Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

RLO Grand Slam - Qualifier



[e][h]RLO Grand Slam - Qualifier
League Information
Series:
Rocket League Oceania RLO Grand Slam
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Start Date:
2020-06-23
End Date:
2020-06-24
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Teams
Number of Teams:
32
Upcoming Matches

The RLO Grand Slam is a tournament hosted by RL Oceania and sponsored by Psyonix for the top Oceanic teams.[1][2]

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Live Producer/Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)
  • Observers:

Format[edit]

  • Double Elimination Bracket
    • All matches are Bo5.
    • Top 6 qualify for the Main Event.
      • A Tiebreaker will be played to determine the 7th and 8th Seed for the Main Event.

Prize pool[edit]

Participants[edit]

Top 32[edit]

Day 1 - Top 32[edit]

Round 1
FURY
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
UoN
0
Poggies
1
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Hazard Esports
3
R!OT Gaming
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Synosity
0
Koala Business
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Chubs Bald
1
Team Skyfire
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Just in Time
0
Vortexioz is Anchor
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
LF 4 Da Cake
1
Mindfreak
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Liquid Breakfast
0
The 3 Pyramids
1
June 23, 2020 - 18:30 AEST
TRUE
3
Ground Zero Gaming
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Tactical Banditry
0
Greatest Gaming Gamers
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Purple
0
Overt
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Left Right Goodnight
0
Southern Stars
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Vantage ESC
0
Canberra Havoc
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Flaps
0
Send Us Sunglasses
2
The Peeps
3
Arora Esports
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Evolution Esports
0
Forbidden Gaming
3
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Sydney Street Crew
1
Quarterfinals
FURY
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
Hazard Esports
0
R!OT Gaming
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
Koala Business
1
Team Skyfire
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
Vortexioz is Anchor
0
Mindfreak
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
TRUE
0
Ground Zero Gaming
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
Greatest Gaming Gamers
0
Overt
3
Southern Stars
2
Canberra Havoc
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
The Peeps
1
Arora Esports
3
June 23, 2020 - 19:15 AEST
Forbidden Gaming
1
Qualified
FURY
Q
R!OT Gaming
Q
Team Skyfire
Q
Mindfreak
Q
Ground Zero Gaming
Q
Overt
Q
Canberra Havoc
Q
Arora Esports
Q
Losers' Round 1
The 3 Pyramids
3
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Liquid Breakfast
1
LF 4 Da Cake
0
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Just in Time
3
Bat
0
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Synosity
3
Poggies
3
Little Big
2
Sydney Street Crew
3
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Hypothetically
0
Send Us Sunglasses
3
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Flaps
1
Vantage ESC
3
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Left Right Goodnight
0
Purple
1
June 23, 2020 - 20:15 AEST
Tactical Banditry
3
Losers' Round 2
Greatest Gaming Gamers
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
The 3 Pyramids
1
Southern Stars
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Just in Time
1
The Peeps
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Synosity
1
Forbidden Gaming
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Poggies
1
Hazard Esports
0
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Sydney Street Crew
3
Koala Business
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Send Us Sunglasses
0
Vortexioz is Anchor
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Vantage ESC
1
TRUE
3
June 23, 2020 - 21:00 AEST
Tactical Banditry
1
Qualified
Greatest Gaming Gamers
Q
Southern Stars
Q
The Peeps
Q
Forbidden Gaming
Q
Sydney Street Crew
Q
Koala Business
Q
Vortexioz is Anchor
Q
TRUE
Q

Day 2 - Top 16[edit]

 

 

Winners' Round 1
FURY
0
June 24, 2020 - 17:00 AEST
R!OT Gaming
3
Team Skyfire
3
June 24, 2020 - 17:00 AEST
Mindfreak
1
Ground Zero Gaming
3
June 24, 2020 - 17:00 AEST
Overt
0
Canberra Havoc
2
Arora Esports
3
Winners' Round 2
R!OT Gaming
0
June 24, 2020 - 17:45 AEST
Team Skyfire
3
Ground Zero Gaming
3
June 24, 2020 - 18:30 AEST
3
4
DFH Stadium (Day) - OT (+1:53)
4
3
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+6:00)
Arora Esports
2
Winners' Finals
Team Skyfire
3
June 24, 2020 - 19:30 AEST
Winner of this match will be given 3rd Seed.
Loser of this match will be given 4th Seed.
Ground Zero Gaming
1
Losers' Round 1
Sydney Street Crew
1
June 24, 2020 - 17:00 AEST
Koala Business
3
Vortexioz is Anchor
2
TRUE
3
Greatest Gaming Gamers
3
Southern Stars
2
The Peeps
1
June 24, 2020 - 17:00 AEST
Forbidden Gaming
3
Losers' Round 2
Canberra Havoc
3
June 24, 2020 - 17:45 AEST
Koala Business
0
Overt
3
June 24, 2020 - 17:45 AEST
Property "Has winner" (as page type) with input value "Expression error: Unrecognized word "true"." contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.
TRUE
1
Mindfreak
3
June 24, 2020 - 17:45 AEST
Property "Has winner" (as page type) with input value "Expression error: Unrecognized word "greatest"." contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.
Greatest Gaming Gamers
0
FURY
3
June 24, 2020 - 17:45 AEST
Property "Has winner" (as page type) with input value "Expression error: Unrecognized word "forbidden"." contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.
Forbidden Gaming
0
Losers' Round 3
Canberra Havoc
1
June 24, 2020 - 18:30 AEST
Overt
3
Mindfreak
3
June 24, 2020 - 18:30 AEST
FURY
1
Losers' Round 4
R!OT Gaming
3
June 24, 2020 - 19:30 AEST
4
3
Mannfield - OT (+1:28)
3
2
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:34)
Loser of this match will proceed to the Tiebreaker to determine the 7th Seed.
Overt
1
Arora Esports
1
June 24, 2020 - 19:30 AEST
Loser of this match will proceed to the Tiebreaker to determine the 7th Seed.
Mindfreak
3
Losers' Round 5
R!OT Gaming
1
June 24, 2020 - 20:15 AEST
Winner of this match will be given 5th Seed.
Loser of this match will be given 6th Seed.
Mindfreak
3
Losers' Finals
 
 
Grand Finals
 
 

Qualifier Tiebreaker[edit]

7th Seed Tiebreaker
June 24, 2020 - 20:15 AEST
OVR 1
June 24, 2020 - 20:15 AEST
1
2
DFH Stadium - OT (+1:52)
Winner of this match will be given 7th Seed.
Loser of this match will be given 8th Seed.
3 ARA

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Highlights[edit]

Replay Files[edit]

Previews[edit]

External links[edit]

References[edit]