Corrupted Cup 2019 Quali RU

[e][h]Corrupted Cup 2019 Quali Russia
League Information
Organizer:
Server:
Battle.net/ Europe
Type:
Online
Format:
1v1
Start Date:
2019-05-25
End Date:
2019-08-10
Liquipedia Tier:
Maps

General info[edit]

Corrupted Cup 2019 is an offline tournament to be held in Moscow, Russia, on October 12 - 13, 2019.
This is Corrupted Cup 2019 Russian Qualification page.

Stop list[edit]

The following players have been expressly invited to the Grand Finals and are not allowed to participate in qualification matches:

Advance to the Grand Final event[edit]

Four qualifiers in total. Best two players in every qualifier will advance to the Grand Final. Return air flight to Moscow and accommodation are paid.


  • The qualified players are not allowed to participate in upcoming qualifications

Maps[edit]

Circuit Breakers Fighting Spirit Cross Game Overwatch Medusa Colosseum II Ground Zero
Circuit Breakers Fighting Spirit Cross Game Overwatch Medusa Colosseum Ground Zero


Qualifiers[edit]

Qualifier 1[edit]

Saturday, May 25, 2019 - 15:00 MSK
Brackets and replays
Russia Final games stream by Pomi

Brackets[edit]

Round of 16
 Russia Kaban1
2
 Russia Bylat
0
 Russia TTF
0
 Russia Lancerx
2
 Russia QuaD
0
 Russia Teddybrear
2
 Russia Lamozerg
2
 Russia Silver
0
 Russia Dreamer
2
 Russia Kenjin1
0
 Russia Sk1
1
 Russia Bettajoliette
2
 Russia alcoProbe
2
 Russia Yogzototh
0
 Russia gagterran
2
 Russia Bo6p
0
Quarterfinals
 Russia Kaban1
0
 Russia Lancerx
2
 Russia Teddybrear
0
 Russia Lamozerg
2
 Russia Dreamer
2
 Russia Bettajoliette
0
 Russia alcoProbe
1
 Russia gagterran
2
Semifinals
 Russia Lancerx
2
 Russia Lamozerg
0
 Russia Dreamer
1
 Russia gagterran
2
Winners' Finals
 Russia Lancerx
1
 Russia gagterran
2
Losers' Round 1
 Russia Bylat
L
 Russia Kenjin1
W
 Russia TTF
W
 Russia Sk1
L
 Russia QuaD
W
 Russia Yogzototh
L
 Russia Silver
L
 Russia Bo6p
W
Losers' Round 2
 Russia alcoProbe
L
 Russia Kenjin1
W
 Russia Bettajoliette
L
 Russia TTF
W
 Russia Teddybrear
W
 Russia QuaD
L
 Russia Kaban1
W
 Russia Bo6p
L
Losers' Round 3
 Russia Kenjin1
L
 Russia TTF
W
 Russia Teddybrear
L
 Russia Kaban1
W
Losers' Round 4
 Russia Lamozer
L
 Russia TTF
W
 Russia Dreamer
L
 Russia Kaban1
W
Losers' Semifinals
 Russia TTF
W
 Russia Kaban1
L
Losers' Finals
 Russia Lancerx
L
 Russia TTF
W
Grand Finals
 Russia gagterran
Q
 Russia TTF
Q

Qualifier 2[edit]

Saturday, June 01, 2019 - 15:00 MSK
Brackets and replays

Brackets[edit]

Round of 16
 Russia Chaki
0
 Russia Bandy
2
 Russia Djem5
0
 Russia Dreamer
2
 Russia Sk1
0
 Russia Tresha
2
 Russia Lancerx
2
 Russia Silver
0
 Russia Scout
2
 Russia Lamozerg
1
 Russia Meleagrr
2
 Russia Yeti
0
 Russia xevb3k
2
 Russia Teffik
0
 Russia Bo6p
2
  
Quarterfinals
 Russia Bandy
2
 Russia Dreamer
0
 Russia Tresha
0
 Russia Lancerx
2
 Russia Scout
2
 Russia Meleagrr
1
 Russia xevb3k
2
 Russia Bo6p
0
Semifinals
 Russia Bandy
0
 Russia Lancerx
2
 Russia Scout
2
 Russia xevb3k
0
Winners' Finals
 Russia Lancerx
2
 Russia Scout
0
Losers' Round 1
 Russia Chaki
L
 Russia Lamozerg
W
 Russia Djem5
W
 Russia Yeti
L
 Russia Sk1
W
 Russia Teffik
L
 Russia Silver
  
Losers' Round 2
 Russia Lamozerg
W
 Russia Bo6p
L
 Russia Djem5
L
 Russia Meleagrr
W
 Russia Sk1
W
 Russia Tresha
L
 Russia Silver
L
 Russia Dreamer
W
Losers' Round 3
 Russia Lamozerg
W
 Russia Meleagrr
L
 Russia Sk1
L
 Russia Dreamer
W
Losers' Round 4
 Russia Lamozerg
L
 Russia Bandy
W
 Russia Dreamer
L
 Russia xevb3k
W
Losers' Semifinals
 Russia Bandy
W
 Russia xevb3k
L
Losers' Finals
 Russia Bandy
2
 Russia Scout
0
Grand Finals
 Russia Lancerx
Q
 Russia Bandy
Q

Qualifier 3[edit]

Saturday, June 08, 2019 - 15:00 MSK
Registration and brackets

Brackets[edit]

Round of 16
 Russia Sk1
0
 Russia xevb3k
2
 Russia alcoProbe
0
 Russia Bylat
2
 Russia MeleaGrr
0
 Russia Yogzototh
2
 Russia Djem5
2
 Russia Yeti
0
 Russia Teffik
  
 Russia Dreamer
  
 Russia Scout
  
 Russia Tresha
  
-
Quarterfinals
 Russia xevb3ek
2
 Russia Bylat
0
 Russia MeleaGrr
1
 Russia Djem5
2
 Russia Teffik
2
 Russia Dreamer
1
 Russia Scout
0
 Russia Tresha
2
Semifinals
 Russia xevb3k
2
 Russia Djem5
0
 Russia Teffik
2
 Russia Tresha
1
Winners' Finals
 Russia xevb3k
1
 Russia Teffik
2
Losers' Round 1
 Russia Sk1
  
 Russia alcoProbe
  
 Russia Yogzototh
  
 Russia Yeti
  
Losers' Round 2
 Russia Sk1
L
 Russia Scout
W
 Russia alcoProbe
L
 Russia Dreamer
W
 Russia Yogzototh
L
 Russia MeleaGrr
W
 Russia Yeti
L
 Russia Bylat
W
Losers' Round 3
 Russia Scout
L
 Russia Dreamer
W
 Russia MeleaGrr
L
 Russia Bylat
W
Losers' Round 4
 Russia Dreamer
W
 Russia Djem5
L
 Russia Bylat
W
 Russia Tresha
L
Losers' Semifinals
 Russia Dreamer
L
 Russia Bylat
W
Losers' Finals
 Russia Bylat
L
 Russia xevb3k
W
Grand Finals
 Russia Teffik
Q
 Russia xevb3k
Q

Qualifier 4[edit]

Saturday, June 29, 2019 - 15:00 MSK
Registration and brackets

Brackets[edit]

Winners Bracket

Round 1
 Russia Lipot
0
 Russia SAMbo.
2
 Russia MeleaGrr
0
 Russia Dreamer
2
 Germany Favorit
W
  
-
 Russia tokyoa
W
  
-
 Russia kenjin1
W
  
-
 Russia UtiliZer0
W
  
-
 Russia _max
W
  
-
 Russia alcoProbe
W
  
-
 Russia Casper
W
  
-
 Russia PANTSU-SHOTGUN
W
  
-
 Russia zzLL
W
  
-
 Russia sT1ng
W
  
-
 Russia Vodopad
W
  
-
 Russia Tresha
W
  
-
 Russia Yeti
W
  
-
 Russia 19[ReV]
W
  
-
Round 2
 Russia SAMbo.
0
 Russia Dreamer
2
 Germany Favorit
-
 Russia tokyoa
W
 Russia kenjin1
1
 Russia UtiliZer0
2
 Russia _max
2
 Russia alcoProbe
1
 Russia Casper
2
 Russia PANTSU-SHOTGUN
0
 Russia zzLL
2
 Russia sT1ng
0
 Russia Vodopad
0
 Russia Tresha
2
 Russia Yeti
2
 Russia 19[ReV]
0
Round 3
 Russia Dreamer
0
 Russia tokyoa
2
 Russia UtiliZer0
0
 Russia _max
2
 Russia Casper
2
 Russia zzLL
0
 Russia Tresha
2
 Russia Yeti
0
Round 4
 Russia tokyoa
2
 Russia _max
0
 Russia Casper
0
 Russia Tresha
2

Losers Bracket[edit]

Losers Round 1
 Russia Lipot
W
  
-
 Russia MeleaGrr
W
  
-
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Losers Round 2
 Russia 19[ReV]
0
 Russia Lipot
1
 Russia Vodopad
1
 Russia MeleaGrr
0
  
-
 Russia sT1ng
W
  
-
 Russia PANTSU-SHOTGUN
W
  
-
 Russia alcoProbe
W
  
-
 Russia kenjin1
W
  
-
 Russia Favorit
W
  
-
 Russia SAMbo.
w
Losers Round 3
 Russia Lipot
0
 Russia Vodopad
1
 Russia sT1ng
1
 Russia PANTSU-SHOTGUN
0
 Russia alcoProbe
1
 Russia kenjin1
0
 Russia Favorit
1
 Russia SAMbo.
0
Losers Round 4
 Russia Vodopad
0
 Russia Dreamer
1
 Russia sT1ng
1
 Russia UtiliZer0
0
 Russia alcoProbe
0
 Russia zzLL
1
 Russia SAMbo.
0
 Russia Yeti
1
Losers Round 5
 Russia Dreamer
1
 Russia sT1ng
0
 Russia zzLL
1
 Russia Yeti
0
Losers Round 6
 Russia Casper
1
 Russia Dreamer
0
 Russia _max
1
 Russia zzLL
0

Final Bracket[edit]

From Winners Bracket
 Russia tokyoa
2
 Russia Tresha
0
From Losers Bracket
 Russia Casper
0
 Russia _max
1
Losers Finals
 Russia Tresha
2
 Russia _max
0
Grand Finals
 Russia tokyoa
Q
0
 Russia Tresha
Q
0

Challengers[edit]

Challengers will take place starting from June 29, 2019 and last until August 10, 2019. Any unqualified player may bet starting from $50 to the prize pool and get the right to claim RU champion throne. Betting step is $10. The highest bidder will actually play the challenge. This is as ridiculous and simple as it is. Even if you missed the qualification matches completely, you can rob the throne paid quota from the ruling champion. The thing is, the champion may either defend his throne or outbid you. The champion may be challenged two times maximum. So if he will defeat both two challengers, his throne will be cemented until the final event. Please refer to the Euro Qualifiers Teamliquid thread for more information.

Brackets[edit]

Challenge #1 Review
July 7, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  Tresha 4-1
2. Russia  Yeti 1-4
Challenge #2 Review
July 21, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  Tresha 4-3
2. Russia  Scout 3-4
Challenge #3 Review
July 27, 2019 - 13:00 MSK
1. Russia  xevb3k 4-0
2. Russia  Yeti 0-4
Challenge #4 Review
August 3, 2019 - 15:00 MSK
1. Russia  Teffik 4-0
2. Russia  Yeti 0-4
Challenge #5 Review
August 3, 2019 - 13:00 MSK
1. Russia  Lamozerg 4-3
2. Russia  xevb3k 3-4
Challenge #6 Review
August 6, 2019 - 21:00 MSK
1. Russia  Casper 4-2
2. Russia  Teffik 2-4
Challenge #7 Review
August 4, 2019 - 20:00 MSK
1. Russia  Tokyoa 4-0
2. Russia  Yeti 0-4
Challenge #8
August 7, 2019 - 08:00 MSK
1. Russia  Yeti 4-0
4. Russia  Lamozerg 0-4

Referees[edit]

  • Chief referee: Russia Rus_Brain
  • Regional referees: Russia Yoda

Streams[edit]

Live broadcasts:

Miscellaneous[edit]