Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RaketLigaen: Season 2

From Liquipedia Rocket League Wiki
[e][h]RaketLigaen: Season 2
League Information
Series:
RaketLigaen
Organizer:
RaketLigaen
Type:
Online
Location:
Denmark Denmark
Prize Pool:
8,000 kr DKK
(≃ $1,034 USD)
Start Date:
2022-08-07
End Date:
2022-10-02
Mode:
3v3
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of teams:
10
Chronology
Upcoming Matches

RaketLigaen is a Rocket League competitive league for teams from Denmark, hosting multiple divisions.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators/Analysts:
    • Denmark Fuzz (Lasse Geugjes)
    • Denmark Bascounter (Caroline Stokholm Caspersen)
    • Denmark XaiQus (Steffen Stubkjær)
    • Denmark Cadev (Frederik Faarup Larsen)

Format[edit]

  • League Play - August 7th - September 18th, 2022
    • Single Round-Robin Bo5:
  • Playoffs
    • Double Elimination bracket.
      • Upper Bracket matches are Bo5, Lower Bracket and the Grand Final are Bo7.

Prize Pool[edit]

8,000 kr DKK (≃ $1,034 USD) are spread among the participants as seen below:

(Converted $ USD prizes are based on the exchange rate on Oct 2, 2022: 1  kr DKK ≃ 0.1292 $ USD)

Additionally, the top 2 teams receive sets of sponsored computer gear and peripherals, which vary depending on their final placement.

Participants[edit]

Results[edit]

League Play[edit]

Overview[edit]

Division 1
1.MASONICMASONIC MASONIC9-027-6+2127p
2.AntarktisAntarktis Antarktis8-125-10+1524p
3.Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede Børnehave Den Sovsede Børnehave7-223-9+1421p
4.Triple BypassTriple Bypass Triple Bypass6-319-14+518p
5.SMHSMH SMH4-513-17-412p
6.Odense EsportOdense Esport Odense Esport3-516-1609p
7.FISKFISK FISK3-514-16-29p
8.Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old Boys Copenhagen Flames Old Boys2-711-24-136p
9.Polle E-sportPolle E-sport Polle E-sport2-78-23-156p
10.Fallens BørnehaveFallens Børnehave Fallens Børnehave0-96-27-210p
Legend
Qualified for Playoffs
Stay in the league
Proceed to Relegation
Relegated to Division 2
Show DuplicatesHide Duplicates
AntarktisAntarktis3-2
Sep 11
3-1
Aug 07
3-0
Aug 29
3-1
Sep 01
1-3
Sep 04
3-1
Sep 11
3-1
Sep 18
3-0
Sep 04
3-1
Aug 07
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old Boys2-3
Sep 11
0-3
Sep 18
3-1
Aug 07
0-3
Aug 07
0-3
Aug 21
3-2
Aug 28
1-3
Sep 04
2-3
Aug 28
0-3
Sep 04
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede Børnehave1-3
Aug 07
3-0
Sep 18
3-1
Aug 29
3-1
Aug 21
1-3
Sep 07
3-0
Sep 11
3-1
Aug 08
3-0
Sep 11
3-0
Aug 23
Fallens BørnehaveFallens Børnehave0-3
Aug 29
1-3
Aug 07
1-3
Aug 29
1-3
Sep 05
0-3
Sep 14
0-3
Aug 16
1-3
Aug 21
0-3
Sep 18
2-3
Sep 11
FISKFISK1-3
Sep 01
3-0
Aug 07
1-3
Aug 21
3-1
Sep 05
2-3
Sep 04
3-0
Aug 24
0-3
Sep 18
1-3
Sep 05
MASONICMASONIC3-1
Sep 04
3-0
Aug 21
3-1
Sep 07
3-0
Sep 14
3-2
Sep 04
3-2
Aug 15
3-0
Aug 28
3-0
Aug 07
3-0
Sep 18
Odense EsportOdense Esport1-3
Sep 11
2-3
Aug 28
0-3
Sep 11
3-0
Aug 16
2-3
Aug 15
3-0
Sep 18
3-1
Sep 18
2-3
Sep 11
Polle E-sportPolle E-sport1-3
Sep 18
3-1
Sep 04
1-3
Aug 08
3-1
Aug 21
0-3
Aug 24
0-3
Aug 28
0-3
Sep 18
0-3
Aug 28
0-3
Sep 11
SMHSMH0-3
Sep 04
3-2
Aug 28
0-3
Sep 11
3-0
Sep 18
3-0
Sep 18
0-3
Aug 07
1-3
Sep 18
3-0
Aug 28
0-3
Aug 21
Triple BypassTriple Bypass1-3
Aug 07
3-0
Sep 04
0-3
Aug 23
3-2
Sep 11
3-1
Sep 05
0-3
Sep 18
3-2
Sep 11
3-0
Sep 11
3-0
Aug 21
AntarktisAntarktisCopenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysDen Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveFallens BørnehaveFallens BørnehaveFISKFISKMASONICMASONICOdense EsportOdense EsportPolle E-sportPolle E-sportSMHSMHTriple BypassTriple Bypass

Detailed Results[edit]

Week 1[edit]
Week 1 Matches
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
1
3
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
0
3
FISKFISKFISK
Triple BypassTriple BypassTBP
1
3
AntarktisAntarktisANTA
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
1
3
AntarktisAntarktisANTA
MASONICMASONICMSNC
3
0
SMHSMHSMH
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
1
3
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
Week 2[edit]
Week 2 Matches
Odense EsportOdense EsportOES
2
3
MASONICMASONICMSNC
2
 :
3
August 15, 2022 - 20:00 CEST
1
2
2
1
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
0
3
Odense EsportOdense EsportOES
0
 :
3
August 16, 2022 - 20:00 CEST
Week 3[edit]
Week 3 Matches
SMHSMHSMH
0
3
Triple BypassTriple BypassTBP
0
 :
3
August 21, 2022 - 18:40 CEST
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
0
3
MASONICMASONICMSNC
0
 :
3
August 21, 2022 - 18:40 CEST
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
1
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
3
 :
1
August 21, 2022 - 19:20 CEST
FISKFISKFISK
1
3
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
1
 :
3
August 21, 2022 - 20:00 CEST
Week 4[edit]
Week 4 Matches
Triple BypassTriple BypassTBP
0
3
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
0
 :
3
August 23, 2022 - 19:00 CEST
FISKFISKFISK
3
0
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
 :
0
August 24, 2022 - 20:00 CEST
SMHSMHSMH
3
2
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
3
 :
2
August 28, 2022 - 18:00 CEST
MASONICMASONICMSNC
3
0
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
 :
0
August 28, 2022 - 18:40 CEST
2
1
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
3
2
Odense EsportOdense EsportOES
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
0
3
SMHSMHSMH
0
 :
3
August 28, 2022 - 20:00 CEST
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
0
3
AntarktisAntarktisANTA
0
 :
3
August 29, 2022 - 18:40 CEST
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
3
1
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
3
 :
1
August 29, 2022 - 20:00 CEST
Week 5[edit]
Week 5 Matches
AntarktisAntarktisANTA
3
1
FISKFISKFISK
3
 :
1
September 1, 2022 - 21:00 CEST
4
5
4
3
SMHSMHSMH
0
3
AntarktisAntarktisANTA
0
 :
3
September 4, 2022 - 18:40 CEST
FISKFISKFISK
2
3
MASONICMASONICMSNC
2
 :
3
September 4, 2022 - 18:40 CEST
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
0
3
Triple BypassTriple BypassTBP
0
 :
3
September 4, 2022 - 19:20 CEST
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
1
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
3
 :
1
September 4, 2022 - 20:00 CEST
AntarktisAntarktisANTA
1
3
MASONICMASONICMSNC
1
 :
3
September 4, 2022 - 20:00 CEST
Triple BypassTriple BypassTBP
3
1
FISKFISKFISK
3
 :
1
September 5, 2022 - 19:20 CEST
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
1
3
FISKFISKFISK
1
 :
3
September 5, 2022 - 20:00 CEST
MASONICMASONICMSNC
3
1
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
3
 :
1
September 7, 2022 - 20:00 CEST
Week 6[edit]
Week 6 Matches
AntarktisAntarktisANTA
3
1
Odense EsportOdense EsportOES
3
 :
1
September 11, 2022 - 18:00 CEST
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
2
3
AntarktisAntarktisANTA
2
 :
3
September 11, 2022 - 18:40 CEST
Triple BypassTriple BypassTBP
3
2
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
3
 :
2
September 11, 2022 - 18:40 CEST
3
2
4
3
3
4
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
3
0
SMHSMHSMH
3
 :
0
September 11, 2022 - 18:40 CEST
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
0
3
Triple BypassTriple BypassTBP
0
 :
3
September 11, 2022 - 19:20 CEST
Odense EsportOdense EsportOES
0
3
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
0
 :
3
September 11, 2022 - 19:20 CEST
MASONICMASONICMSNC
3
0
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
3
 :
0
September 14, 2022 - 20:00 CEST
Week 7[edit]
Week 7 Matches
Odense EsportOdense EsportOES
3
0
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
 :
0
September 18, 2022 - 18:00 CEST
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
3
0
Copenhagen Flames Old BoysCopenhagen Flames Old BoysCFOB
3
 :
0
September 18, 2022 - 18:00 CEST
SMHSMHSMH
3
0
FISKFISKFISK
3
 :
0
September 18, 2022 - 18:00 CEST
AntarktisAntarktisANTA
3
1
Polle E-sportPolle E-sportPOLL
3
 :
1
September 18, 2022 - 18:40 CEST
FISKFISKFISK
3
2
Odense EsportOdense EsportOES
3
 :
2
September 19, 2022 - 19:20 CEST
Fallens BørnehaveFallens BørnehaveFB
0
3
SMHSMHSMH
0
 :
3
September 18, 2022 - 19:20 CEST
Triple BypassTriple BypassTBP
0
3
MASONICMASONICMSNC
0
 :
3
September 18, 2022 - 20:00 CEST
SMHSMHSMH
1
3
Odense EsportOdense EsportOES

Playoffs[edit]

Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
MASONICMASONICMSNC
3
Triple BypassTriple BypassTBP
0
3
 :
0
October 2, 2022 - 17:00 CEST
AntarktisAntarktisANTA
3
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
0
3
 :
0
October 2, 2022 - 17:50 CEST
MASONICMASONICMSNC
3
AntarktisAntarktisANTA
1
3
 :
1
October 2, 2022 - 18:30 CEST
2
1
Lower Bracket Semifinal
Lower Bracket Semifinal
LB Semifinal
LBSF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
LB Final
LBF
Triple BypassTriple BypassTBP
0
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
4
0
 :
4
October 2, 2022 - 19:15 CEST
1
2
1
2
AntarktisAntarktisANTA
4
Den Sovsede BørnehaveDen Sovsede BørnehaveDSB
2
MASONICMASONICMSNC
3
AntarktisAntarktisANTA
4

Additional Content[edit]

Streams[edit]

References[edit]