Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Spring: Europe Regional Event 1

From Liquipedia Rocket League Wiki



[e][h]RLCS Season X - Spring: EU Regional Event 1
League Information
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize pool:
$100,000 USD
Start Date:
2021-03-11
End Date:
2021-03-14
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Teams
Number of Teams:
20
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Host:
  • Analyst:

UGC Broadcast[edit]

French Broadcast[edit]

Dutch Broadcast[edit]

  • Analyst:

Spanish Broadcast[edit]

  • Producer:

Format[edit]

  • Group Stage - March 11th - March 12th
    • 20 teams - split into 4 groups of 5.
    • Round Robin Bo5
      • Tiebreakers:
        • In the case of a tie, game differential is the primary tiebreaker that seeds the teams, followed by Head to Head.
    • Top two of each group qualify to the Winners' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • Places 3 and 4 of each group qualify to the Losers' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • 5th place of each group is eliminated.

  • Knockout Gauntlet - March 13th
    • 16 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 - 4 from the Winners' and 4 from the Losers' Bracket - advance to the Playoffs.

  • Playoffs - March 14th
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$100,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 Oxygen Esports release their roster prior to the start of the event.[1] Solary acquires the roster.[2]
2 Pepsii renames to Pirates prior to the start of the event.[3]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Knockout Gauntlet - Winners' Bracket
Advance to the Knockout Gauntlet - Losers' Bracket
Eliminated

Group A[edit]

Group A
1. Team BDS4-012-5+7
2. Team Queso2-210-6+4
3. Galaxy Racer2-210-9+1
4. Aether2-27-9-2
5. Pirates0-42-12-10
Round 1
March 11, 2021 - 19:00 CET
BDS 3 0 PIR
GXR 2 3 AET
Round 2
BDS 3 2 TQ
AET 3 1 PIR
Round 3
GXR 3 1 PIR
TQ 3 0 AET
Round 4
March 12, 2021 - 17:00 CET
BDS 3
March 12, 2021 - 17:00 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+11:59)
1 AET
GXR 3
March 12, 2021 - 17:00 CET
1
2
DFH Stadium - OT (+0:22)
2
1
Champions Field - OT (+0:21)
2 TQ
Round 5
BDS 3
March 12, 2021 - 17:50 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+15:19)
5
4
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+1:17)
2 GXR
TQ 3
March 12, 2021 - 18:30 CET
0 PIR

Group B[edit]

Group B
1. Solary3-111-5+6
2. Team Vitality3-110-5+5
3. Godsmilla's Team2-27-8-1
4. Endpoint CeX2-27-8-1
5. Alpha AF0-43-12-9
Round 1
March 11, 2021 - 19:00 CET
VIT 3
March 11, 2021 - 19:00 CET
3
2
Mannfield (Night) - OT (+2:54)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+3:31)
1 GODS
END 3 0 ALPH
Round 2
VIT 1
March 11, 2021 - 20:00 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:52)
3 SLY
ALPH 2 3 GODS
Round 3
END 0 3 GODS
SLY 3 1 ALPH
Round 4
March 12, 2021 - 17:00 CET
END 3 2 SLY
VIT 3 0 ALPH
Round 5
SLY 3
March 12, 2021 - 17:55 CET
2
1
Forbidden Temple - OT (+0:37)
0 GODS
VIT 3
March 12, 2021 - 19:00 CET
3
4
Mannfield (Night) - OT (+1:44)
4
3
Forbidden Temple - OT (+1:21)
2
1
DFH Stadium - OT (+3:54)
1 END

Group C[edit]

Group C
1. Top Blokes3-110-7+3
2. Rix.GG2-210-7+3
3. Dignitas2-28-80
4. Team Liquid2-27-9-2
5. TrainHard eSport1-37-11-4
Round 1
March 11, 2021 - 19:00 CET
TB 3
March 11, 2021 - 19:00 CET
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:35)
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:36)
0 TH
DIG 3
March 11, 2021 - 19:00 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+2:31)
0 TL
Round 2
TB 3 2 RIX
TL 3 2 TH
Round 3
DIG 3 2 TH
RIX 3 1 TL
Round 4
March 12, 2021 - 19:30 CET
TB 1 3 TL
DIG 0
March 12, 2021 - 19:45 CET
0
1
DFH Stadium - OT (+0:04)
3 RIX
Round 5
TB 3 2 DIG
RIX 2
March 12, 2021 - 20:30 CET
4
3
Mannfield (Night) - OT (+0:06)
2
3
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:29)
3 TH

Group D[edit]

Group D
1. Vodafone Giants3-111-5+6
2. Guild Esports3-110-6+4
3. Team Singularity2-27-70
4. White Demons2-26-8-2
5. 3 Musketeers0-44-12-8
Round 1
March 11, 2021 - 19:00 CET
VGIA 3
March 11, 2021 - 19:00 CET
4
3
Mannfield (Night) - OT (+0:59)
1 3MUS
GLD 3
March 11, 2021 - 19:00 CET
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:21)
0 WDM
Round 2
VGIA 3
March 11, 2021 - 20:00 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+1:32)
1
2
Mannfield (Night) - OT (+1:14)
1 SNG
WDM 3 2 3MUS
Round 3
GLD 3
March 11, 2021 - 21:00 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+1:35)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:48)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:09)
1 3MUS
SNG 0
March 11, 2021 - 21:00 CET
2
3
Mannfield (Night) - OT (+3:16)
1
2
Mannfield (Night) - OT (+2:58)
3 WDM
Round 4
March 12, 2021 - 19:00 CET
VGIA 3
March 12, 2021 - 19:00 CET
0 WDM
GLD 1
March 12, 2021 - 19:20 CET
1
2
Mannfield (Night) - OT (+3:21)
3 SNG
Round 5
SNG 3
March 12, 2021 - 20:00 CET
0 3MUS
VGIA 2 3 GLD

Knockout Gauntlet[edit]

 
 
Winners' Quarterfinals
Team BDS
3
March 13, 2021 - 17:00 CET
Guild Esports
0
Solary
3
March 13, 2021 - 17:30 CET
3
2
DFH Stadium - OT (+0:10)
Rix.GG
0
Top Blokes
2
Team Vitality
3
Vodafone Giants
3
March 13, 2021 - 18:55 CET
2
1
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:12)
Team Queso
1
Qualified
Team BDS
Solary
Team Vitality
Vodafone Giants
Losers' Round 1
Dignitas
2
March 13, 2021 - 17:00 CET
1
2
Forbidden Temple - OT (+0:59)
2
1
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:36)
Endpoint CeX
3
Team Singularity
1
Aether
3
Galaxy Racer
1
White Demons
3
Godsmilla's Team
3
March 13, 2021 - 19:00 CET
2
1
Mannfield (Night) - OT (+2:39)
Team Liquid
0
Losers' Quarterfinals
Guild Esports
3
Endpoint CeX
2
Rix.GG
2
Aether
3
Top Blokes
2
White Demons
3
Team Queso
2
Godsmilla's Team
3
Qualified
Guild Esports
Aether
White Demons
Godsmilla's Team

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Team BDS
4
White Demons
0
Vodafone Giants
4
March 14, 2021 - 16:40 CET
1
2
Forbidden Temple - OT (+1:31)
1
0
Champions Field - OT (+1:30)
Aether
3
Solary
0
March 14, 2021 - 17:40 CET
2
3
DFH Stadium - OT (+2:24)
Godsmilla's Team
4
Team Vitality
4
Guild Esports
2
Semifinals
Team BDS
4
March 14, 2021 - 19:35 CET
2
3
DFH Stadium - OT (+0:18)
2
3
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:41)
2
1
Wasteland (Night) - OT (+0:59)
2
1
Neo Tokyo - OT (+2:41)
Vodafone Giants
2
Godsmilla's Team
1
Team Vitality
4
Finals
Team BDS
4
Team Vitality
2

Additional content[edit]

Streams[edit]

Main Broadcasts[edit]

Team Broadcasts (Day 0)[edit]

Group A[edit]
Team




Twitch




Group B[edit]
Team




Twitch




Group C[edit]
Team




Twitch




Group D[edit]
Team




Twitch



Previews[edit]

Replay Files[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]