Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BSL7 ChoboLeague



[e][h]BSL7 ChoboLeague
League Information
Series:
BSL ChoboLeague
Organizer:
Type:
Online
Format:
1vs1
Start Date:
2019-09-14
End Date:
2019-11-03
Links
Player Breakdown
Number of Players:
37
18
3
16
Maps

The "BSL7 ChoboLeague" (or BSL7 for short) WAS a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2019 for the lower-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1] [2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
    • Any non-Korean player can make a StarCraft:Remastered account with BSL7- tag and submit it on tournament's official web page;
    • The Ladder Stage commences on August 15 and closes on September 07 at 23:59 CET.
    • The top 20 players from the Ladder Stage get seeded directly into BSL7 ProLeague
    • Players ranked #21 to #53 from the Ladder Stage get seeded into BSL7 GosuLeague. If someone doesn't confirm participation, other players get the opportunity, based on BSL7 ladder rank.
    • All remaining Ladder Stage participants who completed at least 20 ladder games get seeded into BSL7 ChoboLeague
  • Ro40 Group Stage
    • Eight groups with five players each
    • Double elimination, best-of-one.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • Four groups with four players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven.

Participants[edit]

Protoss Protoss (18) Terran Terran (3) Zerg Zerg (16)
Germany fischei Chile TousaN Bulgaria cold
United States ArmadA Norway Incomplete[ReV] United States blank_boy
Hungary Szinkler Russia kaby Bolivia Conan
Chile White  — Netherlands I'mOap
United States BabyReaver  — United States Dromar
United States Scoow  — Poland coffeesession
United States THEFINALGUARDIAN  — Poland per
Canada Snipe  — Canada SCWes
United States Future  — United States Jake Plissken
Russia SR.Jedi_One  — Poland Jessiesc1
Portugal NarsiL[ReV]  — Poland Ollin
United States DjKniteX  — United States AOT
United States HardRaiNNNN  — Sweden ViR.ReV
Spain ArcaCrema  — United States June
Canada Randir  — Sweden AgGe
Denmark GreyShades  — Russia SouL)Z(Silver
United States Gorgonoth  —  —
Colombia Bugg  —  —

Prize Pool[edit]

Map pool[edit]

Casters[edit]

Results[edit]

Ro40[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Germany  fischei 3-0
2. Bulgaria  cold 2-1
3. Sweden  AgGe 1-2
4. Chile  TousaN 1-2
5. United States  ArmadA 0-2

Group B[edit]

Group B
1. United States  BabyReaver 2-0
2. Chile  White 3-1
3. Hungary  Szinkler 2-2
4. United States  blank_boy 0-2
5. Russia  Scoow 0-2

Group C[edit]

Group C
October 11, 2019 - 21:00 CEST
1. United States  Dromar 1-0
2. Netherlands  I'mOap 0-1
3. Bolivia  Conan 0-2
4. United States  THEFINALGUARDIAN 0-2
5. Russia  SouL)Z(Silver 0-2

Group D[edit]

Group D
October 11, 2019 - 21:45 CEST
1. Canada  Snipe 2-0
2. Poland  coffeesession 3-1
3. Russia  kaby 1-2
4. Poland  per 0-2
5. BYE 0-2

Group E[edit]

Group E
October 11, 2019 - 21:30 CEST
1. Russia  SR.Jedi_One 3-0
2. United States  Future 3-1
3. Canada  SCWes 1-2
4. Portugal  NarsiL(ReV) 0-2
5. United States  DjKniteX 0-2

Group F[edit]

Group F
October 11, 2019 - 18:00 CEST
1. Poland  Ollin 2-0
2. United States  HardRaiNNNN 3-1
3. Germany  Jake Plissken 0-2
4. Poland  Jessiesc1 0-2
5. TBD 0-0

Group G[edit]

Group G
October 11, 2019 - 18:30 CEST
1. Sweden  ViR.ReV 2-0
2. United States  AOT 2-1
3. Norway  Incomplete(ReV) 2-2
4. Spain  ArcaCrema 1-2
5. Canada  Randir 0-2

Group H[edit]

Group H
October 11, 2019 - 20:00 CEST
1. United States  June 2-0
2. United States  Gorgonoth 2-1
3. Denmark  GreyShades 2-2
4. Colombia  Bugg 1-2
5. BYE 0-0


Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
October 18, 2019 - 17:00 CEST
1. United States  AOT 2-0 4-1
2. Canada  Snipe 2-1 5-2
3. United States  BabyReaver 1-2 2-4
4. United States  Gorgonoth 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
October 21, 2019 - 17:00 CEST
1. United States  Future 2-0 4-0
2. Sweden  ViR.Rev 2-1 4-3
3. United States  HardraiNNNN 1-2 3-4
4. United States  June 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
October 23, 2019 - 17:00 CEST
1. Russia  SR.Jedi_One 2-0 2-0
2. Poland  coffeesession 2-1 1-2
3. Poland  Ollin 1-2 2-1
4. Netherlands  I'mOap 0-2 0-0

Group D[edit]

Group D
October 23, 2019 - 17:00 CEST
1. Bulgaria  cold 2-0 4-0
2. Germany  fischei 2-2 0-2
3. Chile  White 1-2 2-2
4. United States  Dromar 0-2 0-2

Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
 USA AOT
3
AOT 
 coffeesession
October 25, 2019 - 19:00 CEST
 Poland coffeesession
1
 Sweden ViR.Rev
0
ViR.Rev 
 cold
October 28, 2019 - 19:00 CEST
 Bulgaria cold
3
 Canada Snipe
0
Snipe 
 SR.Jedi_One
October 25, 2019 - 19:00 CEST
 Russia SR.Jedi_One
3
 USA Future
3
Future 
 fischei
October 28, 2019 - 19:00 CEST
 Germany fischei
0
Semifinals
 USA AOT
3
AOT 
 cold
 Bulgaria cold
2
 Russia SR.Jedi_One
0
SR.Jedi_One 
 Future
November 4, 2019 - 18:00
 
 
TBD
 
 
TBD
 USA Future
3
Finals
 USA AOT
1
AOT 
 Future
November 6, 2019 - 18:00
 
 
TBD
 
 
TBD
 USA Future
4

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 40
18316
Round of 16
88
Quarterfinals
44
Semifinals
22
Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

Terran vs. Zerg Zerg vs. Protoss Protoss vs. Terran Mirrors
Map # Σ Terran Zerg Terran % Σ Zerg Protoss Zerg % Σ Protoss Terran Protoss % Terran Zerg Protoss
BenzeneBenzene    0 - - - - - - - - - - - - - - -
Block ChainBlock Chain    0 - - - - - - - - - - - - - - -
Circuit BreakerCircuit Breaker    0 - - - - - - - - - - - - - - -
EddyEddy    0 - - - - - - - - - - - - - - -
HeartbeatHeartbeat    0 - - - - - - - - - - - - - - -
KiseyrasKiseyras    0 - - - - - - - - - - - - - - -
SylphidSylphid    15 - - - - 5 4 1 80% - - - - - 4 6
Total Sum (Σ) 64 3 2 1 67% 23 9 14 39% 0 0 0 0% 0 18 20

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

References[edit]