Silla Amazun Star League Season 4

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki
[e][h]Silla Amazun Star League Season 4
League Information
Series:
Silla Amazun Star League
Organizer:
SpeCial41
Type:
Online
Location:
South Korea South Korea
Prize pool:
₩600,000
Start Date:
2019-03-18
End Date:
2019-04-06
Liquipedia Tier:
Winners
South Korea  Soma
South Korea  Yoon
Player Breakdown
Number of Players:
16
5
5
6
Maps
Chronology

Overview[edit]

The Silla Amazun Star League is an online amateur Starleague casted by SpeCial41.

Tournament Information[edit]

Participants[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (5) Zerg Zerg (6)
South Korea Hint South Korea BishOp South Korea Bale
South Korea Olympus South Korea ErOs_ByuL South Korea By.Spire
South Korea Ssinz(원지훈) South Korea Prime(이인극) South Korea pCs(박철순)
South Korea wico`fresh(이경재) South Korea Shinee South Korea Soma
South Korea Yangachi(김채운) South Korea Tinkle South Korea Yoon(윤진규)
 —  — South Korea ZeLoT

Maps[edit]

Circuit Breaker Overwatch Ground Zero Colosseum II Fighting Spirit Neo Medusa
Circuit Breakers Overwatch Ground Zero Colosseum Fighting Spirit Medusa

Prize Pool[edit]

Results[edit]

Round of 16 Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A Watch VOD
March 22, 2019 - 20:00 KST
1. South Korea  ErOs_ByuL 2-0 2-0
2. South Korea  Yoon 2-1 3-2
3. South Korea  Hint 1-2 2-3
4. South Korea  Bale 0-2 0-2

Group B[edit]

Group B Watch VOD
March 18, 2019 - 20:00 KST
1. South Korea  Shinee 2-0 2-0
2. South Korea  BishOp 2-1 3-2
3. South Korea  wico`fresh 1-2 2-3
4. South Korea  pCs 0-2 0-2

Group C[edit]

Group C Watch VOD
March 20, 2019 - 20:00 KST
1. South Korea  Soma 2-0 2-0
2. South Korea  Tinkle 2-1 3-1
3. South Korea  ZeLoT 1-2 1-3
4. South Korea  Olympus 0-2 0-2

Group D[edit]

Group D Watch VOD
March 25, 2019 - 20:00 KST
1. South Korea  Yangachi 2-0 2-0
2. South Korea  Prime 2-1 3-1
3. South Korea  By.Spire 1-2 1-3
4. South Korea  Ssinz 0-2 0-2

Elimination Bracket[edit]

Quarterfinals (Bo5)
 South Korea Shinee
0
Shinee 
 Yoon
March 27, 2019 - 19:00 KST
  
  
Colosseum II
  
  
Fighting Spirit
 South Korea Yoon
3
 South Korea Yangachi
3
Yangachi 
 Tinkle
March 27, 2019 - 20:00 KST
 South Korea Tinkle
2
 South Korea Soma
3
Soma 
 Prime
March 29, 2019 - 20:00 KST
  
  
Fighting Spirit
 South Korea Prime
1
 South Korea ErOs_ByuL
3
ErOs_ByuL 
 BishOp
March 29, 2019 - 20:00 KST
 South Korea BishOp
2
Semifinals (Bo5)
 South Korea Yoon
3
Yoon 
 Yangachi
April 01, 2019 - 19:00 KST
  
  
Fighting Spirit
 South Korea Yangachi
1
 South Korea ErOs_ByuL
1
ErOs_ByuL 
 Soma
April 01, 2019 - 19:00 KST
  
  
Fighting Spirit
 South Korea Soma
3
Finals (Bo5)
 South Korea Yoon
2
Yoon 
 Soma
April 06, 2019 - 19:00 KST
 South Korea Soma
3
3rd Place Match (Bo5)
 South Korea Yangachi
2
Yangachi 
 ErOs_ByuL
April 06, 2019 - 19:00 KST
 South Korea ErOs_ByuL
3

Media[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]