Bombastic StarLeague 8

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



[e][h]Bombastic StarLeague 8
League Information
Organizer:
Type:
Online
Format:
1v1
Prize pool:
$2,000 USD
Start Date:
2020-01-04
End Date:
2020-02-16
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Poland  Bonyth
Russia  g0rynich
Canada  TT1
Peru  Dandy
Player Breakdown
Number of Players:
28
8
8
12
Maps

The "Bombastic StarLeague 8" (or BSL8 for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2019-2020 with the support from Blizzard Entertainment.
BSL8 will feature three separate tournaments: BSL8 ProLeague for top-tier players, BSL8 Gosu League for mid-tier players and BSL8 ChoboLeague for lower-tier players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in these tournaments. [1] [2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

BSL8 format
  • Ladder Stage
  • Ro24 Group Stage
    • Six groups of four players each
    • Double elimination, best-of-one in series 1, 2 and winners series, best-of-three in losers and final series.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • Four groups of four players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven.

Participants[edit]

Protoss Protoss (8) Terran Terran (8) Zerg Zerg (12)
Ro16 Seeds (4)
Poland Bonyth Poland TrutaCz
Belgium EOnzErG
United States Jaeyun
Ro24 Seeds (4)
Sweden Oya Poland Ziggy Russia Bandy
Poland Yeti
From Ladder Stage (20)
Russia Dewalt Peru Dandy Russia g0rynich
Canada TT1 Russia spx Chile babo
Peru Gosudark Chile UltrA Denmark Avi-Love
Peru LaAbuela Peru TerrOr Poland Julia
Italy PrO Russia Casper Canada cRoSs
Peru Goku United States Hawk
Norway Madinho United States Ty2
Peru CastrO

Prize pool[edit]

Prize pool of $2,000 will be distributed as follows:

Map pool[edit]

Talents[edit]

  • Commentators:

Results[edit]

Ro24 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview lrthread
January 4, 2020 - 18:00 CET
1. Russia  Dewalt 2-0 2-0
2. Peru  CastrO 2-1 4-2
3. Poland  Julia 1-2 1-3
4. Poland  Ziggy 0-2 1-3

Group B[edit]

Group B preview lrthread
January 4, 2020 - 18:00 CET
1. Peru  Dandy 2-0 2-0
2. United States  Hawk 2-1 4-1
3. Chile  UltrA 1-2 1-3
4. Russia  Bandy 0-2 0-3

Group C[edit]

Group C preview lrthread
January 5, 2020 - 18:00 CET
1. Peru  Goku 2-0 2-0
2. Italy  PrO 2-1 3-2
3. Chile  babo 1-2 3-4
4. Peru  Gosudark 0-2 1-3

Group D[edit]

Group D preview lrthread
January 5, 2020 - 20:00 CET
1. Canada  TT1 2-0 2-0
2. Peru  TerrOr 2-1 3-2
3. Sweden  OyA 1-2 3-3
4. Russia  Casper 0-2 0-3

Group E[edit]

Group E preview lrthread
January 12, 2020 - 18:00 CET
1. Russia  g0rynich 2-0 2-0
2. Canada  cRoSs 2-1 3-1
3. United States  Ty2 1-2 2-3
4. Poland  Yeti 0-2 0-3

Group F[edit]

Group F preview lrthread
January 12, 2020 - 20:00 CET
1. Denmark  Avi-Love 2-0 2-0
2. Russia  spx 2-1 4-3
3. Peru  LaAbuela 1-2 2-3
4. Norway  Madinho 0-2 1-3

Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview lrthread
January 18, 2020 - 18:30 CET
1. Peru  Dandy 2-0 4-0
2. Canada  TT1 2-1 4-3
3. United States  Jaeyun 1-2 3-4
4. Italy  PrO 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B preview lrthread
January 19, 2020 - 18:30 CET
1. Poland  Bonyth 2-0 4-0
2. United States  Hawk 2-1 4-3
3. Peru  Goku 1-2 3-5
4. Peru  CastrO 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C preview lrthread
January 25, 2020 - 18:30 CET
1. Denmark  Avi-Love 2-0 4-1
2. Belgium  eOnzErG 2-1 4-3
3. Russia  Dewalt 1-2 4-4
4. Russia  spx 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D preview lrthread
January 26, 2020 - 18:30 CET
1. Russia  g0rynich 2-0 4-1
2. Poland  trutaCz 2-1 5-3
3. Canada  cRoSs 1-2 2-4
4. Peru  TerrOr 0-2 1-4

Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
 Peru Dandy
3
Dandy 
 eOnzErG
 Belgium eOnzErG
2
 USA Hawk
0
Hawk 
 g0rynich
February 1, 2020 - 21:00 CEST
 Russia g0rynich
3
 Canada TT1
3
TT1 
 Avi-Love
February 2, 2020 - 19:30 CEST
 Denmark Avi-Love
2
 Poland Bonyth
3
Bonyth 
 trutaCz
February 2, 2020 - 21:00 CEST
 Poland trutaCz
1
Semifinals
 Peru Dandy
1
Dandy 
 g0rynich
February 9, 2020 - 19:30 CEST
 Russia g0rynich
3
 Canada TT1
0
TT1 
 Bonyth
February 9, 2020 - 21:00 CEST
 Poland Bonyth
3
Finals
 Russia g0rynich
2
g0rynich 
 Bonyth
 Poland Bonyth
4
3rd Place Match
 Peru Dandy
0
Dandy 
 TT1
February 16, 2020 - 19:30 CEST
 
 
TBD
 
 
TBD
 Canada TT1
3

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 24
8812
Round of 16
448
Quarterfinals
215
Semifinals
211
Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Clay Fields2262433.3%93633.3%32166.7%13-
Crossing Field22107370.0%54180.0%220100.0%122
Gladiator2481712.5%84450.0%21150.0%-42
Heartbreak Ridge1741325.0%42250.0%31233.3%15-
Neo Sylphid2773442.9%93633.3%43175.0%142
Neo Transistor111010.0%52340.0%21150.0%111
Quintessence41010.0%21150.0%1010.0%---
Transistor1----1010.0%-------
Total Sum (Σ)12837142337.8%43192444.2%1710758.8%5197

Media[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]

External links[edit]

References[edit]