Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2011 Global StarCraft II League November: Code S

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki

Participants[edit]

Code Players (by means of qualification)
2011 October Code S Ro8
South Korea Terran Mvp South Korea Zerg NesTea South Korea Terran GanZi South Korea Terran SuperNova
South Korea Terran Clide South Korea Terran MMA South Korea Terran Happy South Korea Zerg CoCa
2011 October Code S Ro16 2011 October Code S Ro32 Group 3rd
South Korea Terran Bomber South Korea Terran Virus South Korea Terran Ensnare South Korea Terran MarineKing
South Korea Zerg Leenock South Korea Zerg DongRaeGu South Korea Terran NaDa Canada Protoss HuK
South Korea Terran Ryung South Korea Terran asd South Korea Zerg July South Korea Terran jjakji
South Korea Zerg LosirA South Korea Protoss Killer South Korea Terran Polt South Korea Terran aLive
2011 October Up & Down matches
South Korea Terran GuMiho South Korea Protoss Puzzle
South Korea Protoss Oz South Korea Zerg YugiOh
South Korea Terran TaeJa South Korea Terran sC
MLG Code S Award Code Winner
South Korea Protoss MC South Korea Zerg Curious
  • South Korea Zerg CoCa forfeited his Code S spot after winning group stage Ro32[1]

Format[edit]

  • Ro32: Dual Tournament format.
  • Best of 1.
  • The 4 players of each group are split into two pairs and play each other.
  • The winners of these matches will then face each other in the Winner’s match.
  • The victor places first in the group and advances to the Ro16.
  • The losers of the initial matches face each other in the Loser’s match.
  • The loser places fourth in the group, will fall to Code A Ro48.
  • The loser of the Winner’s match and the winner of the Loser’s match will face each other in a fifth match.
  • The winner gets second place in the group and advances to the Ro16.
  • The loser places third in the group and will fall to Code A Ro32.
  • Ro16: Dual Tournament format.
  • Best of 1.
  • The 4 players of each group in Ro16 will face off similar to Ro32.
  • Players who place 3rd and 4th in their group will fall to Code A Ro24.
  • Ro8: Single elimination playoffs.
  • Players who reach Ro8 will retain their Code S status.
  • Round of 8: Best of 3.
  • Semi Finals: Best of 5.
  • Finals: Best of 7.

Group Stage (Ro32)[edit]

Group A[edit]

preview lrthread Group A
November 1st, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran MMA 2-0
2. South Korea Protoss MC 2-1
3. South Korea Terran Ryung 1-2
4. South Korea Zerg YugiOh 0-2
Group A Matches
MMA
1
0
YugiOh
MMA
YugiOh
MC
1
0
Ryung
MC
Ryung
MMA
1
0
MC
YugiOh
0
1
Ryung
YugiOh
Ryung
MC
1
0
Ryung
MC
Ryung

Group B[edit]

preview lrthread Group B
November 1st, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran sC 2-0
2. South Korea Zerg NesTea 2-1
3. South Korea Zerg LosirA 1-2
4. South Korea Terran asd 0-2
Group B Matches
NesTea
0
1
sC
LosirA
1
0
asd
LosirA
asd
sC
1
0
LosirA
NesTea
1
0
asd
NesTea
asd
LosirA
0
1
NesTea
LosirA
NesTea

Group C[edit]

preview lrthread Group C
November 9th, 2011 18:10 KST
1. Canada Protoss HuK 2-0
2. South Korea Protoss Puzzle 2-1
3. South Korea Zerg July 1-2
4. South Korea Terran Clide 0-2
Group C Matches
Clide
0
1
HuK
Clide
HuK
July
0
1
Puzzle
July
Puzzle
HuK
1
0
Puzzle
HuK
Puzzle
Clide
0
1
July
Clide
July
Puzzle
1
0
July
Puzzle
July

Group D[edit]

preview lrthread Group D
November 2, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran GanZi 2-0
2. South Korea Zerg Leenock 2-1
3. South Korea Terran Polt 1-2
4. South Korea Terran Ensnare 0-2
Group D Matches
GanZi
1
0
Ensnare
GanZi
Ensnare
Leenock
0
1
Polt
GanZi
1
0
Polt
GanZi
Polt
Ensnare
0
1
Leenock
Ensnare
Leenock
Polt
0
1
Leenock
Polt
Leenock

Group E[edit]

preview lrthread Group E
November 8, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran Happy 2-0
2. South Korea Terran GuMiho 2-1
3. South Korea Zerg DongRaeGu 1-2
4. South Korea Terran Bomber 0-2
Group E Matches
Happy
1
0
DongRaeGu
Happy
DongRaeGu
GuMiho
1
0
Bomber
GuMiho
Bomber
Happy
1
0
GuMiho
Happy
GuMiho
DongRaeGu
1
0
Bomber
DongRaeGu
Bomber
GuMiho
1
0
DongRaeGu
GuMiho
DongRaeGu

Group F[edit]

preview lrthread Group F
November 8, 2011 18:10 KST
1. South Korea Zerg CoCa 2-0
2. South Korea Protoss Oz 2-1
3. South Korea Terran TaeJa 1-2
4. South Korea Terran NaDa 0-2
Group F Matches
CoCa
1
0
Oz
TaeJa
1
0
NaDa
TaeJa
NaDa
CoCa
1
0
TaeJa
CoCa
TaeJa
Oz
1
0
NaDa
Oz
NaDa
TaeJa
0
1
Oz

Group G[edit]

preview lrthread Group G
November 9, 2011 18:10 KST
1. South Korea Protoss Killer 2-0
2. South Korea Terran jjakji 2-1
3. South Korea Terran Virus 1-2
4. South Korea Terran SuperNova 0-2
Group G Matches
SuperNova
0
1
Virus
SuperNova
Virus
Killer
1
0
jjakji
Virus
0
1
Killer
Virus
Killer
SuperNova
0
1
jjakji
SuperNova
jjakji
Virus
0
1
jjakji
Virus
jjakji

Group H[edit]

preview lrthread Group H
November 2, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran Mvp 2-0
2. South Korea Terran aLive 2-1
3. South Korea Terran MarineKing 1-2
4. South Korea Zerg Curious 0-2
Group H Matches
Mvp
1
0
aLive
Mvp
aLive
Curious
0
1
MarineKing
Curious
MarineKing
Mvp
1
0
MarineKing
Mvp
MarineKing
aLive
1
0
Curious
aLive
Curious
MarineKing
0
1
aLive
MarineKing
aLive

Group Stage (Ro16)[edit]

Group A[edit]

Group A
November 15, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran MMA 2-0
2. South Korea Zerg Leenock 2-1
3. Canada Protoss HuK 1-2
4. South Korea Zerg NesTea 0-2
Group A Matches
MMA
1
0
NesTea
MMA
NesTea
HuK
0
1
Leenock
HuK
Leenock
MMA
1
0
Leenock
MMA
Leenock
NesTea
0
1
HuK
NesTea
HuK
Leenock
1
0
HuK
Leenock
HuK

Group B[edit]

Group B
November 15, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran aLive 2-0
2. South Korea Protoss Oz 2-1
3. South Korea Protoss Killer 1-2
4. South Korea Terran Happy 0-2
Group B Matches
Happy
0
1
Oz
Happy
Oz
Killer
0
1
aLive
Killer
aLive
Oz
0
1
aLive
Happy
0
1
Killer
Oz
1
0
Killer

Group C[edit]

Group C
November 16, 2011 18:10 KST
1. South Korea Protoss Puzzle 2-0
2. South Korea Terran sC 2-1
3. South Korea Protoss MC 1-2
4. South Korea Terran GanZi 0-2
Group C Matches
MC
0
1
sC
Puzzle
1
0
GanZi
Puzzle
GanZi
sC
0
1
Puzzle
sC
Puzzle
MC
1
0
GanZi
sC
1
0
MC

Group D[edit]

Group D
November 16, 2011 18:10 KST
1. South Korea Terran Mvp 2-0
2. South Korea Terran jjakji 2-1
3. South Korea Terran GuMiho 1-2
4. South Korea Zerg CoCa[1] 0-2
Group D Matches
GuMiho
W
L
CoCa
GuMiho
CoCa
jjakji
0
1
Mvp
jjakji
Mvp
GuMiho
0
1
Mvp
GuMiho
Mvp
CoCa
L
W
jjakji
CoCa
jjakji
GuMiho
0
1
jjakji
GuMiho
jjakji

Playoffs[edit]

Bracket[edit]

Round of 8
Semifinals
Finals
South KoreaPuzzle
0
South Koreajjakji
3
Puzzle
jjakji
November 23, 2011 - 20:10 KST
South KoreaOz
2
South Koreajjakji
3
South KoreaLeenock
3
South KoreaaLive
0
Leenock
aLive
November 24, 2011 - 18:10 KST
South KoreasC
0
South KoreaMvp
3
sC
Mvp
South KoreaLeenock
3
South KoreaMvp
2
Leenock
Mvp
South Koreajjakji
4
South KoreaLeenock
2

Racial Distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Round of 32
5198
Round of 16
583
Round of 8
251
Semi Finals
121
Final Match
11
Winner
1

See Also[edit]

References[edit]