DreamHack Winter 2018

[e][h]DreamHack Winter 2018
League Information
Series:
Organizer:
DreamHack
Ubisoft
Platform:
Game:
Type:
Offline
Location:
Sweden Jönköping
Venue:
Teams:
15
Format:
GSL groups
Single Elimination
Prize pool:
$50,000 USD
Start Date:
2018-11-30
End Date:
2018-12-02
Liquipedia Tier:
Ubisoft Tier:
Links
Maps
Bank • Border • Clubhouse • Coastline • Consulate • Oregon • Villa

Format[edit]

  • Group Stage
    • 4 GSL groups.
    • Bo3 matches.
    • Top 2 advances in playoffs.
  • Playoffs
    • Single Elimination bracket.
    • Bo3 matches.
  • New match format is being used: teams switch sides after 6 rounds and must win 7 with a 2-round advantage to win the map.
  • Lion banned.

Broadcast talent[edit]

  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$50,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Chaos Esports Club[1]
1Sweden Secretly
2Sweden REDGROOVE
3Sweden Renuilz
4Sweden Kripps
5Sweden Vitoline
CSweden Syred
Main Roster
Main RosterFormer
Team Empire[2]
1Russia Shockwave
2Russia ShepparD
3Russia JoyStiCK
4Estonia karzheka
5Russia Scyther
CRussia RayzerGM
Main Roster
Main RosterFormer
ENCE eSports3[3]
1Finland Willkey
2Finland Bounssi
3Belgium Gomfi
4Finland SHA77E
5Finland SlebbeN
CGermany Sua
Main Roster
Main RosterFormer
G2 Esports[4]
1Denmark Pengu
2Finland jNSzki
3Spain Goga
4Sweden Fabian
5Finland Kantoraketti
CUnited Kingdom Shas[O]Udas
Main Roster
Main RosterFormer
LeStream Esport2,4[1]
1Finland UUNO
2France Hicks
3Belgium risze
4France Alphama
5Germany AceeZ
CBelgium Crapelle
Main Roster
Main RosterFormer
Team Liquid[5]
1Brazil nesk
2Brazil ziGueira
3Brazil xS3xyCake
4Brazil Paluh
5Brazil gohaN
Main Roster
Main RosterFormer
Mock-it Esports1[6]
1Germany KS
2Germany ripz
3Germany korey
4Switzerland BakaBryan
5Germany Lazzo
CGermany Reaper
Main Roster
Main RosterFormer
PACT[7]
1Poland Derius
2Poland Magic
3Poland Deep
4Poland Saves
5United Kingdom Kendrew
Main Roster
Main RosterFormer
PENTA Sports[1]
1Switzerland Panix
2France ENEMY
3France RevaN
4Germany Hungry
5Hungary SirBoss
CAustralia Jess
Main Roster
Main RosterFormer
Spacestation Gaming[1]
1United States ThinkingNade
2United States Chala
3United States Redeemer
4United States Rampy
5United States Bosco
CUnited States Lycan
Main Roster
Main RosterFormer
ÄPÖL
1Sweden Sebsson
2Sweden Widing50
3Sweden Hampej
4Sweden Holt344
5Sweden Jensown.tv
Main Roster
Main RosterFormer
MnM Gaming
1Greece FraO
2Croatia neLo
3United Kingdom Prox
4Finland f0nkers
5United Kingdom Doki
CUnited Kingdom GiG
Main Roster
Main RosterFormer
NYYRIKKI Esports3
1Finland s4mpo
2Finland Stigi
3Finland Movetaho
4Finland pannari
5Finland OSKAMOSKA
CFinland Vapo
Main Roster
Main RosterFormer
Trust Gaming
1Netherlands Snuf
2Netherlands Leonski
3Belgium Avaiche
4Netherlands Deapek
5Netherlands Quadzy
CNetherlands Anthony
Main Roster
Main RosterFormer

For "News and Roster Changes" Click here.

1 November 24th - Germany korey announces Germany Vale is unable to fly over due to university. Germany Lazzo takes his spot in the roster.[8]
2 November 26th - Millenium release the roster.[9]
3 November 28th - ENCE eSports acquire Finland SlebbeN whilst Finland UUNO leaves.[10] Finland OSKAMOSKA returns in NYYRIKKI Esports' active roster.[11]
4 November 29th - LeStream Esport acquire core roster of former Millenium lineup, replacing France Liven and France Renshiro by Finland UUNO and France Alphama.[12]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. G2 Esports 1-0 20-10 +10
2. PENTA Sports 2-1 42-41 +1
3. NYYRIKKI Esports 0-2 21-33 -12

Group B[edit]

Group B
1. Team Empire 2-0 28-18 +10
2. Mock-it Esports 2-1 38-27 +11
3. MnM Gaming 1-2 34-29 +5
4. ÄPÖL 0-2 2-28 -26

Group C[edit]

Group C
1. Spacestation 2-0 34-15 +19
2. PACT 2-1 48-35 +13
3. LeStream Esport 1-2 50-54 -4
4. Minigolfgutta 0-2 0-28 -28

Group D[edit]

Group D
1. Chaos EC 2-0 31-16 +15
2. Team Liquid 2-1 52-48 +4
3. Trust Gaming 1-2 48-51 -3
4. ENCE eSports 0-2 14-32 -18

Playoffs[edit]

Quarterfinals
G2 Esports
2
December 1, 2018 - 20:30 CET
Twitch
Maestro
720
41
Glaz
Jäger
248
02
Ying
Valkyrie
75
2
IQ
Echo
13
2
Ying
Valkyrie
72
5
Glaz
Mira
44
0
Team Liquid
1
Team Empire
2
December 1, 2018 - 19:00 CET
7 
 
 0
 
7 
 
 5
 
PACT
0
Spacestation Gaming
2
December 1, 2018 - 20:00 CET
7 
 
 2
 
7 
 
 3
 
Mock-it Esports
0
Chaos EC
0
December 1, 2018 - 19:10 CET
Ying
Mira
32
1
Dokkaebi
Clash
47
3
Montagne
Mira
42
2
Glaz
Clash
47
3
 
 
 
 
PENTA Sports
2
Semifinals
G2 Esports
2
December 2, 2018 - 11:00 CET
Ash
Maestro
75
2
Glaz
Mira
11
0
Ash
Valkyrie
73
4
IQ
Mira
33
0
 
 
 
 
Team Empire
0
Spacestation Gaming
1
December 2, 2018 - 13:00 CET
Montagne
Mira
43
1
Glaz
Maestro
3.7
4
Montagne
Mira
73
4
Glaz
Maestro
35
2
Ying
Valkyrie
41
3
Glaz
Maestro
57
2
PENTA Sports
2
Finals
G2 Esports
2
December 2, 2018 - 16:30 CET
Ying
Maestro
74
3
Montagne
Echo
23
1
Ying
Maestro
52
3
Glaz
Mira
47
3
Ying
Maestro
74
3
Buck
Echo
25
3
PENTA Sports
1
3rd Place Match
Team Empire
2
December 2, 2018 - 16:30 CET
Glaz
Mira
20
2
IQ
Valkyrie
67
1
Maverick
Mira
75
2
Ash
Valkyrie
15
4
Glaz
Mira
821
41
Ash
Valkyrie
046
02
Spacestation Gaming
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Language English Speaking English Speaking Portuguese Speaking France Germany Russia Italy Hungary Poland
Stream

References[edit]