Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

BlueBird Rivals - Weekly Bash #3

From Liquipedia Rocket League Wiki
[e][h]BBR Weekly Bash #3
League Information
Series:
BBR Weekly Bash BBR Weekly Bash
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Australia Australia
Prize pool:
$30 AUD
(≃ $15 USD)
Date:
2020-08-28
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
12
Chronology

About[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • Bo3 Round Robin.
    • Top 2 teams progress to Playoffs.
  • Playoffs
    • Bo5 Single Elimination.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

R!OT Gaming
1Australia Zukoe 
2Australia Change 
3Australia Riv 
Forbidden Gaming
1New Zealand Applecrash 
2Australia Lausiie 
3Australia KyRo 
Obunga
1Australia Joel 
2New Zealand Moss 
3Australia Eli 
4Australia Scruffy 
The Wumbologists
1Australia taingerz 
2Australia Jkow 
3Australia Cluney 
Fall Girls
1Australia Dootsi 
2New Zealand Emile 
3Australia Bal 
Sydney Street Crew
1Australia Jack 
2Australia Sen Horo 
3Australia Daisu 
1620 Kings
1Australia Lunar 
2Australia Ultraus 
3Australia Flux 
Veggie Maths
1Australia Schmity 
2Australia Dyns3y 
3Australia Kroniic 
4Australia Enix 
Cool
1Australia Chub 
2Australia Viiexn 
3Australia StepSisterrr 
Orgless
1New Zealand Viictus 
2Australia Skux 
3Australia RoToR 
Clean Dude
1Australia Flaco 
2Australia Shoey 
3Australia Shob 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Playoffs
Eliminated


Group A[edit]

Group A
1. R!OT Gaming2-04-0+4
2. Fall Girls1-12-3-1
3. 1620 Kings0-21-4-3
Round 1
August 28, 2020 - 18:30 AEST
1620K 1
August 28, 2020 - 18:30 AEST
2 FG
Round 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
R!OT 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
0 FG
Round 3
August 28, 2020 - 19:30 AEST
R!OT 2
August 28, 2020 - 19:30 AEST
0 1620K


Group B[edit]

Group B
1. The Wumbologists2-04-1+3
2. Forbidden Gaming1-13-30
3. Orgless0-21-4-3
Round 1
August 28, 2020 - 18:30 AEST
TWMB 2
August 28, 2020 - 18:30 AEST
0 ORG
Round 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
FBG 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
1 ORG
Round 3
August 28, 2020 - 19:30 AEST
FBG 1
August 28, 2020 - 19:30 AEST
2 TWMB


Group C[edit]

Group C
1. SMA2-04-1+3
2. Sydney Street Crew1-12-20
3. Veggie Maths0-21-4-3
Round 1
August 28, 2020 - 18:30 AEST
COOL 2
August 28, 2020 - 18:30 AEST
1 VEG
Round 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
SSC 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
0 VEG
Round 3
August 28, 2020 - 19:30 AEST
SSC 0
August 28, 2020 - 19:30 AEST
2 COOL


Group D[edit]

Group D
1. Obunga2-04-0+4
2. Allardice Gaming1-12-20
3. Clean Dudes0-20-4-4
Round 1
August 28, 2020 - 18:30 AEST
ALL 2
August 28, 2020 - 18:30 AEST
0 CLEAN
Round 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
OBGA 2
August 28, 2020 - 19:00 AEST
0 CLEAN
Round 3
August 28, 2020 - 19:30 AEST
ALL 0
August 28, 2020 - 19:30 AEST
2 OBGA

Playoffs[edit]

Quarterfinals
R!OT Gaming
1
August 28, 2020 - 20:00 AEST
Forbidden Gaming
3
Obunga
2
August 28, 2020 - 20:00 AEST
Sydney Street Crew
3
The Wumbologists
3
August 28, 2020 - 20:00 AEST
Fall Girls
0
Cool
1
August 28, 2020 - 20:00 AEST
Allardice Gaming
3
Semifinals
Forbidden Gaming
3
August 28, 2020 - 20:30 AEST
Sydney Street Crew
1
The Wumbologists
1
August 28, 2020 - 20:30 AEST
Allardice Gaming
3
Finals
Forbidden Gaming
3
August 28, 2020 - 21:00 AEST
Allardice Gaming
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]