Altitude's International StarLeague/Qualifiers

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki


Qualifier #1[edit]

  • Qualifier 1 was played on Saturday, the 18th of February, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro64 - Bo1: New Bloody Ridge
    • Ro32 - Bo3: Ground Zero/Match Point/Jade
    • Ro16 - Bo5: Match Point/Jade/New Bloody Ridge/Ground Zero/Match Point

Legs 1-4[edit]

Quarterfinals
  Byul
L
  Bakuryu
W
  BYE
L
  LegaCy
W
  BYE
N/A
  Volume
N/A
  NapKiN
N/A
  BYE
N/A
Semifinals
  Bakuryu
2
  LegaCy
0
  BYE
N/A
  BYE
N/A
Finals
  Bakuryu
W
  BYE
L
Quarterfinals
  Kolll
L
  BYE
W
  Dewalt
L
  BYE
W
  Light
L
  BYE
N/A
  GoTuNk
N/A
  BYE
W
Semifinals
  Kolll
2
  Dewalt
0
  BYE
L
  GoTuNk
W
Finals
  Kolll
3
  GoTuNk
2
Quarterfinals
  BYE
L
  WendiGo
W
  N0kia
W
  BYE
L
  Defi
1
  ASmOdey
0
  BYE
N/A
  gag
N/A
Semifinals
  WendiGo
L
  N0kia
W
  Defi
W
  BYE
L
Finals
  N0kia
0
  Defi
3
Quarterfinals
  Reaper
W
  BYE
L
  BYE
N/A
  Choosy
N/A
  Sayle
0
  dOTY
1
  Semih
1
  Zaraki
0
Semifinals
  Reaper
W
  BYE
L
  dOtY
2
  Semih
0
Finals
  Reaper
0
  dOtY
3


Legs 5-8[edit]

Quarterfinals
  Largo
W
  BYE
L
  Luckyfool
W
  BYE
L
  Terranos
N/A
  BYE
N/A
  Grzesiu13
W
  BYE
L
Semifinals
  Largo
2
  Luckyfool
0
  BYE
L
  Grzesiu13
W
Finals
  Largo
3
  Grzesiu13
0
Quarterfinals
  Bibiane
W
  BYE
L
  NoisE
1
  DragOn
0
  Talent
1
  Octzerg
0
  BYE
N/A
  Traps
N/A
Semifinals
  Bibiane
2
  NoisE
0
  Talent
W
  BYE
L
Finals
  Bibiane
3
  Talent
0
Quarterfinals
  Zpad
1
  Pono4ka
0
  BYE
L
  Justice
W
  Kashu
0
  TerrOr
1
  Detector
N/A
  BYE
N/A
Semifinals
  Zpad
2
  Justice
0
  TerrOr
W
  BYE
L
Finals
  Zpad
0
  TerrOr
3
Quarterfinals
  Rocky
N/A
  Telecom
N/A
  SouthPark
N/A
  BYE
N/A
  BYE
N/A
  Miso
N/A
  Outrage
0
  S2Glow
1
Semifinals
  BYE
N/A
  BYE
N/A
  BYE
L
  S2Glow
W
Finals
  BYE
L
  S2Glow
W

Qualifier #2[edit]

  • Qualifier 2 was played on Saturday, the 25th of February, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro64 - Bo1: Destination
    • Ro32 - Bo3: Aztec/Sniper Ridge/Tau Cross
    • Ro16 - Bo5: Sniper Ridge/Tau Cross/Destination/Aztec/Sniper Ridge

Legs 1-4[edit]

Quarterfinals
 Chile White
1
 Germany vanatir
0
  BYE
L
 Spain eOnzerg
W
 Spain Zaraki
N/A
 USA dsyxelic
N/A
 Sweden Traps
W
  BYE
L
Semifinals
 Chile White
0
 Spain eOnzErG
2
  BYE
L
 Sweden Traps
W
Finals
 Spain eOnzErG
3
 Sweden Traps
1
Quarterfinals
 USA Semih
W
  BYE
L
 Sweden Oya
N/A
  BYE
N/A
 USA Modesty
W
  BYE
L
  BYE
L
 Germany WendiGo
W
Semifinals
 USA Semih
W
  BYE
L
 USA Modesty
2
 Germany WendiGo
0
Finals
 USA Semih
3
 USA Modesty
0
Quarterfinals
  BYE
L
 Germany LML
W
 Russia Finger
L
 Russia Bender
W
 Russia ZerGgBoY
0
 Poland Mazur
1
 Germany Cryoc
0
 Russia Fenito
1
Semifinals
 Germany LML
0
 Russia Bender
2
 Poland Mazur
2
 Russia Fenito
0
Finals
 Russia Bender
1
 Poland Mazur
3
Quarterfinals
 USA LuMiX
0
 Poland KogeT
1
 USA fLip
W
  BYE
L
 United Kingdom Karate
W
  BYE
L
 Poland MAcK
N/A
 Canada essbee
N/A
Semifinals
 Poland KogeT
2
 USA fLip
1
 United Kingdom Karate
W
  BYE
L
Finals
 Poland KogeT
3
 United Kingdom Karate
0


Legs 5-8[edit]

Quarterfinals
  BYE
L
 Kazakhstan Terranos
W
 USA Miso
0
 Poland Choosy
1
 Russia Specter
W
  BYE
L
 Ukraine ASmOdey
0
 Bolivia MigueL
1
Semifinals
 Kazakhstan Terranos
0
 Poland Choosy
2
 Russia Specter
2
 Bolivia MigueL
0
Finals
 Poland Choosy
3
 Russia Specter
0
Quarterfinals
 Poland SneazeL
1
 Hungary PaSs
0
  BYE
N/A
 Russia TTF
N/A
 Bulgaria TechnicS
W
  BYE
L
  BYE
L
 Russia Plumbum
W
Semifinals
 Poland SneazeL
W
  BYE
L
 Bulgaria TechnicS
2
 Russia Plumbum
0
Finals
 Poland SneazeL
2
 Bulgaria TechnicS
3
Quarterfinals
 Russia Dewalt
W
  BYE
L
  BYE
L
 Canada Zpad
W
 Canada AstrO
W
  BYE
L
  BYE
L
 USA Jumper
W
Semifinals
 Russia Dewalt
2
 Canada Zpad
0
 Canada AstrO
0
 USA Jumper
2
Finals
 Russia Dewalt
3
 USA Jumper
1
Quarterfinals
 Ukraine Detector
W
  BYE
L
 Russia Bylat
L
 Finland Napoleon
W
 Russia Kardinal
0
 Russia silfer
1
 USA Favian_Su
N/A
  BYE
N/A
Semifinals
 Ukraine Detector
0
 Finland Napoleon
2
 Russia Silfer
W
  BYE
L
Finals
 Finland Napoleon
3
 Russia Silfer
0

Qualifier #3[edit]

  • Qualifier 3 was played on Saturday, the 3rd of March, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro32 - Bo3: Destination/Jade/Sniper Ridge
    • Ro16 - Bo5: Jade/Sniper Ridge/Neo Aztec/Destination/Jade

Legs 1-4[edit]

Semifinals
  BYE
L
 USA fLip
W
 Poland Predator
N/A
 Russia 10xerogi
N/A
Finals
 USA fLip
W
  BYE
Semifinals
 Russia Ramms
W
 Poland LamZZZ
W.O.
 USA ZoRk
W.O.
 Poland kaziowichura
W
Finals
 Russia Ramms
1
 Poland kaziowichura
3
Semifinals
 Brazil Appletree
N/A
  BYE
 Poland Pike
W
 Poland ShockeR_40
W.O.
Finals
  BYE
L
 Poland Pike
W
Semifinals
 Russia Tolyan
N/A
 Russia ARs
N/A
 Bolivia MigueL
0
 United Kingdom Karate
2
Finals
  BYE
L
 United Kingdom Karate
W


Legs 5-8[edit]

Semifinals
 Russia N0kia
W
 Canada Assault
W.O.
 USA Reaper
2
 USA Modesty
0
Finals
 Russia N0kia
1
 USA Reaper
3
Semifinals
 Hungary skzlime
2
 Canada Bizzy
0
 Russia D_DA
W.O.
 Canada V-Gundam
W
Finals
 Hungary skzlime
3
 Canada V-Gundam
0
Semifinals
 Poland SneazeL
2
 Germany aCe
0
 Macedonia Octzerg
W
 Russia Boom
W.O.
Finals
 Poland Sneazel
3
 Macedonia Octzerg
0
Semifinals
 Poland GameZZZ
W.O.
 USA JeuXx
W
 Russia Bylat
W.O.
 Poland Shad
W
Finals
 USA JeuXx
0
 Poland Shad
3

Qualifier #4[edit]

  • Qualifier 1 was played on Saturday, the 10th of March, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro32 - Bo3: New Bloody Ridge/Tau Cross/Ground Zero
    • Ro16 - Bo5: Tau Cross/Ground Zero/Match Point/New Bloody Ridge/Tau Cross

Legs 1-4[edit]

Semifinals
 Poland Grzesiu13
0
 USA Jumper
2
 Poland TriX
W
Finals
 USA Jumper
3
 Poland TriX
2
Semifinals
 Canada AstrO
2
 Canada Assault
0
 Canada Bizzy
2
 Russia LancerX
0
Finals
 Canada AstrO
3
 Canada Bizzy
0
Semifinals
 Croatia LocDog
2
 Hungary PaSs
0
 Brazil M
1
 Canada DragOn
2
Finals
 Croatia LocDog
2
 Canada DragOn
3
Semifinals
 Poland ZZZoom
0
 Hungary Kashu
2
 Poland SouthPark
W
  BYE
L
Finals
  Kashu
1
  SouthPark
3


Legs 5-8[edit]

Semifinals
 Italy AlfiO
W
 Russia Bomja
W.O.
 USA Advisory
L
 Bulgaria INF3CTED
W
Finals
 Italy AlfiO
3
 Bulgaria INF3CTED
0
Semifinals
 Bulgaria BoxioR
0
 Russia D_DA
2
 USA Modesty
W
 Bolivia MigueL
W.O.
Finals
 Russia D_DA
0
 USA Modesty
3
Semifinals
 Russia gag
2
 Russia Justice
0
 Poland Predator
W.O.
 France Elena
W
Finals
 Russia gag
3
 France Elena
0
Semifinals
 USA Talent
W.O.
 Chile GoTuNk
W
 Russia Djem5
W.O.
 Macedonia Octzerg
W.O.
Finals
 Chile GoTuNk
W
  BYE
L

Qualifier #5[edit]

  • Qualifier 5 was played on Saturday, the 17th of March, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro64 - Bo1: Ground Zero
    • Ro32 - Bo3: Match Point/Jade/New Bloody Ridge
    • Ro16 - Bo5: Jade/New Bloody Ridge/Ground Zero/Match Point/Jade

Legs 1-4[edit]

Quarterfinals
 Canada rainei
W
  BYE
L
 Argentina Viciado
W
  BYE
L
  BYE
L
 Ukraine spy-faith
W
 Germany vanatir
W
  BYE
L
Semifinals
 Canada rainei
W
 Argentina Viciado
W.O.
 Ukraine spy-faith
0
 Germany vanatir
2
Finals
 Canada rainei
0
 Germany vanatir
3
Quarterfinals
  BYE
L
 Russia Plumbum
W
 Mexico DeSka
W
  BYE
L
 Russia ZerGgBoY
W
  BYE
L
 New Zealand Batang
W
  BYE
L
Semifinals
 Russia Plumbum
0
 Mexico DeSka
2
 Russia ZergGBoY
W.O.
 New Zealand Batang
W
Finals
 Mexico DeSka
3
 New Zealand Batang
0
Quarterfinals
 Croatia LocDog
W
 USA TiMeStOp007
W.O.
  BYE
L
 Russia LancerX
W
  BYE
L
 Bulgaria ZergbOy
W
 USA JeuXx
W
  BYE
L
Semifinals
 Croatia LocDog
W
 Russia LancerX
W.O.
 Bulgaria ZergbOy
W.O.
 USA JeuXx
W
Finals
 Croatia LocDog
L
 USA JeuXx
W1
1) The LocDog vs JeuXx series was taken to a 2-2 score, at which point LocDog had to forfeit the match due to having to leave, thus granting JeuXx the win of the bracket.
Quarterfinals
 Canada JMo
W
  BYE
L
  BYE
L
 Peru ZeTy(-)
W
  BYE
L
 Poland ZZZoom
W
  BYE
L
 Romania OnYx
W
Semifinals
 Canada JMo
W
 Peru ZeTy(-)
W.O.
 Poland ZZZoom
W.O.
 Romania OnYx
W.O.
Finals
 Canada JMo
W
  BYE
L


Legs 5-8[edit]

Quarterfinals
 Bulgaria INF3CTED
W
  BYE
L
 USA shenron
W
  BYE
L
 Russia Dreamer
L
 Australia Fold
W
  BYE
L
 Poland Predator
W
Semifinals
 Bulgaria INF3CTED
2
 USA shenron
0
 Australia fold
 Poland Predator
2
Finals
 Bulgaria INF3CTED
3
 Poland Predator
2
Quarterfinals
 Poland TriX
W
  BYE
L
 Finland sTrobe
W
  BYE
L
 Peru CaStrO
1
 Canada Sailboat
0
 Germany Cryoc
0
 Chile DinOt
1
Semifinals
 Poland TriX
W
 Finland sTrobe
W.O.
 Peru CastrO
W.O.
 Chile DinOt
W
Finals
 Poland TriX
0
 Chile DinOt
3
Quarterfinals
 Poland trutaCz
W
  BYE
L
 USA Advisory
W
  BYE
L
 Bulgaria Wallace
W
  BYE
L
 USA andreyy
W
  BYE
L
Semifinals
 Poland trutaCz
W.O.
 USA Advisory
W.O.
 Bulgaria Wallace
W
 USA andreyy
W.O.
Finals
  BYE
 Bulgaria Wallace
W
Quarterfinals
 Spain ZaRaki
W
  BYE
L
 Canada Zepish
W
  BYE
L
 Canada Bizzy
W
  BYE
L
 USA Favian_Su
W
 Poland Grzesiu13
W.O.
Semifinals
 Spain ZaRaki
2
 Canada Zepish
0
 Canada Bizzy
2
  Favian_Su
0
Finals
 Spain ZaRaki
1
 Canada Bizzy
3

Qualifier #6[edit]

  • Qualifier 6 was played on Saturday, the 24th of March, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro64 - Bo1: Tau Cross
    • Ro32 - Bo3: Sniper Ridge/Neo Aztec/Destination
    • Ro16 - Bo5: Neo Aztec/Destination/Tau Cross/Sniper Ridge/Aztec


Legs 1-4[edit]

Quarterfinals
 Ukraine ASmOdey
W
  BYE
L
 Chile White
W
  BYE
L
 Russia Boom
W
  BYE
L
  BYE
L
 Peru CaStrO
W
Semifinals
 Ukraine ASmOdey
0
 Chile White
2
 Russia Boom
0
 Peru CaStrO
2
Finals
 Chile White
0
 Peru CastrO
3
Quarterfinals
 New Zealand Batang
0
 Russia Justice
1
 Peru ZeTy(-)
W
  BYE
L
  BYE
L
 United Kingdom Sayle
W
 Poland TriX
1
 Ukraine Detector
0
Semifinals
 Russia Justice
0
 Peru ZeTy(-)
2
 United Kingdom Sayle
1
 Poland TriX
2
Finals
 Peru ZeTy(-)
2
 Poland TriX
3
Quarterfinals
 France Elena
W
  BYE
L
 Germany Favorite
W
  BYE
L
 USA LuMiX
W
  BYE
L
  BYE
L
 Russia cool2be
W
Semifinals
 France Elena
2
 Germany Favorite
1
 USA LuMiX
L
 Russia cool2be
W
Finals
 France Elena
3
 Russia cool2be
1
Quarterfinals
  BYE
L
 USA NoisE
W
  BYE
L
 Russia Djem5
W
 Canada Shuruken
1
 Malaysia BlackCAT
0
  BYE
L
 Poland Messer
W
Semifinals
 USA NoisE
1
 Russia Djem5
2
  Shuruken
0
 Poland Messer
2
Finals
 Russia Djem5
3
 Poland Messer
1


Legs 5-8[edit]

Quarterfinals
  BYE
L
 Russia TTF
W
 Russia Rocky
W
  BYE
L
 Germany LML
W
 Canada Nagisama
W.O.
 Russia sheepdog
W
  BYE
L
Semifinals
 Russia TTF
W
 Russia Rocky
W.O.
 Germany LML
2
 Russia sheepdog
Finals
 Russia TTF
3
 Germany LML
1
Quarterfinals
 Bulgaria Cosy
W
  BYE
L
 Russia Specter
W
  BYE
L
 Hungary Kashu
W
  BYE
L
 Russia Spirit
1
 USA Probe
0
Semifinals
 Bulgaria Cosy
W
 Russia Specter
W.O.
 Hungary Kashu
 Russia Spirit
0
Finals
 Bulgaria Cosy
0
 Hungary Kashu
3
Quarterfinals
 Poland ShockeR_40
W
  BYE
L
 USA Ronin
W.O.
 Russia Ramms
W
  BYE
L
 Canada rainei
W
 Germany Cryoc
W
  BYE
L
Semifinals
 Poland ShockeR_40
0
  Ramms
2
 Canada rainei
1
 Germany Cryoc
2
Finals
 Russia Ramms
3
 Germany Cryoc
2
Quarterfinals
 Canada Target
W
  BYE
L
 Russia LancerX
W
  BYE
L
  BYE
L
 Italy Pebble
W
 USA andreyy
0
 Peru TeRRanBoy
1
Semifinals
 Canada Target
W.O.
 Russia LancerX
W
 Italy Pebble
0
 Peru TeRRanBoy
2
Finals
 Russia LancerX
3
 Peru TeRRanBoy
0

Qualifier #7[edit]

  • Qualifier 7 was played on Saturday, the 31st of March, starting at 19:00 CET
  • Maps will be:
    • Ro64 - Bo1: Jade
    • Ro32 - Bo3: Match Point/Sniper Ridge/Ground Zero
    • Ro16 - Bo5: Sniper Ridge/Ground Zero/Jade/Match Point/Sniper Ridge


Legs 1-4[edit]

Semifinals
 Russia Boom
2
 USA Probe
1
 Germany LML
W
 Poland ShockeR_40
W.O.
Finals
 Russia Boom
0
 Germany LML
3
Semifinals
 Russia ZerGgboy
L
 USA NoisE
W
 Russia N0kia
W
 Ukraine sky-faith
L
Finals
 USA NoisE
3
 Russia N0kia
0
Semifinals
 Australia Fold
W.O.
 Hungary FakAp
W.O.
 Canada Nagisama
W.O.
 USA dsyxelic
W
Finals
  BYE
L
 USA dsyxelic
W
Semifinals
 Poland trutaCz
W.O.
 USA Ronin
W
 Canada Shuruken
W.O.
 Canada Zepish
W.O.
Finals
 USA Ronin
W
  BYE
L


Legs 5-8[edit]

Quarterfinals
 Ukraine fraer
W
  BYE
L
 USA LuMiX
W
  BYE
L
 New Zealand Batang
W.O.
 Peru TeRRanBoy
W.O.
  BYE
L
 Russia D_DA
W
Semifinals
 Ukraine fraer
2
 USA LuMiX
0
  BYE
L
 Russia D_DA
W
Finals
 Ukraine fraer
0
 Russia D_DA
3
Semifinals
 USA CfgosCuba
W
 USA Favian_Su
W.O.
 Canada WandS
W.O.
 Russia Plumbum
W
Finals
 USA CfgosCuba
0
 Russia Plumbum
3
Semifinals
 Poland Messer
2
 Hungary PaSs
0
 Canada AnkleBreak
2
 Germany Favorite
0
Finals
 Poland Messer
2
 Canada AnkleBreak
3
Semifinals
 Chile White
W
 Russia Rocky
W.O.
 Croatia LocDog
2
 USA 000ZZE000
0
Finals
 Chile White
0
 Croatia LocDog
3

Qualified Players[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Qualified Players
227189