Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2011 Sony Ericsson Global StarCraft II League January: Code S

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki

Participants[edit]

Protoss (9) Terran (14) Zerg (9)
PrimePrime
South Korea HongUn
Team SCV LifeTeam SCV Life
South Korea Rain
Incredible MiracleIncredible Miracle
South Korea NesTea
Old GenerationsOld Generations
South Korea MC
StarTaleStarTale
South Korea RainBOw
Team SCV LifeTeam SCV Life
South Korea FruitDealer
ZeNEXZeNEX
South Korea Genius
PrimePrime
South Korea MarineKing
Old GenerationsOld Generations
South Korea Zenio
Old GenerationsOld Generations
South Korea InCa
Old GenerationsOld Generations
South Korea Ensnare
ZeNEXZeNEX
South Korea Kyrix
For Our UtopiaFor Our Utopia
South Korea Choya
PrimePrime
South Korea Maka
Old GenerationsOld Generations
South Korea TheWinD
Team SCV LifeTeam SCV Life
South Korea TricKsteR
SlayerSSlayerS
South Korea BoxeR
For Our UtopiaFor Our Utopia
South Korea Leenock
PrimePrime
South Korea anypro
ZeNEXZeNEX
South Korea LiveForever
PrimePrime
South Korea Check
ZeNEXZeNEX
South Korea San
Team LiquidTeam Liquid
Sweden Jinro
Old GenerationsOld Generations
South Korea jookTo
ZeNEXZeNEX
South Korea LegalMind
PrimePrime
South Korea Polt
Evil GeniusesEvil Geniuses
United States IdrA
Incredible MiracleIncredible Miracle
South Korea Mvp
Old GenerationsOld Generations
South Korea NaDa
Team SCV LifeTeam SCV Life
South Korea Clide
For Our UtopiaFor Our Utopia
South Korea TheBest
Old GenerationsOld Generations
South Korea Hyperdub

Group Stage (Ro32)[edit]

  • 1st and 2nd place of a group go on to the Round of 16 Group League.
  • 3rd and 4th place enter the Up and Down Matches.

Group A[edit]

Group A
January 2, 2011
1. South Korea Zerg NesTea 2-0
2. South Korea Terran TheBest 2-1
3. South Korea Terran Polt 1-2
4. South Korea Terran Maka 0-2
Group A Matches
NesTea
1
0
Polt
TheBest
1
0
Maka
TheBest
Maka
NesTea
1
0
Maka
TheBest
0
1
Polt
TheBest
Polt
TheBest
1
0
Polt
TheBest
Polt

Group B[edit]

Group B
January 3, 2011
1. South Korea Terran Mvp 3-0
2. South Korea Zerg Zenio 2-1
3. South Korea Zerg FruitDealer 1-2
4. South Korea Zerg jookTo 0-3
Group B Matches
FruitDealer
0
1
Mvp
FruitDealer
Mvp
Zenio
1
0
jookTo
Zenio
jookTo
Mvp
1
0
jookTo
FruitDealer
0
1
Zenio
FruitDealer
Zenio
Zenio
0
1
Mvp
Zenio
Mvp
FruitDealer
1
0
jookTo
FruitDealer
jookTo

Group C[edit]

Group C
January 4, 2011
1. South Korea Terran BoxeR 2-0
2. South Korea Terran Hyperdub 2-1
3. South Korea Protoss HongUn 1-2
4. South Korea Zerg TheWinD 0-2
Group C Matches
HongUn
1
0
TheWinD
HongUn
TheWinD
BoxeR
1
0
Hyperdub
BoxeR
Hyperdub
HongUn
0
1
Hyperdub
HongUn
Hyperdub
TheWinD
0
1
BoxeR
TheWinD
BoxeR
HongUn
0
1
Hyperdub
HongUn
Hyperdub

Group D[edit]

Group D
January 5, 2011
1. South Korea Protoss Choya 2-1
2. South Korea Protoss TricKsteR 2-1
3. South Korea Zerg Kyrix 1-2
4. South Korea Terran Rain 1-2
Group D Matches
Rain
1
0
Choya
Rain
Choya
Kyrix
0
1
TricKsteR
Kyrix
TricKsteR
Rain
0
1
Kyrix
Rain
Kyrix
Choya
1
0
TricKsteR
Choya
TricKsteR
Rain
0
1
TricKsteR
Rain
TricKsteR
Choya
1
0
Kyrix
Choya
Kyrix

Group E[edit]

Group E
January 6, 2011
1. South Korea Protoss Genius 3-0
2. South Korea Terran RainBOw 2-1
3. South Korea Zerg Leenock 1-2
4. South Korea Protoss anypro 0-3
Group E Matches
RainBOw
1
0
Leenock
RainBOw
Leenock
Genius
1
0
anypro
Genius
anypro
RainBOw
1
0
anypro
RainBOw
anypro
Leenock
0
1
Genius
Leenock
Genius
RainBOw
0
1
Genius
RainBOw
Genius
Leenock
1
0
anypro
Leenock
anypro

Group F[edit]

Group F
January 7, 2011
1. South Korea Protoss MC 2-0
2. South Korea Terran NaDa 2-1
3. South Korea Protoss InCa 1-2
4. South Korea Protoss San 0-2
Group F Matches
MC
1
0
NaDa
InCa
1
0
San
MC
1
0
San
NaDa
1
0
InCa
NaDa
1
0
InCa
NaDa
InCa

Group G[edit]

Group G
January 10, 2011
1. South Korea Terran Clide 2-0
2. South Korea Terran MarineKing 2-1
3. South Korea Protoss LegalMind 1-2
4. South Korea Terran LiveForever 0-2
Group G Matches
MarineKing
0
1
Clide
MarineKing
Clide
LiveForever
0
1
LegalMind
LiveForever
LegalMind
Clide
1
0
LiveForever
Clide
LiveForever
MarineKing
1
0
LegalMind
MarineKing
LegalMind
MarineKing
1
0
LegalMind
MarineKing
LegalMind

Group H[edit]

Group H
January 11, 2011
1. Sweden Terran Jinro 2-1
2. United States Zerg IdrA 2-1
3. South Korea Terran Ensnare 1-2
4. South Korea Zerg Check 1-2
Group H Matches
Ensnare
1
0
Check
Ensnare
Check
Jinro
1
0
IdrA
Jinro
IdrA
Ensnare
0
1
IdrA
Ensnare
IdrA
Jinro
0
1
Check
Jinro
Check
Jinro
1
0
Ensnare
Jinro
Ensnare
Check
0
1
IdrA
Check
IdrA

Group Stage (Ro16)[edit]

  • 1st and 2nd place of a group go on to the Round of 8 Tournament.
  • 3rd and 4th place stay in Code S.

Group A[edit]

Group A
January 12, 2011
1. South Korea Zerg NesTea 2-0
2. South Korea Protoss TricKsteR 2-1
3. South Korea Zerg Zenio 1-2
4. South Korea Terran BoxeR 0-2
Group A Matches
NesTea
1
0
Zenio
NesTea
Zenio
BoxeR
0
1
TricksteR
BoxeR
TricksteR
NesTea
1
0
BoxeR
NesTea
BoxeR
Zenio
1
0
TricksteR
Zenio
TricksteR
Zenio
0
1
TricksteR
Zenio
TricksteR

Group B[edit]

Group B
January 13, 2011
1. South Korea Terran Mvp 3-0
2. South Korea Protoss Choya 2-1
3. South Korea Terran TheBest 0-2
3. South Korea Terran Hyperdub 0-2
Group B Matches
Mvp
1
0
TheBest
Mvp
TheBest
Choya
1
0
Hyperdub
Choya
Hyperdub
Mvp
1
0
Hyperdub
Mvp
Hyperdub
TheBest
0
1
Choya
TheBest
Choya
Mvp
1
0
Choya

Group C[edit]

Group C
January 14, 2011
1. United States Zerg IdrA 3-0
2. South Korea Terran NaDa 2-1
3. South Korea Protoss Genius 0-2
3. South Korea Terran Clide 0-2
Group C Matches
Genius
0
1
NaDa
Clide
0
1
IdrA
NaDa
1
0
Clide
NaDa
Clide
Genius
0
1
IdrA
NaDa
0
1
IdrA
NaDa
IdrA

Group D[edit]

Group D
January 15, 2011
1. South Korea Terran MarineKing 2-0
2. Sweden Terran Jinro 2-1
3. South Korea Protoss MC 1-2
4. South Korea Terran RainBOw 0-2
Group D Matches
MC
1
0
RainBOw
Jinro
0
1
MarineKing
Jinro
MarineKing
MC
0
1
Jinro
RainBOw
0
1
MarineKing
RainBOw
MarineKing
MC
0
1
Jinro

Playoffs[edit]

Round of 8
Semi Finals
Final Match
South KoreaNesTea
3
South KoreaChoya
0
South KoreaMvp
3
South KoreaTricKsteR
0
South KoreaNesTea
1
South KoreaMvp
3
United StatesIdrA
1
SwedenJinro
3
South KoreaMarineKing
3
South KoreaNaDa
0
SwedenJinro
1
South KoreaMarineKing
3

Racial Distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Round of 32
9149
Round of 16
493
Round of 8
242
Semifinals
31
Final Match
2
Winner
1

See also[edit]