BSL8 GosuLeague

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki



[e][h]BSL8 GosuLeague
League Information
Series:
BSL GosuLeague
Organizer:
Type:
Online
Format:
1v1
Prize pool:
$0 USD
Start Date:
2020-01-04
End Date:
2020-02-16
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
14
7
10
1
Maps

The "BSL8 GosuLeague" (or BSL8 for short) is a tournament organized by ZZZero and BSL crew in 2019-2020 for the medium-skilled players.
Only players that are living outside of South-Korea can participate in this tournament. [1] [2]

Tournament Information[edit]

Format[edit]

  • Ladder Stage
  • Ro32 Group Stage
    • Eight groups of four players each
    • Double elimination, best-of-one.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro16.
  • Ro16 Group Stage
    • Four groups with four players each
    • Double elimination, best-of-three.
    • The top 2 players in each group advance to the Ro8.
  • Elimination Stage
    • Ro8 and Ro4 – Single elimination bracket, best-of-five.
    • Grand finals – Best-of-seven..

Participants[edit]

Protoss Protoss (14) Terran Terran (7) Zerg Zerg (10) Random Random (1)
Sweden Favorit Russia astr.n4m3 Russia Silver Norway Eriador
Germany fischei Poland Radley United Kingdom CadenZie  —
Russia Dreamer Russia gag Romania UltraLinG  —
Canada DragOn Russia TTF United States IGotSunshine  —
Russia Jedi_One Bolivia Raynor Spain SquaLL  —
Chile Tech Germany Cryoc Russia MiG.Scout  —
Russia LancerX Peru LeO United States StRyKeR  —
Spain InDi  — United States jamesuh  —
Germany HoRRoRToSS  — Kazakhstan ClickMer  —
Latvia Crvt  — Sweden KameZerg  —
Germany LML  —  —  —
Bulgaria Wallace  —  —  —
Vietnam Mai  —  —  —
United States G5  —  —  —

Prize Pool[edit]

Prize pool to be announced.

Map pool[edit]

Casters[edit]

Results[edit]

Ro32 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread
January 14, 2020 - 19:00 CET
1. Sweden  Favorit 2-0 2-0
2. Germany  fischei 2-1 4-2
3. Russia  Dreamer 1-2 2-3
4. Russia  Silver 0-2 0-3

Group B[edit]

Group B lrthread
January 14, 2020 - 21:00 CET
1. United Kingdom  CadenZie 2-0 2-0
2. Poland  Radley 2-1 3-1
3. Romania  UltraLinG 1-2 2-3
4. Russia  astr.n4m3 0-2 0-3

Group C[edit]

Group C lrthread
January 16, 2020 - 19:00 CET
1. Canada  DragOn 2-0 2-0
2. Chile  Tech 2-1 3-2
3. United States  IGotSunshine 1-2 3-3
4. Russia  Jedi_One 0-2 0-3

Group D[edit]

Group D lrthread
January 16, 2020 - 21:00 CET
1. Russia  lancerx 2-0 2-0
2. Russia  gag 2-1 3-1
3. Spain  SquaLL 1-2 2-4
4. Spain  InDi 0-2 1-3

Group E[edit]

Group E lrthread
January 21, 2020 - 19:00 CET
1. Russia  MiG.Scout 2-0 2-0
2. Russia  TTF 2-1 3-1
3. Germany  HoRRoRToSS 1-2 2-4
4. Latvia  Crvt 0-2 1-3

Group F[edit]

Group F lrthread
January 21, 2020 - 21:00 CET
1. Norway  Eriador 2-0 2-0
2. United States  StRyKeR 2-1 3-1
3. Bolivia  Raynor 1-2 2-4
4. Germany  LML 0-2 1-3

Group G[edit]

Group G lrthread
January 23, 2020 - 19:00 CET
1. United States  G5 2-0 2-0
2. Bulgaria  Wallace 2-1 4-2
3. Vietnam  Mai 1-2 1-3
4. United States  jamesuh 0-2 1-3

Group H[edit]

Group H lrthread
January 23, 2020 - 21:00 CET
1. Sweden  KameZerg 2-0 2-0
2. Germany  Cryoc 2-1 2-1
3. Kazakhstan  ClickMer 1-2 0-3
4. Peru  LeO 0-2 0-0

Wildcard tournament[edit]

G5 withdrew from the tour, giving up his ro16 spot. Eight players who placed third in their ro32 groups were invited to a wildcard tour. Format was bo3.

Quarterfinals
 Spain SquaLL
2
 Germany MasterReY
0
  
  
 Romania UltraLinG
W
 Vietnam BYE
-
 Russia Dreamer
1
 Kazakhstan ClickMer
2
Semifinals
 Spain SquaLL
W
  BYE
-
 Romania UltraLinG
2
 Kazakhstan ClickMer
0
Finals
 Spain SquaLL
2
 Romania UltraLinG
0
  • IGotSunshine, Raynor and Mai forfeited their games

Ro16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread
January 30, 2020 - 19:00 CET
1. Germany  Cryoc 2-0 4-0
2. Poland  Radley 2-1 2-2
3. Norway  Eriador 1-2 0-4
4. Russia  Lancerx 0-2 0-0

Group B[edit]

Group B lrthread
January 28, 2020 - 19:00 CET
1. Sweden  KameZerg 2-0 4-0
2. United Kingdom  CadenZie 2-1 4-3
3. Chile  Tech 1-2 3-4
4. Germany  fischei 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C lrthread Watch VOD
February 10, 2020 - 18:00 CET
1. Sweden  Favorit 2-0 3-1
2. Spain  SquaLL 2-1 5-3
3. United States  StRyKeR 1-2 1-4
4. Russia  gag 0-2 0-1

Group D[edit]

Group D lrthread
February 6, 2020 - 19:00 CET
1. Canada  DragOn 2-0 4-0
2. Russia  TTF 2-1 3-2
3. Russia  MiG.Scout 1-2 2-4
4. Bulgaria  Wallace 0-2 0-3

Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals
 Germany Cryoc
3
Cryoc 
 SquaLL
February 11, 2020 - 18:00 CET
 Spain SquaLL
0
 Canada DragOn
1
DragOn 
 CadenZie
February 11, 2020 - 19:30 CET
 United Kingdom CadenZie
3
 Sweden Favorit
3
Favorit 
 Radley
February 13, 2020 - 19:00 CET
 Poland Radley
1
 Sweden KameZerg
3
KameZerg 
 TTF
February 13, 2020 - 20:30 CET
 Russia TTF
1
Semifinals
 Germany Cryoc
1
Cryoc 
 CadenZie
 United Kingdom CadenZie
3
 Sweden Favorit
0
Favorit 
 KameZerg
February 25, 2020 - 18:00 CET
 Sweden KameZerg
3
Finals
 United Kingdom CadenZie
4
CadenZie 
 Favorit
 Sweden Favorit
3

*KameZerg was not able to play finals at the scheduled time, Favorit played in his place.

Racial distribution[edit]

  Protoss Terran Zerg Random
Round of 32
147101
Round of 16
7441
Quarterfinals
233
Semifinals
112
Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Clay Fields2485362.5%108280.0%31233.3%--3
Crossing Field2685362.5%106460.0%2020.0%114
Gladiator1632166.7%74357.1%31233.3%-21
Heartbreak Ridge1642250.0%62433.3%32166.7%-21
Neo Sylphid2685362.5%137653.8%110100.0%112
Neo Transistor103030.0%43175.0%110100.0%--2
Quintessence41010.0%31233.3%-------
Total Sum (Σ)12235191654.3%53312258.5%136746.2%2613

External links[edit]

References[edit]