Rocket Kingdom Rising Stars Season 1 - Tier 1 Qualifiers

[e][h]Rocket Kingdom Rising Stars Season 1 - Qualifier
League Information
Organizer:
Rocket Kingdom
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
Single-Elimination Bracket
Prize pool:
€0 EUR
(≃ $0 USD)
Start Date:
2019-09-05
End Date:
2019-09-19
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
24
Chronology

Rocket Kingdom Rising Stars Season 1 is a league for teams from United Kingdom and Ireland.

About[edit]

Format[edit]

  • 24 teams.
    • 4 groups of 6.
    • Top 4 from each group qualify for Star League, bottom 2 qualify for Rising League.
    • All matches are Bo5.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Legend
Advance to Star League
Advance to Rising League

Group A[edit]

Group 1A
1. DramaRLert 4-0 12-1 +11
2. Aeriality 4-1 13-5 +8
3. Somalian Bim Bam 3-1 10-4 +6
4. WeVicious 2-3 6-10 -4
5. Out To Dry 1-4 5-12 -7
6. I Got The Part 0-5 0-15 -15
Round 1
IGTP FF W WV
DRL 3 1 AER
SBB 3 1 OTD
Round 2
IGTP FF W AER
OTD 0
September 12, 2019 19:15 BST
3 DRL
SBB 3
September 12, 2019 19:15 BST
0 WV
Round 3
OTD 1 3 AER
SBB W FF IGTP
WV 0
September 12, 2019 20:45 BST
3 DRL
Round 4
SBB 1
September 19, 2019 19:15 BST
3 AER
WV 3
September 19, 2019 20:45 BST
1 OTD
DRL W FF IGTP
Round 5
WV 0
September 19, 2019 20:00 BST
3 AER
DRL 0
September 19, 2019 20:00 BST
0 SBB
IGTP FF W OTD

Group B[edit]

Group 1B
1. Ireland 3-0 9-2 +7
2. Tinny 2-0 6-0 +6
3. Comrade Gaming 2-1 8-3 +5
4. Infinity Shadow 2-2 6-8 -2
5. Primal 1-2 5-6 -1
6. FTW.EVO 0-5 0-15 -15
Round 1
IRE 3
September 5, 2019 - 19:15 BST
0 PRM
INFS 0
September 8, 2019 - 17:00 BST
3 TIN
CRG W FF FTW
Round 2
INFS 0
September 15, 2019 20:00 BST
3 CRG
PRM 0
September 12, 2019 19:15 BST
0 TIN
IRE W FF FTW
Round 3
IRE 3 2 CRG
PRM 2
September 12, 2019 20:00 BST
3 INFS
TIN W FF FTW
Round 4
PRM 0
September 19, 2019 19:15 BST
0 CRG
TIN 0
September 19, 2019 19:15 BST
0 IRE
INFS W FF FTW
Round 5
TIN 0
September 19, 2019 20:00 BST
0 CRG
INFS 0
September 19, 2019 20:00 BST
0 IRE
PRM W FF FTW

Group C[edit]

Group 1C
1. Finja 4-1 13-5 +8
2. Team Shazoo 3-0 9-3 +6
3. Parsec 3-2 10-8 +2
4. Intellectuals 1-2 5-6 -1
5. Infinity Abyss 1-3 5-11 -6
6. Dansgame 0-4 3-12 -9
Round 1
INT 2 3 PAR
INFA 2 3 TSO
FIN 3
September 8, 2019 - 15:00 BST
1 DAN
Round 2
INFA 3
September 12, 2019 19:15 BST
2 DAN
INT 0
September 13, 2019 17:00 BST
3 FIN
PAR 0
September 12, 2019 19:15 BST
3 TSO
Round 3
INT 3
September 12, 2019 20:00 BST
0 DAN
PAR 3
September 12, 2019 20:00 BST
0 INFA
TSO 3
September 13, 2019 20:00 BST
1 FIN
Round 4
PAR 3
September 19, 2019 19:15 BST
0 DAN
TSO 0
September 19, 2019 19:15 BST
0 INT
FIN 3
September 19, 2019 19:15 BST
0 INFA
Round 5
TSO 0
September 19, 2019 20:00 BST
0 DAN
FIN 3
September 19, 2019 20:00 BST
1 PAR
INFA 0
September 19, 2019 20:00 BST
0 INT

Group D[edit]

Group 1D
1. Beat Us 5-0 15-3 +12
2. Wind and Rain 4-1 13-5 +8
3. BOLO 3-2 11-8 +6
4. Nuclear Storm Gaming 2-3 10-9 +1
5. Gr0wlii Flip Flops 0-5 0-15 -15
6. The Late Ones 0-5 0-15 -15
Round 1
GFF FF W WAR
NSG W FF TLO
BOLO 0
September 6, 2019 18:30 BST
3 BUVB
Round 2
GFF FF W BUVB
NSG 2
September 12, 2019 19:15 BST
3 BOLO
TLO FF W WAR
Round 3
NSG 2
September 12, 2019 20:00 BST
3 BUVB
TLO FF FF GFF
WAR 3
September 12, 2019 20:00 BST
2 BOLO
Round 4
TLO FF W BUVB
WAR 3
September 19, 2019 19:15 BST
0 NSG
BOLO W FF GFF
Round 5
WAR 1
September 19, 2019 20:00 BST
3 BUVB
BOLO W FF TLO
GFF FF W NSG

References[edit]