Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

RL Oceania 3v3 #128

[e][h]RL Oceania 3v3 #128
League Information
Series:
RL_Oceania RL Oceania 3v3
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$0 AUD
(≃ $0 USD)
Date:
2020-02-29
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
14
Chronology
Upcoming Matches

RL Oceania 3v3 is a Double Elimination Group Stage and Single Elimination Playoff tournament hosted by RL Oceania as an open tournament to all players in the OCE region.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator/Analysts:
    • Australia Byza (Byron Barker)
    • Australia GEX (Ryan McDougall)
  • Live Producer/Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)
  • Observer:

Format[edit]

  • Group Stage:
    • All matches are Bo3.
  • Playoffs:
    • Quarters and Semi's are Bo3.
    • Grand Finals are Bo5.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Divinity
1Australia 4ngryman 
2Australia Delly 
3Australia Darklyy 
4Australia Nojay 
The Box Bois
1Australia Gebbx 
2Australia Teejway 
3Australia Malutkii 
4Australia zilken 
Team Ascent
1Australia obebluee 
2Australia Spcterrr 
3Australia Epanai 
4Australia Dexter 
Rapture
1Australia EyeDeeKay 
2Australia Twitchy 
3Australia Jelly 
We Good
1Australia Cyrexal 
2Australia KyRo 
3Australia CRZYFreaK_ 
Question Marks
1New Zealand HAZA 
2Australia TheMagnet39 
3Australia Tobee 
Reckless
1Australia Lunar 
2Australia Morse 
3Australia Lausiie 
Flaps
1Australia Coward 
2Australia Phobia 
3New Zealand Geo 
D2 Esports
1Australia yeahbuddy 
2Australia Charziard 
3Australia Spook 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Winners' Round 1
Divinity
W
February 29, 2020
Mustard Cow Nose
FF
Winners' Finals
Question Marks
2
February 29, 2020
Divinity
0
 
Losers' Finals
Divinity
W
February 29, 2020
Mustard Cow Nose
FF
Qualified
Question Marks
Divinity

Group B[edit]

Winners' Round 1
Team Ascent
FF
February 29, 2020
Rise N Shine
W
Winners' Finals
Gaming United Esports Club Academy White
2
February 29, 2020
Rise N Shine
0
 
Losers' Finals
Rise N Shine
0
February 29, 2020
Team Ascent
2
Qualified
Gaming United Esports Club Academy White
Team Ascent

Group C[edit]

Winners' Round 1
Team Skyfire Academy
0
February 29, 2020
Flaps
2
Winners' Finals
We Good
2
February 29, 2020
Flaps
0
 
Losers' Finals
Flaps
2
February 29, 2020
Team Skyfire Academy
0
Qualified
We Good
Flaps

Group D[edit]

Semi-finals
Reckless
2
February 29, 2020
D2 esports
0
Rapture
2
February 29, 2020
The Box Bois
0
Winners' Finals
Reckless
2
February 29, 2020
Rapture
0
Losers' Round 1
D2 esports
0
February 29, 2020
The Box Bois
2
Losers' Finals
Rapture
2
February 29, 2020
The Box Bois
0
Qualified
Reckless
Rapture

Playoffs[edit]

Top 8[edit]

Quarterfinals
Triple J
2
February 29, 2020 - 14:30 AEDT
Rapture
1
Gaming United Esports Club Academy White
2
February 29, 2020 - 14:30 AEDT
We Good
0
Don't Care
FF
February 29, 2020 - 14:30 AEDT
Team Ascent
W
Question Marks
0
February 29, 2020 - 14:30 AEDT
Reckless
2
Semifinals
Triple J
FF
February 29, 2020 - 15:00 AEDT
Gaming United Esports Club Academy White
W
Team Ascent
0
February 29, 2020 - 15:00 AEDT
Reckless
2
Finals
Gaming United Esports Club Academy White
2
February 29, 2020 - 15:30 AEDT
Reckless
3

Additional content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Videos and Photos[edit]

Photos[edit]

Highlights[edit]

Interviews[edit]

References[edit]