Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Winter: Oceania Regional Event 1

From Liquipedia Rocket League Wiki




[e][h]RLCS Season X - ESL Oceanic Championship: Winter Regional Event 1
League Information
Series:
ESL Rocket League Oceanic Championship ESL Rocket League Oceanic Championship
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$25,000 USD
Start Date:
2020-11-08
End Date:
2020-11-15
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Teams
Number of Teams:
32
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)

Community Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Stage 1 - 32 Round Robin: November 8th, 2020
    • 32 Team Round Robin Format, split between 4 groups of 8.
      • All matches are Bo5.
    • Top 4 Teams per group - 16 in total - proceed to Stage 2
    • Bottom 16 Teams are eliminated.

  • Stage 2 - 16 Team Swiss System: November 14th, 2020
    • 16 Team Swiss System Format.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 Teams proceed to Stage 3
    • Bottom 8 Teams are eliminated.

  • Stage 3 - Playoffs: November 15th, 2020
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$25,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]

Participants[edit]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia Ceeva
New Zealand Haza vs. Stage 1 - Round 3
vs. Stage 1 - Round 5
vs. Stage 1 - Round 6
vs. Stage 1 - Round 7
Australia Sniperdufus
Australia KyRo vs. Stage 2 - Round 1
vs. Stage 2 - Round 2
vs. Stage 2 - Round 3

Results[edit]

Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canberra Havoc7-021-2+19
2. Mindfreak6-118-7+11
3. Calciyum5-216-9+7
4. Bad Beat4-316-13+3
5. We've read Ninja's book3-411-14-3
6. Spectral Gaming2-512-15-3
7. Tutti Frutti1-65-18-13
8. Controls0-70-21-21

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group A matches

Group B[edit]

Group B
1. Renegades7-021-4+17
2. Vort Central6-119-7+12
3. The Laxatives5-219-9+10
4. Hazard Esports4-315-12+3
5. Wazooo3-412-14-2
6. Eastern Stars2-58-18-10
7. Pelicans1-66-19-13
8. SSS0-74-21-17

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group B matches

Group C[edit]

Group C
1. Cringe Society6-119-4+15
2. Ascent5-217-9+8
3. Southern Stars5-217-10+7
4. Overt5-216-8+8
5. EMF 54-315-12+3
6. University of Newcastle Boomers2-58-16-8
7. PlagueNationGG1-66-18-12
8. Potatoes and Gravy0-70-21-21

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group C matches

Group D[edit]

Group D
1. Good and Useful6-118-12+6
2. Dire Wolves6-120-8+12
3. Ground Zero Gaming5-219-7+12
4. Cowabunga4-314-12+2
5. R!OT Gaming4-315-10+5
6. Raging Racoons2-513-15-2
7. Doggles Esports1-64-18-14
8. Squilliam0-70-21-21

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group D matches

Stage 2[edit]

#TeamMatchesGamesGDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Renegades3-09-3+63:03:13:2
2. Cringe Society3-09-5+43:23:23:1
3. Dire Wolves3-110-4+63:03:01:33:1
3. Ground Zero Gaming3-111-5+63:23:02:33:0
5. Calciyum3-19-4+50:33:03:13:0
6. Mindfreak3-212-8+42:31:33:03:13:1
7. Hazard Esports3-211-9+22:33:00:33:13:2
8. Vort Central3-29-900:33:13:00:33:2
9. Bad Beat2-310-11-13:21:33:01:32:3
10. Good and Useful2-310-12-22:33:20:33:12:3
11. The Laxatives2-37-13-63:20:33:20:31:3
12. Canberra Havoc1-38-9-13:02:32:31:3
13. Overt1-36-10-40:32:33:11:3
13. Southern Stars1-35-9-43:00:31:31:3
15. Ascent0-33-9-62:30:31:3
16. Cowabunga0-30-9-90:30:30:3

 Click here for detailed results of Stage 2 matches

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Renegades
4
November 15, 2020 - 10:00 AEDT
Vort Central
1
Calciyum
2
November 15, 2020 - 11:00 AEDT
5
6
Mannfield - OT (+1:34)
3
2
Beckwith Park - OT (+1:12)
1
2
Beckwith Park - OT (+1:14)
Ground Zero Gaming
4
Dire Wolves
4
Mindfreak
3
Hazard Esports
0
November 15, 2020 - 13:00 AEDT
2
3
Beckwith Park - OT (+0:58)
Cringe Society
4
Semifinals
Renegades
2
November 15, 2020 - 14:00 AEDT
2
1
Mannfield - OT (+0:08)
1
2
DFH Stadium (Day) - OT (+1:31)
3
4
Beckwith Park - OT (+1:10)
Ground Zero Gaming
4
Dire Wolves
2
November 15, 2020 - 15:30 AEDT
1
2
Beckwith Park - OT (+1:22)
1
2
Beckwith Park - OT (+1:47)
Cringe Society
4
Finals
Ground Zero Gaming
4
November 15, 2020 - 16:45 AEDT
3
2
DFH Stadium - OT (+1:47)
Cringe Society
1


Additional content[edit]

Streams[edit]

Replay Files[edit]

Replay files can be found here:

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]