Rocket League Oceania Saturday 3v3 #120

[e][h]Rocket League Oceania Saturday 3v3 #120
League Information
Series:
Rocket_League_Oceania Rocket League Oceania Saturday
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Australia/New Zealand Oceania
Date:
2019-11-09
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
14
Chronology
Upcoming Matches

Rocket League Oceania Saturday 3v3 is a Double Elimination Group Stage and Single Elimination Playoff tournament hosted by Rocket League Oceania as an open tournament to all players in the OCE region.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator/Analyst:

Format[edit]

  • The relegated team from The Glove 4 and 2nd place of RLO 3v3 #119, will be auto-progressed to Playoffs.
  • Round 1 to the Winners and Losers Finals are Bo3.
  • Grand Finals are Bo5.
  • Winner will qualify for the Second Division of The Gauntlet Tournament, The Glove 5 to play as the 5th Seed.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Livid
1Australia Tatagane123 
2Australia Sluggaa 
3Australia Habib 
4Australia Jydn 
Avion
1Australia Dylan W 
2Australia Cleggy 
3Australia Zantisian 
4Australia SM Spitfire 
The Speds
1Australia Ellers 
2Australia CombatWombat 
3Australia Superiorman 
4Australia FStevo 
Wezy Esports Silver
1Australia DzaR 
2Australia Cactus 
3Australia Kats 
No
1Australia Negative 
2Australia Kevin07 
3Australia KyRo 
UA Mirage
1Australia DDCROOK99 
2Australia Wombat 
3Australia Sandy 
we don't belong here
1Australia Willus 
2Australia Destroy 
3Australia Flews 
Breakfast Eaters
1Australia Calstar 
2Australia Ajon 
3Australia Johann 
teaM gaMing
1Australia PhilZ1337 
2Australia Sir Konsubo 
3Australia Plus 
Mightbe Plonk
1Australia Luis 
2Australia Snowy 
3New Zealand Addzey 
Go Ez
1Australia Hippoman27 
2Australia OwO 
3Australia YASUO 
Absolute Bots
1Australia Zeus 
2Australia Darkatt 
3Australia Nef 
1 Attack of the Invisible Ninja is acquired by Canberra Havoc prior to commencement of the tournament.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Winners' Round 1
UA Mirage
0
November 9, 2019
Three Kings Esports
2
Winners' Finals
Mightbe Plonk
2
November 9, 2019
Three Kings Esports
0
 
Losers' Finals
Three Kings Esports
0
November 9, 2019
UA Mirage
2
Qualified
Mightbe Plonk
UA Mirage

Group B[edit]

Winners' Round 1
Wezy eSports Silver
2
November 9, 2019
teaM gaMing
0
Winners' Finals
No
2
November 9, 2019
Wezy eSports Silver
0
 
Losers' Finals
Wezy eSports Silver
0
November 9, 2019
teaM gaMing
2
Qualified
No
Wezy eSports Silver

Group C[edit]

Winners' Round 1
Livid
2
November 9, 2019
Go Ez
0
Winners' Finals
We Don't Belong Here
0
November 9, 2019
Livid
2
 
Losers' Finals
We Don't Belong Here
2
November 9, 2019
Go Ez
0
Qualified
Livid
We Don't Belong Here

Group D[edit]

Semi-finals
Breakfast Eaters
2
November 9, 2019
The Speds
0
absolute bots
2
November 9, 2019
Avion
0
Winners' Finals
Breakfast Eaters
0
November 9, 2019
absolute bots
2
Losers' Round 1
The Speds
2
November 9, 2019
Avion
0
Losers' Finals
Breakfast Eaters
FF
November 9, 2019
The Speds
W
Qualified
absolute bots
The Speds

Playoffs[edit]

Round of 16
Canberra Havoc
BYE
teaM gaMing
2
November 9, 2019
UA Mirage
0
Livid
BYE
absolute bots
BYE
Mightbe Plonk
BYE
We Don't Belong Here
BYE
No
BYE
The Speds
BYE
Quarter-finals
Canberra Havoc
2
November 9, 2019
teaM gaMing
Livid
2
November 9, 2019
absolute bots
1
Mightbe Plonk
2
November 9, 2019
We Don't Belong Here
0
No
2
November 9, 2019
The Speds
0
Semi-finals
Canberra Havoc
2
November 9, 2019
Livid
0
Mightbe Plonk
2
November 9, 2019
No
1
Finals
Canberra Havoc
0
Mightbe Plonk
3

Additional content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Videos and Photos[edit]

Photos[edit]

Highlights[edit]

Interviews[edit]

References[edit]