Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Spring: Oceania Regional Event 1

From Liquipedia Rocket League Wiki



[e][h]RLCS Season X - ESL Oceanic Championship: Spring Regional Event 1
League Information
Series:
ESL Rocket League Oceanic Championship ESL Rocket League Oceanic Championship
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$25,000 USD
Start Date:
2021-03-07
End Date:
2021-03-14
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Observer:
    • Australia High (Jayden Butler)

Community Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - March 7th
    • 20 teams - split into 4 groups of 5.
    • Round Robin Bo5
      • Tiebreakers:
        • In the case of a tie, Head to Head is the primary tiebreaker that seeds the teams, followed by game differential.
    • Top two of each group qualify to the Winners' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • Places 3 and 4 of each group qualify to the Losers' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • 5th place of each group is eliminated.

  • Knockout Gauntlet - March 13th
    • 16 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 - 4 from the Winners' and 4 from the Losers' Bracket - advance to the Playoffs.

  • Playoffs - March 14th
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$25,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]

Participants[edit]

Notes:

1 Solicit release roster prior to the commencement of the tournament. The roster reverts to Vort Central.[1]
2 Canberra Havoc acquire Vort Central prior to the Knockout Gauntlet.[2]
3 Sanguine acquire Good and Useful prior to the Knockout Gauntlet[3]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia Junior
Australia eli vs. Group Stage - Round 1
vs. Group Stage - Round 2
vs. Group Stage - Round 3
vs. Group Stage - Round 4
Australia Dootsi
New Zealand Laxin vs. Knockout Gauntlet - Losers' Quarterfinals
Australia Siki
Australia Julz vs. Knockout Gauntlet - Losers' Quarterfinals

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Knockout Gauntlet - Winners' Bracket
Advance to the Knockout Gauntlet - Losers' Bracket
Eliminated

Group A[edit]

Group A
1. Class on The Grass4-012-2+10
2. Ground Zero Gaming3-19-3+6
3. JoshOC2-28-10-2
4. Greatest Gaming Gamers1-35-11-6
5. 1620 Kings0-44-12-8
Round 1
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
1620 0
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
1
2
Mannfield (Night) - OT (+1:27)
3 COTG
GZ 3
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
4
3
Mannfield (Night) - OT (+0:13)
0 JOC
Round 2
COTG 3 2 JOC
GZ 3
March 7, 2021 - 14:45 AEDT
5
4
Mannfield (Night) - OT (+0:12)
0 GGG
Round 3
GGG 3 2 1620
GZ 0
March 7, 2021 - 15:30 AEDT
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:16)
2
3
Mannfield (Night) - OT (+0:03)
3 COTG
Round 4
GZ 3
March 7, 2021 - 16:15 AEDT
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:04)
0 1620
JOC 3
March 7, 2021 - 16:15 AEDT
2 GGG
Round 5
JOC 3 2 1620
GGG 0
March 7, 2021 - 17:00 AEDT
3 COTG

Group B[edit]

Group B
1. R!OT Gaming4-012-4+8
2. Renegades3-110-5+5
3. Co-workers2-29-10-1
4. Good and Useful1-37-9-2
5. SAD Gaming0-42-12-10
Round 1
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
WORK 3 2 SAD
RNG 3
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
1
2
DFH Stadium - OT (+0:29)
1 GAU
Round 2
SAD 0
March 7, 2021 - 14:45 AEDT
3 GAU
RNG 1
March 7, 2021 - 14:45 AEDT
2
3
Mannfield (Night) - OT (+1:58)
3 R!OT
Round 3
RNG 3
March 7, 2021 - 15:30 AEDT
0 SAD
R!OT 3
March 7, 2021 - 15:30 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+1:13)
2
1
DFH Stadium - OT (+2:07)
1
2
DFH Stadium - OT (+1:17)
2 WORK
Round 4
GAU 1
March 7, 2021 - 16:15 AEDT
2
3
Mannfield (Night) - OT (+2:06)
3 R!OT
RNG 3 1 WORK
Round 5
R!OT 3
March 7, 2021 - 17:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+0:36)
0 SAD
GAU 2 3 WORK

Group C[edit]

Group C
1. Cringe Society4-012-1+11
2. Forbidden Gaming2-27-70
3. Vort Central2-26-7-1
4. Team Process1-34-11-7
5. Kenny, Zukoe, Scarth1-36-9-3
Round 1
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
CRG 3
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:37)
1 FBG
KZS 2
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+0:31)
3 PROC
Round 2
CRG 3
March 7, 2021 - 14:45 AEDT
0 PROC
VC 3 1 KZS
Round 3
CRG 3 0 VC
PROC 1
March 7, 2021 - 15:30 AEDT
3 FBG
Round 4
CRG 3
March 7, 2021 - 16:15 AEDT
0 KZS
FBG 3 0 VC
Round 5
FBG 0
March 7, 2021 - 17:00 AEDT
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:35)
3 KZS
VC 3 0 PROC

Group D[edit]

Group D
1. Donkey squad4-012-5+7
2. Dire Wolves2-210-6+4
3. Mindfreak2-28-7+1
4. Cowabunga1-34-11-7
5. Deja Vu1-36-11-5
Round 1
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
MF 3
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
3
4
Mannfield (Night) - OT (+0:52)
1 DVU
DNKY 3
March 7, 2021 - 14:00 AEDT
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:40)
2
3
Mannfield (Night) - OT (+1:32)
1 CWBA
Round 2
DIRE 2 3 DNKY
CWBA 3 2 DVU
Round 3
MF 3
March 7, 2021 - 15:30 AEDT
1
0
Mannfield (Night) - OT (+0:41)
0 CWBA
DVU 3 2 DIRE
Round 4
MF 2 3 DNKY
DIRE 3
March 7, 2021 - 16:15 AEDT
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:15)
0 CWBA
Round 5
DVU 0
March 7, 2021 - 17:00 AEDT
0
1
Mannfield (Night) - OT (+1:25)
3 DNKY
MF 0
March 7, 2021 - 17:00 AEDT
3
4
Mannfield (Night) - OT (+1:39)
3 DIRE

Knockout Gauntlet[edit]

 
 
Winners' Quarterfinals
Class on The Grass
0
Forbidden Gaming
3
Cringe Society
2
March 13, 2021 - 10:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+1:43)
Ground Zero Gaming
3
R!OT Gaming
1
March 13, 2021 - 11:00 AEDT
Dire Wolves
3
Donkey squad
2
Renegades
3
Qualified
Forbidden Gaming
Q
Ground Zero Gaming
Q
Dire Wolves
Q
Renegades
Q
Losers' Round 1
Mindfreak
3
Sanguine
1
Co-workers
2
March 13, 2021 - 11:00 AEDT
1
2
Mannfield - OT (+2:09)
1
2
Mannfield - OT (+0:57)
Cowabunga
3
JoshOC
FF
March 13, 2021 - 11:00 AEDT
Team Process
W
Canberra Havoc
3
Greatest Gaming Gamers
0
Losers' Quarterfinals
Class on The Grass
1
March 13, 2021 - 13:00 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+1:31)
Mindfreak
3
Cringe Society
3
Cowabunga
1
R!OT Gaming
3
March 13, 2021 - 14:00 AEDT
1
0
Mannfield - OT (+3:47)
Team Process
0
Donkey squad
1
Canberra Havoc
3
Qualified
Mindfreak
Q
Cringe Society
Q
R!OT Gaming
Q
Canberra Havoc
Q

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Forbidden Gaming
4
March 14, 2021 - 10:00 AEDT
1
2
Mannfield - OT (+3:13)
R!OT Gaming
2
Renegades
4
March 14, 2021 - 11:00 AEDT
3
2
DFH Stadium - OT (+1:39)
Cringe Society
0
Ground Zero Gaming
4
March 14, 2021 - 12:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+3:08)
3
2
Beckwith Park - OT (+0:18)
1
2
Mannfield - OT (+5:31)
3
2
Beckwith Park - OT (+0:32)
Canberra Havoc
1
Dire Wolves
1
March 14, 2021 - 13:00 AEDT
3
4
Mannfield - OT (+1:01)
2
3
Beckwith Park - OT (+2:27)
Mindfreak
4
Semifinals
Forbidden Gaming
4
March 14, 2021 - 14:15 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+1:32)
3
2
Mannfield - OT (+0:04)
Renegades
1
Ground Zero Gaming
4
March 14, 2021 - 15:15 AEDT
3
2
Beckwith Park - OT (+2:28)
2
1
Mannfield - OT (+0:15)
Mindfreak
0
Finals
Forbidden Gaming
2
March 14, 2021 - 16:15 AEDT
1
2
Beckwith Park - OT (+1:09)
1
2
DFH Stadium (Day) - OT (+8:38)
Ground Zero Gaming
4

Additional content[edit]

Streams[edit]

Replay Files[edit]

Replay files can be found here:

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]