BSL6 GosuLeague

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



The "BSL6 GosuLeague" (or BSL6 for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2018-2019 for the medium-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1][2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
    • Any non-Korean player can make a StarCraft:Remastered account with BSL6- tag and submit it on tournament's official web page;
    • Top 21 to 53 players from the ladder stage will advance to the BSL6 GosuLeague;
  • Ro32 Group Stage
    • Eight groups with 4 players each;
    • Double elimination format: best-of-one;
    • Top two players in each group advance;
  • Ro16 Group Stage
    • Double elimination format: best-of-three;
    • Top two players in each group advance;
  • Elimination Stage
    • Eight player single-elimination bracket;
    • Quarterfinals and semifinals are best-of-five;
    • Final is best-of-seven.

Participants[edit]

Protoss Protoss (12) Terran Terran (8) Zerg Zerg (12)
Finland arcneon Germany Cryoc USA Ty2
Russia  Dreamer Norway  MadiNho[V] Peru CaStrO
USA  Kingdom Chile UltrA Peru LaAbuela
France  Adelscott USA  Unco United Kingdom  CadenZie
Germany  HoRRoRToSS Russia TTF Denmark Avi-Love
Peru  WapoolD Peru  GoKu United Kingdom  JerryK97
Peru  kingtoss Bolivia  Raynor Russia Bandy
Canada  castle Peru  InCa Russia  LAMAZERG
Chile  Techito Canada  Dissection Peru  yOp
Germany  Favorit Romania  Thrasher
Germany  MyStiQuE USA  IMJIRAIYA
Peru  Yugox

Prize pool[edit]

Prize pool features Battle.net balance codes and seeds in BSL7 ProLeague.[3]

Place Prize
150€ on Battle.net balance + Seed in RO24 in BSL7 Pro
100€ on Battle.net balance + Seed in RO24 in BSL7 Pro
50€ on Battle.net balance + Seed in RO24 in BSL7 Pro
Seed in RO24 in BSL7 Pro

Map pool[edit]

Benzene Block Chain Circuit Breaker Eddy Heartbeat Kiseyras Sylphid
Benzene Block Chain Circuit Breakers Eddy Heartbeat Kiseyras Sylphid


Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
2019-02-02
1. Norway  MadiNho 2-0 2-0
2. Peru  Yugox 2-1 2-1
3. Bolivia  Raynor 1-2 1-2
4. Peru  Inca 1-2 1-2

Group B[edit]

Group B
2019-02-02
1. USA  Ty2 2-0 2-0
2. USA  Unco 2-1 2-1
3. USA  kingdom 1-2 1-2
4. Finland  arcneon 0-2 0-2

Group C[edit]

Group C
2019-02-02
1. USA  IMJIRAIYA 2-0 2-0
2. Russia  Dreamer 2-1 2-1
3. Peru  LaAbuela 1-2 1-2
4. Peru  WapoolD 0-2 0-2

Group D[edit]

Group D
2019-02-02
1. Chile  Techito 2-0 2-0
2. Canada  Dissection 2-1 2-1
3. United Kingdom  CadenZie 1-2 1-2
4. Peru  yOp 0-2 0-2

Group E[edit]

Group E
1. Peru  Castro 2-0 2-0
2. Russia  TTF 2-1 2-1
3. Romania  Thrasher 1-2 1-2
4. Canada  Castle 0-2 0-2

Group F[edit]

Group F
1. Germany  Cryoc 2-0 2-0
4. Chile  UltrA 2-1 2-1
3. Peru  Kingtoss 1-2 1-2
2. Denmark  Avi-Love 0-2 0-2

Group G[edit]

Group G
1. United Kingdom  JerryK97 2-0 2-0
2. Germany  HoRRoRToSS 2-1 2-1
3. Russia  LAMAZERG 1-2 1-2
4. Germany  MyStiQuE 0-2 0-2

Group H[edit]

Group H
1. France  Adelscott 2-0 2-0
2. Germany  Favorit 2-1 2-1
4. Peru  Goku 0-2 0-2
4. Russia  Bandy 0-2 0-2


Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group B[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group C[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0

Group D[edit]

Group A
1. TBD 0-0 0-0
2. TBD 0-0 0-0
3. TBD 0-0 0-0
4. TBD 0-0 0-0


Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
  
  
  
  
  
  
  
  
Semifinals
  
  
  
  
Finals
  
  

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

References[edit]