Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

RLCS Season X - Fall: Europe Regional Event 1 - Closed Qualifier



[e][h]RLCS Season X - Fall: EU Regional Event 1 - Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize pool:
$0 USD
Start Date:
2020-07-29
End Date:
2020-07-30
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Format[edit]

  • Main Bracket - July 29th - 30th
    • 59 qualified teams from the Open Qualifier join the invited RLRS Season 9 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 16 qualify for the Regional Event.
    • Teams that are eliminated in the Qualification Round in the Losers' Bracket - 8 in total - proceed to the Last Chance Bracket.
    • The best placed team from this qualifier that's not part of The Grid will join the lineup for that event.
  • Last Chance Bracket - July 30th
    • 8 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 6 qualify for the Regional Event.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Chalked
1Netherlands remkoe 
2Sweden al0t 
3Finland Mognus 
SBelgium Bilbo 
Colon D
1England Eaze 
2Sweden Zamberg 
3Sweden Meaty 
SPoland Maxerns 
Glacial
1Austria ivn 
2Germany coKaaa 
3Switzerland Texo 
Juicers
1Germany alexii 
2Netherlands Aenia 
3Finland Icy 
SGermany Dandeman 
L2
1France pryyme 
2Denmark Sharp 
3France Iryzer 
SGermany Rezears 
MINKZ
1England kirn 
2Denmark Madssssss 
3Denmark Matsgrey 
SFinland Tossis 
CLithuania Ryuu 
Nordavind
1Norway Trex 
2Norway Maadzz 
3Norway Enlid 
SNorway Jwols 
o herrat
1Finland kalle 
2Finland Regser 
3Finland Nixnax 
SFinland TK 
Opp Block
1Netherlands Oaly 
2England Cynical 
3England rise. 
SEngland Magu 
CUnited States 43 
Team WMB
1England BJayB 
2France Kenzo 
3Belgium Faykow 
SEngland Kingjs 
Tyrants
1England Bird 
2England Astrid 
3Germany Mjezo 
4England K3 
UwU
1Netherlands Flakes 
2Czech Republic Lauty 
3Czech Republic Nalmon 
4England Growlii 
Zoomers
1Ireland Fusure 
2Denmark Ejby 
3England Prxdigy 
SNetherlands Moss 

Results[edit]

Main Bracket[edit]

Winners Bracket

Round 1
Giants Gaming
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Team WMB
0
MINKZ
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
The Juicy Kids
0
Fadeaway
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Aesir eSports
0
Stormtroopers
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Servette Geneva Esports
1
Triple Trouble
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Holy Cow!
0
Opp Block
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
stonker bro
1
Chalked
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Story bud
1
Team Name
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
The Last Resort
0
Monkeys
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
LIP
1
Juicers
1
July 29, 2020 - 19:50 BST
Uniquestars
3
Team Singularity
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Taxi Bill
0
Magnifico
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Magnolia
1
Libertas
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Génesis
1
Glacial
2
July 29, 2020 - 19:50 BST
Nordavind
3
Nameseekers
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Los Spanneros
0
VENC Gaming
3
July 29, 2020 - 19:50 BST
Glory4Builders
1
Round 2
Giants Gaming
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
MINKZ
1
Fadeaway
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Stormtroopers
0
Triple Trouble
2
July 29, 2020 - 20:40 BST
Opp Block
3
Chalked
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Team Name
1
Monkeys
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Uniquestars
1
Team Singularity
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Magnifico
1
Libertas
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Nordavind
0
Nameseekers
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
VENC Gaming
0
Round 3
Giants Gaming
1
Fadeaway
3
Opp Block
1
July 30, 2020 - 17:00 BST
0
1
DFH Stadium - OT (+0:31)
Chalked
3
Monkeys
2
July 30, 2020 - 17:00 BST
1
0
DFH Stadium - OT (+5:00)
2
3
DFH Stadium - OT (+0:25)
Team Singularity
3
Libertas
0
July 30, 2020 - 17:00 BST
Nameseekers
3

Losers Bracket

Losers Round 1
Glory4Builders
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
SUPRMODE Gaming
0
Los Spanneros
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
Esport BERG
3
Glacial
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Colon D
0
Génesis
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Gaming Alliance Red
0
Magnolia
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
zoomers
2
Taxi Bill
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
Space Knights
3
Juicers
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
Drillers and Trappers
3
LIP
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Godalions
2
The Last Resort
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Austrian Force
1
Story bud
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
140 BPM
3
stonker bro
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Bremen eSports
2
Holy Cow!
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
Last Picks
0
Servette Geneva Esports
3
July 29, 2020 - 20:40 BST
K1CK eSports Club
2
Aesir eSports
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
Yer Maw
3
The Juicy Kids
0
July 29, 2020 - 20:40 BST
Ascending Legends
3
Team WMB
2
July 29, 2020 - 20:40 BST
Fire Department
3
Losers Round 2
Glory4Builders
3
July 29, 2020 - 21:30 BST
Esport BERG
1
Glacial
1
July 29, 2020 - 21:30 BST
Génesis
3
Magnolia
1
July 29, 2020 - 21:30 BST
Space Knights
3
Drillers and Trappers
3
July 29, 2020 - 21:30 BST
LIP
0
The Last Resort
3
July 29, 2020 - 21:30 BST
140 BPM
1
stonker bro
0
July 29, 2020 - 21:30 BST
Holy Cow!
3
Servette Geneva Esports
3
July 29, 2020 - 21:30 BST
Yer Maw
0
Ascending Legends
3
July 29, 2020 - 21:30 BST
Fire Department
0
Losers Round 3
Team Name
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
Glory4Builders
2
Triple Trouble
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
Génesis
1
Stormtroopers
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
Space Knights
1
MINKZ
2
Drillers and Trappers
3
VENC Gaming
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
The Last Resort
0
Nordavind
1
July 29, 2020 - 22:20 BST
Holy Cow!
3
Magnifico
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
Servette Geneva Esports
1
Uniquestars
3
July 29, 2020 - 22:20 BST
Ascending Legends
0
Losers Round 4
Team Name
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
3
2
DFH Stadium - OT (+6:04)
2
1
DFH Stadium - OT (+0:14)
Triple Trouble
1
Stormtroopers
2
Drillers and Trappers
3
VENC Gaming
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
3
2
DFH Stadium - OT (+1:22)
Holy Cow!
1
Magnifico
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
Uniquestars
1
Losers Round 5
Monkeys
2
Team Name
3
Libertas
3
Drillers and Trappers
2
Giants Gaming
3
VENC Gaming
0
Opp Block
2
Magnifico
3

Final Bracket

 

 

Semifinals
Fadeaway
3
July 30, 2020 - 17:50 BST
Chalked
1
Team Singularity
3
Nameseekers
2
Winners' Finals
Fadeaway
2
July 30, 2020 - 18:40 BST
3
2
DFH Stadium - OT (+2:21)
1
2
DFH Stadium - OT (+0:23)
Team Singularity
3
Losers' Round 6
Team Name
1
July 30, 2020 - 18:40 BST
1
2
DFH Stadium - OT (+6:06)
Libertas
3
Giants Gaming
3
July 30, 2020 - 18:40 BST
Magnifico
1
Losers' Round 7
Chalked
0
July 30, 2020 - 19:30 BST
1
2
DFH Stadium - OT (+1:08)
Libertas
3
Nameseekers
2
Giants Gaming
3
Losers' Round 8
Libertas
3
Giants Gaming
1
Losers' Finals
Fadeaway
2
July 30, 2020 - 21:10 BST
2
1
DFH Stadium - OT (+0:17)
2
1
DFH Stadium - OT (+0:14)
Libertas
3
Grand Finals
Team Singularity
1
0
July 30, 2020 - 22:00 BST
1
2
DFH Stadium - OT (+1:25)
2
3
DFH Stadium - OT (+3:49)
Libertas
3
3

Last Chance Bracket[edit]

Quarterfinals
Servette Geneva Esports
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
Magnolia
2
Nordavind
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
Ascending Legends
0
MINKZ
3
July 30, 2020 - 17:00 BST
1
0
DFH Stadium - OT (+0:18)
1
0
DFH Stadium - OT (+0:30)
Génesis
0
The Last Resort
2
July 30, 2020 - 17:00 BST
Glory4Builders
3
Semifinals
Servette Geneva Esports
3
July 30, 2020 - 17:50 BST
Nordavind
2
MINKZ
2
July 30, 2020 - 17:50 BST
Glory4Builders
3
Winners' Finals
Servette Geneva Esports
3
July 30, 2020 - 18:40 BST
Glory4Builders
0
Losers' Round 1
Ascending Legends
3
July 30, 2020 - 17:50 BST
Magnolia
0
The Last Resort
3
July 30, 2020 - 17:50 BST
Génesis
0
Losers' Round 2
MINKZ
1
July 30, 2020 - 18:40 BST
Ascending Legends
3
Nordavind
1
July 30, 2020 - 18:40 BST
The Last Resort
3
Losers' Round 3
Ascending Legends
1
July 30, 2020 - 19:30 BST
1
2
DFH Stadium - OT (+2:28)
2
3
DFH Stadium - OT (+2:11)
The Last Resort
3
Losers' Finals
Glory4Builders
2
July 30, 2020 - 20:20 BST
2
3
DFH Stadium - OT (+3:27)
The Last Resort
3
Grand Finals
Servette Geneva Esports
FF
July 30, 2020 - 21:10 BST
The Last Resort
W

Space Knights has been disqualified after Day 1 of the Closed Qualifier due to using an unregistered player that's also underage within the competition's rules.

Additional content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]