BSL6 ChoboLeague

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



The "BSL6 ChoboLeague" (or BSL6 for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2018-2019 for the lower-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1][2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
    • Any non-Korean player can make a StarCraft:Remastered account with BSL6- tag and submit it on tournament's official web page;
    • Top 54 to 86 players from the ladder stage will advance to the BSL6 ChoboLeague;
  • Ro32 Group Stage
    • Eight groups with 4 players each;
    • Double elimination format: best-of-one;
    • Top two players in each group advance;
  • Ro16 Group Stage
    • Double elimination format: best-of-three;
    • Top two players in each group advance;
  • Elimination Stage
    • Eight player single-elimination bracket;
    • Quarterfinals and semifinals are best-of-five.
    • Final is best-of-seven.

Participants[edit]

Protoss Protoss () Terran Terran () Zerg Zerg ()
Chile  White USA  Chego Russia  Zuzy
USA  Battousai Chile  TousaN Peru  Mendi
Bulgaria  Hardi Sweden  80smullet Bolivia  erosscraft
USA  Tim USA  Foxbat Antiga
Germany  fischei Bulgaria  Marine USA  kimchi
USA  seriosity Peru  Kingx Peru  ZeTy
Germany  Dentarg Poland  CruiseR France  HaN
USA  jordaddy Bolivia  Fly Sweden  Agge
USA  Armada United Kingdom  Ska Peru  Mafius
Russia  Silver
Russia  MeleaGrr

Prize pool[edit]

Prize pool features Battle.net balance codes bonus points in BSL7 Ladder.[3]

Place Prize
€50 on Battle.net balance +100 points in BSL7 Ladder.
+80 points in BSL7 Ladder Stage
+50 points in BSL7 Ladder Stage
+30 points in BSL7 Ladder Stage

Map pool[edit]

Benzene Block Chain Circuit Breaker Eddy Heartbeat Kiseyras Sylphid
Benzene Block Chain Circuit Breakers Eddy Heartbeat Kiseyras Sylphid


Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. VingZil 0-0 0-0
2. Chile  White 0-0 0-0
3. USA  Battousai 0-0 0-0
4. Bulgaria  HarDi 0-0 0-0

Group B[edit]

Group A
1. USA  Chego 0-0 0-0
2. Chile  TousaN 0-0 0-0
3. USA  Tim 0-0 0-0
4. Sweden  80smullet 0-0 0-0

Group C[edit]

Group A
1. Germany  fischei 0-0 0-0
2. jessiesc 0-0 0-0
3. Russia  Zuzy 0-0 0-0
4. USA  Seriosity 0-0 0-0

Group D[edit]

Group A
1. Peru  Mendi 0-0 0-0
2. Narsil 0-0 0-0
3. Bolivia  erosscraft 0-0 0-0
4. Antiga 0-0 0-0

Group E[edit]

Group A
1. USA  Foxbat 0-0 0-0
2. Bulgaria  Marine 0-0 0-0
3. Germany  Dentarg 0-0 0-0
4. USA  kimchi 0-0 0-0

Group F[edit]

Group A
1. Peru  Kingx 0-0 0-0
2. Peru  ZeTy 0-0 0-0
3. Poland  CruiseR 0-0 0-0
4. USA  Jordaddy 0-0 0-0

Group G[edit]

Group A
1. France  HaN 0-0 0-0
2. Sweden  AgGe 0-0 0-0
3. Bolivia  Fly 0-0 0-0
4. USA  Armada 0-0 0-0

Group H[edit]

Group A
1. United Kingdom  Ska 0-0 0-0
2. Peru  Mafius 0-0 0-0
3. Russia  Silver 0-0 0-0
4. Russia  MeleaGrr 0-0 0-0


Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group B[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group C[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group D[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0


Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
  
  
  
  
  
  
  
  
Semifinals
  
  
  
  
Finals
  
  

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

References[edit]