BSL10 GosuLeague

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



[e][h]BSL10 GosuLeague
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Format:
1v1
Start Date:
2020-09-29
End Date:
2020-11-12
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
15
5
12
Maps

The "BSL10 GosuLeague" (or BSL10 Gosu for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2020 for the medium-skilled players.
Only players that were living outside of South Korea could participate in this tournament. [1]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
  • Ro32 Group Stage
    • 8 groups of 4 players each
    • Double elimination, (all series are bo1, except losers series and final series that are bo3).
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • 4 groups of 4 players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven..

Participants[edit]

Protoss Protoss (15) Terran Terran (5) Zerg Zerg (12)
Poland VenOm Bolivia Raynor United States Browne
Russia lancerx Czech Republic Thebis Kazakhstan ClickMer
Chile nba Argentina Sabbath Germany Bakuryu
Germany MasterReY Poland Tarson Czech Republic izu
Russia Dreamer Russia TTF Mexico Galaxy
Bolivia DarK  — Spain SquaLL
Peru Dienmax  — Croatia Ptak
Germany GeNtLeMaN  — Bolivia JDConan
France Adelscott  — Norway Eriador
Sweden rUSKIG  — Poland ZZZoom
Peru Yugox  — Sweden KameZerg
Chile White  — Chile tOsKY
Bulgaria Wallace  — Kazakhstan Darkysh
Sweden StormtoSS  —  —
Sweden Bischu  —  —
United Kingdom KwarK  —  —

Prize Pool[edit]

Prize pool to be announced

Map Pool[edit]

Talents[edit]

Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread Watch VOD
September 29, 2020 - 19:00 CEST
1. Poland  VenOm 2-0 2-0
2. United States  Browne 2-1 3-2
3. Russia  lancerx 1-2 3-3
4. Kazakhstan  ClickMer 0-2 0-3

Group B[edit]

Group B lrthread Watch VOD
October 2, 2020 - 20:30 CEST
1. Germany  MasterReY 2-0 2-0
2. Chile  nba 2-1 3-1
3. Germany  Bakuryu 1-2 2-3
4. Czech Republic  izu 0-2 0-3

Group C[edit]

Group C lrthread Watch VOD
October 1, 2020 - 19:30 CEST
1. Spain  SquaLL 2-0 1-0
2. Russia  Dreamer 2-1 1-1
3. Mexico  Galaxy 0-2 0-1
4. Bolivia  Raynor 0-2 0-0

Group D[edit]

Group D lrthread Watch VOD
October 1, 2020 - 20:30 CEST
1. Peru  Dienmax 2-0 1-0
2. Bolivia  DarK 2-1 3-0
3. Czech Republic  Thebis 1-2 0-3
4. Germany  GeNtLeMaN 2-0 0-1

Group E[edit]

Group E lrthread Watch VOD
October 6, 2020 - 19:00 CEST
1. Croatia  Ptak 2-0 2-0
2. Sweden  rUSKIG 2-1 2-1
3. France  Adelscott 1-2 1-1
4. Bolivia  JDConan 0-2 0-3

Group F[edit]

Group F lrthread Watch VOD
October 6, 2020 - 21:00 CEST
1. Peru  Yugox 2-0 2-0
2. Norway  Eriador 2-1 3-2
3. Russia  TTF 1-2 3-3
4. Bulgaria  Wallace 0-2 1-3

Group G[edit]

Group G lrthread Watch VOD
October 8, 2020 - 19:30 CEST
1. Poland  ZZZoom 2-0 2-0
2. Sweden  StormtoSS 2-1 4-2
3. Argentina  Sabbath 1-2 1-3
4. Sweden  Bischu 0-2 1-3

Group H[edit]

Group H lrthread Watch VOD
October 8, 2020 - 21:00 CEST
1. United Kingdom  KwarK 2-0 2-0
2. Poland  Tarson 2-1 4-1
3. Chile  tOsKY 1-2 0-3
4. Kazakhstan  Darkysh 0-2 0-2


Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread Watch VOD
October 13, 2020 - 19:00 CEST
1. Poland  VenOm 2-0 4-1
2. United Kingdom  KwarK 2-1 5-2
3. Chile  nba 1-2 2-5
4. Sweden  StormtoSS 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B lrthread Watch VOD Watch VOD
October 15, 2020 - 19:00 CEST
1. United States  Browne 2-0 4-2
2. Poland  Tarson 2-1 5-4
3. Poland  ZZZoom 1-2 4-5
4. Germany  MasterReY 0-2 2-4

Group C[edit]

Group C lrthread Watch VOD
October 20, 2020 - 19:30 CEST
1. Peru  Yugox 2-0 4-1
2. Bolivia  DarK 2-1 4-4
3. Sweden  rUSKIG 1-2 4-4
4. Spain  SquaLL 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D lrthread Watch VOD
October 22, 2020 - 19:30 CEST
1. Norway  Eriador 2-0 4-0
2. Croatia  Ptak 2-1 4-3
3. Russia  Dreamer 1-2 3-5
4. Peru  Dienmax 0-2 0-4


Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
 Poland VenOm
2
VenOm 
 DarK
Oct 27, 2020 - 19:00 CEST
 Bolivia DarK
3
 USA Browne
3
Browne 
 Ptak
Oct 27, 2020 - 19:00 CEST
 Croatia Ptak
1
 Peru Yugox
3
Yugox 
 KwarK
Oct 29, 2020 - 19:00 CEST
 United Kingdom KwarK
0
 Norway Eriador
2
Eriador 
 Tarson
Oct 29, 2020 - 20:30 CEST
 Poland Tarson
3
Semifinals
 Bolivia DarK
2
DarK 
 Browne
Oct 31, 2020 - 19:00 CET
 USA Browne
3
 Peru Yugox
0
Yugox 
 Tarson
Oct 31, 2020 - 20:10 CET
 Poland Tarson
3
Finals
 USA Browne
2
Browne 
 Tarson
 Poland Tarson
4

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 32
15512
Round of 16
916
Quarterfinals
413
Semifinals
211
Finals
11
Winner
NYD

Map statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Benzene1641325.0%63350.0%110100.0%-23
Bubbles3----110100.0%2020.0%---
Eclipse3531233.3%125741.7%64266.7%-410
Neo Sylphid203030.0%96366.7%2020.0%-24
Optimizer21660100.0%94544.4%42250.0%-11
Polypoid22440100.0%102820.0%110100.0%-16
Reap the Storm1563350.0%75271.4%-----11
Total Sum (Σ)13226151157.7%54262848.1%168850.0%-1125

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

External links[edit]

References[edit]