Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Rocket League Spring Series - Oceania Qualifier



[e][h]Rocket League Spring Series - Oceania Qualifier
League Information
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Prize pool:
$0 USD
Start Date:
2020-04-28
End Date:
2020-04-29
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
92
Upcoming Matches

Rocket League Spring Series is a series of tournaments for the 4 RLCS Season 9 regions, taking place after the conclusion of the season.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Primary Broadcast[edit]

  • Live Producer/Observer:
    • Australia Dover (Benjamin O'Connor)
  • Observers:

Secondary Broadcast[edit]

Format[edit]

  • Day 1
    • Double Elimination Bracket
      • All matches Bo5.
      • Top 16 qualify for Day 2.
  • Day 2
    • Double Elimination Bracket
      • All matches Bo5.
      • Top 4 qualify for the Main Event.

Prize pool[edit]

Participants[edit]

Top 32[edit]

Results[edit]

Day 1 - Top 32[edit]

Pool A[edit]

Round 1
Renegades
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Viking Army
0
Gaming United Esports Club Academy White
0
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Super Subs
3
Question Marks
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Not So Good Team Team
1
Go Getters
0
April 28, 2020 - 18:20 AEST
UoN
3
APE
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
solo gang
0
To Be Decided
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Sydney Street Crew
2
Greatest Gaming Gamers
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
weasel
0
The Goymens
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Sannah
0
Quarterfinals
Renegades
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
Super Subs
1
Question Marks
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
UoN
0
APE
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
To Be Decided
0
Greatest Gaming Gamers
0
April 28, 2020 - 19:00 AEST
The Goymens
3
Qualified
Renegades
Q
Question Marks
Q
APE
Q
The Goymens
Q
Losers' Round 1
UNBAN JCN FROM 6MANS
2
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Not So Good Team Team
3
Gaming United Esports Club Academy White
3
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Off Constantly
0
Sannah
2
April 28, 2020 - 19:40 AEST
weasel
3
Sydney Street Crew
3
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Incognito
1
Losers' Round 2
To Be Decided
3
April 28, 2020 - 20:20 AEST
Not So Good Team Team
0
Greatest Gaming Gamers
1
April 28, 2020 - 20:20 AEST
Gaming United Esports Club Academy White
3
Super Subs
3
April 28, 2020 - 20:20 AEST
weasel
1
UoN
3
April 28, 2020 - 20:20 AEST
Sydney Street Crew
1
Qualified
To Be Decided
Q
Gaming United Esports Club Academy White
Q
Super Subs
Q
UoN
Q

Pool B[edit]

Round 1
The Good The Bad The Ugly
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
The Box Bois
0
No Jaw
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Cool Guys
0
Mechanicals
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Lèsè Esports
2
Justice Esports
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
SPYDOGE Fan Club
2
Canberra Havoc
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
Tactical Banditry
0
The Peeps
2
April 28, 2020 - 18:20 AEST
OffTap
3
Champions Club
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
sock puppets
1
Retirement Home
3
April 28, 2020 - 18:20 AEST
It is what it is
2
Quarterfinals
The Good, The Bad, The Ugly
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
No Jaw
0
Mechanicals
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
Justice Esports
0
Canberra Havoc
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
OffTap
1
Champions Club
3
April 28, 2020 - 19:00 AEST
Retirement Home
2
Qualified
The Good, The Bad, The Ugly
Q
Mechanicals
Q
Canberra Havoc
Q
Champions Club
Q
Losers' Round 1
SPYDOGE Fan Club
2
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Lèsè Esports
3
Cool Guys
3
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Evolution Esports
1
It is what it is
1
April 28, 2020 - 19:40 AEST
sock puppets
3
The Peeps
3
April 28, 2020 - 19:40 AEST
Tactical Banditry
1
Losers' Round 2
OffTap
3
April 28, 2020 - 20:20 AEST
Lèsè Esports
0
Retirement Home
FF
April 28, 2020 - 20:20 AEST
Cool Guys
W
No Jaw
3
April 28, 2020 - 20:20 AEST
sock puppets
1
Justice Esports
0
April 28, 2020 - 20:20 AEST
The Peeps
3
Qualified
OffTap
Q
Cool Guys
Q
No Jaw
Q
The Peeps
Q

Day 2 - Top 16[edit]

Quarterfinals
Renegades
3
April 29, 2020 - 17:00 AEST
Question Marks
0
APE
3
April 29, 2020 - 17:00 AEST
The Goymens
1
The Good The Bad The Ugly
3
April 29, 2020 - 17:00 AEST
Mechanicals
0
Canberra Havoc
3
April 29, 2020 - 17:00 AEST
Champions Club
1
Semifinals
Renegades
3
April 29, 2020 - 17:50 AEST
2
1
DFH Stadium - OT (+0:07)
APE
0
The Good The Bad The Ugly
2
Canberra Havoc
3
Qualified
Renegades
Canberra Havoc
Losers' Round 1
Super Subs
3
UoN
2
To Be Decided
3
Gaming United Esports Club Academy White
2
No Jaw
3
The Peeps
2
OffTap
3
April 29, 2020 - 17:00 AEST
Cool Guys
0
Losers' Round 2
Champions Club
3
April 29, 2020 - 17:50 AEST
Super Subs
1
Mechanicals
0
April 29, 2020 - 17:50 AEST
To Be Decided
3
The Goymens
1
April 29, 2020 - 17:50 AEST
No Jaw
3
Question Marks
3
OffTap
2
Losers' Round 3
Champions Club
3
To Be Decided
2
No Jaw
1
Question Marks
3
Losers' Round 4
APE
0
April 29, 2020 - 19:20 AEST
Champions Club
3
The Good The Bad The Ugly
3
April 29, 2020 - 19:20 AEST
1
2
Mannfield (Night) - OT (+0:17)
3
2
Utopia Coliseum (Dusk) - OT (+0:48)
Question Marks
1
Qualified
Champions Club
The Good, The Bad, The Ugly

Additional Content[edit]

Streams[edit]

External links[edit]

References[edit]