Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

European University Rocketeers' Championship 2021

From Liquipedia Rocket League Wiki
[e][h]European University Rocketeers' Championship 2021
League Information
Series:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize pool:
£1,200 GBP
(≃ $1,641.73 USD)
Start Date:
2021-03-08
End Date:
2021-04-25
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
32
Chronology
Upcoming Matches

EURC 2021 is the third iteration of Europe's annual University Rocket League Championship.

It is open to all full-time undergraduate and graduate students at universities in Europe, who must find teammates from the same University as themselves.

About[edit]

Online Broadcast Talent[edit]

English Broadcast[edit]

Dutch Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • 32 teams
      • 20 invited teams from national university competitions.
      • 12 qualified teams from the Open Qualifiers.
    • 4 round robin groups of 8 teams.
      • All matches are Bo5.
    • The top 5 teams from each group advance to the Double Elimination Playoffs.
      • The 1st team in each group proceeds to the Upper Bracket Quarter-Final.
      • The 2nd and 3rd teams in each group proceeds to the Upper Bracket Round of 12.
      • The 4th and 5th teams in each group proceeds to the Lower Bracket Round of 20.
      • The 6th, 7th and 8th teams in each group are eliminated.
  • Playoffs
    • 20 Teams advancing from the Group Stage.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

White Mages
1Poland Laider 
2Poland Faithfull 
3Poland DzikaPika 
SPoland Deithwen 
Gdańsk Lions
1Poland Hudson Hornet 
2Poland SadSeal 
3Poland Ziprian 
SPoland youx 
SPoland HeadAs 
Wrocław Bankers
1Poland TayLeee 
2Poland Mazur 
3Poland Alcaponek 
SPoland Call_Me_Pixel 
Szczecin Griffins
1Poland Liqu 
2Poland DoomiX 
3Poland ImNotInsane 
SPoland Fvz 
GEA Fairplay Martini
1Netherlands Rebell 
2Netherlands Zico 
3Netherlands Muskey 
SNetherlands Felkon 
GEA Fairplay Mojitos
1Netherlands InputUsername 
2Netherlands Flux 
3Czech Republic Elko 
SNetherlands Face 
Université Libre de Bruxelles
1Belgium Slyex 
2Belgium Seaz 
3Belgium Anxoide 
SBelgium Volkos 
PXL Esports
1Belgium roZwell 
2Belgium Cha0s 
3Belgium LollyPoppr 
Portsmouth Paladins
1England Psycho 
2England Mercy 
3United Kingdom Reiiko 
SEngland Esper 
SUnited Kingdom Kanoi 
Erasmus Esports Rotterdam
1Netherlands Callyo 
2Netherlands Maxio 
3Netherlands Onko 
SEngland Takara 
FHDW eSports
1Germany zym. 
2Germany Midoti 
3Germany Verfahren 
SGermany Mamba Mentality 
Beckett Bears
1United Kingdom MattyET 
2United Kingdom Rahwho 
3United Kingdom Mosley 
SUnited Kingdom Hoggy 
Esports Team Twente Blue
1Netherlands T1Shot38 
2Netherlands Forse 
3Netherlands Quiver 
SNetherlands KuXXeon. 
Essex Blades
1United Kingdom Switch 
2United Kingdom Lexeno 
3United Kingdom georgeburke12 
SUnited Kingdom Flame 
York Pun Name
1United Kingdom Lady Penelope 
2United Kingdom Tinny7 
3United Kingdom JaffaScript 
SUnited Kingdom Viternity 
Tilburg UNIted
1Netherlands KingKong 
2Netherlands Tom 
3Netherlands Smikkelbaer 
SNetherlands Boogiez 
UoB Badgers
1United Kingdom dutchmatty 
2United Kingdom Choco 
3United Kingdom Cr0wninho 
SUnited Kingdom maj10 
Durham Defenders
1United Kingdom Zouch 
2United Kingdom Mordicia 
3United Kingdom obop_2 
SUnited Kingdom anakin 
Salford Lions
1United Kingdom Camo 
2United Kingdom Arton 
3United Kingdom Jiggi 
SUnited Kingdom AiiAiiRON 
SEngland Kiza990 
1 KIT SC Lawnmowers decline their invitation and are replaced by Basilisks Berlin.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Berlin Phoenix7-021-1+20
2. FHDW eSports4-315-10+5
3. Keele Krakens4-313-11+2
4. York Pun Name4-313-11+2
5. Tilburg UNIted4-315-13+2
6. UWE Sea Stags3-411-13-2
7. NUIG Griffins2-57-15-8
8. Gdańsk Lions0-70-21-21
Show DuplicatesHide Duplicates
3-0
Mar 08
3-0
Mar 15
3-0
Mar 22
3-0
Mar 08
3-0
Mar 15
3-1
Mar 15
3-0
Mar 22
0-3
Mar 08
3-1
Mar 15
3-0
Mar 15
1-3
Mar 17
3-1
Mar 24
FF-W
Mar 24
3-0
Mar 08
0-3
Mar 15
1-3
Mar 15
3-2
Mar 15
3-2
Mar 22
2-3
Mar 22
3-0
Mar 08
3-0
Mar 08
0-3
Mar 22
0-3
Mar 15
2-3
Mar 15
3-1
Mar 22
0-3
Mar 08
3-0
Mar 08
3-0
Mar 15
0-3
Mar 08
3-1
Mar 17
2-3
Mar 22
1-3
Mar 22
3-0
Mar 10
3-0
Mar 17
3-0
Mar 15
0-3
Mar 15
1-3
Mar 24
3-2
Mar 22
3-0
Mar 08
0-3
Mar 10
3-0
Mar 17
3-0
Mar 15
1-3
Mar 15
W-FF
Mar 24
0-3
Mar 08
0-3
Mar 08
0-3
Mar 17
0-3
Mar 17
3-0
Mar 22
0-3
Mar 22
0-3
Mar 08
0-3
Mar 08
0-3
Mar 15
0-3
Mar 15
0-3
Mar 15
0-3
Mar 22


 Click here for detailed results of Stage 1 - Group A matches

Group B[edit]

Group B
1. Erasmus eSports Rotterdam6-120-9+11
2. Beckett Bears6-119-10+9
3. Düsseldorf Gaming Dragons5-218-10+8
4. Essex Blades4-315-12+3
5. Loughborough Lions4-317-11+6
6. Sapienza Roma2-59-16-7
7. PXL Esports1-69-19-10
8. Wrocław Bankers0-71-21-20
Show DuplicatesHide Duplicates
1-3
Mar 22
3-2
Mar 15
3-0
Mar 08
2-3
Mar 08
2-3
Mar 15
3-0
Mar 22
3-0
Mar 15
3-1
Mar 22
2-3
Mar 15
3-2
Mar 15
1-3
Mar 24
3-0
Mar 10
3-1
Mar 15
3-0
Mar 08
2-3
Mar 15
3-2
Mar 15
W-FF
Mar 22
3-1
Mar 08
3-1
Mar 15
3-2
Mar 08
3-0
Mar 22
0-3
Mar 08
2-3
Mar 15
FF-W
Mar 22
0-3
Mar 17
1-3
Mar 08
3-1
Mar 22
3-0
Mar 17
3-2
Mar 08
3-1
Mar 24
1-3
Mar 08
3-0
Mar 17
3-2
Mar 24
3-2
Mar 17
3-0
Mar 15
3-2
Mar 15
0-3
Mar 10
1-3
Mar 15
3-1
Mar 08
2-3
Mar 24
3-0
Mar 17
3-0
Mar 22
0-3
Mar 22
1-3
Mar 15
2-3
Mar 08
1-3
Mar 22
2-3
Mar 17
0-3
Mar 17
3-1
Mar 08
0-3
Mar 15
0-3
Mar 08
0-3
Mar 22
0-3
Mar 17
0-3
Mar 15
0-3
Mar 22
1-3
Mar 08


 Click here for detailed results of Stage 1 - Group B matches

Group C[edit]

Group C
1. GEA Fairplay Martini5-218-10+8
2. Bournemouth Barracudas5-217-10+7
3. Engines Stuttgart5-217-10+7
4. TUD Apes4-313-11+2
5. Université Libre de Bruxelles4-314-15-1
6. Durham Defenders3-415-13+2
7. UEA Bluejays2-512-16-4
8. Szczecin Griffins0-70-21-21
Show DuplicatesHide Duplicates
3-2
Mar 08
3-1
Mar 15
3-0
Mar 08
0-3
Mar 22
2-3
Mar 15
3-1
Mar 22
3-0
Mar 15
2-3
Mar 08
3-1
Mar 22
0-3
Mar 15
3-1
Mar 17
3-0
Mar 11
3-2
Mar 24
3-0
Mar 15
1-3
Mar 15
1-3
Mar 22
1-3
Mar 08
1-3
Mar 15
2-3
Mar 15
3-1
Mar 08
3-0
Mar 22
0-3
Mar 08
3-0
Mar 15
3-1
Mar 08
1-3
Mar 22
3-1
Mar 22
0-3
Mar 15
3-0
Mar 15
3-0
Mar 22
1-3
Mar 17
3-1
Mar 15
3-1
Mar 22
2-3
Mar 08
3-2
Mar 15
3-0
Mar 08
3-2
Mar 15
0-3
Mar 11
3-2
Mar 15
1-3
Mar 22
3-2
Mar 08
1-3
Mar 15
3-0
Mar 22
1-3
Mar 22
2-3
Mar 24
1-3
Mar 08
3-0
Mar 15
2-3
Mar 15
3-1
Mar 15
3-0
Mar 08
0-3
Mar 15
0-3
Mar 15
0-3
Mar 22
0-3
Mar 15
0-3
Mar 08
0-3
Mar 22
0-3
Mar 08


 Click here for detailed results of Stage 1 - Group C matches

Group D[edit]

Group D
1. Portsmouth Paladins6-119-8+11
2. Basilisks Berlin5-219-10+9
3. GEA Fairplay Mojitos5-218-10+8
4. Salford Lions5-217-11+6
5. Esports Team Twente Blue3-414-15-1
6. Birmingham Badgers3-414-13+1
7. Jyväskylä Penguins1-65-18-13
8. White Mages0-70-21-21
Show DuplicatesHide Duplicates
3-1
Mar 08
3-1
Mar 15
3-2
Mar 10
3-1
Mar 22
1-3
Mar 15
3-0
Mar 24
3-0
Mar 15
1-3
Mar 08
2-3
Mar 22
1-3
Mar 15
1-3
Mar 15
3-2
Mar 08
3-1
Mar 22
3-0
Mar 15
1-3
Mar 15
3-2
Mar 22
3-2
Mar 08
1-3
Mar 17
3-1
Mar 15
3-0
Mar 11
3-0
Mar 22
2-3
Mar 10
3-1
Mar 15
2-3
Mar 08
3-2
Mar 22
3-1
Mar 24
3-0
Mar 17
3-0
Mar 15
1-3
Mar 22
3-1
Mar 15
3-1
Mar 17
2-3
Mar 22
3-1
Mar 10
3-1
Mar 17
3-0
Mar 08
3-1
Mar 15
2-3
Mar 08
1-3
Mar 15
1-3
Mar 24
1-3
Mar 10
3-0
Mar 15
3-0
Mar 22
0-3
Mar 24
1-3
Mar 22
0-3
Mar 11
0-3
Mar 17
1-3
Mar 17
0-3
Mar 15
3-0
Mar 08
0-3
Mar 15
0-3
Mar 15
0-3
Mar 22
0-3
Mar 15
0-3
Mar 08
0-3
Mar 22
0-3
Mar 08


 Click here for detailed results of Stage 1 - Group D matches

Legend
Proceed to the Upper Bracket Round of 12
Proceed to the Upper Bracket Round of 16
Proceed to the Lower Bracket Round of 20
Eliminated from the event

Playoffs[edit]

Upper Round 1
Upper Round 1
UB Round 1
UB R1
4
2
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
4
0
4
2
2
4
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
4
3
4
0
4
3
W
FF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
0
4
Lower Round 2
Lower Round 2
LB Round 2
LB R2
0
4
Lower Round 3
Lower Round 3
LB Round 3
LB R3
2
4
0
4
Lower Round 4
Lower Round 4
LB Round 4
LB R4
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
4
2
0
4
4
3
2
4
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
Grand Final
Grand Final
GF

Additional content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Videos and Photos[edit]

Photos[edit]

Highlights[edit]

Interviews[edit]

See also[edit]

References[edit]