Do you want to help? Just register and log in to edit our pages. You can also join our #rainbowsix contributor community on our Discord.

Vanguard E-Sports League - NuHuman Open

From Liquipedia Rainbow Six Wiki
[e][h]Vanguard E-Sports League NuHuman Open
League Information
Series:
NuHuman Open
Organizer(s):
Vanguard E-Sports League
Platform:
Game:
Type:
Online
Location:
South Africa South Africa
Teams:
16
Format:
Round-Robin
Prize pool:
R 3,000 ZAR
(≃ $186 USD)
Start Date:
2020-10-09
End Date:
2020-10-28
Liquipedia Tier:
Links
Maps

Format[edit]

  • Groups Stage:
    • Round-Robin league
      • All teams play each other once
      • All matches are Bo1.
    • Top four teams of each groups advance to the Playoffs.
  • Playoffs:
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo3 except the Grand Finals which is a Bo5.
      • The upper bracket winner will have a 1 map advantage in the Grand Finals

Prize Pool[edit]

R3,000 ZAR (~183.184 USD) are spread among the teams as seen below:

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on October 28, 2020: 1 ZAR = 0.0610615 USD.

Participants[edit]

Titan Hyperion
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Trojan Horse
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Run Shark 3-0 21-6 +15 9p
2. Untamed Cocks 2-1 17-7 +10 6p
3. Vanguard Vortex 1-2 10-14 -4 3p
4. Titan Hyperion 0-3 0-21 -21 0p

Group B[edit]

Group B
1. Omnius Gaming 3-0 21-10 +11 9p
2. Vanguard Aurora 2-1 17-13 +4 6p
3. Ukiyo Andromeda 1-2 14-18 -4 3p
4. iDENTiTY.Thieves 0-3 10-21 -11 0p

Group C[edit]

Group C
1. ATK 3-0 21-5 +16 9p
2. AlleyDogs Gaming 2-1 18-7 +11 6p
3. Vanguard Gaming 1-2 8-14 -6 3p
4. Trojan Horse 0-3 0-21 -21 0p

Group D[edit]

Group D
1. Meraki 3-0 21-7 +14 9p
2. TITAN Odyssey 2-1 17-11 +6 6p
3. Dynastic 1-2 10-14 -4 3p
4. LITE Gaming 0-3 1-21 -20 0p

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket Round 1
Run Shark
2
October 16, 2020 - 17:00 SAST
Vanguard Aurora
0
Omnius Gaming
2
October 17, 2020 - 12:00 SAST
Montagne
Maestro
75
2
Thatcher
Mira
12
1
 
 
 
 
Untamed Cocks
0
ATK
1
October 16, 2020 - 20:00 SAST
Thatcher
Maestro
74
3
Ace
Mira
22
0
Maverick
Mira
53
2
Montagne
Kaid
37
4
TITAN Odyssey
2
Meraki
2
October 17, 2020 - 15:00 SAST
Jackal
Mira
76
1
Thatcher
Goyo
00
0
Jackal
Melusi
74
3
Montagne
Valkyrie
23
1
 
 
 
 
AlleyDogs Gaming
0
Upper Bracket Round 2
Run Shark
0
October 23, 2020 - 18:00 SAST
Omnius Gaming
2
TITAN Odyssey
2
October 23, 2020 - 18:00 SAST
Montagne
Maestro
52
3
Thatcher
Kaid
47
3
Meraki
1
Upper Bracket Finals
TITAN Odyssey
2
October 25, 2020 - 14:00 SAST
Ace
Goyo
832
30
Thatcher
Clash
037
13
Ace
Mute
73
4
Montagne
None
34
1
 
 
 
 
Omnius Gaming
0
Lower Bracket Round 1
Vanguard Vortex
1
Ukiyo Andromeda
0
BYE
iDENTiTY.Thieves
Vanguard Gaming
Both team forfeited.[1]
Match Cancelled
Dynastic
BYE
LITE Gaming
Lower Bracket Round 2
Vanguard Aurora
1
October 17, 2020 - 18:00 SAST
Vanguard Vortex
0
Untamed Cocks
2
October 18, 2020 - 12:00 SAST
Thatcher
Pulse
75
2
Montagne
Mira
12
1
 
 
 
 
iDENTiTY.Thieves
0
ATK
1
TBD
October 18, 2020 - 15:00 SAST
BYE
0
AlleyDogs Gaming
1
October 18, 2020 - 18:00 SAST
LITE Gaming
0
Lower Bracket Round 3
Vanguard Aurora
W
October 23, 2020
Untamed Cocks
FF
ATK
2
October 23, 2020 - 14:00 SAST
Hibana
Mira
75
2
Thatcher
Wamai
11
0
 
 
 
 
AlleyDogs Gaming
0
Lower Bracket Round 4
Run Shark
2
October 24, 2020 - 12:00 SAST
Montagne
Kaid
74
3
Maverick
Clash
23
1
Montagne
Mira
00
0
Thatcher
Clash
00
0
 
 
 
 
Vanguard Aurora
0
Meraki
0
October 24, 2020 - 15:00 SAST
Nomad
Melusi
33
0
Thatcher
Valkyrie
37
4
Ace
Goyo
62
4
Blackbeard
Valkyrie
148
12
 
 
 
 
ATK
2
Lower Bracket Round 5
Run Shark
0
ATK
2
Lower Bracket Finals
Omnius Gaming
0
ATK
2
Grand Final
TITAN Odyssey
3
October 28, 2020 - 18:00 SAST
 
 
 
 
Montagne
Clash
74
3
Thatcher
Valkyrie
23
1
Nomad
Pulse
73
4
Blackbeard
Valkyrie
25
3
 
 
 
 
 
 
 
 
ATK
0
  1. [Inside Source]