Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Fall: Europe Regional Event 1

From Liquipedia Rocket League Wiki



[e][h]RLCS Season X - Fall: EU Regional Event 1
League Information
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize pool:
$100,000 USD
Start Date:
2020-08-01
End Date:
2020-08-09
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Teams
Number of Teams:
32
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Host:
  • Analyst:

ELEAGUE Broadcast[edit]

  • Host:
    • United States F. (Thom Badinger)

French Broadcast[edit]

Format[edit]

A graphical explanation of the Swiss System format
  • Stage 1 - 32 Team Swiss System: August 1st - 2nd, 2020
    • 32 Team Swiss System Format, split between 2 groups.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 Teams per group - 16 in total - proceed to Stage 2
    • Bottom 16 Teams are eliminated.

  • Stage 2 - 16 Team Swiss System: August 8th, 2020
    • 16 Team Swiss System Format.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 Teams proceed to Stage 3
    • Bottom 8 Teams are eliminated.

  • Stage 3 - Playoffs: August 9th, 2020
    • Single Elimination Bracket.
    • Quarterfinals are Bo5, whilst Semifinals and Grand Finals are Bo7.

Prize Pool[edit]

$100,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Stage 1[edit]

Group A[edit]

#TeamMatchesGamesGDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Renault Vitality3-09-1+83:03:13:0
2. FC Barcelona3-09-2+73:03:03:2
3. Team Singularity3-19-3+63:00:33:03:0
4. Top Blokes3-19-4+53:13:00:33:0
5. Solary3-110-7+33:21:33:03:2
6. Triple Trouble3-211-9+20:33:03:22:33:1
7. Monkeys3-29-8+13:00:33:00:33:2
7. The Last Resort3-29-8+10:30:33:13:03:1
9. Team Liquid2-311-10+13:11:32:33:02:3
10. MINKZ2-310-11-11:32:33:03:21:3
11. Fadeaway2-39-12-33:23:12:30:31:3
12. Chalked1-35-9-40:33:00:32:3
13. Drillers and Trappers1-35-10-52:33:10:30:3
14. Team Name1-35-11-62:33:20:30:3
15. Holy Cow!0-32-9-71:31:30:3
16. Ascending Legends0-31-9-80:30:31:3

 Click here for detailed results of Group A matches from Stage 1

Group B[edit]

#TeamMatchesGamesGDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Dignitas3-09-2+73:03:03:2
2. Team BDS3-09-3+63:13:13:1
3. Giants Gaming3-110-4+61:33:03:13:0
4. VENC Gaming3-110-5+51:33:13:03:1
5. Endpoint3-110-7+33:11:33:13:2
6. Magnifico3-212-9+33:13:22:31:33:0
6. Stormtroopers3-211-8+33:10:33:02:33:1
8. Guild Esports3-210-8+23:03:11:30:33:1
9. Oxygen Esports2-310-1003:12:31:33:01:3
10. Glory4Builders2-39-10-11:31:33:13:01:3
11. Opp Block2-38-11-32:33:10:33:10:3
12. Nameseekers1-36-10-41:33:11:31:3
13. Uniquestars1-34-9-50:31:33:00:3
14. Libertas1-34-11-73:21:30:30:3
15. Servette Geneva Esports0-32-9-70:31:31:3
16. Nordavind0-31-9-81:30:30:3

 Click here for detailed results of Group B matches from Stage 1

Stage 2[edit]

#TeamMatchesGamesGDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Guild Esports3-09-2+73:03:03:2
2. Renault Vitality3-09-3+63:03:13:2
3. Solary3-110-5+53:01:33:13:1
3. Team BDS3-111-6+53:02:33:13:2
5. Top Blokes3-111-7+43:03:22:33:2
6. Giants Gaming3-212-8+41:33:03:12:33:1
7. Dignitas3-210-9+10:33:11:33:13:1
7. Magnifico3-212-11+13:13:22:31:33:2
9. Monkeys2-38-10-20:30:33:13:02:3
9. Triple Trouble2-39-11-20:33:23:02:31:3
11. Endpoint2-38-11-30:31:33:03:21:3
12. FC Barcelona1-36-9-33:00:31:32:3
13. Stormtroopers1-35-9-43:02:30:30:3
13. Team Singularity1-35-9-40:33:01:31:3
15. VENC Gaming0-33-9-60:32:31:3
16. The Last Resort0-30-9-90:30:30:3

 Click here for detailed results of Stage 2 matches

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Guild Esports
1
August 9, 2020 - 20:30 CEST
2
3
Mannfield (Night) - OT (+0:34)
Magnifico
3
Solary
2
Top Blokes
3
Renault Vitality
3
August 9, 2020 - 18:50 CEST
3
2
Mannfield (Night) - OT (+2:46)
Dignitas
1
Team BDS
3
August 9, 2020 - 18:00 CEST
1
2
DFH Stadium - OT (+3:34)
2
1
Urban Central (Dawn) - OT (+0:39)
2
3
Mannfield (Night) - OT (+1:20)
Giants Gaming
2
Semifinals
Magnifico
2
Top Blokes
4
Renault Vitality
2
August 9, 2020 - 21:20 CEST
2
3
Urban Central (Dawn) - OT (+3:33)
2
1
Neo Tokyo - OT (+2:14)
Team BDS
4
Finals
Top Blokes
2
August 9, 2020 - 23:20 CEST
2
3
Urban Central (Dawn) - OT (+0:25)
1
0
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+1:44)
Team BDS
4


Additional content[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 168 590
Average Viewers 32 697
Hours Watched 2 078 948

Previews[edit]

Replay Files[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]