Rising Stars Superstar League - Season 2

[e][h]Rising Stars Superstar League - Season 2
League Information
Organizer:
Rocket Baguette
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize pool:
€1,050 EUR
(≃ $1,168.27 USD)
Start Date:
2019-11-06
End Date:
2019-12-08
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
24
Chronology
Upcoming Matches
SKR vs. DEF
November 19, 2019 - 18:00 UTC
WLF vs. EXA
November 20, 2019 - 19:00 UTC
GRN vs. NPK
November 20, 2019 - 19:00 UTC
AER vs. 3G
November 20, 2019 - 19:00 UTC
DB vs. MCES
November 20, 2019 - 19:00 UTC

Rising Stars Superstar League - Season 2 is a league for the best performing teams of the RSRL Championship.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

French Broadcast[edit]

English Broadcast[edit]

Spanish Broadcast[edit]

German Broadcast[edit]

  • Commentators/Analysts

Finnish Broadcast[edit]

Norwegian Broadcast[edit]

  • Commentators/Analysts

Format[edit]

  • 4 groups of 6 teams
  • Group Stage - November 4th - December 5th
    • Round Robin Bo5.
      • Tiebreakers:
        • In the case of a tie on points game differential always seeds the teams.
    • Top 3 of each group advances to the Playoffs.
  • Playoffs - December 6-8th
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches Bo7.

Prize Pool[edit]

€1,050 EUR are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 Mav3ricks eSports moves to NPK prior to Week 2 of League Play. [1]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Malaysia Misty
England Polar vs. Week 1 [2]

Results[edit]

Overview[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Granit Gaming4-2-320-15+5
2. NPK2-0-06-1+5
3. Team WLF2-0-06-3+3
4. Exalty1-0-14-3+1
5. Aeriality1-0-14-40
6. Triple G0-0-22-6-4


Legend
Qualify for Playoffs
Eliminated
Show DuplicatesHide Duplicates
3-1
Nov 07
3-0
Nov 13
-
Nov 20
-
Nov 27
-
Dec 04
1-3
Nov 07
-
Nov 27
3-0
Nov 14
-
Dec 04
-
Nov 20
0-3
Nov 13
-
Nov 27
-
Dec 04
-
Nov 20
2-3
Nov 06
-
Nov 20
0-3
Nov 14
-
Dec 04
1-3
Nov 06
-
Nov 27
-
Nov 27
-
Dec 04
-
Nov 20
3-1
Nov 06
1-3
Nov 13
-
Dec 04
-
Nov 20
3-2
Nov 06
-
Nov 27
3-1
Nov 13
Round 1[edit]
Week 1 Matches
November 6, 2019 - 20:00 CET
3G 2 3 WLF
EXA 1 3 MV3
GRN 1
November 6, 2019 - 20:00 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:37)
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:11)
3 AER
Round 2[edit]
Week 2 Matches
November 13, 2019 - 20:00 CET
3G 0
November 13, 2019 - 20:00 CET
3 NPK
EXA 3
November 14, 2019 - 21:00 CET
0 GRN
WLF 3
November 13, 2019 - 21:30 CET
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:00)
1 AER
Round 3[edit]
Week 3 Matches
November 20, 2019 - 20:00 CET
GRN 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 NPK
AER 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 3G
WLF 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 EXA
Round 4[edit]
Week 4 Matches
November 27, 2019 - 20:00 CET
AER 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 NPK
WLF 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 GRN
3G 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 EXA
Round 5[edit]
Week 5 Matches
December 4, 2019 - 20:00 CET
WLF 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 NPK
EXA 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 AER
3G 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 GRN

Group B[edit]

Group B
1. Notorious Legion Esport2-06-1+5
2. 1 Bim 2 Bam1-15-4+1
3. Intellectuals1-14-40
4. Donkeybois1-14-40
5. Team MCES1-14-5-1
6. FTW Esports0-21-6-5


Legend
Qualify for Playoffs
Eliminated
Show DuplicatesHide Duplicates
2-3
Nov 06
3-1
Nov 13
-
Nov 20
-
Nov 27
-
Dec 04
3-2
Nov 06
-
Nov 27
1-3
Nov 13
-
Dec 04
-
Nov 20
1-3
Nov 13
-
Nov 27
-
Dec 04
-
Nov 20
3-1
Nov 06
-
Nov 20
3-1
Nov 13
-
Dec 04
3-0
Nov 06
-
Nov 27
-
Nov 27
-
Dec 04
-
Nov 20
0-3
Nov 06
1-3
Nov 13
-
Dec 04
-
Nov 20
1-3
Nov 06
-
Nov 27
3-1
Nov 13
Round 1[edit]
Week 1 Matches
November 6, 2019 - 20:00 CET
MCES 3 2 1B2B
INT 3
November 6, 2019 - 20:45 CET
2
3
Mannfield (Night) - OT (+2:50)
3
2
Mannfield (Night) - OT (+3:06)
1 DB
NLE 3
November 6, 2019 - 20:45 CET
0 FTW
Round 2[edit]
Week 2 Matches
November 13, 2019 - 20:00 CET
INT 1
November 13, 2019 - 20:00 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+1:36)
3 1B2B
NLE 3 1 MCES
FTW 1
November 13, 2019 - 20:45 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:24)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:32)
3 DB
Round 3[edit]
Week 3 Matches
November 20, 2019 - 20:00 CET
NLE 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 1B2B
FTW 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 INT
DB 0
November 20, 2019 - 20:00 CET
0 MCES
Round 4[edit]
Week 4 Matches
November 27, 2019 - 20:00 CET
FTW 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 1B2B
DB 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 NLE
MCES 0
November 27, 2019 - 20:00 CET
0 INT
Round 5[edit]
Week 5 Matches
December 4, 2019 - 20:00 CET
DB 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 1B2B
MCES 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 FTW
INT 0
December 4, 2019 - 20:00 CET
0 NLE

Group C[edit]

Group C
1. Team Vertex2-06-1+5
2. Playwell1-15-50
3. ARG1-14-40
3. Beat Us If You Vote For Brexit1-15-50
5. WithMyBoyzs1-14-5-1
6. The Gnomies0-22-6-4


Legend
Qualify for Playoffs
Eliminated
Show DuplicatesHide Duplicates
3-1
Nov 07
1-3
Nov 14
-
Nov 21
-
Nov 28
-
Dec 05
1-3
Nov 07
-
Nov 28
3-2
Nov 14
-
Dec 05
-
Nov 21
3-1
Nov 14
-
Nov 28
-
Dec 05
-
Nov 21
3-0
Nov 07
-
Nov 21
2-3
Nov 14
-
Dec 05
3-2
Nov 07
-
Nov 28
-
Nov 28
-
Dec 05
-
Nov 21
2-3
Nov 07
3-2
Nov 14
-
Dec 05
-
Nov 21
0-3
Nov 07
-
Nov 28
2-3
Nov 14
Round 1[edit]
Week 1 Matches
November 7, 2019 - 20:00 CET
WMB 1 3 ARG
VER 3
November 7, 2019 - 21:30 CET
0 TGN
BUVB 2 3 PW
Round 2[edit]
Week 2 Matches
November 14, 2019 - 20:00 CET
VER 3
November 14, 2019 - 20:00 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+2:26)
1 ARG
PW 2 3 WMB
BUVB 3
November 14, 2019 - 20:00 CET
2
3
Mannfield (Night) - OT (+1:21)
5
4
Mannfield (Night) - OT (+1:35)
2 TGN
Round 3[edit]
Week 3 Matches
November 21, 2019 - 20:00 CET
PW 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 ARG
BUVB 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 VER
TGN 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 WMB
Round 4[edit]
Week 4 Matches
November 28, 2019 - 20:00 CET
BUVB 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 ARG
TGN 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 PW
WMB 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 VER
Round 5[edit]
Week 5 Matches
December 5, 2019 - 20:00 CET
TGN 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 ARG
WMB 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 BUVB
VER 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 PW

Group D[edit]

Group D
1. RCD Espanyol2-06-1+5
2. Ireland1-03-0+3
3. Baguette Squad1-14-40
4. A Team1-13-4-1
5. Nordavind0-11-3-2
6. JorJaJor0-21-6-5


Legend
Qualify for Playoffs
Eliminated
Show DuplicatesHide Duplicates
3-1
Nov 07
3-0
Nov 14
-
Nov 21
-
Nov 28
-
Dec 05
1-3
Nov 07
-
Nov 28
3-1
Nov 14
-
Dec 05
-
Nov 21
0-3
Nov 14
-
Nov 28
-
Dec 05
-
Nov 21
3-1
Nov 07
-
Nov 21
1-3
Nov 14
-
Dec 05
0-3
Nov 07
-
Nov 28
-
Nov 28
-
Dec 05
-
Nov 21
3-0
Nov 07
0-0
Nov 14
-
Dec 05
-
Nov 21
1-3
Nov 07
-
Nov 28
0-0
Nov 14
Round 1[edit]
Week 1 Matches
November 7, 2019 - 20:00 CET
BGS 1
November 7, 2019 - 20:45 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:11)
3 RCDE
AT 3
November 7, 2019 - 21:30 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+2:30)
1 NVD
JJJ 0 3 IRE
Round 2[edit]
Week 2 Matches
November 14, 2019 - 20:00 CET
AT 0
November 14, 2019 - 20:45 CET
3 RCDE
JJJ 1 3 BGS
IRE 0
November 15, 2019
0 NVD
Round 3[edit]
Week 3 Matches
November 21, 2019 - 20:00 CET
JJJ 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 RCDE
IRE 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 AT
NVD 0
November 21, 2019 - 20:00 CET
0 BGS
Round 4[edit]
Week 4 Matches
November 28, 2019 - 20:00 CET
IRE 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 RCDE
NVD 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 JJJ
BGS 0
November 28, 2019 - 20:00 CET
0 AT
Round 5[edit]
Week 5 Matches
December 5, 2019 - 20:00 CET
NVD 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 RCDE
BGS 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 IRE
AT 0
December 5, 2019 - 20:00 CET
0 JJJ

Playoffs[edit]

Round of 12
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
Quarterfinals
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
Semifinals
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 
Finals
 
TBD
TBD
December 6, 2019
 

Additional Content[edit]

Streams[edit]

References[edit]