Do you want to help? Just register and log in to edit our pages. You can also join our #rainbowsix contributor community on our Discord.

ESA Siege Fall 2020 Europe

From Liquipedia Rainbow Six Wiki
[e][h]ESA Siege Fall 2020 Europe
League Information
Series:
ESA Siege
Organizer(s):
ESA Siege
Platform:
Game:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
12
Format:
Groups
Single Elimination
Bo3
Start Date:
2020-10-08
End Date:
2020-11-20
Liquipedia Tier:
Links
Maps

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:
  • Observer:
    • TBA
  • Producer:
    • TBA

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

For The Win Esports
1Lithuania d0mantas
2Denmark THiNG
3Europe Karyuudo
4Europe Noa
5Germany Relaxing
Staff
MEurope KFTime
Main Roster
Glitchtech
1Italy dora
2Norway henz
3United Kingdom eke
4Italy adaptive
5Italy steffolo
Staff
MEurope Banda
Main Roster
illés Akadémia Spirit
1Hungary ChiBy
2Hungary Riizy
3Austria Vapour
4Hungary Rep
5Italy Alexyo
Staff
MHungary Casanova
CEurope Seadea
Main Roster
Jaegers Academy
1Ireland Pause
2Netherlands keizmo
3Finland juhis
4Sweden tripl
5Netherlands mats-_-
Staff
MNetherlands J3rZa
Main Roster
uMx Gaming
1United Kingdom Suspendoo
2United Kingdom Cms
3 Ducttape
4United Kingdom Quick
5United Kingdom Hennerz
Staff
CEurope Petsu
Main Roster
Cromcodiles
1 Szagi
2 Bananitoo
3 Meddez
4 Emer
5 BLAZE
Substitutes
1 Ostryy
Main Roster
MACKO Esports Academy
1 Bomber
2 Tshuba
3 Shinji
4 Kixy.isBack
5 Sarksss.
SubstitutesStaff
1 SiZe--
2 Takuz
3 Struppu
Main RosterStaff
C Ade
M Alex99
Main RosterSubstitutes
Mkers Academy
1 Katsola
2 Apexx
3 W35
4 Raastin
5 FRAAA
Staff
C ablanz
M Synyxter
Main Roster
GS Legacy
1 Sneak...
2 BabyZora
3 Ag.-.
4 Pijumasa
5 Rafaaaa
Substitutes
1 JasdR1
2 iZorTen
Main Roster
Zenyar
1 Adxm
2 HuB
3 Leesz
4 Pillarx1
5 sKeiT
Substitutes
1 Podolski.-
Main Roster

For "News and Roster Changes" Click here.

1 October 26th - AppleFarm joins Aqualix Esports[1]

Results[edit]

Group Standings[edit]

Eastern Division[edit]

Europe ESA Europe - East Conference
#TeamRecordRNDRDPts
1. For The Win Esports1-0-02-0+23p
1. uMx Gaming1-0-02-0+23p
3. Jaegers Academy1-0-02-1+13p
4. Glitchtech0-0-11-2-10p
5. Aqualix Esports0-0-10-2-20p
5. Illés Akadémia Spirit0-0-10-2-20p
1. For The Win Esports3-0-06-0+69p
2. Jaegers Academy▲12-0-14-406p
3. Glitchtech▲12-0-15-4+16p
4. uMx Gaming▼31-0-24-403p
5. Illés Akadémia Spirit1-0-23-4-13p
6. Aqualix Esports▼10-0-30-6-60p
1. For The Win Esports3-0-06-0+69p
2. Jaegers Academy2-0-14-406p
3. Glitchtech2-0-26-606p
4. uMx Gaming1-0-24-403p
5. Illés Akadémia Spirit1-0-23-4-13p
6. Aqualix Esports1-0-32-7-53p
1. For The Win Esports4-0-08-0+812p
2. Glitchtech▲12-0-26-606p
2. Illés Akadémia Spirit▲32-0-25-506p
4. Jaegers Academy▼22-0-25-6-16p
5. uMx Gaming▼11-0-34-6-23p
6. Aqualix Esports1-0-32-7-53p
1. For The Win Esports5-0-010-0+1015p
2. Illés Akadémia Spirit3-0-25-509p
3. Aqualix Esports▲32-0-34-8-46p
4. Jaegers Academy2-0-36-8-26p
5. Glitchtech▼32-0-36-8-26p
6. uMx Gaming▼11-0-44-6-23p
For detailed match results, click here.


Western Division[edit]

Europe ESA Europe - West Conference
#TeamRecordRNDRDPts
1. GS Legacy1-0-02-0+23p
2. Macko Esports Academy1-0-02-1+13p
2. Mkers Academy1-0-02-1+13p
4. Cromcodiles0-0-11-2-10p
4. Machine Soldiers0-0-11-2-10p
6. Zenyar0-0-10-2-20p
1. GS Legacy3-0-06-1+59p
1. Macko Esports Academy▲13-0-06-1+59p
3. Mkers Academy▼12-0-14-3+16p
4. Cromcodiles1-0-24-403p
5. Machine Soldiers▼10-0-31-6-50p
6. Zenyar0-0-30-6-60p
1. GS Legacy3-0-06-1+59p
1. Macko Esports Academy3-0-06-1+59p
3. Mkers Academy2-0-14-3+16p
4. Cromcodiles1-0-24-403p
5. Machine Soldiers1-0-33-6-33p
6. Zenyar0-0-40-8-80p
1. Macko Esports Academy3-0-17-3+49p
2. Mkers Academy▲13-0-16-4+29p
3. GS Legacy▼23-0-17-3+49p
4. Cromcodiles2-0-26-5+16p
5. Machine Soldiers1-0-33-6-33p
6. Zenyar0-0-40-8-80p
1. Macko Esports Academy4-0-19-3+612p
2. Mkers Academy4-0-18-4+412p
3. GS Legacy3-0-27-5+29p
4. Cromcodiles3-0-28-6+29p
5. Machine Soldiers1-0-44-8-43p
6. Zenyar0-0-50-10-100p
For detailed match results, click here.


Playoffs[edit]

Eastern Conference[edit]

Semifinals
For The Win Esports
2
Nov 19, 2020,- 17:00 UTC
Jaegers Academy
0
Illés Akadémia Spirit
0
Nov 20, 2020,- 17:00 UTC
Aqualix Esports
2
Grand Final
For The Win Esports
3
Nov 21, 2020,- 17:00 UTC
8 
 
 7
 
7 
 
 4
 
Aqualix Esports
0

Western Conference[edit]

Semifinals
GS Legacy
0
Nov 19, 2020,- 19:30 UTC
Macko Esports Academy
2
Mkers Academy
2
Nov 20, 2020,- 19:30 UTC
7 
 
 8
 
7 
 
 1
 
7 
 
 3
 
Cromcodiles
1
Grand Final
Macko Esports Academy
3
Nov 22, 2020,- 17:00 UTC
7 
 
 3
 
Mkers Academy
0

Regional Finals[edit]

For The Win Esports 23 Macko Esports Academy
5 
 
 7
 
7 
 
 3
 
7 
 
 8
 
7 
 
 2
 
5 
 
 7