Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BlueBird Rivals - Weekly Bash #2


[e][h]BBR Weekly Bash #2
League Information
Series:
BBR Weekly Bash BBR Weekly Bash
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Australia Australia
Prize pool:
$30 AUD
(≃ $15 USD)
Date:
2020-08-21
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
16
Chronology

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • Bo3 Round Robin.
    • Top 2 teams progress to Playoffs.
  • Playoffs

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

The Wumbologists
1Australia taingerz 
2Australia Jkow 
3Australia Cluney 
Fall Girls
1Australia Dootsi 
2New Zealand Emile 
3Australia Bal 
Max's Rancid Rats
1Australia Frenzyy 
2Australia delusioN 
3Australia SSteve 
L.C.T
1Indonesia LCT 
2Australia Crazy 
3Australia Tobee 
R!OT Gaming
1Australia Change 
2Australia Ceeva 
3Australia Zukoe 
Vantage ESC
1New Zealand CPMolden 
2New Zealand Macca 
3New Zealand Fant 
AnnoDomini
1Australia Teejway 
2Australia Butters 
3Australia Korski 
CAustralia Adum 
FURY
1New Zealand Scarth 
2New Zealand KennySalmon 
3Australia Matro 
Washed Potatoes
1Australia Azora 
2Australia bleu 
3Australia coop0 
Goal Diggers
1Australia JrTins 
2Australia Dequavis 
3Australia Widow 
6Mans Battalion
1Australia Daisu 
2Australia Kia 
3Australia Lerky 
4Australia Mock 
A Normal Name
1Australia Comet 
2Australia Vivii 
3Australia Hammer_Reborn 
4Australia JimJons 
Champ Pog
1Australia Chub 
2Australia StepSisterrrr 
3Australia Chrismatta 
1620 Kings
1Australia Lunar 
2Australia Flux 
3Australia Ultraus 
No gym after 9
1Australia Naspire 
2Australia Timii 
3Australia Helio 
We Dem Chimps
1Australia Pants 
2Australia JRodz 
3Australia Blur 
Rotations
1Australia RED 
2Australia OJ 
3Australia Finilene 
Orgless
1New Zealand Viictus 
2Australia Skux 
3Australia RoToR 
Relentless
1Australia Kuma 
2Australia Exodus 
3Australia Chris 
Sydney Street Crew
1Australia Fizz 
2Australia Jack 
3Australia Sen Horo 
Forbidden Gaming
1New Zealand Applecrash 
2Australia Lausiie 
3Australia KyRo 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Playoffs
Eliminated


Group A[edit]

Group A
1. Max's Rancid Rats3-06-0+6
2. Washed Potatoes2-14-2+2
3. Rotations1-22-4-2
DQ. We Dem Chimps0-30-00
Round 1
August 21, 2020 - 18:30 AEST
RATS W
August 21, 2020 - 18:30 AEST
FF RTT
WDC FF
August 21, 2020 - 18:30 AEST
W WP
Round 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
RATS 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
0 WP
RTT W
August 21, 2020 - 19:00 AEST
FF WDC
Round 3
August 21, 2020 - 19:30 AEST
WP 2
August 21, 2020 - 19:30 AEST
0 RTT
RATS W
August 21, 2020 - 19:30 AEST
FF WDC


Group B[edit]

Group B
1. FURY 3-06-1+5
2. Sydney Street Crew2-14-2+2
3. Champ Pog1-23-4-1
4. AnnoDomini0-30-6-6
Round 1
August 21, 2020 - 18:30 AEST
FURY 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
0 AD
SSC 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
0 POG
Round 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
FURY 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
1 POG
SSC 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
0 AD
Round 3
August 21, 2020 - 19:30 AEST
FURY 2
August 21, 2020 - 19:30 AEST
0 SSC
POG W
August 21, 2020 - 19:30 AEST
FF AD


Group C[edit]

Group C
1. 6Mans Battalion3-06-1+5
2. Allardice Gaming2-15-3+2
3. Forbidden Gaming1-23-4-1
4. a normal name0-30-6-6
Round 1
August 21, 2020 - 18:30 AEST
FBG 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
0 NORM
6MAN 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
1 ALL
Round 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
FBG 1
August 21, 2020 - 19:00 AEST
2 ALL
NORM 0
August 21, 2020 - 19:00 AEST
2 6MAN
Round 3
August 21, 2020 - 19:30 AEST
FBG 0
August 21, 2020 - 19:30 AEST
2 6MAN
ALL 2
August 21, 2020 - 19:30 AEST
0 NORM


Group D[edit]

Group D
1. L.C.T.3-06-3+3
2. R!OT Gaming2-15-2+3
3. Fall Girls1-23-4-1
4. 1620 Kings0-31-6-5
Round 1
August 21, 2020 - 18:30 AEST
R!OT 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
0 FG
LCT 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
1 1620K
Round 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
R!OT 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
0 1620K
LCT 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
1 FG
Round 3
August 21, 2020 - 19:30 AEST
R!OT 1
August 21, 2020 - 19:30 AEST
2 LCT
1620K 0
August 21, 2020 - 19:30 AEST
2 FG


Group E[edit]

Group E
1. Relentless3-06-1+5
2. Orgless1-24-40
3. No Gym after 91-22-4-2
4. Goal Diggers1-22-5-3
Round 1
August 21, 2020 - 18:30 AEST
RLNT 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
1 ORG
NG9 2
August 21, 2020 - 18:30 AEST
0 GDG
Round 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
RLNT 2
August 21, 2020 - 19:00 AEST
0 GDG
NG9 0
August 21, 2020 - 19:00 AEST
2 ORG
Round 3
August 21, 2020 - 19:30 AEST
RLNT W
August 21, 2020 - 19:30 AEST
FF NG9
GDG 2
August 21, 2020 - 19:30 AEST
1 ORG

Playoffs[edit]

Round of 16
Max's Rancid Rats
BYE
Allardice Gaming
3
August 21, 2020 - 20:00 AEST
Sydney Street Crew
2
L.C.T.
BYE
Relentless
BYE
FURY
BYE
R!OT Gaming
3
August 21, 2020 - 20:00 AEST
Washed Potatoes
0
6Mans Battalion
BYE
Orgless
BYE
Quarter-finals
Max's Rancid Rats
3
August 21, 2020 - 20:30 AEST
Allardice Gaming
0
L.C.T.
FF
August 21, 2020 - 20:30 AEST
Relentless
W
FURY
3
August 21, 2020 - 20:30 AEST
R!OT Gaming
0
6Mans Battalion
3
August 21, 2020 - 20:30 AEST
Orgless
0
Semi-finals
Max's Rancid Rats
3
August 21, 2020 - 21:00 AEST
Relentless
0
FURY
1
6Mans Battalion
3
Finals
Max's Rancid Rats
3
6Mans Battalion
2
3rd Place Match
Relentless
3
August 21, 2020 - 21:30 AEST
2
2
Mannfield (Night) - OT (+0:37)
4
3
Mannfield (Night) - OT (+2:19)
FURY
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]