Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Spring: Oceania Regional Event 3

From Liquipedia Rocket League Wiki



[e][h]RLCS Season X - ESL Oceanic Championship: Spring Regional Event 3
League Information
Series:
ESL Rocket League Oceanic Championship ESL Rocket League Oceanic Championship
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$25,000 USD
Start Date:
2021-04-11
End Date:
2021-04-18
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)

Community Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - April 11th
    • 20 teams - split into 4 groups of 5.
    • Round Robin Bo5
      • Tiebreakers:
        • In the case of a tie, Head to Head is the primary tiebreaker that seeds the teams, followed by game differential.
    • Top two of each group qualify to the Winners' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • Places 3 and 4 of each group qualify to the Losers' Bracket of the Knockout Gauntlet.
    • 5th place of each group is eliminated.

  • Knockout Gauntlet - April 17th
    • 16 teams.
    • Double Elimination Bracket.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 - 4 from the Winners' and 4 from the Losers' Bracket - advance to the Playoffs.

  • Playoffs - April 18th
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$25,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]


Participants[edit]

1 Team Process releases their roster prior to the Regional.[1]
2 Greatest Gaming Gamers is acquired by Ignister Esports prior to the Knockout Gauntlet.[2]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia Siki
Australia Julz vs. Group Stage Round 1
vs. Group Stage Round 2
vs. Group Stage Round 3
vs. Group Stage Round 5
vs. Knockout Gauntlet - Winners' Quarterfinals
vs. Playoffs - Quarterfinals
Australia Viiexn
Australia Bananahead vs. Group Stage Round 1
vs. Group Stage Round 2

Results[edit]

Group Stage[edit]

Legend
Advance to the Knockout Gauntlet - Winners' Bracket
Advance to the Knockout Gauntlet - Losers' Bracket
Eliminated

Group A[edit]

Group A
1. Ground Zero Gaming4-012-2+10
2. Team Skyfire3-110-7+3
3. Deus Inferos2-28-6+2
4. Dire Wolves1-35-10-5
5. SSD Gaming0-42-12-10
Round 1
April 11, 2021 - 14:00 AEST
GZ 3 1 SKF
SSD 0
April 11, 2021 - 14:00 AEST
3
4
Mannfield (Night) - OT (+0:11)
2
3
Mannfield (Night) - OT (+4:33)
3 DEUS
Round 2
SKF 3
April 11, 2021 - 14:45 AEST
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:18)
1 SSD
GZ 3 1 DIRE
Round 3
DIRE 0 3 DEUS
GZ 3 0 SSD
Round 4
DEUS 2 3 SKF
DIRE 3
April 11, 2021 - 16:15 AEST
1 SSD
Round 5
GZ 3
April 11, 2021 - 17:00 AEST
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:41)
0 DEUS
SKF 3
April 11, 2021 - 17:00 AEST
2
3
Mannfield (Night) - OT (+1:02)
1 DIRE

Group B[edit]

Group B
1. Cringe Society3-110-5+5
2. Dumbo's Team3-19-5+4
3. Mindfreak3-19-6+3
4. ReLAPSin1-36-10-4
5. Cowabunga0-44-12-8
Round 1
April 11, 2021 - 14:00 AEST
CRG 3
April 11, 2021 - 14:00 AEST
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:20)
4
3
Mannfield (Night) - OT (+1:13)
0 DMB
REL 3
April 11, 2021 - 14:00 AEST
1 CWBA
Round 2
CRG 1
April 11, 2021 - 14:45 AEST
3
2
Mannfield (Night) - OT (+2:47)
2
3
Mannfield (Night) - OT (+2:47)
3 MF
DMB 3 2 REL
Round 3
MF 3 2 CWBA
CRG 3
April 11, 2021 - 15:30 AEST
1 REL
Round 4
MF 3 0 REL
CWBA 0
April 11, 2021 - 16:15 AEST
3
4
Mannfield (Night) - OT (+0:04)
3 DMB
Round 5
DMB 3
April 11, 2021 - 17:00 AEST
1
0
Mannfield (Night) - OT (+0:18)
3
2
Mannfield (Night) - OT (+1:24)
0 MF
CRG 3 1 CWBA

Group C[edit]

Group C
1. Renegades4-012-2+10
2. R!OT Gaming3-19-6+3
3. Donkey squad2-210-8+2
4. Greatest Gaming Gamers1-36-11-5
5. New Haven ESC0-42-12-10
Round 1
April 11, 2021 - 14:00 AEST
GGG 2
April 11, 2021 - 14:00 AEST
2
1
Mannfield (Stormy) - OT (+5:47)
2
1
Mannfield (Stormy) - OT (+5:22)
3 DNKY
RNG 3 0 NHVN
Round 2
NHVN 2
April 11, 2021 - 14:45 AEST
0
1
DFH Stadium (Day) - OT (+0:22)
4
3
DFH Stadium (Day) - OT (+1:48)
3
4
DFH Stadium (Day) - OT (+1:35)
3
2
DFH Stadium (Day) - OT (+2:45)
3 GGG
RNG 3
April 11, 2021 - 14:45 AEST
2
1
DFH Stadium - OT (+0:26)
0 R!OT
Round 3
RNG 3 0 GGG
R!OT 3 2 DNKY
Round 4
DNKY 3 0 NHVN
R!OT 3
April 11, 2021 - 16:15 AEST
1 GGG
Round 5
NHVN 0
April 11, 2021 - 17:00 AEST
3 R!OT
RNG 3
April 11, 2021 - 17:00 AEST
4
5
Mannfield (Night) - OT (+0:52)
3
4
Mannfield (Night) - OT (+3:37)
3
2
Mannfield (Night) - OT (+0:44)
2 DNKY

Group D[edit]

Group D
1. Canberra Havoc4-012-4+8
2. Forbidden Gaming2-28-7+1
3. Gaming Gamers2-29-7+2
4. Good and Useful1-35-9-4
5. Big GOOSE1-34-11-7
Round 1
April 11, 2021 - 14:00 AEST
FBG 2
April 11, 2021 - 14:00 AEST
1
0
DFH Stadium - OT (+2:54)
1
2
DFH Stadium - OT (+0:43)
3 GOOSE
GAM 3
April 11, 2021 - 14:00 AEST
1 GAU
Round 2
FBG 0
April 11, 2021 - 14:45 AEST
2
3
Champions Field - OT (+0:11)
3 CH
GOOSE 0
April 11, 2021 - 14:45 AEST
3 GAM
Round 3
CH 3 2 GAM
GAU 3
April 11, 2021 - 15:30 AEST
0 GOOSE
Round 4
FBG 3
April 11, 2021 - 16:15 AEST
0 GAU
GOOSE 1 3 CH
Round 5
CH 3 1 GAU
FBG 3 1 GAM

Knockout Gauntlet[edit]

 
 
Winners' Quarterfinals
Ground Zero Gaming
3
Forbidden Gaming
2
Cringe Society
3
R!OT Gaming
2
Renegades
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
1
2
Mannfield (Night) - OT (+3:33)
Dumbo's Team
1
Canberra Havoc
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
1
2
Mannfield (Night) - OT (+1:44)
2
1
Mannfield (Night) - OT (+0:57)
Team Skyfire
1
Qualified
Ground Zero Gaming
Cringe Society
Renegades
Canberra Havoc
Losers' Round 1
Donkey squad
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
3
2
Mannfield - OT (+1:39)
ReLAPSin
2
Gaming Gamers
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
2
3
DFH Stadium - OT (+2:01)
3
2
DFH Stadium - OT (+0:54)
Dire Wolves
2
Deus Inferos
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
Good and Useful
0
Mindfreak
3
April 17, 2021 - 11:00 AEST
Ignister Esports
2
Losers' Quarterfinals
Forbidden Gaming
2
April 17, 2021 - 13:00 AEST
1
2
Mannfield (Night) - OT (+2:07)
0
1
Mannfield (Night) - OT (+1:32)
Donkey squad
3
R!OT Gaming
3
April 17, 2021 - 13:00 AEST
Due to technical issues with Laxin in Game 5, Gaming Gamers forfeited the map resulting in losing the series.
Gaming Gamers
2
Dumbo's Team
1
Deus Inferos
3
Team Skyfire
0
April 17, 2021 - 14:00 AEST
0
1
Forbidden Temple - OT (+1:16)
Mindfreak
3
Qualified
Donkey squad
R!OT Gaming
Deus Inferos
Mindfreak

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Ground Zero Gaming
4
Deus Inferos
2
Canberra Havoc
4
April 18, 2021 - 11:00 AEST
2
3
Forbidden Temple - OT (+1:08)
2
1
Wasteland (Night) - OT (+0:09)
1
0
Neo Tokyo - OT (+0:44)
R!OT Gaming
2
Cringe Society
3
April 18, 2021 - 12:00 AEST
2
3
Forbidden Temple - OT (+0:29)
3
4
Champions Field (Day) - OT (+5:29)
Mindfreak
4
Renegades
4
April 18, 2021 - 13:45 AEST
0
1
DFH Stadium - OT (+0:52)
3
2
Neo Tokyo - OT (+0:23)
Donkey squad
2
Semifinals
Ground Zero Gaming
4
April 18, 2021 - 14:45 AEST
3
2
DFH Stadium - OT (+1:14)
Canberra Havoc
1
Mindfreak
2
Renegades
4
Finals
Ground Zero Gaming
4
April 18, 2021 - 16:45 AEST
2
1
Forbidden Temple - OT (+2:55)
3
2
DFH Stadium - OT (+2:57)
Renegades
0

Additional content[edit]

Streams[edit]

Replay Files[edit]

Replay files can be found here:

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]