Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Spring: Oceania Regional Event 2

From Liquipedia Rocket League Wiki



[e][h]RLCS Season X - ESL Oceanic Championship: Spring Regional Event 2
League Information
Series:
ESL Rocket League Oceanic Championship ESL Rocket League Oceanic Championship
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$25,000 USD
Start Date:
2021-03-21
End Date:
2021-03-28
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)

Community Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - March 21st
    • 20 teams - split into 4 groups of 5.
    • Round Robin Bo5
      • Tiebreakers:
        • In the case of a tie, game differential is the primary tiebreaker that seeds the teams, followed by Head to Head.
    • Top two of each group qualify to the Winners' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • Places 3 and 4 of each group qualify to the Losers' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • 5th place of each group is eliminated.

  • Knockout Gauntlet - March 27th
    • 16 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 - 4 from the Winners' and 4 from the Losers' Bracket - advance to the Playoffs.

  • Playoffs - March 28th
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$25,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]

Participants[edit]

Notes:

1 Class on The Grass is acquired by Deus Inferos prior to the commencement of the event.[1]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia Junior
Australia Joel vs. Group Stage - Round 2
vs. Group Stage - Round 3
vs. Group Stage - Round 4
vs. Group Stage - Round 5
Australia Viiexn
Australia Superlachie vs. Group Stage - Round 3: Games 2 - 4
vs. Group Stage - Round 5
Australia Viiexn
Australia Bananahead vs. Knockout Gauntlet - Winners's Quarterfinals
Indonesia LCT
Australia KyRo vs. Knockout Gauntlet - Losers' Round 1
Australia Vive
Australia Misty vs. Knockout Gauntlet - Winners's Quarterfinals
vs. Knockout Gauntlet - Losers' Quarterfinals

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Knockout Gauntlet - Winners' Bracket
Advance to the Knockout Gauntlet - Losers' Bracket
Eliminated

Group A[edit]

Group A
1. Ground Zero Gaming3-110-5+5
2. Canberra Havoc3-111-6+5
3. Team Process2-28-6+2
4. Mako1-34-9-5
5. Big GOOSE1-33-10-7
Round 1
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
GZ 1
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:42)
3 GOOSE
MAKO 0
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
1
2
DFH Stadium - OT (+1:03)
3 PROC
Round 2
PROC 3
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
0 GOOSE
CH 3 1 MAKO
Round 3
GOOSE 0
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
3 CH
GZ 3
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:24)
0 PROC
Round 4
CH 3 2 PROC
GZ 3 0 MAKO
Round 5
GZ 3 2 CH
GOOSE 0 3 MAKO

Group B[edit]

Group B
1. Renegades4-012-2+10
2. Cringe Society3-111-4+7
3. Donkey squad2-27-8-1
4. Sanguine1-33-9-6
5. Deja Vu0-42-12-10
Round 1
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
RNG 3
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
0 SNGN
DVU 2 3 DNKY
Round 2
RNG 3
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+0:10)
0 DNKY
CRG 3
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
0 DVU
Round 3
SNGN 0
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
3 CRG
RNG 3
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
0 DVU
Round 4
SNGN 3
March 21, 2021 - 16:15 AEDT
0 DVU
CRG 3
March 21, 2021 - 16:15 AEDT
2
3
Mannfield (Stormy) - OT (+0:22)
1 DNKY
Round 5
RNG 3
March 21, 2021 - 17:00 AEDT
1
0
DFH Stadium - OT (+1:05)
2 CRG
DNKY 3 0 SNGN

Group C[edit]

Group C
1. Dire Wolves4-012-3+9
2. Forbidden Gaming2-28-6+2
3. Dumbo's Team2-26-8-2
4. Vertex ESC1-36-10-4
5. Cowabunga1-35-10-5
Round 1
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
DIRE 3
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
1
2
DFH Stadium - OT (+0:33)
2 VRTX
FBG 3
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
0 DMB
Round 2
CWBA 1
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
3 DMB
FBG 3
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:57)
0 VRTX
Round 3
DMB 0
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
1
2
DFH Stadium - OT (+0:09)
3 DIRE
FBG 1 3 CWBA
Round 4
DMB 3
March 21, 2021 - 16:15 AEDT
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:20)
1 VRTX
DIRE 3
March 21, 2021 - 16:15 AEDT
0 CWBA
Round 5
FBG 1
March 21, 2021 - 17:00 AEDT
2
3
DFH Stadium (Day) - OT (+0:10)
1
2
DFH Stadium (Day) - OT (+1:47)
3 DIRE
VRTX 3 1 CWBA

Group D[edit]

Group D
1. Deus Inferos4-012-5+7
2. Mindfreak3-110-6+4
3. Kraken ESC2-27-9-2
4. R!OT Gaming1-38-10-2
5. New Haven ESC0-45-12-7
Round 1
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
MF 3
March 21, 2021 - 14:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+1:16)
3
2
DFH Stadium - OT (+4:33)
0 KRA
NHVN 2 3 DEUS
Round 2
MF 1
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
3 DEUS
R!OT 3
March 21, 2021 - 14:45 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+3:31)
1
2
DFH Stadium - OT (+0:16)
1 NHVN
Round 3
KRA 3 2 R!OT
MF 3
March 21, 2021 - 15:30 AEDT
1 NHVN
Round 4
NHVN 1
March 21, 2021 - 16:15 AEDT
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:19)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+1:11)
3 KRA
R!OT 1 3 DEUS
Round 5
MF 3
March 21, 2021 - 17:00 AEDT
4
3
DFH Stadium - OT (+0:36)
2 R!OT
DEUS 3 1 KRA

Knockout Gauntlet[edit]

 
 
Winners' Quarterfinals
Ground Zero Gaming
3
March 27, 2021 - 11:00 AEDT
Mindfreak
1
Renegades
3
March 27, 2021 - 10:00 AEDT
Forbidden Gaming
0
Dire Wolves
1
Cringe Society
3
Deus Inferos
3
Canberra Havoc
2
Qualified
Ground Zero Gaming
Q
Renegades
Q
Cringe Society
Q
Deus Inferos
Q
Losers' Round 1
Dumbo's Team
3
March 27, 2021 - 11:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+4:09)
Sanguine
1
Kraken ESC
1
March 27, 2021 - 11:00 AEDT
Mako
3
Team Process
1
March 27, 2021 - 11:00 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+1:08)
R!OT Gaming
3
Donkey squad
3
March 27, 2021 - 11:00 AEDT
Vertex ESC
0
Losers' Quarterfinals
Mindfreak
1
March 27, 2021 - 12:45 AEDT
3
4
DFH Stadium - OT (+2:07)
Dumbo's Team
3
Forbidden Gaming
3
Mako
0
Dire Wolves
2
March 27, 2021 - 12:45 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+0:44)
R!OT Gaming
3
Canberra Havoc
3
March 27, 2021 - 13:45 AEDT
3
4
Forbidden Temple - OT (+0:06)
Donkey squad
1
Qualified
Dumbo's Team
Q
Forbidden Gaming
Q
R!OT Gaming
Q
Canberra Havoc
Q

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Ground Zero Gaming
4
R!OT Gaming
1
Deus Inferos
1
March 28, 2021 - 11:00 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+2:52)
Forbidden Gaming
4
Renegades
4
Canberra Havoc
0
Cringe Society
4
Dumbo's Team
2
Semifinals
Ground Zero Gaming
4
Forbidden Gaming
0
Renegades
4
Cringe Society
0
Finals
Ground Zero Gaming
1
March 28, 2021 - 15:45 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+3:03)
Renegades
4

Additional content[edit]

Streams[edit]

Viewership Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 25 974
Average Viewers 12 840
Hours Watched 153 008

Replay Files[edit]

Replay files can be found here:

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]