Follow us on Twitter @LiquipediaRL if you'd like to be kept up to date on all things Rocket League!

The League Season 1 - Division 2

From Liquipedia Rocket League Wiki
[e][h]The League S1 - Division 2
League Information
Series:
Organizer:
Mode:
3v3
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Start Date:
2020-09-23
End Date:
2020-10-21
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
8
Chronology

The League is an Oceanic Rocket League competition, aimed towards all level of play and to provide a stage for the local teams to play, grow, and showcase their skills hosted by yumi_cheeseman.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Australia High (Jayden Butler)

Format[edit]

  • Round Robin.
    • All matches are Bo5.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Notes:

1 Riv, Finn and CJM depart from Blessed Esports and return to Sneakybois prior to the commencement of the tournament.[1]
2 zayd leaves the No Dramas roster for The League prior to its commencement. SSteve replaces him.[2]
3 No Dramas is acquired by Solicit prior to Week 2 of League Play.[3]
4 Dire Wolves roster withdraws from the event prior to Week 3 of League Play.[4]
5 Misty joins Gaming Gamers to replace Leviathan, who has been moved to Substitute for the tournament, prior to Week 3 of League Play.[5]
6 Sneakybois are acquired by Team Skyfire prior to Week 2.[6]
7 Kevin07 is released from Southern Stars prior to Week 4.[7]
8 Team Ferox release their roster prior to Week 5.[8]

Substitutes[edit]

Substitutes Information
Team C. ID Replacing C. ID Description
Australia zayd
Australia Ghost vs. Week 1
Australia Baked Potato
New Zealand CJM vs. Week 4
Australia Mock
Australia Kevin07 vs. Week 4
Australia Tobee
New Zealand Valisk vs. Week 4

Results[edit]

Overview[edit]

Regular Season
1. Gaming Gamers2-06-0+6
2. Adelaar1-03-0+3
3. Southern Stars1-03-2+1
4. Solicit1-13-30
5. Greatest Gaming Gamers0-12-3-1
6. Dire Wolves0-10-3-3
6. Long Blue Cordial0-10-3-3
6. Team Skyfire0-10-3-3
1. Southern Stars▲22-06-4+2
2. Gaming Gamers▼12-18-3+5
3. Adelaar▼12-17-3+4
3. Greatest Gaming Gamers▲22-18-4+4
5. Solicit▼12-16-3+3
6. Dire Wolves0-20-6-6
6. Long Blue Cordial0-20-6-6
6. Team Skyfire0-20-6-6
1. Southern Stars4-012-4+8
2. Gaming Gamers3-111-3+8
3. Greatest Gaming Gamers3-111-4+7
4. Adelaar▼12-27-6+1
5. Solicit2-26-60
6. Long Blue Cordial1-33-9-6
6. Team Skyfire1-33-9-6
8. Dire Wolves▼20-40-12-12
1. Southern Stars6-018-5+13
2. Gaming Gamers4-114-3+11
3. Greatest Gaming Gamers4-114-4+10
4. Adelaar3-311-9+2
5. Solicit3-39-90
6. Team Skyfire1-43-12-9
7. Long Blue Cordial▼11-53-15-12
8. Dire Wolves0-50-15-15
1. Southern Stars7-021-5+16
2. Gaming Gamers6-120-4+16
3. Greatest Gaming Gamers5-218-7+11
4. Adelaar4-314-9+5
5. Solicit3-49-12-3
6. Team Skyfire2-56-15-9
DQ. Long Blue Cordial1-63-18-15
DQ. Dire Wolves0-70-21-21
Legend
Qualify for Finals
Qualify for Season 2 - Div 2
Eliminated
Show DuplicatesHide Duplicates
FF-W
Oct 21
FF-W
Sep 23
FF-W
Sep 30
FF-W
Oct 14
FF-W
Oct 14
FF-W
Oct 07
W-FF
Oct 07
W-FF
Oct 21
3-2
Sep 30
3-2
Sep 23
W-FF
Oct 14
3-1
Oct 14
W-FF
Oct 07
W-FF
Oct 07
W-FF
Sep 23
2-3
Sep 30
3-1
Oct 21
W-FF
Sep 23
3-0
Oct 07
W-FF
Oct 21
W-FF
Oct 14
W-FF
Sep 30
2-3
Sep 23
1-3
Oct 21
W-FF
Oct 07
3-1
Sep 30
W-FF
Oct 14
W-FF
Oct 21
W-FF
Oct 14
FF-W
Oct 14
FF-W
Sep 23
FF-W
Oct 07
FF-W
Oct 21
W-FF
Sep 30
W-FF
Sep 23
W-FF
Oct 14
1-3
Oct 14
0-3
Oct 07
1-3
Sep 30
W-FF
Oct 21
W-FF
Sep 23
W-FF
Sep 30
W-FF
Oct 07
FF-W
Oct 07
FF-W
Oct 21
FF-W
Oct 14
FF-W
Sep 30
FF-W
Sep 23
W-FF
Oct 21
FF-W
Oct 07
FF-W
Oct 07
FF-W
Oct 14
FF-W
Oct 21
FF-W
Sep 23
FF-W
Sep 30
FF-W
Oct 21
1 As Dire Wolves, Long Blue Cordial, Team Skyfire and Solicit forfeited their spots, their previous results were set as 3-0 victories for their opponents.[9]

Detailed Results[edit]

Round 1[edit]
Week 1 Matches
September 23, 2020 - 19:00 AEST
FRX 2
September 23, 2020 - 19:00 AEST
1
2
Mannfield (Stormy) - OT (+0:07)
2
1
Mannfield (Stormy) - OT (+0:43)
3 SS
SNKB FF
September 23, 2020 - 19:00 AEST
2
1
DFH Stadium - OT (+0:09)
W ADLR
September 23, 2020 - 19:45 AEST
DIRE FF
September 23, 2020 - 19:45 AEST
W ND
LBC FF
September 23, 2020 - 19:45 AEST
3
4
Mannfield (Night) - OT (+0:36)
W GAM
September 23, 2020 - 20:30 AEST
GAM W FF ND
Round 2[edit]
Week 2 Matches
September 30, 2020 - 19:00 AEST
GAM 2
September 30, 2020 - 19:00 AEST
3 SS
SNKB FF
September 30, 2020 - 19:00 AEST
2
1
DFH Stadium - OT (+2:23)
W SLCT
September 30, 2020 - 19:45 AEST
LBC FF
September 30, 2020 - 19:45 AEST
W FRX
DIRE FF
September 30, 2020 - 19:45 AEST
W ADLR
September 30, 2020 - 20:30 AEST
FRX 3
September 30, 2020 - 20:30 AEST
1
2
Mannfield - OT (+0:39)
2
1
Mannfield - OT (+7:39)
1 ADLR
Round 3[edit]
Week 3 Matches
October 7, 2020 - 19:00 AEDT
SLCT FF
October 7, 2020 - 19:00 AEDT
2
1
Mannfield (Night) - OT (+2:33)
0
1
Mannfield (Night) - OT (+0:39)
W FRX
GAM 3
October 7, 2020 - 19:00 AEDT
0 ADLR
October 7, 2020 - 19:45 AEDT
DIRE FF
October 7, 2020 - 19:45 AEDT
W LBC
SNKB FF
October 7, 2020 - 20:30 AEDT
2
3
Mannfield - OT (+1:38)
2
3
Mannfield - OT (+5:05)
W SS
October 7, 2020 - 20:30 AEDT
LBC FF
October 7, 2020 - 20:30 AEDT
W SNKB
DIRE FF
October 7, 2020 - 20:30 AEDT
W SS
Round 4[edit]
Week 4 Matches
October 14, 2020 - 19:00 AEDT
DIRE FF
October 14, 2020 - 19:00 AEDT
W GAM
SKF FF
October 14, 2020 - 19:00 AEDT
W FRX
October 14, 2020 - 19:45 AEDT
ADLR 1
October 14, 2020 - 19:45 AEDT
2
3
DFH Stadium - OT (+1:00)
3 SS
LBC FF
October 14, 2020 - 19:45 AEDT
W SLCT
October 14, 2020 - 20:30 AEDT
SS W
October 14, 2020 - 20:30 AEDT
FF SLCT
ADLR W
October 14, 2020 - 20:30 AEDT
FF LBC
Round 5[edit]
Week 5 Matches
October 21, 2020 - 19:00 AEDT
GAM 3 1 GGG
LBC FF
October 21, 2020 - 19:00 AEDT
W SS
SLCT FF
October 21, 2020 - 19:00 AEDT
W ADLR
October 21, 2020 - 19:45 AEDT
GAM W
October 21, 2020 - 19:45 AEDT
FF SKF
DIRE FF
October 21, 2020 - 20:30 AEDT
W GGG
October 21, 2020 - 20:30 AEDT
DIRE FF
October 21, 2020 - 20:30 AEDT
W SKF

Additional content[edit]

Streams[edit]

Replay files[edit]

Replays

References[edit]