Legstump AB CD 44BC 40BD AD AC 1296
21. Force One AB CD 16BC 23BD AD AC 5089
22. Team Tamilas AB 17CD BC BD AD 35AC 3385
23. Fnatic AB CD 13BC 40BD AD AC 3285
24. Mayhem AB 22CD BC 38BD 19AD AC 79
25. Element Esports AB 20CD BC 28BD 26AD AC 74
26. Team SouL AB CD 19BC BD 38AD 15AC 72
27. The Crawlers AB CD 14BC 16BD AD AC 3969
28. 4King AB CD 32BC 18BD AD AC 1868
29. GXR Celtz AB 23CD BC 21BD 10AD AC 54
30. Particle7 AB 18CD BC 17BD 13AD AC 48
31. 8Bit AB 25CD BC BD AD 9AC 337
32. MegaStars AB CD 2BC BD 0AD 0AC 2
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-18
First Place
SynerGE
Second Place
Nova GodLike
Third Place
DarkTangent Esports
Round 2
Round 2
2020-07-18
First Place
TEAM iNSANE
Second Place
Orange Rock
Third Place
TeamIND
Round 3
Round 3
2020-07-18
First Place
RiP OFFICIAL
Second Place
TEAM iNSANE
Third Place
SynerGE
Round 4
Round 4
2020-07-18
First Place
UES INS
Second Place
HAIL Esports
Third Place
Tenet Esports
PKPKPKPK
1. IND596688310101066335799
2. UES INS5757888455151001201212
3. OR5184222147757131310222
4. NOVA GL49214775799936615122
5. SGE491209975223101111111
6. iNSANE4710200120332147714100
7. HAIL36161004833840021466
8. TENET337544151001314431088
9. DT313105511144141006644
10. RiP3115111141111205516111
11. 8Bit251210016111489912144
12. GXR Celtz239377931175119300
13. MYM22484412111102117500
14. ELMT201112213155161118455
15. P7181310010233111224811
16. TT171410066001212213166
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-20
First Place
UMumba eSports
Second Place
Hydra
Third Place
Initiative Esports
Round 2
Round 2
2020-07-19
First Place
Hydra
Second Place
Rising Falcon Esports
Third Place
Initiative Esports
Round 3
Round 3
2020-07-19
First Place
Initiative Esports
Second Place
Reckoning Esports
Third Place
FutureStation Esports
Round 4
Round 4
2020-07-19
First Place
Initiative Esports
Second Place
Rising Falcon Esports
Third Place
Legstump
PKPKPKPK
1. IE7431033310111204412066
2. Hydra7321499120101066665711
3. UME53120161613100111114866
4. RE5248117544214661021212
5. RF4616111214771410021488
6. LS4493334855483331044
7. TSM Entity4275888433579912155
8. FS3884005744310667522
9. 4KING325722663375226611
10. SouL19151339311937715100
11. MGZeD1813144121441024411111
12. LCraft171110010244151008455
13. Force One16121441412284119300
14. CRAW1414144151001215514111
15. Fnatic136611111331310013100
16. MegaStars210200-0-0-0-0-0-0
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-20
First Place
Marcos Gaming
Second Place
DarkTangent Esports
Third Place
Orange Rock
Round 2
Round 2
2020-07-22
First Place
Marcos Gaming
Second Place
LiveCraft Esports
Third Place
Orange Rock
Round 3
Round 3
2020-07-22
First Place
UES INS
Second Place
LiveCraft Esports
Third Place
Mayhem
Round 4
Round 4
2020-07-22
First Place
Fnatic/Mobile
Second Place
Legstump
Third Place
Marcos Gaming
PKPKPKPK
1. MGZeD83120441201010111663101212
2. UES INS6248555700120664888
3. LCraft47931121477214559300
4. LS407544102661310021488
5. Fnatic406655121111510012066
6. MYM38131556644310556611
7. OR37310773101193117500
8. DT332141414151111210012111
9. ELMT281510014133489911155
10. RiP2610200840075555733
11. Force One23161004844661113122
12. GXR Celtz21141117511573315122
13. 4KING18843311100845514100
14. P717121119366141008411
15. CRAW1611111131441024410211
16. TSM Entity125755-0-0-0-0-0-0
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-23
First Place
Hydra
Second Place
Team SouL
Third Place
Reckoning Esports
Round 2
Round 2
2020-07-25
First Place
Initiative Esports
Second Place
RiP OFFICIAL
Third Place
Hydra
Round 3
Round 3
2020-07-25
First Place
Hydra
Second Place
FutureStation Esports
Third Place
RiP OFFICIAL
Round 4
Round 4
2020-07-25
First Place
RiP OFFICIAL
Second Place
FutureStation Esports
Third Place
Initiative Esports
PKPKPKPK
1. Hydra831201212310771209914144
2. RiP72930021477310661201212
3. FS531213313122214111121477
4. IE458400120661411131033
5. DT425733663348999333
6. SouL38214101075221312210222
7. RE37310221023384116699
8. UES INS34488811111121225766
9. ELMT26102995700934415100
10. RF267511842257338400
11. MYM19661112122111007533
12. UME181110048441020012122
13. OR141310014111664413100
14. P713141009311751111111
15. GXR Celtz10-0-015100-0-04811
16. MegaStars0-0-0-0-0-0-0-0-0
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-23
First Place
Tenet Esports
Second Place
Rising Falcon Esports
Third Place
HAIL Esports
Round 2
Round 2
2020-07-23
First Place
Rising Falcon Esports
Second Place
TSM Entity
Third Place
Reckoning Esports
Round 3
Round 3
2020-07-23
First Place
TeamIND
Second Place
Tenet Esports
Third Place
TEAM iNSANE
Round 4
Round 4
2020-07-23
First Place
Initiative Esports
Second Place
Rising Falcon Esports
Third Place
HAIL Esports
PKPKPKPK
1. RF742146612066161002141313
2. TENET60120121266222145515100
3. IND4584008455120101012111
4. HAIL443107712111937731055
5. TSM Entity42-0-02148857445722
6. Hydra3975664866131006677
7. IE39930013122141111201111
8. RE361023331088663311133
9. TT3566889355151114833
10. UME3357445777102228400
11. iNSANE2911144111443107713111
12. NOVA GL26481114100759916111
13. SGE1714100102001116610255
14. FS17121007533843314100
15. SouL15131001610048119311
16. 8Bit91510015111121007500
17. MegaStars0-0-0-0-0-0-0-0-0
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
2020-07-23
First Place
Marcos Gaming
Second Place
Tenet Esports
Third Place
TEAM iNSANE
Round 2
Round 2
2020-07-24
First Place
The Crawlers
Second Place
Force One
Third Place
Fnatic/Mobile
Round 3
Round 3
2020-07-24
First Place
SynerGE
Second Place
TEAM iNSANE
Third Place
LiveCraft Esports
Round 4
Round 4
2020-07-24
First Place
Team Tamilas
Second Place
Force One
Third Place
4King
PKPKPKPK
1. iNSANE64310778488214444899
2. MGZeD63120141410299576610233
3. Force One504866214221410021455
4. SGE48577793111209913100
5. TENET4721433574448558422
6. CRAW3910200120991024412111
7. NOVA GL3513122483313100661414
8. TT3314100121221212212066
9. LCraft3375007500310115755
10. Fnatic32931131033668811100
11. HAIL2111111664484007500
12. 4KING18-0-014100752231000
13. IND146633131119300-0-0
14. LS121214411111111009311
15. TSM Entity98455-0-0-0-0-0-0
16. 8Bit315122-0-0-0-0-0-0

Performance[edit]

Overall Kill Leaders
# PLAYER KILLS
A11st Blasty 34
A22nd Ronak 30
A33rd Topdawg 27
A44th FragOP 23
A55th MantyOP 20

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageIndia
Streams

References[edit]