BSL9 GosuLeague

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



[e][h]BSL9 GosuLeague
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Format:
1v1
Start Date:
2020-04-17
End Date:
2020-06-07
Links
Winners
Germany  Bakuryu
United States  Jaeyun
United States  Ty2
Chile  Tech
Player Breakdown
Number of Players:
32
10
4
18
Maps
Chronology

The "BSL9 GosuLeague" (or BSL9 Gosu for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2020 for the medium-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1] [2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
  • Ro32 Group Stage
    • 8 groups of 4 players each
    • Double elimination, (all series are bo1, except losers series and final series that are bo3).
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • 4 groups of 4 players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven..

Participants[edit]

Protoss Protoss (10) Terran Terran (4) Zerg Zerg (18)
Bulgaria Wallace Peru HorizonLow Poland Julia
United States Razz Greece Sabbath Kazakhstan Darkysh
United States Just Russia TTF Russia MIG.Scout
Peru LaAbuela Poland Ziggy United States Ty2
Chile Tech United States Jiraiya
Norway Oystein Chile Toronspider
Germany MasterReY United States jamesuh
United States Reese United States StRyKeR
Russia Dreamer Poland ZZZoom
Peru Julioss United States Jaeyun
Croatia Ptak
Norway Eriador
Romania UltraLinG
Germany Bakuryu
Peru Ozuna
Peru MafiuS
Sweden DeliCato
Russia Defi

Prize Pool[edit]

Prize pool to be announced

Map Pool[edit]

Talents[edit]

Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread Watch VOD
April 28, 2020 - 19:00 CEST
1. Poland  Julia 2-0 2-0
2. Bulgaria  Wallace 2-1 3-2
3. United States  Razz 1-2 2-3
4. Kazakhstan  Darkysh 0-2 0-2

Group B[edit]

Group B lrthread Watch VOD
April 28, 2020 - 21:00 CEST
1. United States  Just 2-0 2-0
2. Peru  LaAbuela 2-1 3-1
3. Russia  MIG.Scout 1-2 2-3
4. Peru  HorizonLow 0-2 0-3

Group C[edit]

Group C lrthread Watch VOD
April 30, 2020 - 19:00 CEST
1. United States  Ty2 2-0 1-0
2. Chile  Tech 2-1 2-1
3. United States  Jiraiya 1-2 1-0
4. Argentina  Sabbath 0-2 0-3

Group D[edit]

Group D lrthread Watch VOD
April 30, 2020 - 21:00 CEST
1. Norway  Oystein 2-0 2-0
2. Russia  TTF 2-1 3-1
3. Chile  Toronspider 1-2 2-4
4. United States  jamesuh 0-2 1-3

Group E[edit]

Group E lrthread
May 5, 2020 - 19:00 CEST
1. United States  StRyKeR 2-0 2-0
2. Germany  MasterReY 2-1 4-2
3. Poland  ZZZoom 1-2 2-3
4. United States  Reese 0-2 0-3

Group F[edit]

Group F lrthread
May 5, 2020 - 21:00 CEST
1. United States  Jaeyun 2-0 2-0
2. Croatia  Ptak 2-1 4-3
3. Norway  Eriador 1-2 2-3
4. Romania  UltraLinG 0-2 1-3

Group G[edit]

Group G lrthread Watch VOD
May 7, 2020 - 19:00 CEST
1. Germany  Bakuryu 2-0 2-0
2. Peru  Ozuna 2-1 3-1
3. Russia  Dreamer 1-2 2-3
4. Peru  MafiuS 0-2 0-3

Group H[edit]

Group H lrthread Watch VOD
May 7, 2020 - 21:00 CEST
1. Sweden  DeliCato 2-0 2-0
2. Russia  Defi 2-1 2-1
3. Poland  Ziggy 1-2 0-3
4. Peru  Julioss 0-2 0-0


Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread
May 12, 2020 - 19:00 CEST
1. Poland  Julia 2-1 2-3
2. Sweden  DeliCato 0-2 1-4
3. Peru  LaAbuela 0-2 0-0
DQ. Peru  Ozuna 2-0 4-0

Group B[edit]

Group B lrthread Watch VOD
May 14, 2020 - 19:30 CEST
1. Germany  Bakuryu 2-0 4-1
2. United States  Just 2-1 5-3
3. Russia  Defi 1-2 3-4
4. Bulgaria  Wallace 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C lrthread
May 19, 2020 - 19:00 CEST
1. United States  Jaeyun 2-0 4-1
2. United States  Ty2 2-1 4-3
3. Russia  TTF 1-2 3-5
4. Germany  MasterReY 0-2 2-4

Group D[edit]

Group D lrthread Watch VOD
May 21, 2020 - 19:30 CEST
1. Chile  Tech 2-0 4-2
2. United States  StRyKeR 2-1 5-2
3. Norway  Oystein 1-2 3-5
4. Croatia  Ptak 0-2 1-4

Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
 Poland Julia
2
Julia 
 Ty2
May 26, 2020 - 19:00 CEST
 USA Ty2
3
 Germany Bakuryu
3
Bakuryu 
 StRyKeR
May 26, 2020 - 21:30 CEST
 USA StRyKeR
1
 Sweden DeliCato
2
DeliCato 
 Jaeyun
May 28, 2020 - 19:00 CEST
 USA Jaeyun
3
 USA Just
1
Just 
 Tech
May 28, 2020 - 21:00 CEST
 Chile Tech
3
Semifinals
 USA Ty2
2
Ty2 
 Bakuryu
June 2, 2020 - 21:00 CEST
 Germany Bakuryu
3
 USA Jaeyun
3
Jaeyun 
 Tech
June 2, 2020 - 22:30 CEST
 Chile Tech
1
Finals
 Germany Bakuryu
4
Bakuryu 
 Jaeyun
 USA Jaeyun
3

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 32
114161
Round of 16
619
Quarterfinals
251
Semifinals
112
Finals
11
Winner
1

Map statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Clay Fields921150.0%330100.0%-----31
Escalade15110100.0%71614.3%-----61
La Mancha2331233.3%53260.0%32166.7%-84
Match Point2441325.0%148657.1%220100.0%-31
Monte Cristo921150.0%62433.3%-----1-
Neo Sylphid2951420.0%159660.0%110100.0%-53
Whiteout102020.0%43175.0%1010.0%-3-
Total Sum (Σ)1191961331.6%54292553.7%75271.4%-2910

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

External links[edit]

References[edit]