Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BSL8 Ladder Open #3


[e][h]BSL8 Ladder Open #3
League Information
Series:
Organizer:
Server:
EU
Type:
Online
Location:
Poland Poland
Format:
Double Elimination
Prize pool:
$100
Date:
2019-12-22
Liquipedia Tier:
Links
Maps

The BSL8 Ladder Open #3 is a tournament organized during BSL8 Ladder Stage to encourage participants to play ladder.

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Anyone who played at least 20 games in BSL 8 Ladder could participate
    • Players had to use their BSL8-Nickname when signing up.
  • Winners bracket - bo1, bo3 from Ro8
  • Losers bracket - bo1
  • Finals: bo5 ( 1:0 advantage for WB winner)
  • Map order:
    • Round 1 - Quintessence
    • Round 2 - Clay Fields
    • Round 3 - Neo Transistor
    • Round 4 - Quintessence
    • Round 5 - Clay Fields
    • Round 6 - Neo Transistor (and so on...)

Prize Pool[edit]

  • Top 4 players get points that count towards BSL10 qualification.
  • $5 lottery between players who hadn't given any walkovers!

Map Pool[edit]

Crossing Field Heartbreak Ridge Neo Sylphid Neo Transistor Clay Fields Gladiator Quintessence
Crossing Field Heartbreak Ridge Neo Sylphid Neo Transistor Clay Fields Gladiator Quintessence


Results[edit]

Full bracket on Challonge

Winners Bracket

Round 1
  
  
 Poland ZZZoom
0
 Russia Jedi_One
1
  
  
  
  
  
  
 Finland Napoleon
1
 Sweden jOjO
0
  
  
 Spain Squall
W
 Kazakhstan ClickMer
-
  
  
 Germany LML
0
 Germany fischei
1
  
  
 Chile Tech
1
 USA StRyKeR
0
  
  
 Sweden KameZerg
0
 Romania Suckling
1
  
  
 Russia lancerx
-
 USA IGotSunshine
W
Round 2
 Russia Dewalt
1
 Russia Jedi_One
0
 Germany Cryoc
1
 Russia spx
0
 Peru Dandy
1
 Finland Napoleon
0
 Russia g0rynich
1
 Spain Squall
0
 Poland Bonyth
1
 Germany fischei
0
 Belgium EOnzErG
1
 Chile Tech
0
 Russia Casper
1
 Romania UltraLinG
0
 USA Ty2
1
 USA IGotSunshine
0
Round 3
 Russia Dewalt
2
 Germany Cryoc
1
 Peru Dandy
0
 Russia g0rynich
2
 Poland Bonyth
1
 Belgium EOnzErG
2
 Russia Casper
0
 USA Ty2
2
Round 4
 Russia Dewalt
2
 Russia g0rynich
1
 Belgium EOnzErG
1
 USA Ty2
2

Losers Bracket[edit]

Losers Round 1
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Losers Round 2
  
  
 USA IGotSunshine
1
 Poland ZZZoom
0
 Chile Tech
0
 Sweden jOjO
1
 Germany fischei
 Kazakhstan ClickMer
 Spain Squall
1
 Germany LML
0
 Finland Napoleon
0
 USA StRyKeR
1
 Russia spx
0
 Sweden KameZerg
1
 Russia Jedi_One
W
 Russia lancerx
-
Losers Round 3
 Romania UltraLinG
0
 USA IGotSunshine
1
 Sweden jOjO
0
 Germany fischei
1
 Spain Squall
1
 USA StRyKeR
0
 Sweden KameZerg
1
 Russia Jedi_One
0
Losers Round 4
 Peru Dandy
0
 USA IGotSunshine
1
 Germany Cryoc
1
 Germany fischei
0
 Russia Casper
1
 Spain Squall
0
 Poland Bonyth
1
 Sweden KameZerg
0
Losers Round 5
 USA IGotSunshine
1
 Germany Cryoc
0
 Russia Casper
0
 Poland Bonyth
1
Losers Round 6
 USA IGotSunshine
W
 Belgium EOnzErG
-
 Poland Bonyth
1
 Russia g0rynich
0

Final Bracket[edit]

From Winners Bracket
 Russia Dewalt
2
 USA Ty2
0
From Losers Bracket
 USA IGotSunshine
0
 Poland Bonyth
1
Losers Finals
 USA Ty2
1
 Poland Bonyth
0
Grand Finals
 Russia Dewalt
1
 USA Ty2
3

View Games[edit]

References[edit]