Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

RLCS Season X - Winter: Oceania Regional Event 3

From Liquipedia Rocket League Wiki




[e][h]RLCS Season X - ESL Oceanic Championship: Winter Regional Event 3
League Information
Series:
ESL Rocket League Oceanic Championship ESL Rocket League Oceanic Championship
Organizer:
Sponsor:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$25,000 USD
Start Date:
2021-01-10
End Date:
2021-01-17
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Teams
Number of Teams:
32
Chronology
Upcoming Matches

RLCS Season X is the second RLCS season in 2020, crossing over into 2021. This season introduces the most major changes to the RLCS system yet with League Play and bi-annual seasons being abandoned, replaced with an open circuit. 3 splits - Fall, Winter, Spring - each have 3 regional events leading into an international major. Within all these events, each team collects points that will determine whether they will qualify for the World Championship.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)

Community Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Stage 1 - 32 Round Robin: January 10th, 2021
    • 32 Team Round Robin Format, split between 4 groups of 8.
      • All matches are Bo5.
    • Top 4 Teams per group - 16 in total - proceed to Stage 2
    • Bottom 16 Teams are eliminated.

  • Stage 2 - 16 Team Swiss System: January 16th, 2021
    • 16 Team Swiss System Format.
      • All matches are Bo5.
    • Top 8 Teams proceed to Stage 3
    • Bottom 8 Teams are eliminated.

  • Stage 3 - Playoffs: January 17th, 2021
    • Single Elimination Bracket.
      • All matches are Bo7.

Prize Pool[edit]

$25,000 USD and RLCS Circuit Ranking Points are spread among the teams as seen below:

Roster moves[edit]

Participants[edit]

Notes:

1 Canberra Havoc mutually parts ways with roster after contract expiration. The roster returns to Attack of the Invisible Ninja prior to the commencement of Stage 2.[1]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia Yeatzy
Australia Lunar vs. Stage 1 - Round 1
vs. Stage 1 - Round 2
vs. Stage 1 - Round 3
vs. Stage 1 - Round 4
vs. Stage 1 - Round 5
vs. Stage 1 - Round 6
vs. Stage 1 - Round 7
vs. Stage 2 - Round 1
vs. Stage 2 - Round 2
vs. Stage 2 - Round 3
vs. Stage 2 - Round 4
Australia Kuma
Australia Superlachie vs. Stage 1 - Round 1
vs. Stage 1 - Round 2
vs. Stage 1 - Round 3
vs. Stage 1 - Round 4
vs. Stage 1 - Round 5
vs. Stage 1 - Round 6
vs. Stage 1 - Round 7
Australia Panzer
Australia Chris vs. Stage 1 - Round 1
vs. Stage 1 - Round 2
vs. Stage 1 - Round 3
vs. Stage 1 - Round 4
vs. Stage 1 - Round 5
vs. Stage 1 - Round 6
vs. Stage 1 - Round 7

Results[edit]

Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canberra Havoc7-021-7+14
2. Mindfreak6-120-4+16
3. Team Process4-317-14+3
4. Coggas4-313-15-2
5. Cowabunga3-413-15-2
6. Fall Girls2-511-17-6
7. ftghy2-511-17-6
8. Slow Brain Good Brain0-74-21-17

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group A matches

Group B[edit]

Group B
1. Renegades7-021-6+15
2. Solicit6-120-7+13
3. Mako5-218-8+10
4. Wazooo4-314-11+3
5. Pog3-413-130
6. 3 Minute Noodles2-59-15-6
7. Underdogs1-63-18-15
8. Cracked Coomers0-71-21-20

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group B matches

Group C[edit]

Group C
1. Cringe Society7-021-4+17
2. Team Fenrir6-118-6+12
3. Auto Tune5-217-11+6
4. Sanguine4-317-11+6
5. Vertex ESC3-413-130
6. Flaps2-58-17-9
7. RED41-65-18-13
8. Hazard Esports0-72-21-19

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group C matches

Group D[edit]

Group D
1. Ground Zero Gaming7-021-3+18
2. Dire Wolves6-119-7+12
3. Forbidden Gaming5-218-10+8
4. Apples are Sour4-315-9+6
5. The Wumbologists3-411-13-2
6. R!OT Gaming2-59-15-6
7. Just For Fun So Go Easy1-63-20-17
8. Villains ESC0-72-21-19

 Click here for detailed results of Stage 1 - Group D matches

Stage 2[edit]

#TeamMatchesGamesGDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Cringe Society3-09-4+53:13:13:2
1. Mindfreak3-09-4+53:03:23:2
3. Ground Zero Gaming3-111-4+7W:FF2:33:13:0
4. Solicit3-111-6+53:12:33:13:1
5. Dire Wolves3-111-7+43:03:22:33:2
6. Renegades3-212-7+53:03:02:31:33:1
7. Attack of the Invisible Ninja3-210-7+33:01:33:00:33:1
8. Team Fenrir3-211-9+23:10:33:02:33:2
9. Apples are Sour2-38-9-11:33:00:33:01:3
10. Coggas2-39-12-30:33:21:33:12:3
10. Team Process2-39-12-31:33:21:33:11:3
12. Forbidden Gaming1-37-9-21:32:33:01:3
13. Mako1-34-9-50:3W:FF0:31:3
14. Sanguine1-33-9-6FF:WFF:W3:00:3
15. Auto Tune0-32-9-70:32:30:3
16. Wazooo0-30-9-90:30:30:3

 Click here for detailed results of Stage 2 matches

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Cringe Society
4
January 17, 2021 - 10:00 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+1:55)
Team Fenrir
1
Solicit
1
January 17, 2021 - 11:00 AEDT
1
2
Beckwith Park - OT (+0:18)
Dire Wolves
4
Ground Zero Gaming
4
January 17, 2021 - 12:00 AEDT
1
2
Mannfield - OT (+0:22)
3
2
DFH Stadium (Day) - OT (+2:59)
3
2
Mannfield - OT (+4:27)
Renegades
2
Mindfreak
1
Attack of the Invisible Ninja
4
Semifinals
Cringe Society
1
Dire Wolves
4
Ground Zero Gaming
3
January 17, 2021 - 15:30 AEDT
2
1
DFH Stadium - OT (+0:41)
Attack of the Invisible Ninja
4
Finals
Dire Wolves
1
January 17, 2021 - 16:40 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+0:31)
2
3
Mannfield - OT (+0:48)
1
2
Mannfield - OT (+1:09)
Attack of the Invisible Ninja
4


Additional content[edit]

Streams[edit]

Replay Files[edit]

Replay files can be found here:

Previews[edit]

Interviews[edit]

External links[edit]

References[edit]

  1. [Inside Source]