Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BSL7 GosuLeague



The "BSL7 GosuLeague" (or BSL7 for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2019 for the medium-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1] [2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
    • Any non-Korean player can make a StarCraft:Remastered account with BSL7- tag and submit it on tournament's official web page;
    • The Ladder Stage commences on August 15 and closes on September 07 at 23:59 CET.
    • The top 20 players from the Ladder Stage get seeded directly into BSL7 ProLeague
    • Players ranked #21 to #53 from the Ladder Stage get seeded into BSL7 GosuLeague
    • All remaining Ladder Stage participants who completed at least 20 ladder games get seeded into BSL7 ChoboLeague
  • Ro32 Group Stage
    • Eight groups of four players each
    • Double elimination, best-of-one.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • Four groups with four players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven..

Participants[edit]

Protoss Protoss (13) Terran Terran (5) Zerg Zerg (14)
Poland mayyaS Poland Radley Peru Ozuna(eF)
Spain InDi Poland WolFix Peru yop12345
United States of America Tim Norway madinho Germany Bakuryu
Peru julioss Peru LoCcxitO Peru ZeTy
Chile cRuZaGo Poland Ziggy Romania UltraLinG
Poland Yeti  — Kazakhstan Darkysh
Germany HoRRoRToSS  — United Kingdom CadenZie
Sweden Oya  — United States of America Herbmon
Russian Federation Dreamer  — Germany ips.mAth
Italy PrO  — United States of America IMJIRAIYAA
United States of America Kingdom  — Kazakhstan ClickMer
Germany LML  — United States of America StRyKeR
Bulgaria Wallace  — Russian Federation Bandy
 —  — Poland KRZMST

Prize Pool[edit]

Map Pool[edit]

Casters[edit]

Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
September 18, 2019 - 19:00 CEST
1. United States  Tim 2-0
2. Spain  InDi 2-1
3. Poland  mayyaS 1-2
4. Poland  Radley 0-2

Group B[edit]

Group B
September 18, 2019 - 20:30 CEST
1. Peru  Ozuna(eF) 2-0
2. Peru  yop12345 2-1
3. Chile  cRuZaGo 0-2
4. Peru  julioss 0-2

Group C[edit]

Group C
September 20, 2019 - 19:00 CEST
1. Poland  Yeti 2-0
2. Poland  WolFix 2-1
3. Germany  Bakuryu 1-2
4. Germany  HoRRoRToSS 0-2

Group D[edit]

Group D
September 20, 2019 - 20:30 CEST
1. Romania  UltraLinG 2-0
2. Sweden  Oya 2-1
3. Peru  ZeTy 0-2
4. Norway  madinho 0-2

Group E[edit]

Group E
September 24, 2019 - 19:00 CEST
1. United Kingdom  CadenZie 2-0
2. Russia  Dreamer 2-1
3. Kazakhstan  Darkysh 1-2
4. Italy  PrO 0-2

Group F[edit]

Group F
September 26, 2019 - 19:00 CEST
1. United States  Kingdom 2-0
2. Germany  ips.mAth 2-1
3. United States  Herbmon 0-2
4. Peru  LoCcxitO 0-2

Group G[edit]

Group G
September 26, 2019 - 19:00 CEST
1. United States  StRyKeR 2-0
2. United States  IMJIRAIYAA 2-1
3. Kazakhstan  ClickMer 1-2
4. Germany  LML 0-2

Group H[edit]

Group H
September 24, 2019 - 20:30 CEST
1. Poland  Ziggy 2-0
2. Russia  Bandy 2-1
3. Bulgaria  Wallace 1-2
4. Poland  KRZMST 0-2

Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
October 1, 2019 - 19:00 CEST
1. Peru  Ozuna(eF) 2-0 2-0
2. Russia  Bandy 2-1 4-2
3. United States  Tim 1-2 2-4
4. United States  IMJIRAIYAA 0-2 0-2

Group B[edit]

Group B
October 3, 2019 - 19:00 CEST
1. Poland  Yeti 2-0 4-1
2. Romania  UltraLinG 2-1 3-2
3. Russia  Dreamer 1-2 0-4
4. Germany  ips.mAth 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
October 10, 2019 - 20:00 CEST
1. United Kingdom  CadenZie 2-0 2-0
2. Sweden  Oya 2-1 4-0
3. United States  Kingdom 1-2 2-4
4. Poland  WolFix 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
October 8, 2019 - 19:00 CEST
1. Poland  Ziggy 2-0 4-1
2. Peru  yop12345 2-1 4-3
3. United States  StRyKeR 1-2 1-4
4. Spain  InDi 0-2 1-2

Elimination Bracket[edit]

Times listed below are cast times, and not play times! Players need to check play time information on BSL Discord.

Quarterfinals
 Peru Ozuna(eF)
1
Ozuna(eF) 
 Oya
October 29, 2019 - 21:00 CEST
 Sweden Oya
3
 Romania UltraLinG
0
UltraLinG 
 Ziggy
 Poland Ziggy
3
 Russia Bandy
3
Bandy 
 CadenZie
 United Kingdom CadenZie
2
 Poland Yeti
W
 Peru yop12345
-
Semifinals
 Sweden Oya
3
Oya 
 Ziggy
October 31, 2019 - 19:00 CEST
 Poland Ziggy
1
 Russia Bandy
1
Bandy 
 Yeti
October 31, 2019 - 20:30 CEST
 Poland Yeti
3
Finals
 Sweden Oya
4
Oya 
 Yeti
November 5, 2019 - 20:30 CEST
 Poland Yeti
1
3rd Place Match
 Poland Ziggy
3
Ziggy 
 Bandy
November 5, 2019 - 19:00 CEST
 Russia Bandy
2

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 32
13514
Round of 16
727
Quarterfinals
215
Semifinals
211
Finals
2
Winner
1

Map Statistics[edit]

Terran vs. Zerg Zerg vs. Protoss Protoss vs. Terran Mirrors
Map # Σ Terran Zerg Terran % Σ Zerg Protoss Zerg % Σ Protoss Terran Protoss % Terran Zerg Protoss
Total Sum (Σ) 81 13 11 2 85% 26 15 11 58% 15 11 4 73% 0 14 13

Media[edit]

References[edit]