Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Rocket League Oceania Saturday 3v3 #132

[e][h]Rocket League Oceania Saturday 3v3 #132
League Information
Series:
Rocket_League_Oceania Rocket League Oceania Saturday
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$0 AUD
(≃ $0 USD)
Date:
2020-03-28
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
33
Chronology
Upcoming Matches

Rocket League Oceania Saturday 3v3 is a Double Elimination Group Stage and Single Elimination Playoff tournament hosted by Rocket League Oceania as an open tournament to all players in the OCE region.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator/Analysts:
    • Australia BullIt (Peter McDonald)
    • Australia GEX (Ryan McDougall)
  • Live Producer/Observer:
  • Observer:

Format[edit]

  • Group Stage:
    • All matches are Bo3.
  • Playoffs:
    • Quarters and Semi's are Bo3.
    • Grand Finals are Bo5.


Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Coaches Unite
1Australia Vive 
2Australia Jimmah 
3New Zealand Spratt 
yeth
1Egypt Negative 
2New Zealand blu3y 
3Australia vortexioz 
For Fun
1Australia Joel 
2Australia Tatagane123 
3New Zealand Applecrash 
Exsto Gaming
1Australia Coop0 
2Australia Cheery 
3Australia Baileym8 
4Australia Spirl 
Sydney Street Crew
1Australia Fizz 
2Australia Sen Horo 
3Australia No Worries 
4Australia Daisu 
Elo-Quent
1Australia Ultraus 
2Australia Sikoii 
3Australia Nasty 
PSY NET
1Australia Finn 
2Australia Peter 
3Australia Jimby 
Little Big
1Australia CPMolden 
2Australia Macca 
3Australia Fant 
Viiexn V-Card
1Australia Viiexn 
2Australia Dexter 
3Australia Net 
4Australia ScrubbedAU 
RaGe Clan
1Australia R3 Rez 
2Australia Liver 
3Australia Puppy 
Hard Reset
1Australia NathanDPlays 
2Australia Nef 
3Australia Sweepter 
scufd
1Australia SHkay 
2Australia Davogilly444 
3Australia Dr Phil 
Team Elude
1Australia OVO_Navy 
2Australia Vibes 
3Australia Poppasquattt 
Thank You Scout
1Australia Ellers 
2Australia Crazu 
3Australia SwaggyKiz 
Orange Guice
1Australia Deezy 
2Australia Hornbeast 
3Australia blekjek 
Gluten Esports
1Australia Zoom 
2Australia Moomsy 
3Australia Apricat 
4Australia GE 
iwl
1Australia Alpha 
2Australia Woke 
3Australia Fury Dumbo 
Caster's Curse
1Norway Andii 
2United States Squidd 
3United States Dazerin 
Ruff Clan
1Australia ekasn 
2Australia aeblc 
3Australia YT BALAMDINGO 
Poor Bloke
1Australia Rysing 
2Australia DIN 
3Australia Samp 
Double Commit
1Australia Comocaze 
2Australia Mirkon 
3Australia MediocreJai 
Divided
1Australia chrisx888 
2Australia Auspicious 
3Australia Dai Suki 
Sealand Nobles
1Australia Kachow! 
2Australia Vala 
3Australia KingNoot 
Team Skyfire Academy
1Australia Mony 
2Australia Willus 
3Australia Jackson 
4Australia NK 
Sidney Street Crew
1Australia HammerMaO 
2Australia Peanut 
3Australia Tidal 
Destiny Gaming
1Australia Jets4Life 
2Australia Guessing 
3Australia Bob148 
V3 Esports
1Australia Lennoade10 
2Australia Willeh 
3Australia SittingPigeon 
Snap To It
1Australia MedicineMan 
2Australia NateNYGMA 
3Australia Jocelyn 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Quarterfinals
Yeth
BYE
Divided
W
March 28, 2020
Team Elude
FF
Hard Reset
BYE
Ruff Clan
BYE
Semifinals
Yeth
2
March 28, 2020
Divided
0
Hard Reset
2
March 28, 2020
Ruff Clan
0
Winners' Finals
Yeth
2
March 28, 2020
Hard Reset
0
Qualified
Yeth
Losers' Round 1
Divided
BYE
Team Elude
BYE
Losers' Round 2
BYE
Divided
Ruff Clan
W
March 28, 2020
Team Elude
FF
Losers' Round 3
Divided
2
March 28, 2020
Ruff Clan
0
Losers' Finals
Hard Reset
2
March 28, 2020
Divided
1
Qualified
Hard Reset

Group B[edit]

Quarterfinals
Coaches United
BYE
Sealand Nobles
W
March 28, 2020
Team Skyfire Academy
FF
The Not So Good Team
BYE
Poor Bloke
BYE
Semifinals
Coaches United
1
March 28, 2020
Sealand Nobles
2
The Not So Good Team
2
March 28, 2020
Poor Bloke
0
Winners' Finals
Sealand Nobles
1
March 28, 2020
The Not So Good Team
2
Qualified
The Not So Good Team
Losers' Round 1
Coaches United
BYE
Team Skyfire Academy
BYE
Losers' Round 2
BYE
Coaches United
Poor Bloke
W
March 28, 2020
Team Skyfire Academy
FF
Losers' Round 3
Coaches United
2
March 28, 2020
Poor Bloke
1
Losers' Finals
Sealand Nobles
2
March 28, 2020
Coaches United
0
Qualified
Sealand Nobles

Group C[edit]

Quarterfinals
For Fun
BYE
Sidney Street Crew
W
March 28, 2020
Scufd
FF
Viiexns V-Card
BYE
iwl
BYE
Semifinals
For Fun
2
March 28, 2020
Sidney Street Crew
1
Viiexns V-Card
2
March 28, 2020
iwl
1
Winners' Finals
For Fun
2
March 28, 2020
Viiexns V-Card
1
Qualified
For Fun
Losers' Round 1
Sidney Street Crew
BYE
Scufd
BYE
Losers' Round 2
BYE
Sidney Street Crew
iwl
W
March 28, 2020
Scufd
FF
Losers' Round 3
Sidney Street Crew
0
March 28, 2020
iwl
2
Losers' Finals
Viiexns V-Card
2
March 28, 2020
iwl
1
Qualified
Viiexns V-Card

Group D[edit]

Quarterfinals
Exsto Gaming
BYE
V3 Esports
0
March 28, 2020
Destiny Gaming
2
RAGE CLAN
BYE
Caster's Curse
BYE
Semifinals
Exsto Gaming
2
March 28, 2020
Destiny Gaming
0
RAGE CLAN
2
March 28, 2020
Caster's Curse
1
Winners' Finals
Exsto Gaming
2
March 28, 2020
RAGE CLAN
0
Qualified
Exsto Gaming
Losers' Round 1
Destiny Gaming
BYE
V3 Esports
BYE
Losers' Round 2
BYE
Destiny Gaming
Caster's Curse
2
March 28, 2020
V3 Esports
0
Losers' Round 3
Destiny Gaming
1
March 28, 2020
Caster's Curse
2
Losers' Finals
RAGE CLAN
2
March 28, 2020
Caster's Curse
1
Qualified
RAGE CLAN

Group E[edit]

Quarterfinals
Sydney Street Crew
BYE
Double Commit
1
March 28, 2020
Big Blue Goats
2
PSY NET
BYE
Orange Guice
BYE
Semifinals
Sydney Street Crew
2
March 28, 2020
Big Blue Goats
0
PSY NET
2
March 28, 2020
Orange Guice
0
Winners' Finals
Sydney Street Crew
1
March 28, 2020
PSY NET
2
Qualified
PSY NET
Losers' Round 1
Big Blue Goats
BYE
Double Commit
BYE
Losers' Round 2
BYE
Big Blue Goats
Orange Guice
2
March 28, 2020
Double Commit
0
Losers' Round 3
Big Blue Goats
0
March 28, 2020
Orange Guice
2
Losers' Finals
Sydney Street Crew
0
March 28, 2020
Orange Guice
2
Qualified
Orange Guice

Group F[edit]

Quarterfinals
Elo-Quent
BYE
Heat eSports
0
March 28, 2020
Snap To It
2
Little Big
BYE
Gluten Esports
0
March 28, 2020
Thank You Scout
2
Semifinals
Elo-Quent
2
March 28, 2020
Snap To It
0
Little Big
2
March 28, 2020
Thank You Scout
0
Winners' Finals
Elo-Quent
2
March 28, 2020
Little Big
1
Qualified
Elo-Quent
Losers' Round 1
Heat eSports
BYE
Gluten Esports
BYE
Losers' Round 2
Thank You Scout
2
March 28, 2020
Heat eSports
0
Snap To It
2
March 28, 2020
Gluten Esports
0
Losers' Round 3
Thank You Scout
1
March 28, 2020
Snap To It
2
Losers' Finals
Little Big
0
March 28, 2020
Snap To It
2
Qualified
Snap To It

Playoffs[edit]

Top 8[edit]

Quarterfinals
Gaming United Esports Club Academy White
2
March 28, 2020 - 15:00 AEDT
Hard Reset
0
Yeth
2
March 28, 2020 - 15:00 AEDT
For Fun
1
Question Marks
2
March 28, 2020 - 15:00 AEDT
PSY NET
1
The Not So Good Team
0
March 28, 2020 - 15:00 AEDT
Exsto Gaming
2
Semifinals
Gaming United Esports Club Academy White
1
March 28, 2020 - 15:45 AEDT
1
2
DFH Stadium - OT (+1:10)
Yeth
2
Question Marks
0
March 28, 2020 - 15:45 AEDT
Exsto Gaming
2
Finals
Yeth
2
March 28, 2020 - 16:30 AEDT
4
3
DFH Stadium - OT (+0:36)
2
3
DFH Stadium - OT (+0:11)
Exsto Gaming
3

Additional content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Videos and Photos[edit]

Photos[edit]

Highlights[edit]

Interviews[edit]

References[edit]